تعریف جدید شرکت ای.دیتا از حافظه موقت

کالاورد نویسنده : کالاورد   1396/12/13  -   لینک منبع

تعریف جدید شرکت ای.دیتا از حافظه موقت

مختصری از تاریخ دارکوب رنگارنگ صنعت حافظه خارجی، شرکت Adata
آیا به سماجت و حوصله یک دارکوب در سوراخ کردن تنه درخت و به هدف رسیدن دقت کرده‌اید ؟ اگر هم یکبار این صحنه را دیده باشید، حتما ایده‌لوژی شرکت‌های تایوانی فعال در صنعت الکترونیک را نیز درک خواهید کرد : "تلاش و استقامت تا ساختن روزنه‌ای به نقطه‌ای که هر کسی به آن نمی‌رسد و یا حتی نمی‌تواند آن را ببیند". یکی از این تایوانی‌هایی موفق در چند سال اخیر، شرکت “Adata” است که آن را با هادر‌های اکسترنال قوی، فلش مموری‌های پر حجم و کارت‌های حافظه می‌شناسیم. شرکت "ای.دیتا" از سال 2001 شروع به کار کرد و در سال 2007 توانست رتبه سوم بزرگترین تولید کننده “Ram” یا حافظه‌های خواندنی/نوشتنی کامپبوتر را با داشتن 7.6% از سهم بازار، به دست آورد و در سال 2010 نیز با رشد صنعت گیمینگ و بازی‌های رایانه‌ای، برند گیمینگ خود به نام “XPG” یا “Xtreme Perfomance Gear” را به بازار معرفی کرد تا از رقابت‌ عقب نماند. 
در این نقد و بررسی، نگاهی به ماژول حافظه موقت “XPG Spectrix D40 DDR4 – 8GB – 1.3V” از شرکت "ای.دیتا" می‌اندازیم که در نیمه دوم سال 2017 میلادی رونمایی شد و با امکاناتی مانند نور پردازی “RGB” با قابلیت شخصی سازی، هیت‌سینک آهنی مخصوص و بسیاری دیگر، با غول‌های حال حاضر دنیا مانند “Crosair” یا “G-Skill رقابت می‌کند. 

جعبه، طراحی و بدنه  
این حافظه تک کاناله (یک عدد) شرکت "ای.دیتا" در یک بسته بندی ساده، محکم و سیاه، در اختیار شما قرار می‌گیرد. به غیر از مجموعه اطلاعات مورد نیاز و ضروری، لوگوی “Asus Aura Sync” و “Intel” بر روی جعبه دیده می‌شوند که در ادامه آن‌ها را نیز توضیح خواهیم داد. پس از خارج کردن “Spectrix D40” از روکش پلاستیکی داخل جعبه، این حافظه با ابعاد 13.89*4.73*0.76 سانتی متر و وزن 48 گرم در دستان شما قرار می‌گیرد. لوگوی “XPG” در ترکیب رنگی سیاه و قرمز، کل برد هوشمند ده لایه آن را پوشانده است که در بالای این ماژول نوار مخصوص نور پردازی، آماده است که با ورود جریان برق، رقص نوری فوق العاده را برای شما به نمایش بگذارید تا داخل کیس شما مانند یک کنسرت رنگارنگ و زنده شود.

تکنولوژی، عملکرد و امکانات
همانطور که در توضیحات نیز مطالعه کردید، سرعت پردازش داده‌ها در “Spectrix D40” معادل 2400 مگاهرتز است که در اصل باید آن را تقسیم بر دو کنید تا رقم اصلی سرعت پردازش را (که 1200=2/2400) به دست آورید. دلیل این محاسبات چیست ؟ 
حافظه‌های موقت امروزی یا همان “RAM” در یک زمان دو سری محاسبات انجام می‌دهند و شرکت‌ها نیز این رقم را بر روی جعبه محصولات خود، چاپ می‌کنند، اگرچه این نکته هم وجود دارد که این اعداد و ارقام به حدی زیاد هستند که هر نیازی را برآورده می‌کنند و نگرانی از بابت ضعیف بودن آن‌ها وجود ندارد.
 اما آیا سرعت، تمام ماجراست ؟ آیا فقط باید سرعت بیشتری داشته باشید، تا “RAM” شما بهتر کار کند و در آن لحظه‌های حساس در بازی‌های سنگین آنلاین یا کارهای گرافیک، سریعترین زمان پاسخگویی داشته باشد و شما را از هیچ یک از رقبا عقب نیاندازد ؟ در جواب باید بگوییم که خیر و اگر فروشنده به شما گفت که سرعت بالاتر یعنی همیشه عملکرد بهتر، با توضیحات ساده زیر، به راحتی کل استراتژی مارکتینگ و فروش او را به چالش بکشید.
تاخیر یا “Latency” در ماژول‌های حافظه یا همان “RAM”، تاثیر به سزایی در سرعت پاسخگویی (از زمان رسیدن یک داده به خصوص از “CPU” تا پردازش و ارسال مجدد آن‌ها از “RAM” ) دارد. در حالی که سرعت به شما تعداد عملیاتی که حافظه شما در یک ثانیه می‌تواند انجام بدهد را نشان می‌دهد، تاخیر یا “Latency” نیز به شما می‌گوید که چقدر زمان می‌برد تا حافظه شما دست به کار شود و شروع به پردازش و سپس ارسال داده‌ها کند.
مقدار این تاخیر نیز در بخش توضیحات “Spectrix D40” در سایت یا بر روی جعبه هر حافظه‌ای به شکل یک مجموعه رقم چهار گانه (که در این جا CL 16-16-16-24 هستند) آورده شده است که به آن‌ها “Memory Timing” می‌گویند.
اما برای این که این موضوع را بهتر درک کنید، یک محاسبه ساده وجود دارد تا از تاخیر نانو ثانیه‌ای بین دریافت داده از “CPU” تا شروع به کار “RAM” برای پردازش آن‌ها، مطلع شویم :

• تاخیر در پردازش داده‌‌ها در حافظه (نانو ثانیه) = 2000*(سرعت حافظه در هرتز/رقم اول در سه گانه یا CAS)
و با یک محاسبه ساده 2000*(2400000/16) به رقم 13 نانو ثانیه خواهیم رسید.
پس اگر هر حافظه دیگری نیز این نسبت را رعایت کرد، عملکردی یکسان با “Spectrix D40” خواهد داشت و برای کمتر شدن تاخیر نهایی، باید حافظه‌هایی را انتخاب کنید که نتیجه این کسر و نسبت را همیشه پایین نگه دارند. در حال حاضر، تاخیر یا “Latency” برابر با 13 نانوثانیه، یکی از پایین‌ترین رقم‌هایی است که در بازار می‌بینیم و از این لحاظ شرکت "ای.دیتا" کفه ترازو را به نفع خود برگردانده است و جرف‌های زیادی برای گفتن دارد.
حافظه “Spectrix D40” به تکنولوژی “Intel XMP 2.0”مجهز شده تا نشان بدهد که شرکت "ای.دیتا" فقط به کاربران گیمینگ و روزمره خود فکر نمی‌کند و با این تکنولوژی، مسیر را برای طرفداران “OC”  یا “Overclocking”  هموارتر کرده است. اگر شما هم دوست دارید قدم را فراتر از مرزهای سنتی دنیای کامپیوترهای شخصی بگذارید و آن را با بیشترین پتانسیل ممکن آتش کنید، با کمک “Extreme Memory Profile” بدون کوچک ترین تغییری در “BIOS” حافظه، سرعت پردازش آن را با کمترین فشار، از 2400 به 4500 مگاهرتز برسانید و از قدرت ماشین هیولای خود، لذت ببرید. البته شرکت "ای.دیتا" این ویژگی منحصر به فرد را هماهنگ با همه مادربوردها نساخته است و برای به کارگیری آن، باید یکی از مادربوردهای “Intel X299” یا سری “AMD AM4/Ryzen” را داشته باشید تا "اورکلاک" کردن حافظه، با مشکلی مواجه نشود.
از آمار و اعداد خارج شویم و بحث را کمی رنگی تر کنیم. در قسمت هیت‌سینک (بالای ماژول) نواری خاص برای نورپردازی به چشم می‌خورد که تا حس گیمینگ و شخصی سازی را به کاربر انتقال دهد. یکی دیگر از نکات مثبت و شاد کننده “Spectrix D40”، قابلیت “Asus Aura Sync” است که آن را با تمامی قطعاتی که از این ویژگی خاص شرکت "ایسوس" بهره می‌برند، هماهنگ می‌سازد تا رنگ‌های انتخابی شما با سرعت و حالتی که دوست دارید، در یک هارمونی زیبا، بر روی هر کدام از ماژول‌ها چشم نوازی کنند و با "سلکشن" موزیک قهرمانانه گیمینگ یا عصر غم انگیز جمعه، نبض بزنند تا حس شما به بدنه سرد آهنی، روح ببخشد. اما اگر قطعات شما این امکان را ندارند، فقط برنامه مخصوص سری “XPG” شرکت "ای.دیتا" را نصب کنید تا حتی اگر از برندهای دیگری مانند “MSI” یا “GIGABYTE” استفاده می‌کنید، نور پردازی حافظه را با کارت گرافیک و حتی “CPU” هماهنگ کنید و مسیر درخشش، سرعت نبض‌ها و شدت آن‌ها را تنظیم کنید. این نکته هم قابل توجه است که تعدادی از کاربران از عملکرد سیستم نور پردازی این ماژول و این سری ماژول‌ها ایراد گرفتند و در نقد‌ها خود، به شرکت "ای.دیتا" خرده گرفته‌اند که چرا “LED”های این سری معمولی هستند و همچنین گفتند که این حافظه‌ها با قطعات بدون “Asus Aura Sync” در نور پردازی به خوبی هماهنگ نمی‌شوند که به نوعی ضعف آن‌‌ها نیز به حساب می‌آید.
برای استفاده از این نرم افزار، به وبسایت مخصوص “XPG” به آدرس روبرو مراجعه کنید : “www.xpg.com”

نتیجه گیری و نظر کارشناسان
1. تست‌های سرعت خاصی از این مدل (با سرعت 2400مگاهرتز) در دست نیست و به همین دلیل نمی‌توان به قطع گفت که در مقایسه با نمونه‌های مشابه از دیگر برندها چقدر برتری یا ضعف دارد، اما با توجه به آمار و ارقام به دست آمده از ماژول همین شرکت با سرعت 3400 مگاهرتز ، می‌توان به همان نسبت گفت که “Spectrix D40” در عمل بین 60 تا 70% از حافظه‌های معمول در بازار بهتر کار می‌کند.
2. قابلیت “OC”، “Asus Aura Sync” و کیفیت ساخت مناسب، بی تردید آن را جزو خوب‌های بازار قرار می‌دهد.
3. از ضعف‌های آن می‌توان به “LED”‌های معمولی و مشکلات کوچک در کار با قطعات برندهای دیگر اشاره کرد که کمی ما را ناراحت می‌کند.
4. قیمتی عادلانه (نسبت به عملکرد و نواقص این مدل) نسبت به نمونه‌های مشابه شرکت‌های دیگر، آن را در رادار خرید کاربران باقی نگه داشته است.
5. گارانتی مادام العمر نیز به شما این اطمینان را می‌دهد که “Spectrix D40” حالا حالاها برای شما کار خواهد کرد اما اگر می‌خواهید کامپیوتر را با "اورکلاک" کردن منفجر کنید، به شما می‌گوییم که "لطفا کمی آرام تر". 

جمع بندی کنیم :
“Spectrix D40” از شرکت “Adata” یک کالای خوب با توجه به تجربه کم و جوان بودن این برند به حساب می‌آید و برای کسانی که نمی‌خواهند هزینه گزاف بدهند، حتما پیشنهاد می‌شود و با در نظر گرفتن رابطه سرعت با تاخیر در ماژول‌های حافظه، بهترین مدل از این سری را برای خود انتخاب کنند.
لینک محصول 
لینک محصول مشابه (ماژول‌های دو کاناله هشت گیگ) 
لینک محصول مشابه (ماژول‌های چهار کاناله هشت گیگ)