سلام دوست من وقت بخیر

 چگونه رابطه دوستانه بین صفحه نمایش تلویزیون و کودکان برقرار کنیم؟

چگونه رابطه دوستانه بین صفحه نمایش تلویزیون و کودکان برقرار کنیم؟

>

وسایل زیادی در دنیا وجود دارند که هیچ‌گاه نمی‌توانند با هم کنار بیایند؛ مثل کارد و پنیر. وسایلی که همیشه به عنوان مثال هم به کار می‌روند؛ اما برای تعدادی این قضیه فرق می‌کند. می‌توان با وساطت یک نفر آن‌ها را با هم آشتی داد. البته همیشه در دو طرف قضیه وسیله قرار دارد، بلکه یک طرف انسان است؛ مانند کودک و صفحه نمایش تلویزیون.

صفحه‌های تلویزیون امروزی بزرگ و شکننده هستند. فقط کافی است که یک شی محکم یا تیز به آن برخورد کند؛ کال خرد خواهد شد یا چنان ترکی برمی دارد که دیگر نمی‌توان تصویری را مشاهده کرد. حساسیت زیادی در خصوص این صفحه وجود دارد و همه اعضای خانه از آن در برابر هر چیزی محافظت می‌کنند؛ به جز کودکان. بچه‌ها با صفحه تلویزیون آشنا نیستند. از دید آن‌ها این صفحه همانند یک پنجره‌ای است که تصاویر را به صورت رنگارنگ نشان می‌دهد. حالا اگر اولین بارشان هم باشد که به این صفحه نگاه می‌کنند، دست خود را به صفحه می‌برند تا حداقل چند تا از موجودات آن را بگیرند؛ اما نمی‌توانند. برای همین شاید عصبی شده و چند بار دست خود با شتاب و به صورت مشت به صفحه می‌کوبند. اگر هم چیزی پیدا کنند، به سمت آن پرتاب خواهند کرد.

مسئله اینجاست که انگشت آن‌ها شاید اینقدر قدرت نداشته باشد که آسیبی به صفحه وارد کند؛ اما اسباب‌بازی‌های آن چطور؟ شاید یک عروسک باز هم قدرت کافی نداشته باشد؛ اما یک ماشین بازی به راحتی می‌تواند صفحه تلویزیون را خرد کند. این‌ها خطراتی که یک صفحه را تهدید می‌کند.

روش‌های زیادی برای کنترل این مسئله وجود دارد. بیایید نگاهی به روش‌هایی می‌اندازیم که تا الآن بعضی خانواده‌ها استفاده می‌کردند:

- ترساندن و تهدید کودک که اگر وسیله را به سمت صفحه شیشه‌ای تلویزیون پرتاب کنند، تنبیه خواهند شد. این یکی از اشتباه‌ترین روش‌هایی است که می‌توان به کار برد. با اینکه در نسل قدیم چنین رفتاری را زیاد شاهد بوده‌ایم؛ اما انگار هنوز مواردی در چند سال گذشته هم مشاهده شده است. به هر حال هرچه کودک از این عمل ترسانده شود، بیشتر برای ضربه زدن به تلویزیون تحریک خواهد شد.

- اگر وسیله‌ای دیدید که دست اوست و احساس کردید که قصد پرتاب به سمت تلویزیون را دارد، سریع گرفته و به او بگویید که این صفحه تلویزیون است و می‌توان با آن کارتون و برنامه دید. در بیشتر مواقع کودکان در همان اول متوجه حرف شما نخواهند شد؛ اما چند بار تکرار این عمل در ذهن آن‌ها حک خواهد شد؛ اینکه تلویزیون دستگاهی برای دیدن است.

- با دستمال چند مرتبه خودتان صفحه را تمیز کنید. هر عملی که شما با این دستگاه انجام دهید، کودک خواهد دید و یاد خواهد گرفت. وقتی ببیند که شما در حال تمیز کردن صفحه آن هستید، خود او پارچه‌ای برداشته و درصدد تمیز کردن آن بر خواهد آمد.
برنامه‌های خشن از طریق تلویزیون جلوی کودک نبینید. بعضی برنامه‌های کارتونی از حرکات پرتاب و غیره استفاده می‌کنند یا موجوداتی نمایش می‌دهند که کودک به آن‌ها حس بدی پیدا کرده و درصدد کشتنشان برخواهد آمد. بهتر است که به جای این کار، همان برنامه‌های کودک را که از طریق صداوسیما پخش می‌شود، بگذارید.

این‌ها روش‌هایی است که می‌توانید با آن کودک خود را از پرتاب وسیله به سمت صفحه تلویزیون جلوگیری کنید. به هرحال طول خواهد کشید تا کودک متوجه ماهیت صفحه تلویزیون شود. اگر فرزند کوچک شما خیلی پرجنب و جوش و فعال است، بهترین راه خرید یک محافظ صفحه تلویزیون است. این محافظ‌های از جنس‌های مخصوصی بوده که کل صفحه را پوشانده و با فاصله‌ای که با صفحه دارند، جلوی هر ضربه را می‌گیرند. به این صورت هر چیزی که کودک به سمت تلویزیون پرتاب کند، در عمل این محافظ جلوی آن را خواهد گرفت. فقط باید مراقب باشید که محافظ اندازه صفحه تلویزیون باشد.

پیام ها و نظرات