پایه خنک کننده X-Slim 2 کولر مستر

کالاورد نویسنده : کالاورد   1397/01/27  -   لینک منبع

پایه خنک کننده X-Slim 2 کولر مستر

تاریخچه شرکت “CoolerMaster”
اگر به سایت شرکت تایوانی "کولر مستر" بروید با این عبارت روبرو می‌شوید :
“Think Cooler”
"خنک تر فکر کنید" ترجمه تحت الفظی این عبارت است اما در سایت آن‌ها وقت بیشتری را سپری کنید و متوجه می‌شوید که کار آن‌ها فقط ساختن کیس‌های کامپیوتری، "فن‌ها" یا خنک کننده‌ها، کولینگ پدها، ساخت خنک کننده اصلی کارت‌های گرافیک شرکت “nVIDIA” و سی.پی.یو‌های شرکت “AMD” و یا "هیت‌سینک‌"‌های مادربوردهای شرکت “EVGA” نیست، بلکه حرفه‌ای تر و باحال تر (Cooler) فکر می‌کنند و به طراحان و هنرمندان گرافیتی‌ نیز این فرصت را می‌دهد که افکار متنوع خود را بر روی کیس‌هایش پیاده کنند و شاهکارهای هنری بسازند. شرکت "کولر مستر" در سال 1992 راه اندازی شد و از آن به بعد، به عنوان برندی حرفه‌ای و جهانی برای آن دسته که فراتر از مرزهای عادی بودن فکر می‌کنند، محصولات کامپیوتری و گیمینگ مدرن تولید می‌کند که به تازگی ماوس‌ها و کیبوردهای گیمینگ آن نیز وارد بازار ایران شده‌اند.همیشه نسخه شماره دو، مفهومی متناقض برای همگان دارد. چه طرفدار سینما باشید و مطلع شوید که نسخه شماره دو فیلم مورد علاقه شما در حال تولید است یا لیگ برتر را دنبال کنید و به جای مسابقه دلخواه شما، بازی از لیگ دست دو پخش شود و یا یک گیمر حرفه‌ای باشید که بی صبرانه منتظر دیدن کاراکترهای مورد علاقه خود و ادامه داستان آن‌ها در قسمت 2 بازی هستید اما بازی افتضاح در می‌آید و شما دیوانه می‌شوید، همه این‌ها ما را از دیدن رقم "2" در برابر یک اسم، به شک و تردید می‌اندازد. 
اما در این متن، خبری از هیچکدام از بالایی‌ها نیست و می‌خواهیم که نسخه شماره دو یک "کولینگ پد" یا پایه خنک کننده از شرکت "کولر مستر" را بررسی کنیم که به مدل “Notepal X-Slim 2” معروف است و برادر آن “Notepal X-Slim” نام داشت. شاید در برخی قسمت‌ها تشابه‌های زیادی را ببینید اما به شما قول می‌دهم که از تفاوت‌های آن‌ها نیز شگفت زده می‌شوید.

 
جعبه
جعبه پر محتوایی داریم. پر از عکس، اطلاعات و دستورالعمل ساده که به نظر می‌رسد شرکت "کولر مستر" قصد دارد نحوه کار کردن با “X-Slim 2” را حتی قبل از باز کردن جعبه دسته دار، به ما آموزش بدهد. بعد از باز کردن جعبه، کولینگ پد در دو محافظ فومی و یک پوشش پلاستیکی به همراه یک کاتالوگ (باز هم آموزش ؟) در معرض دید شما قرار می‌گیرند که در کل، می‌توانیم بگوییم بسته بندی و جعبه بسیار امن و محکم و در عین حال کاربردی و راحت برای جابجایی هستند و به راحتی، به پایه آسیبی وارد نخواهد شد.

بدنه و ظاهر
کل بدنه یکدست به رنگ مشکلی و از ترکیب دو جنس پلاستیک و آهن است. به مانند برادر خود، سطح “X-Slim 2” را نیز محفظه‌ای آهنی و مشبک پوشانده تا بیشترین گردش هوا از زیر هر لپتاپی با هر اندازه کانال خروجی هوا را داشته باشیم. این محفظه آهنی توسط بدنه پلاستیکی محاصره شده و مابقی بدنه نیز به این صورت است. تنها فن این مدل با قطر زیاد 200 میلیمتر، تقریبا تمامی سطح را می‌پوشاند و فضای خالی کمی باقی می‌گذارد.
اما مهمترین تفاوت “X-Slim 2” با مدل دیگر، وزن آن‌ها با وجود تیغه و فن بسیار بزرگ تر نسخه جدید تر است. در حالی که “X-Slim 2” با یک فن 160 میلیمتری که کوچک نیز به حساب نمی‌آید، وزنی نزدیک به 700 گرم دارد و “X-Slim 2” تنها 540 گرم وزن دارد. البته باید این نکته را نیز گفت که بر روی نسخه جدیدتر، تنها تا لپتاپ‌هایی 15.6 اینچی جا می‌شوند و “X-Slim” لپتاپ‌های 17 اینچی را نیز با آغوش باز، قبول می‌کرد. به دلیل کوچک تر شدن پایه، فضایی کمتری نیز اشغال می‌کند که برابر با 44*249*350 میلیمتر است. پس اگر می‌خواهید به "لَن پارتی" بروید یا در کار خود، مداوم به لپتاپ و پد آن احتیاج دارید، با خرید یک کیف در اندازه درست، کولینگ پد را همیشه در اختیار داشته باشید.
در زیر کولینگ پد هم دو عدد پایه ساده قرار دارند که زاویه و ارتفاع آن‌ها تغییر نمی‌کند و به همین دلیل نمی‌توان “X-Slim 2” را در زوایا و ارتفاعات مختلف برای تایپ کردن بهتر یا دیدن فیلم تنظیم کرد و همین امر باعث می‌شود که این بخش را یک نکته منفی برای این پد بدانیم.
کابل “USB” این مدل هم در پشت آن وجود دارد و در شیاری نازک به دور خروجی فن بزرگ قرار می‌گیرد و برای سری “USB” آن نیز که از مدل “Pass-Through” است، جای مخصوصی وجود دارد. یعنی وقتی که فن را با کابل به لپتاپ وصل می‌کنید، در پشت سری نیز یک ورودی “USB” دیگر دارید که می‌توانید کیبورد یا ماوس خود را به راحتی به آن وصل کنید و با یک تیر، در اصل، دو نشان بزنید. البته این سری برای شارژرها کاربرد زیادی ندارد و احتمال این که کابل یو.اس.بی شارژر را به آن بزنید و کار نکند، کم نیست.

ویژگی‌های فنی و عملکرد
اگرچه دیگر لپتاپ‌های بزرگ 17 اینچی را نمی‌توانیم بر روی “X-Slim 2” قرار بدهیم و زیاد نگران داغ شدن آن‌ها باشیم، اما شرکت "کولر مستر" یکی دو حقه جدید به کار برده تا کاربران (گیمر، حرفه‌ای و عمومی) به نسخه شماره دو نیز حس خوبی داشته باشند و آن را تهیه کنند. برخلاف نمونه اول، که فن کوچک تر 160 میلیمتری دارد و فضای پشت آن نیز، زیاد باز نبود، در “X-Slim 2” به دلیل وجود یک فن غول آسای 200 میلیمتری و اندازه کوچک تر بدنه، پشت پد را به کلی خروجی هوا تشکیل می‌دهد و حتی جا برای کابل “USB” نیز با ابتکار طراحی شده است. همچنین در پشت و لبه‌های پد، چندین کانال خروجی هوای کوچک دیده‌ می‌شوند که بیشتر از پیش، به خروج هوا کمک کنند. کانال‌های و شیارهای زیاد پشت پد، به کاربران آن اجازه می‌دهد که حتی در حالت خاموش نیز از این پایه خنک کننده به عنوان یک "روپایی" استفاده کنند تا پای آن‌ها زیاد داغ نشود و در عین حال، هوای گرم خارج شده از زیر لپتاپ نیز با هدایت درست، به محیط وارد شود و لپتاپ بیش از اندازه گرم نشود.
همانند مدل “X-Slim2”، صفحه آهنی مشبک دقیقا در زیر لپتاپ قرار می‌گیرد، اما مهم نیست چه مدل لپتاپ (یا حتی نت بوک) از چه شرکت و برندی می‌خرید و خروجی هوای خود آن‌ها، کجا هستند، زیرا فن به این ابعاد، تمام کف لپتاپ را می‌پوشاند و با سرعتی معادل “900 RPM”، شدت جریانی برابر “75 CFM” را به سمت قطعات اصلی هدایت می‌کند. بله بله، ما هم می‌دانیم، سرعت گردش تیغه‌های افت شدیدی دارد و به زیر هزار رسیده است که تنها دلیلی که به ذهن ما می‌رسد، تامین برق برای چنین فن و تیغه‌های عظیم الجثه است. در واقع شرکت "کولر مستر" با یک دو دوتا، چهار تای ساده به این نتیجه رسیده که تامین انرژی برای چنین فنی آن هم به صورت مستقیم از خود لپتاپ و با یک کابل “USB”، کار سختی است و شاید مصرف باتری لپتاپ را نیز بالا ببرد اما باز هم موفق شده با کاهش شدید سرعت گردش تیغه‌ها، شدت جریانی برابر با مدل قدیمی تر یعنی “X Slim” ایجاد کند که باز در نوبه خود، جای شکرش باقیست که توهم ما در مورد "نسخه شماره دو" را به واقعیت تبدیل نکرده‌اند.
اما این تمام کار نیست و یک نکته مثبت خوب دیگر در زمان تست و کار با این فن مشاهده می‌کنیم و آن هم شدید تر نشدن صدای نهایی است. هر دو مدل “X-Slim” و “X-Slim 2” بدون این که کاری به اندازه فن‌ها یا سرعت و شدت جریان داشته باشیم، صدایی برابر 21 دسی بل تولید می‌کنند که اگر بخواهیم این رقم را ملموس تر توضیح بدهیم، صدایی که می‌شنوید، تقریباً نزدیک به صدای فن‌های یک لپتاپ متوسط در بازار در حالت استرس است و نه خیلی ساکت است که آن را کم صدا معرفی کنیم و نه بسیار شدید که آن را آزار دهنده و آلودگی صوتی بشناسیم.در بدنه “X-Slim 2” هیچ نوع نورپردازی به کمک چراغ‌های “LED” کار نشده و از این لحاظ هیچ فرقی با نسخه شماره یک خود ندارد که نشان می‌دهد که شرکت "کولر مستر" برای این سری از کولینگ پدهای خود، طراحی فانتزی را نمی‌پسندد و هدف آن‌ها فقط ارائه محصولی به بازار است که قیمتی متعادل داشته باشد که در حد و اندازه‌های خود، از گرم شدن قطعات اصلی لپتاپ و پایین آمدن تعداد فریم‌های در ثانیه برای هر گیمر و ویرایشگری جلوگیری می‌کند و کاربران عمومی نیز از قرار دادن آن بر روی پای خود ناراحت و خسته نمی‌شوند.

نتیجه گیری و نظر کارشناسان
پایه خنک کننده “X-Slim 2” نمونه عالی از یک پد زیر لپتاپ است و انتظارات ما را از یک کولینگ پد برآورده می‌کند. سبک در عین استقامت، راحت در کار با قدرتی قابل ستایش در حد و اندازه خود که آن را برای جابجایی‌های بلند مدت نیز مناسب می‌کند. اما همانند نسخه شماره یک یا همان مدل قدیمی تر که “X-Slim” است، امکانات عجیب و غریب در آن نمی‌بینیم، تنظیم ارتفاع ضعیفی دارد و سرعت چرخش فن یا محل آن قابل تغییر نیستند و به شما فقط یک انتخاب می‌دهد. پس اگر به دنبال مدل فانتزی تر با امکانات بیشتر و بهتر هستید، “X-Slim 2” را فراموش کنید که این محصول، فقط یک هدف در سر دارد، خنک کردن و تنها خنک کردن.

لینک محصول