نکات و جزئیات طرح رجیستری

کالاورد نویسنده : کالاورد   1397/11/04  -   لینک منبع

 نکات و جزئیات طرح رجیستری


طرح رجیستری موبایل از سال‌های قبل تأیید و لازم الاجرا شده بود که اجرایش در طول این مدت به تعویق افتاده بود، اما از مهرماه امسال این طرح اجرایی شد و در بازه زمانی کوتاهی تمامی برندهای موبایل در سامانه همتا ثبت شده و استفاده از آن‌ها مستلزم رجیستری شدن با سامانه همتا است.

اصل ماجرا
خیلی خلاصه و قابل درک برایتان بگویم، این طرح به صورتی است که کد شناسایی هر موبایلی که وارد کشور می‌شود در سامانه همتا ثبت شده و برای دریافت خدمات آنتن‌دهی به اوپراتورهای تلفن‌همراه اعلام می‌شود و به هر موبایلی که بصورت قاچاق وارد کشور شده باشد، خدمات آنتن‌دهی ارائه نمی‌شود.

موبایل‌های از قبل وارد شده
لازم به ذکر است تمامی موبایل‌هایی که قبل از اجرایی شدن این طرح وارد کشور شده‌اند و از آن‌ها استفاده شده (یعنی سیم‌کارتی وارد موبایل شده باشد) هیچ مشکلی برای دریافت خدمات ندارند و صاحبان آن‌ها می‌توانند همچنان مانند قبل از موبایل خود بنحو احسنت استفاده کنند و مشکلی برایشان پیش نخواهد آمد.

خریداران جدید
کسانی بعد از اجرایی شدن این طرح اقدام به خرید موبایل می‌کنند باید بدانند، حال دیگر موبایل‌های رجیستری شده به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول موبایل‌هایی که رجیستری شده‌اند و دارای مالک خاص هستند، برای خرید و فروش این دسته از موبایل‌ها، فروشنده باید بعد از فروش، مالکیت را به خریدار انتقال دهد و دسته دوم موبایل‌هایی که رجیستری شده و پلمپ‌اند، این دسته موبایل‌ها دارای یک کد فعال سازی همراه جعبه‌شان هستند که خریدار پس از خرید به وسیله این کد، مالکیت موبایل را به نام خود ثبت می‌کند.
دسته معدودی از موبایل‌ها نیز در بازار به فروش می‌رسد که رجیستری نیستند و به صورت قاچاق وارد کشور شده‌اند، این موبایل‌ها وسیله سوء استفاده و کلاهبرداری بعضی فروشندگان را فراهم می‌کند، لذا خریداران حواسشان به این گونه افراد و موبایل خریداری شده باشد.
 
دلایل اجرا
از مهم‌ترین فواید اجرایی شدن این طرح می‌توان ریشه کن شدن قاچاق موبایل با حجمی بسیار بزرگ و ساماندهی گوشه‌ای از اقتصاد کشور را نام برد، جالب است بدانید به گفته کارشناسان مبلغ این حجم قاچاق با بودجه چندین ارگان و وزارتخانه برابری می‌کند.
از دیگر فوایدی که می‌توان نام برد، اجرایی شدن تست‌های SAR یا همان «سنجش میزان تشعشعات» در هر مدل از موبایل‌ها است که این آزمایش‌ها در دو آزمایشگاه مجهز در دانشگاه علم و صنعت و مرکز تحقیقات انفورماتیک انجام می‌شود و در صورتی که مقدار امواج گسیل شده بیشتر از حد مجاز باشد از واردات آن به کشور جلوگیری به عمل می‌آید.
 
 
نحوه فعال سازی موبایل خریداری شده
1- شماره‌گیری کد #7777*
2- انتخاب گزینه فعال سازی
3- وارد کردن کد IMEI
4- وارد کردن کدفعال سازی بر روی جعبه موبایل
5- وارد کردن شماره‌ سیم‌کارتِ مالک مورد نظر
6- تایید اطلاعات
7- دریافت پیامک از سامانه همتا مبنی‌بر موفقیت آمیز بودن ثبت مالکیت موبایل شما
 
 
نحوه انتقال مالکیت موبایل
1- وارد کردن کد دستوری #7777*
2- انتخاب گزینه انتقال مالکیت
3-وارد کردن شماره سیم‌کارتِ مالک قبلی
4-وارد کردن رمز سیستم همتا متعلق به سیم‌کارتِ مالک قبلی
5- وارد کردن کد IMEI موبایل مورد نظر
6- وارد کردن شماره سیم‌کارت جدید
7- تایید اطلاعات
8- دریافت پیامک از سامانه همتا مبنی بر موفقیت آمیز بودن فعالیت رجیستری تلفن همراه
 
 
فروش موبایل در سایت کالاورد چگونه است؟
تمامی گوشی‌های موجود در فروشگاه، رجیستر شده و دارای کد فعال سازی می‌باشند، لذا خواهشمند است پس از خرید و تحویل کالا، سریعاً انتقال مالکیت موبایل خریداری شده را انجام دهید، در غیر این صورت بعد از گذشت 24 ساعت هیچ‌گونه مسئولتی بر عهده فروشگاه نمی‌باشد.
ضمناً لازم است که مشخصات هویتی خریدار در فروشگاه حتما با مشخصات هویتی مالک مورد نظر برای ثبت مالکیت مطابقت داشته باشد و برای ثبت مالکیت به نام شخص دیگری، می‌بایست قبل از ثبت سفارش، این موضوع را به کارشناس مربوطه اطلاع دهید، در غیر این صورت فروشگاه کالاورد هیچ‌گونه مسئولیتی بر عهد ندارد.