نگاهی به هنر نقاشی خط

کالاورد نویسنده : کالاورد   1398/08/09  -   لینک منبع

نگاهی به هنر نقاشی خط

 


گالری های نقاشی سالیان سال است که توجه هنر دوستان و مخاطبان خود را در اقصی نقاط کشور جلب کرده است. به نحو که نقاشان، طراحان و عکاسان هنرمند کشور در سال تعداد بی شماری گالری برپا کرده و آثار هنری خود را برای مخاطبان به نمایش می گذارند، اما در این میان این نقاشی ها و خطوطی که به نمایش گذاشته می شود، گالری های نقاشی و خط به دلیل ترکیب زیبایی که از خط و نقاشی دارد، توجه بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کرده است. در این تابلو ها به جای استفاده از اشکال مختلف، از واژه ها و به خط خوش در پس زمینه ای با طرح و رنگ های زیبا استفاده شده است.
 
هنر نقاشی خط از مکتب سنتی سقاخانه نشات گرفته است که با ترکیب نقاشی و خط طرح های زیبا می آفریدند. در واقع نقاشی خط به عنوان مکتبی نوپا و اصیل شناخته شده است که عنصر خط و خوشنویسی با تکیه بر وجه تصویری‌اش، خمیرمایه اصلی آن را تشکیل داده و محتوای آثار در شکل و ظاهر بصری آن نشان داده می‌شود. در حقیقت هرگاه به جای استفاده از ابزار سنتی خوشنویسی مانند قلم، مرکب و کاغذ؛ از بوم، رنگ‌های روغنی، گواش، اکریلیک، آبرنگ و جز اینها استفاده و خط را نیز به جای قلم با مداد و پرگار طراحی کنیم یا از ابزاری چون اپک و اورهد کمک بگیریم، اثر نهایی را نقاشی خط می‌خوانیم.

 هنرمندان این مکتب با رجوع به عناصر هنرهای سنتی، تزئینی و دینی و به ویژه خوشنویسی و در راس آن قالب سیاه مشق خط نستعلیق، کتیبه‌نویسی‌ها، خطوط تزئینی به شکل حیوانات، مرغ بسم‌له‌ها، طغرا نویسی‌ها و غیره در به‌ کارگیری و تاثیرپذیری از آنها، از هیچ کوششی فروگذار نکرده‌اند.
استفاده از ابزار و مواد جدید و گوناگون و همچنین اجرا با شیوه‌ها و تکنیک‌های متنوع و نو، از دیگر ویژگی‌های بارز آثار این مکتب جدید به شمار می‌آیند. هنرمندانی چون حسین زنده رودی، فرامرز پیلارام، محمد احصایی، رضا مافی، نصرالله افجه‌ای، صادق تبریزی، جلیل رسولی و... از پیشتازان این مکتب هنری معاصر شناخته می‌شوند.