سلام دوست من وقت بخیر

انواع شامپو را بشناسید

انواع شامپو را بشناسید

شامپو یک وسیله تزئینی برای مو نیست. وقتی حمام می رویم و از شامپو استفاده نکنیم، انگار هیچ کاری نکرده ایم. حداقل همان شامپو تخم مرغی هم که شده باید استفاده کنیم؛ اما مساله ای که وجود دارد، زدن یا نزدن شامپو به سر نیست. بلکه انتخاب نوع مناسب برای سر است. شامپوهای امروزی در بازار انواع مختلفی دارند. انواعی که هرکدام برای موهای خاصی استفاده می شوند. شاید به خودتان بگویید که شامپو است دیگر و چه فرقی می کند؛ اما باید گفت که اتفاقا برعکس. این مساله خیلی مهم است؛ به ویژه اینکه اگر جنس موهای شما خاص باشد یا مشکل خاصی هم داشته باشید. در اینجاست که انتخاب نوع مناسب بیشتر از همه اهمیت دارد.

سوال اصلی این است که کدام نوع خریداری کنیم؟ برای دانستن پاسخ این پرسش  باید اول از همه انواع شامپو را بشناسیم. وقتی که بدانیم، خیلی بهتر می توانیم انتخاب کنیم.
 

معرفی انواع شامپو

 
 

شامپو معمولی یا شفاف (Clarifying)


شامپوهای شفاف همانند نوع روزانه هستند؛ فقط با این تفاوت که شدت بیشتری نسبت به روزانه دارند. در حقیقت یک پاک معمولی هستند که 80 تا 90 درصد آن را آب وجود دارد. مهم ترین ویژگی که این نوع دارد، داشتن ماده سورفاکتانت های سنگین است؛ نوعی ماده صابونی که باعث می شود تا پس مانده های چربی و آلودگی از روی مو از بین بروند. از آنجا که این سورفاکتانت ها ماده قوی هستند، از این رو نسبت به نوع روزانه شدیدتر هستند. بعضی سورفاکتانت ها شامل کلرایدها و برومید، سولفات آلومینیوم-سدیم و غیره است. با اینکه این نوع شامپو بی خطر هستند؛ اما باید گفت که استفاده آن ها بیشتر از دو بار در روز برای موهای خشک یا فرفری توصیه نمی شود. در حقیقت استفاده زیاد از ماده تشکیل دهنده این نوع شامپو بیشتر به موهای شما آسیب می رساند. به عبارتی بهتر است که هفته ای دو بار از این نوع شامپو بهتر است استفاده شود. برای استفاده بهتر است که در ابتدا موهای خود را کمی تر کرده و سپس مقداری از شامپو را روی آن بریزید. سپس اجازه دهید تا 30 ثانیه روی سر بماند. بعد از آن آبکشی کنید.
 

 

شامپو روزانه


بعضی از افراد نیاز دارند تا سر خود را به صورت روزانه بشویند؛ برای مثال، آن هایی که در شهرهای بزرگ و آلوده زندگی می کنند، همیشه باید موهای سر خود را با آب تمیز کنند. ساختار مواد تشکیل دهنده این شامپوها فاقد مواد سنگین است و حالت ملایمی به مو می دهد. در حقیقت به حالتی هستند که در صورت استفاده مکرر هیچ آسیبی به مو نمی رساند؛ چیزی شبیه به شامپو بچه هستند. نوع روزانه از نظر مواد تشکیل دهنده دارای بدون مواد قلیایی هستند و نکته جالب اینکه می توان از آن برای انواع موهای مختلف و حتی سری که خارش دارد، استفاده کرد.

 


 

شامپو حجم دهنده


این نوع شامپو برای حجیم تر کردن موهای خشک و نازک استفاده می شود. آن هایی که موهایشان نازک و شکننده است و نسبت به بقیه بیشتر می ریزد، بیشتر از همه نیاز است تا از این نوع استفاده کنند؛ به ویژه در طول زمستان که موها بیشتر از همه وقت های دیگر، حالت صاف و بی روحی پیدا می کنند. نکته دیگر اینکه شامپوهای حجم دهنده فقط برای حجیم کردن موها نیست؛ بلکه بعضی از آن ها دارای خاصیت پروتئین بوده و می تواند به تقویت مو در ریشه کمک کند. حتی افرادی که دارای موهای رنگ شده هستند، می توانند از این نوع استفاده کنند. برای اینکه این نوع علاوه بر حجیم تر کردن موی رنگ شده و تو چشم آمدن آن، روی ماندگاری مو هم تاثیرگذار خواهد بود. فرمول این شامپو به صورتی نیست که موها را سنگین کند. برای استفاده بهتر است که آن را به مدت 30 ثانیه روی سطح مو قرار دهید و بعد آبکشی کنید.
 

شامپو بدون سولفات


سولفات اصلی ترین ماده تشکیل دهنده شامپو است و بدون آن در حقیقت اصلا شامپو معنا پیدا نمی کند. سولفات در حقیقت باعث می شود تا سلول های مرده روی پوست سر از بین بروند؛ اما یک عیب اصلی هم دارند. اینکه روغن طبیعی مو را هم از بین می برند. برای همین استفاده طولانی مدت از شامپوها گاهی باعث خشک شدن تارها و زخم شدن پوست سر خواهد شد. در چنین مواقعی پزشکان استفاده از شامپوهای بدون سولفات را توصیه می کنند؛ به ویژه آن هایی که دارای مو فرفری یا رنگ شده هستند. فقط در هنگام خرید دقت کنید که در ساختار مواد تشکیل دهنده شامپو به هیچ وجه از هیچ کدام از سولفات ها استفاده نشود.

 


 

شامپو برای موهای چرب


موی چرب خیلی بد است. آن هایی که موهایشان چرب است، با این چالش هر روز مواجه هستند. بهترین راه شستن مداوم و روزانه است؛ اما برای چنین افرادی در صورت استفاده از شامپوی نامناسب، می تواند نتیجه برعکسی داشته باشد. چربی مو دلایل زیادی می تواند داشته باشد؛ جنس مو، استفاده از مواد بی کیفیت برای حالت دهی، هوای آلوده و غیره. بهترین کار در کنار شست وشوی روزانه، استفاده از شامپوی مناسب برای موهای چرب است. شامپوی برای موهای چرب دارای موادی است که علاوه بر شفاف کردن مو و از بردن چربی و سلول های مضر، روغن تارها را حفظ می کند. این نوع شامپو دارای  PH بالایی است که بر اینکه بیشترین تاثیر را از آن دریافت کنید، بهتر است که حدود دو دقیقه اجازه دهید روی سر بماند.
 

 

شامپو برای موهای خشک


این نوع با اینکه برای موهای خشک است؛ اما دیگر موها هم می توانند از آن استفاده کنند. این نوع شامپو علاوه بر اینکه حالت بسیار خوبی و نرمی به مو می دهد، هیچ گونه احساس چسبندگی بعد از شستن به فرد نمی دهد. در حقیقت شخص احساس راحتی و تازگی در موردهای خود را حس می کند.
 

شامپو آبرسان


کمبود رطوبت یکی از دلایل ریزش مو است. گاهی پوست سر به اندازه کافی نمی تواند روغن تولید کند و از این رو باعث می شود تا رطوبت مو از بین برود. از طرفی هرچه سن هم بالاتر برود، تولید روغن پوست مو هم کمتر می شود که باعث کاهش رطوبت و خشک شدن و ریزش خواهد شد. مو خشک شده و بدون رطوبت دارای کوتیکول ضعیف تری هستند. کمبود این مساله جز خشک شدن، باعث می شود تا مو در معرض گرما بیشتر آسیب ببیند و شکننده شود. بهترین راه برای درمان استفاده از شامپو آبرسان است که باعث تنظیم PH و در نتیجه کمک کننده مانع از ریزش مو خواهد شد.
 

 

شامپو برای موهای رنگ شده


آن هایی که موهایشان را رنگ می کنند، با مشکلاتی از جمله خشک و ضعیف شدن، کمرنگ شدن و کاهش رطوبت مواجه خواهند شد. از این رو برای چنین افرادی، استفاده از شامپو برای موهای رنگ شده توصیه می شود. ساختار این شامپو به صورتی است که رنگ روی مو را حفظ کرده و برق آن را از بین نخواهد برد. نکته مهم در هنگام خرید این نوع شامپو، در نظر گرفتن مواد تشکیل دهنده آن است. به دنبال مدلی باشید که دارای ویتامین E بوده تا مانع از از دست شادابی تار مو شود. همچنین بهتر است که در کنار شامپوی رنگ شده از نوع پروتئین و حاوی روغن بادام یا نارگیل هم استفاده کنید.
 


 

شامپو 2 در 1


شامپو 2 در 1 دارای دو خاصیت تمیزکنندگی و نرم دهندگی با هم هستند. این نوع شامپو اولین بار در دهه 1980 توسط برند P&G معرفی شد. کاربری آسان و نیاز کم به آب برای شست وشو از جمله مزیت های این نوع است. فقط باید گفت که در استفاده محدودیت دارند؛ یعنی اینکه هر جنس مویی نمی تواند از این مدل استفاده کند. برای بیشتر افراد با موهای ظریف توصیه می شود تا از این مدل شامپو استفاده کنند. فقط اینکه ممکن است بعد از مدتی موهای شما چرب شود. همچنین به دلیل اینکه کنترلی روی مقدار نرم کننده ندارید، از این رو ممکن است که برای برخی هم خیلی مفید نباشد؛ اما برای حالت معمولی گزینه مناسبی خواهد بود.
 

 

شامپو دارویی


این نوع شامپوها استفاده خیلی خاصی دارند. برای افرادی که خارش، شوره یا قارچ هستند، شستن مو با شامپو دارویی توصیه می شود. در حقیقت شامپوهای دارویی دارای سه ماده پیریتین روی، اسید سالیسیلیک و کتوکونازول هستند. این مواد به درمان شوره سر کمک زیادی می کند. اگر دچار قارچ و التهاب هستید، استفاده از شامپوهایی با ماده ذغال سنگ توصیه می شود. نکته مهم این است که شامپو را بهتر است تا بر اساس مشورت با یک متخصص پوست و مو انتخاب کنید. هر نوعی بر اساس جنس مو و مشکل فرد باید انتخاب شود.
 

 

شامپو استخری


این مدل مخصوص آن هایی که زیاد استخر می روند. از آنجا که در داخل آب استخر، کلر وجود دارد، تماس طولانی مدت آن با مو باعث آسیب رساندن به مو و شکنندگی خواهد شد. استفاده از شامپوی معمولی برای آبکشی جوابگو نیست  و بهتر است که از شامپوی مخصوص استفاده شود. شامپوی استخری دارای حالت نرم کننده و تقویت کننده خاصی هستند.
 

 

شامپوها انواع مختلفی دارند که هر کدام برای موهای خاصی استفاده می شوند. در این مقاله انواع شامپوها با کاربردها و مزایای هر کدام نوشته شده است. اینکه کدام یک را انتخاب کنیم، به نوع جنس موهای شما بستگی دارد.
 

پیام ها و نظرات