خانه‌تکانی نوروز!

کالاورد نویسنده : کالاورد   1397/11/28  -   لینک منبع

خانه‌تکانی نوروز!

بهار نزدیک است، انگار در چشم برهم‌زدنی، زودتر از آنی که تصورش را می‌کردیم از راه رسیده و با این حال چاره نیست جز اینکه به استقبالش برویم و بابت آمدن دوباره‌اش جشن بگیریم. فصل، فصل خانه‌تکانی است و باید دست بکار شویم.

شما از کجا شروع می کنید؟
 خانه‌تکانی (فارسی تاجیکستان: جارو بندان) یکی از آیین‌های نوروزی است که مردم بیشتر مناطقی که نوروز را جشن می‌گیرند به آن پایبندند به این صورت که تمام خانه و وسایل آن در آستانه نوروز گردگیری، شستشو و تمیز می‌شوند. این مراسم احتمالاً نشات گرفته از این عقیده است که فروهرها سالی یک بار در آستانه فروردین ماه که ماه فروهرها است، در رستاخیزی به خانه بازمی‌گردند و اگر خانه را پاکیزه و آراسته ببینند شاد شده و برای برکت خانه و شادکامی خانواده دعا می‌کنند. از قدیمها رسم بر این بوده که مردم برای عید نوروز، خانه خود را تمیز می کردند؛ اما چه زمان؟ این عمل لزوما نباید در اواخر اسفند ماه انجام شود؛ در واقع این رسم به دلیل تمیز بودن خانه برای عید نوروز است و می‌توان این کار را حتی در بهمن نیز انجام داد و در اواخر اسفند ماه عذاب نکشیم. خانه تکانی از رسوم بسیار قدیمی آماده شدن برای عید نوروز است و هرچند که آپارتمانهای کوچک و بدون پستو و انباری و زیرزمین امروزی در تمام مدت سال نسبتا تمیز هستند، اما تمیزترین خانه‌ها هم مدتی مانده به نوروز، برای شگونش هم که شده از بالا تا پایین روفته و شسته و برق انداخته می‌شوند؛ اما این روزها که کمتر کسی به صورت تمام وقت در خانه است و کار نظافت باید تدریجی انجام شود، هیچ چیز بهتر از یک روش خوب و برنامه ریزی شده و استفاده از مواد شوینده خوب و باکیفیت به کمک ما نمی‌آید و الویت خانم های خانه دار معمولا آشپزخانه است، همان جایی که بیشتر وقت آن‌ها در آنجا می گذرد پس بهتر است برای امسال راه‌ای جدیدی را انتخاب کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.
این عید، تنها عید شما نیست و تنها دوستان و خانواده شما به منزلتان نمی‌آیند، پس نباید تمام نظافت آنرا به تنهایی بر عهده بگیرید و می‌توانید روی مواد شوینده مناسب به عنوان یک همراه و نیروی کمکی حساب کنید، شاید قبول کردنش سخت باشد ولی امتحان کردنش بسیار آسان و لذت بخش است.
حس خوبی مثل حس تازگی: پس از انجام هر مرحله از مراحل نظافت و رفت و روب تمام خستگی شما را از تن بدر می‌کند و شما می‌توانید با جابجایی وسایل، چهره جدیدی به منزل خود ببخشید و در محلی زیبا و تمیز میزبان میهمانان نوروزی خود باشید.
خانه تکانی برای برخی از خانم‌ها به ویژه افرادی که شاغل هستند بسیار مشکل است و اگر شما نیز جزو این افراد هستید استفاده، با برنامه ریزی و به صورت اصولی می تواند به بهترین نحو خانه‌تمیز و زیبا برای نوروز آماده کنید. شما می‌توانید خانه تکانی را از همین الان هم شروع کنید، حتی این بهتراست که خانه تکانی رو قبل از اسفند ماه انجام بدین، بدلیل اینکه در اسفندماه شما در حالا آماده کردن موارد دیگری هستید و در آن موقع خانه تکانی نوروزی برایتان سخت می‌شود. بنابراین شما نباید خانه تکانی را به تعویق بیندازید یا خانه تکانی را به تنهایی انجام دهید که در غیر این صورت ممکن است مشکلاتی برای شما پیش بیاید.
 فهرستی از تمام چیزهایی که باید تمیز شوند تهیه کنید و آن را دو مرتبه چک کنید، کارها را بر اساس هر اتاق تقسیم کنید و زمانی برای هر کار درنظر بگیرید؛ به این ترتیب می‌توانید بسته به زمان لازم برای هر کار، حتی از زمان‌های اضافه بسیار کوتاه، مانند پخش آگهی در تلویزیون نیز استفاده کنید و مثلاً چند تکه لباس را در لباسشویی بریزی و ... و گاهی میانبر زدن اشکالی ندارد و شما می‌توانید بخش‌های اساسی و بیرونی خانه مانند پرده ها، فرش و مبلمان را تمیز کرده و نظافت داخل کمدها، کابینت‌ها و قسمت‌های “مخفی” رابه مدتی بعد موکول کنید، اما فراموشش نکنید!
کارها را ساده کنید و با کمی نظم و ترتیب، خرده ریزها را کاهش دهید و خودرا از شر هر لباسی که دیگر اندازه‌تان نیست یا بیش از دوسال است آن را نپوشیده اید راحت  کنید. هر قطعه پوشاک یا شیء ناقص مانند لنگه جوراب، جواهر ناقص و خراب شده، ظروف شکسته‌اي که دوباره چسبانده شده و… را دور بیاندازید و یا اگر قابل استفاده مجدد هستن به خیریه‌ها هدیه بدهید و نیز تهیه لوازمی مانند جا کلیدی، جا کفشی ودر کل وسایلی که موجب مرتب شدن خرده ریزها می‌شوند را در دستور کار خود قرار دهید.
 نظافت الزاماً معادل با کار سخت نیست، یک موسیقی خوب یا یک برنامه رادیویی خوب و مفید می‌تواند شما رابا اشتیاق بیشتری به تحرک وادارد. همچنین بقیه نکات رو هم رعایت کنید تا خانه تکانی بهتری داشته باشید.