انواع تگ های NFC چه عملکردهایی دارند؟

کالاورد نویسنده : کالاورد   1398/08/09  -   لینک منبع

انواع تگ های NFC چه عملکردهایی دارند؟


شاید با تگ های موجود در تبلیغات ایستگاه های اتوبوس یا روی تگ های فروشگاه ها برخورد کرده باشید یا تگ های کارت ویزیت ها را دیده باشید. مواردی هستند که تراشه NFC دارند و به راحتی می توانید با گوشی های بالا رده و میان رده ای که جدیدا از این فناوری برخوردار هستند می توانید اطلاعات موجود در تگ ها را ذخیره و نگهداری کنید. درواقع انچه این فناوری را محبوب کرده است سرعت بالای خواندن، انتقال و ذخیره سازی اطلاعات است. خواندن انواع تگ های QR نمونه قابل توجهی از تگ ها هستند که NFC ها به سرعت آن ها را خوانده و اطلاعات موجود در آن ها را ذخیره و بازیابی می کنند.


اما ساختار تگ NFC چگونه است؟

در تگ NFC از سیم‌پیچ‌هایی برای تولید امواج الکترومغناطیسی استفاده می‌شود. سپس سیم‌پیچ دیگری این امواج الکترومغناطیسی را دوباره به جریان تبدیل می‌کند. دستگاه‌های فعال مانند گوشی هوشمند این میدان مغناطیسی را تولید می‌کنند. این کار با استفاده از سیم‌پیچ ساده‌ای انجام می‌شود که میدان‌های مغناطیسی عمود بر جهت جریان متناوب را در سیم تولید می‌کند. با تغییر تعداد پیچ‌ها در سیم‌پیچ یا افزایش جریان جاری در طول سیم، می‌توان قدرت این میدان مغناطیسی را تنظیم کرد. اما بدیهی است که تولید جریان بیشتر، نیازمند انرژی بیشتری است و نیاز به قدرت بسیار بالا در فناوری‌های تلفن همراه که برق آنها توسط باتری تأمین می‌شود، به‌هیچ‌وجه مطلوب نیست. به همین دلیل است که تگ NFC فقط در محدوده‌ی چند اینچی عمل می‌کند و مانند سایر انواع ارتباطات بی‌سیم، چند متر بُرد ندارد.

انواع تگ های NFC  را بشناسیم

انواع گوناگونی از تگ NFC وجود دارد که هریک از سطح ذخیره‌سازی و سرعت انتقال متفاوتی برخوردارند. تگ‌های NFC نوع اول و دوم ظرفیت‌هایی بین مقادیر اندکِ ۴۸ بایت و ۲ کیلوبایت داده دارند و می‌توانند داده‌ها را با سرعت ۱۰۶ کیلوبایت بر ثانیه انتقال دهند. گرچه این مقدار بسیار اندک به‌نظر می‌رسد، به‌ویژه وقتی آن را با کارت SD خود مقایسه می‌کنید، ولی این مقدار داده برای انتقال اطلاعات بسیار ساده‌ای مانند آدرس یک صفحه‌ وب کافی است و برای ابتدایی‌ترین تگ‌های NFC کاملا کافی و مناسب است. این تگ‌ها به‌صورتی بسیار مقرون‌به‌صرفه طراحی شده‌اند و می‌توان دوباره از آنها استفاده کرد و داده‌های ذخیره‌شده در آنها را تغییر داد.

تگ NFC نوع سوم از استاندارد سونی فلیکا (Sony Felica standard) متفاوتی استفاده می‌کند و می‌تواند داده‌ها را با سرعتی که اندکی بیشتر است یعنی ۲۱۲ کیلوبایت بر ثانیه انتقال دهد. این انواع معمولا برای کاربردهای پیچیده‌تری استفاده می‌شوند. تگ NFC نوع چهارم نیز فقط خواندنی (read-only) است، ولی ظرفیت حافظه‌ آن بیشتر و حداکثر ۳۲ کیلوبایت است و سرعت انتقال آن نیز بین ۱۰۶ کیلوبایت بر ثانیه و حداکثر سرعت NFC یعنی ۴۲۴ کیلوبایت بر ثانیه است. تگ NFC نوع ۴چهارم با هر دو نوع A و B استاندارد ایزو ۱۴۴۴۳ کار می‌کند.

 کاربرد تگ های NFC در زندگی روزمره

کاربرد تگ NFC در خانه

یک تگ NFC را نزدیک در ورودی خانه بچسبانید تا کارهایی مانند فعال‌کردن وای‌فای، خاموش‌کردن بلوتوث و بلندکردن صدای زنگ را برای شما انجام بدهد. درصورت استفاده از برنامه‌های مناسبی مانند Trigger می‌توانید تگ NFC را طوری برنامه‌ریزی کنید که وقتی در گوشی خود برای بار دوم روی تگ NFC ضربه می‌زنید تا وای‌فای را غیرفعال کنید یا بلوتوث را روشن کنید، تنظیمات به حالت قبلی برگردد.

کاربرد تگ NFC در اتومبیل

اگر در اتومبیل خود رادیو یا هدست سازگار با بلوتوث دارید، استفاده از تگ NFC زندگی شما را ساده‌تر خواهد کرد. تگ NFC می‌تواند بلوتوث شما را روشن کند تا گوشی هوشمند به‌طور خودکار به رادیو یا هدست متصل شود و لیست آهنگ‌های محبوب‌تان را پخش کند. اگر از GPS گوشی خود برای پیداکردن مسیر استفاده می‌کنید، می‌توانید از تگ NFC برای روشن‌کردن Google Maps و غیرفعال‌کردن چرخش صفحه‌ی نمایش درحین شارژکردن استفاده کنید.

استفاده از تگ NFC برای ورزش‌کردن در آرامش

برای اینکه هنگام ورزش‌کردن تمرکز کامل داشته باشید و مزاحمتی برای‌تان ایجاد نشود، فقط کافی است یک تگ NFC روی کیف ورزشی خود قرار بدهید. این تگ حالت پرواز را روشن و لیست آهنگ‌های ورزشی شما را پخش می‌کند. با استفاده از گزینه‌ی toggle (جابه‌جایی) در زمانی‌ که ورزش شما تمام شده است، می‌توانید با دوباره ضربه‌زدن بر تگ NFC این فرایند را وارونه کنید.

 مواردی که در بالا ذکر شد تنها تعداد اندکی از کاربردهای NFC در زندگی روزمره است. اهمیت و کاربری خاصی دارند. تنها کافی ست با این تگ‌ها بازی کنید و تنظیماتی را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد.