کیبورد مایکروسافت All-in-One Media Keyboard

کالاورد نویسنده : کالاورد   1397/01/28  -   لینک منبع

کیبورد مایکروسافت All-in-One Media Keyboard

تاریخچه شرکت “Microsoft”
شرکتی که در سال 1975 توسط "بیل گیتز"، یک دانشجوی اخراجی از دانشگاه هاروارد اولین قدم‌های ساخت آن برداشته شد و به مرور با معرفی محیط “DOC” و سپس بسته گرافیکی مخصوص آن به نام “Windows” دنیا را در بر گرفت و در حال حاضر یک و نیم میلیارد نفر در دنیا با انواع محصولات نرم افزای آن مانند ویندوز، آفیس، نرم افزارهای ارتباطی و وب گردی، سرورها و غیره،خاطرات کودکی خود را ساختند و کم کم نظرشان به سمت سخت افزار این شرکت نیز جلب شد. نه، فقط در مورد “X-Box” صحبت نمی‌کنم، بلکه لوازم جانبی کامپیوتر مانند ماوس و کیبورد‌های گیمینگ و شبه گیمینگ و همچنین برای مدیا و سیستم‌های خانگی نیز در این دسته بندی قرار می‌گیرند.تنها صفحه‌های نمایشگرهای خانگی و تلوزیون‌های خانگی نیستند که تمرکز ما را بر هم می‌زنند و ما را گیج می‌کنند. این پرده‌های پیکسلی و رنگی، روز به روز نیز پیچیده تر می‌شوند و امکانات و آسایش بیشتری را برای خانواده‌ها فراهم می‌کنند، مانند دسترسی به اینترنت با وایرلس، داشتن مرورگر و حتی امکان ساختن لیست موزیک‌ مورد علاقه و سینک شدن با گوشی‌ها هوشمند همان برند که واقعا فوق العاده است. اما برای کنترل کردن و بهتری کار کردن با آن‌ها، نیاز به ابزارهایی مانند کیبوردهای مخصوص مولتی مدیا یا کیبوردهای مدیا داریم که اجازه بدهند راحت چیزی را که دوست داریم، بر روی مرورگر تلویزیون جستجو کنیم یا با چند کلید، کارمان را جلوتر بیاندازیم. به همین دلیل یکی از این کیبوردها از شرکت "مایکروسافت" چشم ما را گرفت تا با نگاهی دقیق تر و حرفه‌ای تر، خوب و بد آن را پیدا کنیم. پس تا انتهای متن با ما باشید.

جعبه
همه چیز در مورد این جعبه و بسته بندی “Media Keyboard” بسیار شکیل و منظم است که اگر هم قبلاً از شرکت مایکروسافت، سخت افزاری خریده باشید، شکل آن برای شما بسیار آشنا خواهد بود. جعبه به دو رنگ سفید و قرمز که در پشت آن حتی دستور العمل نحوه کار با صفحه "تاچ" جایگزین ماوس، نوشته شده تا همه اطلاعات را قبل از خرید داشته باشید.وقتی که جعبه را باز کنید، کیبورد در یک بسته بندی مقوای با یک روکش تمیز و صاف پلاستیکی در برابر چشمان شما قرار می‌گیرد که حتی برای "دانگل وایرلس" آن نیز، فضایی مخصوص بریده‌اند و کاتالوگ‌های زیادی هم پیدا می‌کنید تا خیال مایکروسافت راحت باشد که شما همه چیز را آموزش می‌بینید.

بدنه و ظاهر
“Media Keyboard” کاملا مشکلی رنگ است و بدنه پلاستیکی دارد. وزنی آن نزدیک به نیم کیلو می‌شود (434 گرم) و قطر آن کمی نازک است اما نگران نباشید، همانطور که گفتیم، به راحتی صدمه نمی‌بیند. همچنین ابعادی به اندازه 132*194*367 میلیمتر دارد که به اندازه یک کیبورد گیمینگ حرفه‌ای نیست (که نکته بسیار مثبتی است) و تنها 84 عدد کلید به همراه یک تاچ پد به نسبت بزرگ بر روی آن جا می‌شوند. تاچ پد بزرگ که ما بر روی این کیبورد دیدیم، به تماس انگشت به شدت حساس است و حتی عمل‌هایی مانند کشیدن انگشت و جمع و باز کردن نوک انگشتان (نمایش داده شده در پشت جعبه) را به خوبی به سیستم، گزارش می‌دهد. اما متاسفانه "بک لایت" رنگی در این کیبورد ندیدیم و اطلاعات دقیقی هم در مورد قابلیت “N-Key Rollover” نداریم، یعنی نمی‌دانیم که آیا همزمان همه کلیدها را می‌توان فشار داد و نتیجه را دید یا خیر.
لبه‌های “Media Keyboard”، گرد و بدون گوشه ساخته شده‌اند که حتی در زمانی که روی پا قرار می‌دهید، آزار دهند نباشد و آسان جابجا شود. ابعاد و وزن کیبورد، هنگام در دست گرفتن و لم دادن بر روی مبل هیچ فشاری به دست ما نیاورد و لبه‌های طراحی شده جالب آن‌ نیز به کنترل بهتر کیبورد کمک کرد. محل قرار گیری کلیدهای خاص مولتی مدیا بسیار آشنا هستند و حافظه عضلانی ما، ناخوداگاه همه کار را برای ما انجام می‌داد. سه کلید مخصوص موزیک و اینترنت در بالای صفحه تاچ پد به راحتی در زیر انگشتان ما می‌رفتند و فشرده می‌شدند، اما بهترین نکته در مورد طراحی، کلید تغییر صدا در سمت چپ و به صورت نواری است. وقتی به سمت آن‌ها می‌روید، تصور می‌کنید که می‌خواهید صدا را با دکمه کناری گوشی هوشمند خود کم و زیاد کنید و همین حس، راحتی کار و سرعت بالا استفاده از این کلید کیبورد را نتیجه می‌دهد.در پشت “Media Keyboard” نیز خبری خاصی در جریان نیست، تنها محفظه مخصوص باتری‌ها که دو عدد باتری نیز در آن قرار داده شده‌اند و نیاز ندارید باز هم بیرون بروید و آن‌ها را تهیه کنید که همچنین شرکت مایکروسافت این وعده را داده که تا هجده ماه آینده هم نیازی به این کار ندارید که البته همه می‌دانیم، زندگی به این خوبی‌ها هم نمی‌شود. در کنار باتری‌ها، یک شیار کوچک نیز وجود دارد که "دانگل وایرلس" را در آن قرار می‌دهید تا وقتی می‌خواهید کیبورد را به جای دیگری ببرید، مشکل گذاشتن آن در کیف و گم شدن آن را پیدا نکنید. همچنین در زیر هم پنج کفی ضد لغزش پلاستیکی، به شکل دایره، در چهار گوشه کار گذاشته شده‌اند که از لغزش “Media Keyboard” بر روی سطوح مختلف جلوگیری کنند که باز هم نشان می‌دهد شرکت مایکروسافت، چقدر دقیق و حرفه‌ای همه جوانب را زیر نظر دارد. البته دیگر خبری از "جک‌‌ها" و پایه مخصوص برای زاویه دادن به کیبورد و بالا آوردن آن نیست که یک نکته منفی برای کسانی حساب می‌شود، که از این کیبورد برای کار کردن و تایپ کردن استفاده می‌کنند. بدون داشتن این پایه، زاویه مچ دست بعد از مدت نه چندان زیاد، خسته کننده خواهد شد و با توجه به چسبیدن دکمه‌ها به لبه کیبورد و نداشتن صفحه استراحت مچ، تجربه تایپ خیلی لذت بخشی از آن نداشتیم.وزن، لبه‌های گرد، ابعاد مناسب و استحکام کافی، ما را به این فکر می‌اندازد که در حالی که شرکت مایکروسافت بر روی "مبلی بودن کیبورد" تاکید بسیار زیادی دارد، اما زیرکانه آن را مناسب کیف‌های لپتاپ و پر حجم نیاز ساخته تا حتی کارمندان هم سر کار خود، یک کیبورد مناسب داشته باشند.

کلیدها و “Function”

مدل کلیدها
تعداد 84 عدد کلید سبک "چیکلت"، صفحه این کیبورد را پوشانده‌اند. هیچکدام مکانیکال نیستند (صدای خشکی در زمان تایپ ندارند) وسایز به نسبت متوسط آن‌ها و لبه گرد (مانند لبه‌ها خود کیبورد) به گونه‌ای ساخته شده‌اند که بهترین کارایی را برای کسانی داشته باشند که می‌خواهند با تلویزیون و سیستم خانگی کار کنند. کلیدها در سایز متوسط هستند و چهار کلید جهت، به قدری کوچک هستند که برای کار با آن‌ها، ذره بین نیاز دارید. حتی با وجود نیاز کم به آ‌ن‌ها، در استفاده روزانه خانگی و با سیستم‌های صوتی تصویری، باز هم یک نکته منفی از دید ما بود. با این که فاصله کلیدها زیاد نیست اما در مقایسه با مدلی مشابه از شرکت “Logitech” که اسم آن “K400 Plus” است، یک تغییر فوق العاده به نظر می‌رسد، زیرا که در مدل شرکت رقیب، کلیدها کاملا به هم چسبیده هستند و کلیدهای به هم چسبیده آن هم بدون لبه برجسته، آخر الزمان تایپسیت‌ها را نمایش می‌دهد.فشار دادن این کلیدها، حسی مانند فشار دادن اسفنج به شما می‌دهد، اگرچه بسیار نرم و آرام فشرده می‌شوند و در وسط راه صدای کلیک کردن را می‌شنوید، اما بسیاری از کاربران از حس اسفنجی کلیدها، لذت نبردند و آن را برای تایپ کردن، "نامناسب" دانستند. به هر حال، بیشتر اوقات آن را روی پای خود در سالن داریم و فکر نمی‌کنیم که کسی بخواهد ساعت‌ها با آن تایپ کند، نقد و بررسی بنویسد و سر بقیه را درد بیاورد.

کلیدهای حذفی
کلیدهایی که از روی “Media Keyboard” حذف شده‌اند شامل “Home”، “Insert” و “Print Screen” هستند که شاید بعضی از دوستان، نبود آن‌ها را مشکل زا توصیف کنند. همچنین در بالای کیبورد، کلیدهای “Func” یا مولتی مدیا قرار دارند که هر گونه نیاز شما در زمان پخش فیلم و موزیک و کار با سیستم‌های صوتی تصویری خانگی را بر طرف خواهند کرد. البته یک ایراد بسیار جدی به این کلیدها وارد شده که سوال "چرا" را در ذهن ما تداعی کرد. 
چرا برای استفاده از فرمان‌های اصلی “F1” تا “F12”، باید همزمان کلید “Func” را هم حتما پایین نگه داریم و بدون آن، دوازده کلید مد نظر ما فقط کاری را که لوگوی آبی رنگ روی آن‌‌ها مشخص می‌کند، انجام می‌دهند؟ 

نرم افزار و همخوانی آن با سیستم‌های مختلف
کیبورد مدیا “Media Keyboard” متناسب با ویندوز 7 و 10 ساخته شده و با تمام سیستم‌‌های خانگی نیز به راحتی سینک (هماهنگ) می‌شود و کار می‌کند. شرکت مایکروسافت برای بهتر کردن تجربه شما از آن، نرم افزار ویژه آن را هم منتشر کرد تا کارکرد کلیدهای مدیا (Func + F1-F12) را هر طور که دوست دارید، تغییر دهید اما باز هم مشکل اصلی کلیدهای “F1-F12” پابرجاست. شاید هم طراحان شرکت با خود فکر کرده‌اند که یک نفر بر روی مبل راحتی در حال بالا پایین کردن شبکه‌ها، چه نیازی به “F9”دارد یا یک بچه کوچک، درکی از آن‌ها ندارد. به هر حال، ما شرکت مایکروسافت را قبول داریم اما این هم یکی از ضعف‌های کیبورد مدیای آن‌هاست.

نتیجه گیری و نظر کارشناسان
در مجموع، کیبورد مدیای شرکت مایکروسافت، بهترین عملکرد را با سیستم‌های خانگی دارد و در میان مدل‌های مشابه، نمونه‌ای ساده و کاری به حساب می‌آید. هدف از خرید چنین کیبوردی، تهیه وسیله‌ای بدون سیم و سبک برای همه خانواده است تا به راحتی با آن کار کنند و آن را یاد بگیرند و در عین حال اگر بچه کوچک شما هم به اشتباه آن را به زمین زد یا حیوان خانگی شما هم از روی آن با افتخار رد شد، خراب نشود و نشکند و با “Media Keyboard” شما تمام این ویژگی‌ها را دارید. اما، اگر هدف شما از خرید آن، بردن به محل کار یا تجهیز برای دفتر کاری است، ما زیاد به شما چنین اقدامی را پیشنهاد نمی‌کنیم که در تایپ کردن بلند مدت (2-3 ساعت) و سبک کارکرد کلیدها، شما خسته و ناراحت خواهید شد.

لینک محصول