سلام دوست من وقت بخیر

با تمامی انواع دوچرخه آشنا شوید

با تمامی انواع دوچرخه آشنا شوید


کمتر کسی فکر می‌کند که دوچرخه‌های موجود در بازار دارای انواع مختلفی دارد. حدود بیش از 20 نوع دوچرخه در جهان وجود دارند که هر کدام برای هدف خاصی استفاده می‌شوند. در این مقاله قصد داریم انواع دوچرخه اصلی را برای شما معرفی کنیم.
 

معرفی انواع دوچرخه

 


دوچرخه مسابقه جاده‌ای


این دوچرخه سنتی‌ترین و پرکاربردترین دوچرخه در جهان است. همان نوعی که از کودکی همه ما استفاده می‌کردیم. حالا از نوع ساده گرفته تا حرفه‌ای را شامل می‌شود. نوع ساده را بیشتر برای بازی‌های کودکی استفاده می‌کردیم؛ اما نوع حرفه‌ای آن توسط دوچرخه‌سواران باتجربه بیشتر استفاده می‌شود. 

به این نوع دوچرخه مسابقه‌ای-سنتی می‌گویند که برای راندن سریع در جاده‌های صاف و آسفالت طراحی شده‌اند. از نظر ویژگی باید گفت که خیلی امکانات بالایی ندارند؛ اما ویژگی آیرودینامیکی بسیار عالی برای مسافت‌های طولانی صاف را دارند. این نوع بسیار سبک است؛ اما بدنه بسیار محکمی دارد. البته به کیفیت برند سازنده هم بستگی دارد؛ اما از آنجا که بیشتر از همه استفاده می‌شود، برای همین محکم و سبک بودن آن بیشتر از همه باید رعایت شود. همچنین طراحی و ساختارش به صورتی است که هر کسی، چه مبتدی و چه حرفه‌ای در دوچرخه سواری، بتواند از آن بدون مشکلی استفاده کند. به عبارتی دیگر با اینکه به عنوان دوچرخه مسابقه‌ای شناخته می‌شود؛ اما نوع ساده آن توسط افراد معمولی هم قابل استفاده است.

نکته مهم دیگر داشتن اندازه متنوع در آن است. برای همین در هنگام خرید باید به فواصل چرخ‌ها و همچنین فاصله زین تا زمین دقت کرد. البته این مسئله در هنگام خرید هر نوع دوچرخه‌ای باید رعایت شود. شما حتی حرفه‌ای‌ترین را هم خریداری کنید؛ اما تناسبی با حالت بدنی شما نداشته باشد، در استفاده به مشکل خواهید خورد.
 

دوچرخه‌های ورزشی / استقامتی


تا مدت‌های زیادی از دوچرخه‌های مسابقه -جاده‌ای برای مسابقات اصلی استفاده می‌شد؛ اما این دوچرخه به غیر از مشکلاتی که برای حرفه‌ای‌ها به وجود می‌آورد، میل آن‌ها را به سواری ارضا نمی‌کرد. برای همین طراحان به فکر ساخت نوع مخصوص ورزشی یا همان استقامتی افتادند.

 

 

دوچرخه‌های ورزشی یا استقامتی دارای طراحی و هندسه منحصر به فرد هستند که امکان نشستن راحت و حتی ایستادن بهتر را در هنگام رکاب زدن می‌دهد. همچنین از فنرهای مخصوصی استفاده می‌شود که امکان دفع کردن شوک‌های وارد شده به هنگام راندن در جاده‌های نسبتاً ناصاف را می‌دهد. چرخ‌دنده‌های این نوع اسپرت پایین‌تر از حد معمول است که این باعث ایجاد دید وسیع‌تری در هنگام راندن می‌شود. نکته بعدی اینکه بعضی از مدل دوچرخه‌های اسپرت دارای ویژگی‌هایی هستند که می‌توان آن‌ها را در مناطق کوهستانی هم استفاده کرد. تفاوت دیگر آن‌ها با نوع جاده‌ای در ضخامت لاستیک است. ضخامت لاستیک نوع اسپرت برابر با 25 میلی‌متر و نوع جاده‌ای برابر با 23 میلی‌متر است.
 

دوچرخه سه گانه


این نوع دوچرخه‌ها برای مسابقات انفرادی طراحی و ساخته شده‌اند. هندسه این نوع نسبت به بقیه متفاوت است. همچنین به صورتی طراحی شده که دوچرخه سوار با حالت شیب‌دار روی آن قرار می‌گیرد تا هم سرعتش و هم مقاومتش در برابر باد بیشتر شود. این نوع به دلیل ساختار خاص خود از جمله راحت نبودن گرفتن ترمز و ترکیب قرارگیری زین و فرمان و ناپایداری در آن، مناسب استفاده در مسابقات گروهی نیست و حتماً باید در جاده‌های انفرادی استفاده شود. نکته بعدی اینکه چنین دوچرخه‌هایی مناسب استفاده در جاده‌هایی با شیب و پیچ تند نیست و از این رو حتماً باید توسط یک دوچرخه سوار حرفه‌ای استفاده شود.

 


 

دوچرخه آداکس


یکی دیگر انواع دوچرخه موجود آداکس است که شبیه به نوع اسپرت بوده؛ اما از نظر سرعت کندتر است و از این رو مسافت بیشتری تا حداقل 200 کیلومتر را می‌توان با آن طی کرد. این نوع برای ورزش‌های غیررقابتی طراحی و ساخته شده است. از ویژگی‌های این دوچرخه دوام بالا (به دلیل استفاده از مواد فولاد و تیتانیوم در ساخت)، استحکام بیشتر و قابلیت حمل بار سبک است.

 


 

دوچرخه تور یا مسافرتی


سنتی‌ترین دوچرخه‌ای که از زمان گذشته تا الآن در کل دنیا مورد استفاده قرار می‌گرفت. دوچرخه‌ای که برای مسافت‌های طولانی طراحی و ساخته شده است. بدنه این نوع از جنس فولاد مقاوم بوده و به دلیل حالت ساختش می‌تواند گردنه‌های بسیار خطرناک را با بار 30 کیلوگرم طی کند. این دوچرخه‌ها حالت قائم‌تری دارند؛ اما به صورتی هستند که فرد می‌تواند به راحتی آن را کنترل کرده و از آن سوار یا پیاده شود. همچنین لاستیک ضخیم‌تری داشته که باعث مقاومت بالای آن‌ها در برابر سوراخ شدن می‌شود. مکان بطری آب و تعداد پره‌های بیشتر برای مقاومت بالا چرخ از دیگر ویژگی‌های این نوع دوچرخه است. مقاومت بالای این نوع دوچرخه به دلیلی است که مسافرتی و جاده‌ای بوده تا اجزای آن در بین مسیر خراب نشود؛ به ویژه اینکه در همه جا مکانی برای تعمیرات وجود ندارد.


 

 

دوچرخه سایکل کراس


این نوع دوچرخه مسابقه‌ای بوده که ترکیبی از ساختار و امکانات آفرود و صحرانوردی در آن به کار رفته است. در حقیقت نوع پیشرفته جاده‌ای است که به دوچرخه سوارها امکان راندن چندمرحله‌ای مسیر را به راحتی می‌دهد. قرار گرفتن دوچرخه سوار در زاویه‌ای راحت‌تر، فاصله طولانی‌تر محورها و فاصله بیشتر قاب با لاستیک از دیگر ویژگی‌های این نوع است.


 

 

دوچرخه تمام جاده/ ماسه‌ای


یکی از انواع دوچرخه با طراحی منحصر به فرد است که می‌توان در تمامی انواع جاده‌ها با هر سطحی استفاده کرد. در حقیقت این نوع دوچرخه بیشتر برای مسابقات جاده‌ای از نوع ماسه کاربرد دارد. طراحی و هندسه این نوع به صورتی است که دارای فاصله بیشتر در دو محور بوده تا باعث افزایش ثبات و مقاومت آن در مسیرهای طولانی شود. نکته جالب اینکه که دوچرخه تمام جاده‌ای را پسرعموی نوع سایکل کراس می‌نامند و برای افراد مبتدی که هنوز به نوع مسیر خود اطمینان نداشته و تبحر بالایی هم ندارند، بهترین انتخاب خواهد بود. همچنین یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این نوع قابل استفاده بودن به جای انواع دوچرخه است. این مدل را به راحتی می‌توان با تعویض لاستیک و کمی تغییرات برای دیگر مسیرها هم استفاده کرد.


 

 

دوچرخه تک سرعت


نوعی دوچرخه است که فقط یک دنده دارد و به نوع باشگاهی هم معروف است. یک دنده بودن آن علاوه بر نگهداری راحت‌تر آن، باعث افزایش دوام و قدرت هم می‌شود. در حقیقت تک دنده بودن باعث فشار کمتر به دستگاه و رکاب زن خواهد شد. یکی دیگر از مزیت‌های آن، حرکت کردن این نوع بدون رکاب زدن است. فقط کافی است که تا به یک سرعت مطمئن برسید و بعد بدون رکاب مسافتی را بپیمایید. این نوع در سطح شهر بیشتر از همه استفاده می‌شود.


 

 

دوچرخه پیستی


این نوع فقط برای مسابقات پیستی با زمین شیب‌دار طراحی می‌شوند. از نظر شکل، ظاهر زیبایی نداشته باشند؛ برای اینکه اصلاً ظاهر در این دوچرخه اهمیتی ندارد. این نوع فقط برای مسابقه طراحی و ساخته می‌شود و از این رو باید اصول مهم و اصلی در آن‌ها رعایت شود.

 

 

دوچرخه پورتر


این نوع شهری بوده و معمولاً دارای یک زین نازک فولادی و یک دسته فرمان گرد برای کنترل راحت‌تر است که برای راندن در فاصله‌های کوتاه استفاده می‌شود. وزن سبک، دوام بالا و قابلیت حمل بار از جمله ویژگی‌های این مدل است.


 

 

دوچرخه جاده تخت


یکی از محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین دوچرخه‌های جهان است که حس نوع مسابقه‌ای را به دوچرخه سوار می‌دهد؛ اما ساختار آن مناسب استفاده برای افراد معمولی است. البته این نوع در کاربرد محدودیت دارد و بیشتر در سطح شهر می‌توان استفاده کرد.

دوچرخه هیبریدی یا ترکیبی


طراحی و ساختار این نوع دوچرخه به صورتی است که می‌تواند انواع قابلیت‌های دوچرخه‌ها را در خود جای دهد. در حقیقت هر چیزی بین نوع جاده‌ای و کوهستانی باشد، در این دسته قرار می‌گیرد. برای همین شاید این گروه کمی ابهام برانگیز باشد. قاب و اندازه تایرهای مختلف، دارای سیستم تعلیق یا بدون آن و فرمان‌های بلندتر از ویژگی‌های مدل هیبریدی است.

 

 

دوچرخه کامیوتر


این نوع برای راندن و سواری روزانه با حداقل‌ترین امکانات و طراحی ساخته شده است. تقریباً نوعی است که می‌توان آن در هر شرایط آب وهوایی از سطح شهر استفاده کرد. رنگ‌های ساده، لاستیک‌های ضخیم و قسمت‌هایی برای محافظت در برابر ضربه از ویژگی‌های این نوع است. در حقیقت دوچرخه‌ای برای افرادی است که قصد ورزش سبک یا رفتن به محیط کار خود را دارند.

 

 

دوچرخه هلندی


یک نوع ترکیبی از سنت و مد روز است که بیشتر از همه در قلب اروپا استفاده می‌شود. مدلی است که همه از مبتدیان گرفته تا حرفه‌ای کارها می‌توانند از آن برای رفت‌وآمد خود استفاده کنند. البته باید گفت که این مدل فقط مناسب استفاده داخل شهر و در سطح صاف است و نمی‌توان آن را برای تپه نوردی به کار برد.


 

 

دوچرخه تاشو


این نوع برای افرادی مناسب است که قصد سفر با دیگر وسایل حمل‌ونقل را دارند و باید دوچرخه را هم با خود حمل کنند. مکانیزم و ساختار این نوع به صورتی است که قابل جمع کردن آن را به کاربر می‌دهد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن که در همان نگاه اول توجه شما جلب خواهد کرد، چرخ‌های کوچک است. همچنین از این مدل برای حرکات آکروباتیک هم استفاده می‌شود.

 

 

دوچرخه کوهستان


سیستم تعلیق و ترمز دیسکی پیشرفته از ویژگی‌های اصلی این است. این مدل از انواع دوچرخه است که به راحتی می‌توان آن را در مسیرهای کوهستانی با شیب تند هم استفاده کرد. این نوع در همه چیز متفاوت است. مسیرهای کوهستانی دارای ناهمواری‌های زیادی است که به دلیل سیستم تعلیق می‌تواند به راحتی دفع کند. علاوه بر این چرخ‌های 26 اینچی آن مقاوم بوده و خود در راحتی مسیر تأثیر بسزایی دارد. سنگین وزن بودن آن از دیگر ویژگی‌های است که نیاز به بدن قوی را در دوچرخه سوار بیشتر از هر چیزی مطلبد.

 

 

دوچرخه کراس کانتری


این نوع دوچرخه کوهستانی است؛ اما قدرت بالایی دارد. چرخ‌های 29 اینچ که باعث افزایش سرعت می‌شود، فریم های سبک و محکم، سرعت تعلیق کمتر، چسبندگی بالا بین چرخ و زمین که هم صعود را بهتر می‌کند و هم بهتر وزن شخص را تحمل می‌کند از ویژگی‌های اصلی و مهم این نوع دوچرخه است. دوچرخه محبوب برای آن‌هایی که قصد دوچرخه سواری حرفه‌ای را در شرایط کوهستانی بسیار سخت را دارند.


 

 

دوچرخه فت (Fat)


این نوع دوچرخه مناسب استفاده برای محیط‌های کوهستانی با مسیر بسیار سخت است. البته بیشتر در آب وهوای بارانی و برفی استفاده می‌شود. آب وهوایی که باعث سخت‌تر شدن مسیر کوهستان برای پیمودن می‌شود.


 

 

دوچرخه فوق سنگین


این دوچرخه فوق سنگین و فوق حرفه‌ای است که برای مسیرهای برون جاده‌ای و سخت کوهستان استفاده می‌شود. از این نوع بیشتر در مسابقات کلاس بالای دوچرخه سواری در شرایط بسیار سخت استفاده می‌شود. همه امکانات در این مدل در بالاترین حد ممکن خود قرار دارد و از فولادهای بسیار محکم در ساخت آن استفاده شده است.

 

 

دوچرخه‌هاردکور


این نوع دوچرخه الآن با آمدن دیگر نوع‌های حرفه‌ای کمتر مورد استفاده می‌گیرد؛ اما برای آن‌هایی که عاشق هیجان هستند، هنوز اولین گزینه برای خرید است. چرخ‌های 26 اینچی، جذب شوک و انتقال مناسب قدرت و امکانات قابل دسترس از جمله ویژگی‌های این نوع است. البته مدل‌های جدیدی که از این مدل به بازار آمده است، دارای چرخ 27.5 اینچ است.


 

 

دوچرخه برقی


آخرین نوع دوچرخه که قصد معرفی داریم، دوچرخه برقی است که ترکیبی از موتور سیکلت و دوچرخه است. در حقیقت فرد به جای رکاب زدن از موتور برای راندن آن استفاده می‌کند. این نوع فقط یک باتری دارد که باید هر از چند وقت یک بار آن را شارژ کرد. این مدل دارای دو نوع است که مدل اول به صورت گازی بوده یعنی مانند موتور با فشار دادن اهرم یا پدالی است که به محض قرار گرفتن پا روی پدال حرکت می‌کند.

 
 
 

پیام ها و نظرات