کیس‌های کامپیوتری شرکت

کالاورد نویسنده : کالاورد   1397/01/25  -   لینک منبع

کیس‌های کامپیوتری شرکت

تاریخچه شرکت “ThermalTake”
شرکت “Thermaltake” اصلیتی تایوانی دارد و در سال 1999 احداث شد. با وجود سن کم و جوان بودن، طی سال‌های اخیر، این شرکت از آسیای دور، موفق شده است که اسم و شهرتی برای خود در حوزه تخصصی فعالیت‌هایش، سر هم کند و کم و بیش در میان “Moders” یا مدرهای کامپیوترهای شخصی (کسانی که به نوعی کامپیوترها و کیس‌ها را اسپرت می‌کنند) و گیمرها، شناخته شود. حوزه اصلی فعالیت‌های این شرکت نیز کیس‌های کامیپوتری، پاورها یا منبع تغذیه کامپیوترها، خنک کننده‌های متنوع برای بخش‌های مختلف کامپیوتر و لوازم جانبی آن‌هاست. اگر به دنبال کیس‌های خاص گیمینگ یا لوازم جانبی مناسب با قیمت خوب هستید، ما “Thermaltake” را برای دیدن و شناختن، پیشنهاد می‌کنیم.برج‌های مراقبت یا برج‌های نظامی، وظیفه محافظت از یک پادگان یا پایگاه نظامی را دارند و اولین خط دفاع هستند. در یک کامپیوتر نیز، اولین خط دفاعی در برابر ضربه، گرد و غبار، نفوذ آب و عوامل محیطی دیگر را "کیس‌ها" یا جعبه‌‌های آهنی بزرگ و آشنا بر عهده دارند که وزن زیاد و مشکل بودن جابجایی آن‌ها، ما را یاد کمر دردهای وحشتناکی می‌اندازد که در حمل و نقل آن‌‌ها نصیبمان می‌شد. اما پیشرفت تکنولوژی به هیچ کس رحم نمی‌کند و حتی "کیس‌ها" نیز دستخوش تغییر شدند. در دنیای امروزی "کیس‌ها" بزرگ تر شده‌اند، پنجره دارد شدند، فضای کافی برای "کولینگ آبی" دارند و کلی امکانات ریز و درشت دیگر.با هم سری به یکی از "کیس‌ها" و در اصطلاح “Tower” به نام  “Thermaltake 28 RGB Gull-Wing” می‌زنیم که علاوه بر امکانات بالا، از نورپردازی “RGB” نیز پشتیبانی می‌کند و ویژگی‌های جالبی دارد.

جعبه، بدنه و ظاهر
جعبه‌ای که “28 RGB” در آن به شما می‌رسد، مقوایی ساده است و بدون تعارف، آن چنان چشمگیر نیست. البته که در بسته بندی یک کیس بزرگ، اگر حتی یک ذره هم بخواهند جعبه را شیک تر تمام کنند، شما هم باید خیلی شیک، پول بیشتری بدهید. اطلاعات مورد نیاز در مورد این کیس “Mid-Tower” را شرکت “Thermaltake” کامل بر روی جعبه قرار داده و حتی عکسی با جزئیات فراوان از تکه‌های مختلف آن بر روی جعبه گذاشته است که دقیقا متوجه بشوید، با چه سبک "نیم برج" یا “Mid-Tower” رو به رو هستید. پس از باز کردن جعبه و برای جلوگیری از ضربه وارد شدن به “28 RGB”، آن را در محافظ فوم دار خواهید دید که نکته بسیار مثبتی است. اما قبل از این که وارد جزئیات بیشتر شویم، چرا به آن “Mid-Tower” می‌گوییم ؟ چرا به طور مثال مدل آن را یک “Full-Tower” یا "تمام برج" نمی‌دانیم ؟در بین کیس‌های امروزی و برندهای مختلف، هر سازنده‌ای تعریف خاص خود را از اندازه‌ها و مدل‌های کیس‌های خود دارد. این که چه پارامترهایی یک کیس را به “Mid-Tower” یا “Full-Tower” تبدیل می‌کند، هنوز برای هیچ کس دقیقا واضح نیست.

اما اگر در یک جمع بندی کلی از مدل‌های بازار بخواهیم کیس‌های “Mid-Tower” یا "نیم برج" را توصیف کنیم، به این نتیجه می‌رسیم :
1. ارتفاع آن‌ها بین 43 تا 53 سانتی متر است.
2. مادربوردهای “ATX” را به راحتی در آن‌ها می‌توان قرار داد و همزمان دو کارت گرافیک بزرگ مانند “GTX 1060” در داخل آن‌ها نصب کرد.
3. فضای کافی برای "کولینگ آبی" یا هر سبک دیگری از خنک کننده‌ها را برای حتی دو کارت گرافیک مثل مدل بالا را دارند.
4. معمولا تعداد 4 یا بیشتری از محفظه‌های خارجی دارند.
5. بین شش تا هشت عدد سینی حافظه خشک یا “HDD” را در آن‌ها می‌توان نصب کرد.

خب، همانطور که حتماً هم در جدول مشخصات در سایت نانو کامپ با دقت مطالعه کردید، نیم برج  “28 RGB” ابعادی به اندازه 200*493*505 میلیمتر و با وجود پلاستیکی بودن بدنه و پنجره کناری، وزنی نزدیک به هفت کیلوگرم دارد. وزن بالا همیشه مشکل اساسی کیس‌های کامپیوتری بوده و بزرگ تر شدن و حرفه‌ای تر شدن قطعاتی مانند “CPU” یا “GPU” و اضافه شدن لوازم جانبی مانند خنک کننده‌های آبی و فن‌های متعدد، کمکی نیز به کوچک نگه داشتن کیس‌ها نکرده است. به هر حال پیشرفت تکنولوژی همیشه معنی سبک تر شدن هم نمی‌دهد، درست است ؟ 
در داخل جعبه نیز یک کاتالوگ جامع از هر آن چه باید دانست، وجود دارد که به هر کس که دوست دارد کامپیوتر خودش را بسازد، آن را "اسپرت" کند و یا بعد از خرید تمام قطعات، خودش آن‌ها را داخل کیس ببندد، کمک خواهد کرد. 
به پنل پنجره‌ای نگاهی می‌اندازیم. یک ورقه پلاستیکی (شیشه مانند) از زاویه کنار و بالا، به شما دید کامل از داخل می‌دهد و به راحتی از هر اتفاقی در داخل بدنه، مطلع می‌شوید. همچنین نمای باز، لذت نگاه کردن را به شما می‌بخشد و فقط کافیست تصور کنید که با چندین لوله مخصوص خنک کننده‌های آبی که نورپردازی “RGB” هم دارند، چقدر نمای کیس شما را فضایی تر می‌کند و بدون شک هر کس که به اتاق شما بیاید، با دیدن آن دهانش باز خواهد ماند. البته جنس این ورقه زیاد چنگی به دل نمی‌زند و اگر شیشه کار آشنا سراغ دارید، به ما هم پیشنهاد کنید تا آن را با یک شیشه مرغوب، جایگزین کنیم. برای باز کردن این پنل از پیچ‌های بزرگ در پشت استفاده کنید که کار را خیلی راحت کرده‌اند و به سرعت باز و بسته می‌شوند.

فضای مخصوص فن‌ها و نورپردازی“RGB”  کیس
تقریبا تمامی کیس‌های جدید در بازار در هر اندازه، سبک و شکلی، از نورپردازی “RGB” پشتیبانی می‌کنند و هر شرکتی سعی می‌کند که مدل‌های خود را با ظاهری عجیب و غریب تر که می‌تواند رقص نور قشنگ تری داشته باشد، بسازد. شرکت “Thermaltake” هم برای این که از قافله عقب نماند، در پنل جلویی، حفره‌ای ساده تراشیده که ما را به یاد "ساب ووفرهای" سیستم خانگی می‌اندازد. پنل جلو همچنین نیمه شفاف و کمی دودی به نظر می‌رسد که در پشت آن (یعنی داخل کیس)، فضای کافی برای سه عدد فن‌ 120 میلیمتری یا یک رادیاتور آبی 360 میلیمتری اضافی وجود دارد که در جلوی آن‌ها نیز یک فیلتر نازک قرار می‌گیرد تا از ورود گرد و غبار هوا، آن هم در شهری پر دود و کثیف مثل تهران، به داخل فن‌ها و قطعات جلوگیری کند.
نکته منفی این فیلتر، ضخامت کم آن است و همچنین نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، فضای کم برای خروج هوا در کناره‌های پنل جلویی “28 RGB” است که زمان باز کردن، به راحتی آن‌ها را می‌بینید که شاید خیلی مناسب شدت جریان هوایی تولیدی توسط سه عدد فن نباشند.
اما بحث فنی در مورد پنل جلو را کنار می‌گذاریم و وارد زیبایی شناسی آن می‌شویم. وقتی کامپیوتر را روشن می‌کنید (فرض بر این که فن‌هایی که خریداری کردید، نورپردازی “RGB” دارند)، تمامی فن‌های نصبی به همراه حفره "ساب ووفر" شکل، همزمان و با یک ریتم، هارمونی رنگی را به نمایش می‌گذارند که بیش از اندازه جذاب و جالب است. برای تنظیم سرعت و مد این ارکستر رنگارنگ هم، دکمه‌ای مخصوص در بالای  “28 RGB” وجود دارد.تنها فن نصب شده “28 RGB” یک مدل 120 میلیمتری با نورپردازی “RGB” است و در پشت کیس قرار می‌گیرد. متاسفانه تنها فضاهای موجود برای نصب فن‌ها، همین یک عدد در پشت و سه عدد در جلو هستند که با توجه به شکل ظاهری پنل جلویی و خروج هوا از بغل آن که زیاد پهن و گسترده نیستند، ما را کمی نگران می‌کند.

پاور کامپیوتر
بعد از باز کردن پنل پنجره‌ای، شاهد فضای بسیار باز و جا دار داخل می‌شویم که بعید می‌دانیم هیچ کاربری، با آن به مشکل برخورد بکند. در داخل یک هاب (مرکز) برای سیم‌ فن‌های مختلف و ال.ای.دی‌ها وجود دارد تا هر فن با نورپردازی “RGB” را به راحتی به مادربورد وصل کنید و مشکل کوتاه بودن سیم شما را اذیت نکند. در پایین بدنه، منبع تغذیه یا "پاور" قرار می‌گیرد که با کیس‌های سنتی و قدیمی که در بالا جای "پاور" داشتند، فرق می‌کند. دلیل این کار هم نمای باز از بالا به داخل است که اگر قرار بود "پاور" بالا باشد، پنل پنجره‌ای ناقص می‌ماند. همچنین در بسیاری از کیس‌های امروزی، حتی پنل بالا نیز باز می‌شود یا فضای کافی در اختیار کاربران برای نصب فن‌های اضافی قرار می‌دهد تا با قوی تر شدن قطعات و تولید گرمای بالاتر، فن‌‌های بیشتری نصب کنیم و کامپیوتر را خنک نگه داریم.
برای این که ظاهر کمی نامتعارف "پاور"، کل زیباسازی داخل را خراب نکند، شرکت “Thermaltake” بخش پایینی “28 RGB” را کامل پوشانده تا یکدست بودن داخل، به هم نریزد. به همین دلیل باید پنل طرف دیگر کیس را باز کنید و "پاور" را نصب کنید. اگر "پاور" شما 180 میلیمتر طول داشته باشد، برای نصب آن و جمع کردن کابل‌های آن کمی مشکل خواهید داشت، زیرا در پشت آن دو سینی مخصوص “HDD” وجود دارند که با نصب پاور، فضا را برای کار و حتی جمع و جور کردن کابل‌ها بسیار تنگ می‌کنند. نگران نباشید که این قفسه و سینی‌ها را می‌توانید باز کنید و آن را کمی به عقب تر ببرید تا کمی از مشکلات شما حل شوند. در هنگام نصب پاور هم حتما با فیلتر گرد و غبار زیر آن آشنا خواهید شد که برای ساکنین شهرهای بزرگ و آلوده، یک تغییر ساده و کم هزینه اما اجباریست. این فیلتر در حالت ایستاده کیس هم به راحتی خارج می‌شود و می‌توانید آن را تمیز کنید و سر جای خود برگردانید تا از ورود گرد و خاک به داخل پاور جلوگیری کنید.
پس از نصب پاور، تنها به اندازه یک و نیم سانتی متر تا لبه پنل، فضا دارید تا سیم‌ها را جمع کنید. همچنین با وجود هاب فن‌ها و چسبیدن قفسه و سینی “HDD”  پاور، باید با صبر و حوصله کار کنید تا مدیریت کابل‌ها و پاور خود را به خوبی انجام دهید و اتفاق بدی برای قطعات داخل و کابل‌ها نیفتد. اگر لازم بود، حتی هاب را جدا کنید و آن را جای دیگری نصب کنید که البته این کار نیز زمان خواهد برد تا بهترین موقعیت را پیدا کنید تا تمامی سیم فن‌ها به آن برسند و راحت وصل شوند.

فضای موجود برای فن “CPU” و انواع کارت‌های گرافیک
از نظر اندازه قطعاتی که در داخل “28 RGB” جا خواهند شد، خوشحال باشید که اگر کامپیوتر خود را می‌سازید یا آن را به فروشنده‌ای سفارش می‌دهید، هیچ وقت با کمبود فضا برای “CPU” یا “GPU” مواجه نمی‌شوید. بزرگترین و غول آساترین کارت‌های گرافیک در بازار به راحتی در داخل جا می‌شوند و به شیشه یا بدنه حتی نزدیک نیز نمی‌شوند. وقتی که به بالای پاور و محل قرار گیری کارت گرافیک دقت کنید، هشت اسلات “PCI” افقی می‌بینید که با پیچ گوشتی به راحتی باز می‌شوند که حتی اگر خواستید دو کارت گرافیک بر روی مادربورد داشته باشید، با سرعت این کار را انجام دهید. اما نکته خیلی جالب و شاید کمی فانتزی این بخش، دو اسلات “PCI” عمودی در کنار هشت عدد دیگر است که به شما اجازه می‌دهد کارت گرافیک خود را نود درجه بچرخانید تا صورت آن به سمت پنجره پلاستیکی قرار بگیرد. در حالی که این کار مزیت فنی خاصی ندارد اما برای گیمرها و حرفه‌ای‌هایی که رقم‌های نجومی صرف کارت گرافیک خوش قیافه خود کردند، بسیار دلنشین است، زیرا که از این به بعد صورت کارت گرافیک خود را هم از پشت شیشه می‌بینند. تنها قطعه مورد نیاز برای این کار، "کابل رایزر" مجزاست که باید خریداری شود.
همچنین به دوستانی که علاقه به نصب عمودی کارت گرافیک دارند، باید این نکته را نیز گوشزد کنیم که کارت گرافیک در این حالت به پنل پنجره‌ای نزدیک تر می‌شود و فن‌ها تقریبا به آن می‌چسبند. این نزدیکی باعث کاهش عملکرد پردازنده کارت گرافیک به مقدار کمی ‌خواهد شد و دلیل آن فضای کم برای جابجایی هوا توسط فن یا فن‌های کارت گرافیک است و همچنین دسترسی به قسمت‌های مختلفی از مادربورد را سخت خواهد کرد. پس اگر می‌خواهید کارت گرافیک را عمودی نصب کنید، حتما در آخر این کار را انجام دهید و بدانید که فقط از نظر زیبایی، به شما کمک خواهد کرد و عملکرد آن در بازی و ادیت ویدیو کمی پایین تر خواهد بود.
“Mid-Tower” یا نیم برج “28 RGB” تعداد زیادی فضای مخصوص حافظه‌های “SSD” یا “HDD” دارد و با این که شاید با نصب یک پاور 180 میلیمتری کمی از این فضاها را از دست بدهید، اما باز همه هیچ وقت کم نخواهید آورد.برای خنک کننده سی.پی.یو یا فن مخصوص آن نیز، مدلی را انتخاب کنید که در نهایت طولی به اندازه 159 میلیمتر دارد که بیشتر از آن، اجازه بسته شدن پنل پنجره‌ای را نخواهد داد. 

نتیجه و نظر کارشناسان
اگر با مدیریت کابل‌ها مشکل ندارید و چند ساعتی هم حوصله دارید که هاب و کابل‌ها و جای پاور کامپیوتر را درست تنظیم کنید، پس با  “Thermaltake 28 RGB Gull-Wing” هیچ مشکلی نخواهید داشت و یک نیم برج یا “Mid-Tower” مناسب در اختیار دارید. فضای کافی برای نصب عجیب ترین و بزرگ ترین "کولینگ‌های آبی" در آن تعبیه شده و نمایی فوق العاده از بالا و کنار از تمامی قطعات دارد. اما آیا بهترین بازار است ؟ آیا نمی‌توانست امکانات بهتری داشته باشد به گونه‌ای که کابل‌های خیلی در هم نپیچند ؟ در این مورد باید بگوییم که اول خیر و دوم بله، شرکت “Thermaltake” در این زمینه‌ها باید بهتر کار می‌کرد اما خب با توجه به قیمت تمام شده باید در مورد این کیس نتیجه گیری کنیم که در مجموع برای کسانی که اقتصادی تر می‌اندیشند، گزینه مناسبی خواهد بود.

لینک محصول