سلام دوست من وقت بخیر

 فن “Captain 120 EX”

فن “Captain 120 EX”

>

تاریخچه شرکت دیپ کول (DeepCool)
زمانی که اسم چین و برندهای چینی را می‌شنویم، ابروهایمان در هم می‌رود و دل‌هایمان پر از شک و تردید می‌شود، به هر حال چندین سال واردات بی رویه اجناس نامرغوب و بی کیفیت، تاثیر خود را بر ذهنیت عموم گذاشته است و عبارت "چینی" به عنوان یک مثال برای بد بودن اجناس زده می‌شود. اما امروز به سراغ ساخته‌های یک برند دیگر "چینی" می‌رویم که نه تنها ابایی از نشان دادن اصالت خود ندارد بلکه با تمام افتخار در سایت رسمی خود به همگان می‌گوید که دفتر اصلی آن‌ها در "بیجینگ" و کارخانه‌های تولیدی آن‌ها نیز در "شنژن" در هنگ کنگ واقع شده‌اند و از سال 1996 به تولید قطعات کامپیوتری مانند خنک کننده و یا فن‌های “CPU” و “GPU” مشغول هستند.دلیل این اعتماد به نفس هم در لوازم جانبی ویژه گیمینگ این شرکت با نام تجاری “Gamer Storm” جستجو کنید که برای حرفه‌ای‌هایی است که ابر کامپیوتر‌ها و کیس‌های خاص گیمینگ جمع می‌کنند و یا عاشق "اسپرت کردن" کامپبوترهای شخصی، “OC” یا "اورکلاک" کردن هستند.اگر شما هم قطعه‌ای مانند خنک کننده یا فن مخصوص “CPU” با مدل Captain 120 EX به بازار ارائه بدهید که در میان برترین فن‌های سال 2017 در سایت “Tom’s Hardware” قرار بگیرد و یا برادر بزرگ تر آن با مدل “Captain 240EX” جز بهترین‌های سال 2018 تاکنون باشد و بارها و بارها مورد تعریف و تمجید قرار بگیرید و جوایز متعددی را ببرند،اسم برند خود را در بوق و کرنا خواهید کرد و هیچ‌وقت به شایعه‌ها و دید منفی در جوامع توجه نخواهید کرد.در این چند خط نوشته، به بررسی و تحلیل مدل قدیمی تر از این دو یعنی “Captain 120 EX” که یک فن “TF120” دارد، می‌پردازم و سعی می‌کنم راه شما را از میان انبوه فن‌ها و خنک کننده‌های در بازار باز کنم تا بتوانید بهترین تصمیم را در این بازار شلوغ و متنوع بگیرید و اگر هم این مدل حرفه‌ای با نورپردازی RGB و هم رده با بهترین‌های را خریداری نکردید، باز هم سردرگم نمانید.

جعبه و محتویات
انتظارات عجیب و غریبی مانند "بسته بندی پنجره‌ای" از جعبه‌های فن‌ها نداشته باشید، به غیر از اطلاعات ضروری و عکس بزرگ “Captain 120 EX” بر روی آن‌ چیز دیگری چاپ نشده است.در داخل نیز قطعه اصلی یعنی فن آلومینیومی (تیغه‌ها در یک فریم پلاستیکی)، پمپ، کابل ال.ای.دی دار برای نورپردازی بیشتر و زبیاتر و لوازم جانبی دیگر مانند نگهدارنده و پیچ‌ها در جعبه در یک پوشش محکم ضد ضربه قرار دارند.اگرچه در عنوان این مدل عبارت “AIO” یا “All-In-One” دیده می‌شود که به این معنی است که قطعاتی مانند رادیاتور و پمپ و سایر به هم از پیش وصل شده‌اند، اما پس از خرید باید فن‌ها را به پایه وصل و در محل درست خود بر روی مادربورد نیز نصب کنید که اگر مایل بودید خودتان این کار را انجام بدهید، کاتالوگ و دستورالعمل‌های لازم در جعبه نیز پیدا می‌شوند و ویدیو‌های آموزشی در اینترنت نیز وجود دارند.

ظاهر، بدنه و ساخت
در یک فن با خنک کننده مایع، ظاهر تاثیر به سزایی در فروش آن دارد اما تنها دلیل برای انتخاب یکی از این قطعات نیست. رنگ  “Captain 120 EX” مشکی است و حتی سیم و کنترلر مجزای آن نیز همین رنگ را دارند. البته رنگ سفید (بدنه) آن نیز در سایت نانو کامپ برای خرید در اختیار مشتریان عزیز قرار گرفته و برخلاف مدل‌های قدیمی تر مانند “TF120” که برای نورپردازی فقط از میان سه رنگ انتخاب می‌کردید،در این مدل نور پردازی “RGB” در نظر گرفته شده است که اگر مادربورد شما از یکی از نرم‌افزارهای ویژه نورپردازی داخلی مانند “Asus Aura”، “GigaByte Fusion“ و یا“MSI Mystic” پشتیبانی کند، رقص نور در فن شما به خوبی با دیگر قطعات داخلی هماهنگ و موزون می‌شود. پس چه در هیجان یک مبارزه نفس گیر با دشمنان فرازمینی غرق شده باشید و یا روز غمگین را سپری می‌کنید، لیست موزیک خود را پخش کنید تا کامپیوتر شما نیز حس شما را بفهمد، آن را کپی کند و حتی فن “CPU” شما نیز با ساز شما "نفس" بزند و برقصد.
در زمان کار کردن “Captain 120 EX”، پمپ آن نیز می‌درخشد و با پمپاژ کردن مایع در کابل ال.ای.دی دار، نورپردازی آن هم شروع می‌شود تا هیچ قسمتی از بدنه، خاموش و بی‌روح نباشد.اگر هم هیچ کدام از برنامه‌های گفته شده را ندارید، نگران نباشید. شرکت "دیپ‌کول" کنترلر مجزا برای عوض کردن و تغییر مد، سرعت و نوع نورپردازی “RGB” برای شما در نظر گرفته که سیم‌دار بودن آن، کمی مشکل زاست. اگر یکی از برنامه‌های یاد شده را در تنظیمات مادربورد شما ثبت نشده‌اند، باید برای هر بار تغییر رنگ، "کیس" را باز کنید و کنترلر را پیدا کنید و رنگ و سرعت و مد نورپردازی را عوض کنید و یا آن را خاموش کنید. این کار علاوه بر این که حوصله زیادی می‌خواهد، امکان برخورد دست با قطعات داخلی و قطعی ناخواسته آن‌ها را بیشتر می‌کند. شما هم مثل من حتما می‌گویید : "ای کاش کنترلر را بی‌سیم می‌ساختند" و یا "مادربورد پیشرفته‌تری می‌خریدم" !

تکنولوژی و عملکرد
از ابتدایی ترین قطعه شروع می‌کنیم، یعنی تکنولوژی “TF120” که در ساخت تیغه‌های پلاستیکی فن به کار رفته است. اگر به تیغه‌ها دقت کنید، متوجه می‌شوید که دو لبه هستند. اما دلیل این کار چیست ؟همانطوری که احتمالا در مشخصات این محصول در سایت نانو کامپ هم مطالعه کردید، سرعت گردش تیغه بین 500 تا 1800 گردش در دقیقه یا “RPM” است. تعداد زیادی مدل‌های مشابه از برندهای دیگر وجود دارند که در سرعت گردش از “Captain 120 EX” جلو می‌زنند و رقم‌هایی مانند 2600 یا حتی 3000 گردش در دقیقه را به کاربران پیشنهاد می‌دهند. سرعت گردش یا “RPM” بالاتر یعنی فن‌ها "نویز" یا صدای آزار دهنده بیشتری (به خصوص در زمانی که تحت استرس یا کارکرد سنگین مانند گیمینگ هستند) تولید می‌کنند و به طبع انرژی بیشتری نیز مصرف می‌کنند. شرکت "دیپ‌کول" برای برطرف کردن این مشکل تیغه‌های دو لبه خود را معرفی می‌کند تا با سرعت کمتر هم جریان هوای بیشتری را (که معیار سنجش آن CFM است) وارد کامپیوتر و قطعات کنند و در عملکرد و توان، در برابر مدل‌های دیگر برندها، کم نیاورند.

تست‌ها و بنچمارک
تست‌های مختلف حرارتی و صوتی از “Captain 120 EX” گرفته شده است تا میزان بازدهی و عملکرد آن به خوبی مشخص شود. این تست‌ها در محیط معمولی (دمای اتاق) انجام می‌شوند.برای اولین تست، یک پردازنده اصلی از شرکت "اینتل" به مدل “Core i7-4790K” را با یک مادربورد از شرکت "گیگابایت" به مدل “Z97X-SOC Force” را در نظر بگیرید که با 16 گیگابایت ماژول حافظه موقت از شرکت “Corsair” به مدل “Vengeance 2400MHz” با هم کار می‌کنند. اگرچه این قطعات، بهترین‌ها و پیشرفته‌ ترین‌ها در حوزه "اورکلاک" نیستند و با نمونه‌های دیگری، می‌توان استرس و فشار بیشتری به فن وارد کرد، اما با همین تجهیزات نیز جواب‌های قابل قبولی گرفته شد. همچنین، به یاد داشته باشید که این مدل، تنها یک فن و یک رادیاتور به نسبت متوسط دارد و به همین دلیل در رقابت خنک سازی “CPU”، عرصه را به مدل‌هایی با دو فن مانند “Arctic Liquid Freezer 120” و یا “Corsair H80i V2” واگذار کرد، اما نسبت به مدل‌های قدیمی تری که فقط با هوا (بدون مایع) کار می‌کنند، به شدت عملکرد بهتری دارد.در حالت استرس و فشار زیاد، با وجود تنها یک رادیاتور و یک فن، صدای “120 EX” به مقدار واضحی افزایش می‌یابد و به راحتی آن را خواهید شنید. "اورکلاک" کردن، تقریباً بیشترین کار را از فن‌ها می‌کشد و بعد از آن در حالت گیمینگ، بیشترین فشار به خنک کننده وارد می‌شود. پس می‌توان گفت که طی ساعت‌های متمادی گیمینگ یا کار حرفه‌ای صدای این فن‌ها را خواهید شنید ولی آزار دهنده نخواهد بود و کار شما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

نتیجه گیری و نظر کارشناسان
داشتن رنگ بندی “RGB” در نورپردازی، در هر قطعه‌ای بسیار جذاب و چشمگیر هستند. با داشتن “120 EX” یک عنصر رنگی دیگر نیز به قطعات کامپیوتر شما اضافه خواهد شد که از داشتن آن به شدت لذت خواهید برد و در عین حال، هزینه خوبی هم باید برای داشتن آن پرداخت کنید که شاید بعضی از گیمرهای اقتصادی تر، نیازی در آن نبینند. همچنین داشتن تنها یک فن 120 میلی متری، کمی دل طرفداران "اورکلاک" و یا حتی گیمرها را نیز می‌لرزاند و خرید آن را از حالت "حتما" به "در مورد آن فکر می‌کنم"، تغییر می‌دهد. به هر حال اگر هزینه رنگ‌های متنوع برای شما فاکتور مهمی نیست، این محصول خوب و منطقی از شرکت "دیپ کول" را حتما به شما پیشنهاد می‌کنم که پشتیبانی بسیار عالی آن‌ها نیز، بارها و بارها مورد تعریف و تمجید کاربران اینترنتی قرار گرفته است که در صورت بروز هر نوع مشکلی (مانند نشت پمپ و مایع)، به سرعت پاسخگو هستند و یک دلیل به دلایل دیگر، برای خرید این خنک کننده “CPU” اضافه می‌کند.

لینک محصول

پیام ها و نظرات