سلام دوست من وقت بخیر

چگونه مارکت پلیس ها چهره کسب‌وکارها را تغییر می‌دهند؟

چگونه مارکت پلیس ها چهره کسب‌وکارها را تغییر می‌دهند؟


تقابل کسب‌وکارهای نوظهور با سنتی همانند کنار هم ایستادن نسل قدیم و پیر و با نسل جوان و پرانرژی است. تقابلی که فاصله آن هر سال بیشتر می‌شود. فاصله هم بیشتر شود، چالش‌ها و مشکلات و دیگر موارد مربوط به آن‌ها هم کاملاً متفاوت خواهند شد. به صورتی که اگر تا چند سال پیش می‌توانستیم بین دو کسب‌وکار با طرح متفاوت، یکی قدیمی و دیگری کمی به روزتر، شباهتی پیدا کنیم؛ این روزها شباهت‌ها کمتر می‌شود. البته که شباهت اصلی یعنی تعریف اولیه هر نوع کسب‌وکار پابرجا است؛ اما دیگر در دنیای امروزی نمی‌توان با روش‌های قدیمی پیش رفت.

کسب‌وکارها بعد از گذر از حالت فیزیکی به اینترنتی رو به طراحی فروشگاه‌های اینترنتی آوردند. هر صاحب فروشگاهی درصدد بود تا با طراحی یک وب‌سایت برای خودش بتواند سهمی از فروش اینترنتی به دست بیاورد. تغییری که سرعت بسیار زیادی داشت. هرچند اوایل مقاومت‌هایی از طرف برخی می‌شد؛ اما کم‌کم روند خرید اینترنتی به عادتی برای کاربران تبدیل شد. مسئله اینجاست که رقابت و تغییر در دنیای اینترنت به خوبی و به رحمی دنیای فیزیکی نیست. در صفحه گوگل که فقط 10 لینک در هر صفحه نمایش داده می‌شود، بودن در این صفحه بین این همه لینک سخت است.

بعد از این شد که سایت هایی با نام تبلیغاتی به وجود آمدند. سایت هایی که رسالت آن‌ها فقط تبلیغ محصولات و خدمات کسب‌وکارها در سایت خودشان به ازای دریافت مبلغی بود. از آنجا که سئو این بهتر بود و خودشان هم برنامه بازاریابی و تبلیغات حرفه‌ای داشتند، توانستند در نتایج جست‌وجو از خود فروشگاه‌های اینترنتی هم جایگاه بهتری به دست بیاورند. البته این مزیت دیگر، استفاده از خدمات چنین وب‌سایت‌هایی توسط فروشگاه فیزیکی سطح شهر هم بود؛ اما این روش هم برای کسب‌وکارها به یک مشکل تبدیل شد و آن دریافت نکردن بازخورد بود.

این مسئله تا جایی پیش رفت تا اینکه بحث مارکت پلیس و فعالیت در آن پیش آمد. مارکت پلیس سایتی است که در نگاه اول شبیه به فروشگاه اینترنتی به نظر می‌رسد؛ اما باقابلیت‌ها و مزیت‌های فراوان. ساده‌ترین آن همین پرداخت نکردن حق عضویت برای فروشندگان و تأمین‌کنندگان است؛ یعنی آن‌ها به ازای نمایش کالای خود هیچ‌گونه هزینه تبلیغاتی نمی‌پردازند؛ بلکه از هر فروش باید سودی به سایت مارکت پلیس بدهند.
 

حالا چگونه چهره کسب‌وکارها در مارکت پلیس تغییر کرده است؟


فعالیت در مارکت پلیس همه چیز کسب‌وکارها را تغییر داده است؛ از دغدغه و نگرانی آن‌ها گرفته تا چگونگی فعالیت و فروش کالاها. فروشگاه‌های اینترنتی در گذشته بیشتر باید درگیر انبار کردن کالا، فروش سریع، بهبود رتبه سایت در گوگل و افزایش بازدید و غیره می‌شدند. این مسئله باعث می‌شد تا آن‌ها گاهی توجه خود از کیفیت به موارد حاشیه ای بپردازند؛ اما در مارکت پلیس ها، دیگر هیچ فروشگاهی نیازی به انجام دادن خدماتی مانند تبلیغات و بازاریابی ندارد. البته بحث انبار کردن کالا وجود دارد؛ اما نگران فروش رفتن کالاهای خود نیستند. برای اینکه در مارکت پلیس ها تمامی برنامه‌ریزی‌ها به سمتی است که شما بتوانید بیشترین فروش را به دست بیاورید؛ بدون اینکه نگران مسئله‌های جانبی باشید. فقط باید روی کیفیت کالای خود تمرکز کنید. در حقیقت مارکت پلیس باعث شده تا فضای رقابتی تشدیدتر شود. البته تشدیدی که باعث رشد کسب‌وکارها شده است. مسئله دیگر اینکه شاهد دیده شدن بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا بوده‌ایم. آن‌هایی که در گذشته با تلاش‌های زیاد چه از طریق گوگل و چه از طریق شبکه‌های اجتماعی نتوانستند برای خود راهی برای دیده شدن پیدا کنند؛ اما مارکت پلیس این راه را جلوی آن‌ها قرار داد.

در حقیقت ما دیگر این روزها با فروشگاه‌های اینترنتی تک روبرو نیستیم. بلکه با فروشندگانی در ارتباطیم که از طریق یک بستر با هم رقابت کرده و فروش خود را انجام می‌دهند. در حقیقت می‌توان گفت به نوعی چیزی شبیه به بازار فیزیکی اما از نوع اینترنتی.
 
 

پیام ها و نظرات