سلام دوست من وقت بخیر

با این مقاله هر صنایع دستی را خریداری نمی‌کنید

با این مقاله هر صنایع دستی را خریداری نمی‌کنید


من برای هنر ارزش قائل هستم و هزینه می‌کنم؛ اما هر وسیله‌ای که اسم هنر به آن می‌خورد، خریداری نمی‌کنم. به دنبال خرید وسیله‌هایی می‌روم که اول از همه ساخته دست هنرمندان خوب کشورمان باشد. دوم اینکه واقعاً از نظر ساخت و کارکرد ارزشمند باشد. روی ساخت آن وقت گذاشته شده باشد.

این مضمون جمله‌ای است که طرفداران اهل هنر بیان می‌کنند. آن‌هایی که در وجودشان دغدغه زنده نگه داشتن هنر را دارند و سعی می‌کنند تا حداقل از طرف خودشان سهمی در این زمینه داشته باشند. یکی از دغدغه‌های افراد عاشق هنر یا صنایع دستی، چگونگی خرید وسیله مناسب است. اینکه چه چیزی خریداری کنند، از کجا تهیه کنند و به دنبال چه نوعی باشند. با اینکه انتخاب هر نوع کالا سلیقه‌ای است؛ اما نکاتی وجود دارد که به شما در انتخاب نمونه‌های مناسب کمک زیادی می‌کند.

ما در این مقاله، قصد داریم تا در خصوص همین مسئله یعنی تکنیک انتخاب و خرید صنایع دستی صحبت کنیم.
 

نکات خرید صنایع دستی


اول از همه وقتی ما صحبت از صنایع دستی می‌کنیم، کمی مرز محصولات را بازتر از خود دسته اصلی فرض خواهیم کرد. در حقیقت صرفاً محصولات ساخته شده مانند خاتم کاری نیست؛ بلکه گلدان‌های عادی و تابلو غیره را هم می‌تواند شامل شود. البته این مسئله فقط مربوط به همین مقاله است.

دنبال نمونه‌های اصیل باشید

هیچی حسی بدتر از این نیست که وارد فروشگاه عرضه لوازم صنایع دستی شوید و بعد از کلی کش‌وقوس انتخاب، متوجه شوید که تمامی کالا چینی هستند. حتی اگر چینی هم نباشند، با ماشین دوخته شده‌اند. شاید این نوع کالاها برای آن‌هایی که صرفاً به دنبال محصولات تزئینی ساده برای دکوری شرکت خود هستند، مناسب باشد؛ اما برای منزل یا دفتر مجلل خود، کمتر کسی چنین سبکی را می‌پسندد. اگر واقعاً به دنبال محصولی هستید که حداقل بتواند زیبایی طبیعی را ظاهر منزل شما را بدهد، بهتر است که برای پول خود حداقل ارزش قائل شوید و محصولات اصیل خریداری کنید.

به اندازه خریداری کنید

محصول صنایع دستی وقتی در نقطه به صورت تک قرار داده شود، بیشتر خود را نشان می‌دهد تا اینکه بخواهد در کنار دیگر وسایل قرار بگیرد. هدف از خرید وسایل هنری، تغییر سبک و ظاهر خانه از حالت عادی است. شما که به دنبال ساخت موزه در خانه خود نیستید. هدفتان این است که با خرید چند نمونه هم حال و هوای خانه و خودتان را تغییر دهید و اینکه کمی از سبک شهری در فضای بیرون خانه فاصله بگیرید. کم خریدن و زیاد خریدن بیشتر هر دو اثر منفی دارد. با کم خریدن در واقع شما اثری حس نمی‌کنید و با زیاد خریدن حس اغواکننده‌ای را در وجودتان تحریک می‌کند.

طرح خود را انتخاب کنید

هر صنایع دستی موجود در بازار دارای سبک طراحی مخصوص به خود است. این سبک جدا از طرحی نقاشی شده روی آن است؛ برای مثال، تابلوها دارای سبک‌های مختلفی هستند که در مقاله چگونگی خرید و انتخاب تابلو، ما سبک‌های اصلی را معرفی کرده‌ایم. سبک سلیقه است. نمی‌توانیم به شما بگوییم که کدام یک را انتخاب کنید. البته به غیر از سلیقه در انتخاب، باید متناسب بودن طرح و سبک را با فضای قرار داده شده آن هم در نظر بگیرید؛ اما به هر حال اول باید خودتان از آن طرح خوشتان بیاید، بعد به سراغ دیگر عوامل مانند تناسب داشتن با محیط مورد استفاده و همچنین هزینه آن متناسب با بودجه خود بروید.

تناقض داشته باشید

در بالا هم نوشتیم که صنایع دستی هرچه تک تر باشد، بیشتر خود را نشان می‌دهد؛ اما این تک بودن بیشتر در زمانی آشکار می شود که از نظر ظاهر با بقیه المان‌های اطراف تفاوتی دیده شود. فرض کنید که گلدانی را روی میز و روبروی دیوار سفید قرار می‌دهید. گلدان سفید با اینکه به صورت خود به خودی به چشم می‌آید؛ اما وقتی کنار دیوار سفید قرار می‌گیرد، چیزی از خود نشان نمی‌دهد. برای همین به دنبال طراحی باشید که حداقل با پشت زمینه خود تناقضی داشته باشد.

آیا به دنبال قرار دادن چیزی داخل آن هستید؟

برخی به دنبال گلدان‌هایی با طرح‌های خاص برای قرار دادن گل هستند یا وسیله‌ای که بتوانند چیزی تزئینی داخل آن قرار بدهند. پس خیلی مهم است که در ابتدا وسیله تزئینی خود و اندازه آن را تعیین کرده و سپس بر اساس آن به دنبال ظرفی برای قراردهی آن باشید.

خرید صنایع دستی بیشتر به سلیقه افراد برمی‌گردد. فقط نباید به طرح نگاه کنید. بلکه در ابتدا به دنبال کیفیت، متناسب بودن آن با محیط و اصل بودن باشید. سپس از بین آن‌ها موردی را انتخاب کنید که طرحش را بیشتر می‌پسندید.
 
 

پیام ها و نظرات