فن خنک کننده “Contac Silent 12”

کالاورد نویسنده : کالاورد   1397/01/25  -   لینک منبع

فن خنک کننده “Contac Silent 12”

تاریخچه شرکت “ThermalTake”
شرکت “Thermaltake” اصلیتی تایوانی دارد و در سال 1999 احداث شد. با وجود سن کم و جوان بودن، طی سال‌های اخیر، این شرکت از آسیای دور، موفق شده است که اسم و شهرتی برای خود در حوزه تخصصی فعالیت‌هایش، سر هم کند و کم و بیش در میان “Moders” یا مدرهای کامپیوترهای شخصی (کسانی که به نوعی کامپیوترها و کیس‌ها را اسپرت می‌کنند) و گیمرها، شناخته شود. حوزه اصلی فعالیت‌های این شرکت نیز کیس‌های کامیپوتری، پاورها یا منبع تغذیه کامپیوترها، خنک کننده‌های متنوع برای بخش‌های مختلف کامپیوتر و لوازم جانبی آن‌هاست. اگر به دنبال کیس‌های خاص گیمینگ یا لوازم جانبی مناسب با قیمت خوب هستید، ما “Thermaltake” را برای دیدن و شناختن، پیشنهاد می‌کنیم.برای سالم نگه داشتن و بالا بردن کارایی پردازنده اصلی خود یا “CPU”، باید حتما یک خنک کننده یا فن حرفه‌ای داشته باشید. چه بازی کنید، ویدیو بسازید و یا فقط اخبار آنلاین را دنبال می‌کنید، گرم شدن بیش از اندازه سی.پی.یو یا حتی داشتن یک فن بی کیفیت که به درستی هم در جای خود قرار نمی‌گیرد، منجر به داغ شدن پردازنده، افتادن فن بر روی دیگر قطعاتی مانند کارت گرافیک و یا حتی ذوب شدن قسمتی از “CPU” خواهد شد و برای این که شما را با این قطعه مهم بیشتر آشنا کنیم، یکی از فن‌های رده میانی شرکت “Thermaltake” تایوان به نام “Contac Silent 12” را بررسی خواهیم کرد که در بین خنک کننده‌های قابل قبول اما نه فوق العاده و فانتزی جایی برای خود دست و پا کرده است.

جعبه، بدنه و ظاهر
در جعبه به رنگ سیاه “Contac Silent 12” لوازم جانبی خاصی می‌بینیم. همانطور که می‌دانید، این فن یا خنک کننده را که از جعبه در بیاورید، بلافاصله و بدون هیچ وسیله جانبی، بر روی مادربوردهایی با سوکت “AM4” نصب می‌شود که البته کاری کمی سخت و حوصله بر است. برای نصب آن بر روی مادربوردهایی با سوکت “Intel”، شرکت “Thermaltake” کیت مخصوص اتصال به این سری را درون جعبه گذاشته تا به راحتی به مادربورد وصل شود. همچنین یک کابل مخصوص به نام “LNC” یا “Low Noice Connector” چشم ما را گرفت که بعد از تست، متوجه شدیم که وظیفه کاهش صدا و کم کردن سرعت چرخش تیغه‌ها را دارد که در بخش پایانی این متن، میزان کارایی آن را بررسی خواهیم کرد.
خنک کننده “Contac Silent 12” را بدون شک در کیس‌های “Mid-Tower” و  “Full-Tower” استفاده کنید که بیشترین فضا را این کیس‌هایی که در فارسی نیم برج و تمام برج نامیده می‌شوند، در اختیار شما قرار می‌دهند. ابعاد آن، 75.3*127*153 میلی متر است که به مانند هر فن بادی، بیشتر آن را هیت سینک آلومینیومی و لوله‌‌های مسی به قطر 6 میلیمتر تشکیل می‌دهند که وظیفه گرفتن گرما از سی.پی.یو و انتقال آن به خارج را بر عهده دارند. برای کمک به این مجموعه، شرکت “Thermaltake” یک عدد فن 120 میلیمتری با هیدرولیک "کم صدا" و ساخته خود را قرار داده است.

ویژگی‌ها، عملکرد و تست‌ها
شرکت “Thermaltake” برای وصل کردن فن به بدنه، دو عدد گیره نازک آهنی برای آن قرار داده است که اگر حواستان نباشد، به راحتی خم خواهند شد. اما کاربری بسیار راحتی دارند و در عرض چند ثانیه به بدنه آلومینیومی وصل می‌شوند. بعد از وصل کردن فن، نوبت به اتصال آن به سی.پی.یو و گرفتن تست می‌رسد. مهم ترین نکته در مورد “Contac Silent 12” ابعاد بزرگ است که ما را نگران نصب آن در کنار قطعات بزرگی مانند “GPU” می‌کند که البته بعد از نصب، مشاهده کردیم که فضای اضافی اشغال نمی‌کند و راه را برای نصب هر کارت گرافیکی به یک پورت “PCIe”، مسدود نمی‌کند. همچنین گیره‌های محکم پایه، به خوبی به سی.پی.یو می‌چسبند و از تکان خوردن “Contac Silent 12” جلوگیری می‌کنند.
به بخش تست کارایی و عملکرد این فن که رسیدیم، نتایج جالبی به دست آوردیم. در تست آن با یک سی.پی.یو به نام “Ryzen 3 1200 3.6Ghz”، پردازنده در بیشترین فشار و استرس کار کرد و “Contac Silent 12” موفق شد تغییرات دمایی آن را بدون سیم “LNC” در حدود 28 درجه نگه دارد و امتیازی در حد میانه جدول بهترین‌ فن‌ها به دست بیاورد. با اضافه شدن سیم “LNC” انتظار داشتیم که این رقم جهش زیادی داشته باشد و “Contac Silent 12” از دور خارج شود، اما شگفت زده شدیم که این تغییرات دما، تنها یک درجه افزایش داشتند و فن بادی مد نظر ما، جایگاه خود را حفظ کرد. با پرس و جویی در میان کاربرانی که این محصول را خریده‌اند (گیمر و یا کاربر معمولی)، متوجه شدیم که آن‌های که پردازنده‌های جدید و مدل بالاتری دارند (مانند Rzyen 5 1600x یا حتی سری Ryzen 1700)، از کارکرد “Contac Silent 12” بسیار راضی هستند و وظیفه خود در پایین نگه داشتن دمای سی.پی.یو را به خوبی انجام می‌دهد.
اما در تست صدا، دیگر از پردازنده استفاده نشده و فقط فن با بیشترین ظرفیت به کار گرفته شد. تا زمانی که پای سیم “LNC” به وسط کشیده نشد، عملکرد و خروجی “Contac Silent 12” بسیار متوسط بود و صدای زیادی تولید می‌کرد، اما به محض اضافه شدن سیم یاد شده به مجموعه، مقدار صدا و نویز تولیدی کاهش چشمگیری داشت و کمترین صدا را در مقایسه با بهترین‌های بازار، تجربه کردیم. این نکته را حتی کاربران اینترنتی نیز بارهای بار تایید کردند و آرام بودن فن در نگاه آن‌ها، به تنهایی ارزش خرید بالایی به این محصول به ظاهر معمولی از شرکت “Thermaltake” داد.

مقایسه با فن مخصوص شرکت “AMD” به نام “Wraith Max”
بالاتر هم گفتیم، “Contac Silent 12” بدون هیچ لوازم جانبی و تنها با دو گیره، به تمامی سوکت‌های “AM4” وصل می‌شود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم نتیجه مقایسه آن با نمونه مشابه از خود شرکت “AMD” را به شما نشان بدهیم :
تقریباً در تمامی تست‌ها (تست استرس)، صدای شنیده شده از “Contac Silent 12” چند دسی بل کمتر بود و اگر هم که از سیم “LNC” استفاده کنید، صدای آن پایین تر هم خواهد آمد اما در حالتی که فشاری به پردازنده اصلی وارد نمی‌شود، “Wraith Max” هم به خوبی و کم صدا کار می‌کند.در طول تست‌های حرارتی، متوجه شدیم که اگرچه در ابتدا، “Contac Silent 12” با اختلاف چند درجه‌ای موفق شد دمای پردازنده را پایین تر نگه دارد، اما از دقیقه 10 تا 30، این مدل شرکت “AMD” بود که پیشی گرفت، اما با طولانی تر شدن تست، این اختلاف کمتر و کمتر شد تا جایی که “Contac Silent 12” دوباره به جایگاه اول خود برگشت. 
تنها در حالت “OC” یا "اورکلاک" بود که مقدار صدای تولیدی هر دوی این خنک کننده‌ها، رقمی یکسان بود و زیاد تفاوتی نداشتند.

نتیجه و نظر کارشناسان
با قوی تر شدن روز به روز کامپیوترها و پردازنده‌ها، بازار و داخل کیس هم داغ تر می‌شوند. داشتن یک خنک کننده مانند “Contac Silent 12” کمک به سزایی خواهد کرد تا با یک هزینه معتدل، دمای معتدلی هم ایجاد کنید. اگرچه این فن بادی است و به اندازه یک خنک کننده آبی یا "کولینگ آبی" موفق به خنک کردن سی.پی.یو نخواهد شد، اما برای کسانی که بودجه محدودی دارند، جایگزین خوبی برای فن‌های استوک و معمولی هر پردازنده است.پس آیا آن را پیشنهاد می‌کنم ؟ بله، صد در صد و مطمئن شوید که در هنگام کار سیم "LNC" آن نیز وصل است، چون کاهش صدای داخل کیس شما به حدی خواهد بود که ارزش کمی کاهش توان را داشته باشد.

لینک محصول