سلام دوست من وقت بخیر

تفاوت بین لپ تاپ بدون سیستم عامل و دارای OS چیست؟

تفاوت بین لپ تاپ بدون سیستم عامل و دارای OS چیست؟


یکی از مشخصاتی که توجه شما را در هنگام خرید لپ تاپ جلب می کند و البته ممکن است که برایتان اهمیت داشته باشد، داشتن یا نداشتن سیستم عامل در لپ تاپ است. بعضی لپ تاپ ها دارای سیستم عامل اورجینال در خودشان هستند؛ اما بیشتر مدل های موجود در بازار اصلا سیستم عاملی ندارند یا نهایتا نسخه DOS روی آن ها نصب است.

این بودن یا نبودن به یک چالشی یا سردرگمی برای برای خریداران تبیل شده است. اینکه لپ تاپ با سیستم عامل بخریم یا خیر؟ اصلا چه تفاوتی بین لپ تاپ دارای سیستم عامل و بدون آن می کند؟ در حقیقت این سوالی است که قصد داریم تا با مقایسه به آن کامل پاسخ دهیم.
 

تفاوت لپ تاپ با سیستم عامل و بدون سیستم عامل

 
 

سیستم عامل در لپ تاپ ها به سه گروه تقسیم می شود:


- دارای ویندوز اورجینال

DOS

- بدون ویندوز و داس

هر کدام از این ها مزایا و معایب مخصوص به خودش را دارد که باید خود شما تصمیم بگیرید که دستگاه شما کدام مورد را داشته باشد.
 

لپ تاپ با ویندوز اورجینال


این ها لپ تاپ هایی هستند که از اول در کارخانه ویندوز اورجینال نصب می شود. بسیاری خرید این مدل را پیشنهاد می کنند؛ اما داشتن لپ تاپ با ویندوز اصلی برای همه مناسب نیست.

مزایا

اورجینال بودن ویندوز

اولین و مهم ترین مزیت این لپ تاپ ها، همان اورجینال ویندوز است. داشتن ویندوز اورجینال خودش یک نعمت عالی است که کاربر را با امکانات عالی روبرو خواهد کرد. در حقیقت هرچه کاربر نصب کند، بدون هیچ مشکلی اجرا خواهد شد؛ برای اینکه ویندوز اورجینال است.

امکان به روزرسانی

یکی از تفاوت های اصلی بین یک نسخه اورجینال ویندوز با غیراورجینال، در همین به روزرسانی است. ویندوز هر چند وقت یک بار ویژگی های جدیدی اضافه کرده یا مشکلات قبلی را برطرف می کند که برای دریافت آن ها باید ویندوز را به روز کرد. در نسخه های غیراورجینال چنین ویژگی وجود ندارد. شما نمی توانید فایل های جدید را نصب کنید. اگر هم این کار انجام دهید، به مشکل برخواهید خورد؛ اما در نسخه اصلی و در صورتی که به اینترنت وصل باشد، می توانید نسخه جدید را دریافت کنید.

بردن دستگاه به خارج

برای آن هایی که سفرهای کاری یا تفریحی به خارج از کشور دارند، باید در آنجا از ویندوز اصلی استفاده کنند. در کشورهایی که حق قانون کپی رایت رعایت می شود، در صورتی که متوجه فیک بودن ویندوزتان شوند، احتمال جریمه شدن خواهید داشت. هرچند که فهمیدن آن خیلی کم است؛ اما مهم ترین این است که در آنجا هیچ برنامه ای را نمی توانید اجرا کنید. برای اینکه همه برنامه ها اورجینال بوده و روی ویندوز کپی قابل نصب نخواهند بود. دیگر بهترین راه است که قبل از خروج حتما ویندوز خود را عوض کرده و نسخه اورجینال را نصب کنید.

نصب برنامه های اصلی

برخلاف تصور یا شایعه برخی، هیچ مشکلی در نصب برنامه ها وجود ندارد. عده ای که در کار تهیه و توزیع نسخه های غیراورجینال بودند، قبلا شایعه ای مطرح کرده بودند که در نصب برنامه مشکل وجود خواهد داشت؛ اما باید گفت که اتفاقا برعکس شما می توانید هر برنامه اصلی و باکیفیت را نصب کنید. نصب برنامه های اورجینال به کاربران امکانات بسیار زیادی را می دهد.

البته باید گفت که لپ تاپ با سیستم عامل نسبت گران تر است که باید گفت آن به هم دلیل اورجینال بودن دستگاه است.
 

لپ تاپ هایی با ویندوز DOS یا بدون ویندوز


مزیت این دو یکسان است. در حقیقت چه داس داشته باشد و چه نداشته باشد، انگار ویندوزی روی آن نصب نست که بتوان با آن کار کرد. پس باید خود فرد بعد از خرید، اقدام به نصب ویندوز کند. سوال این است که آیا خرید لپ تاپ بدون ویندوز اورجینال توصیه می شود یا خیر؟ باید در جواب گفت که بله؛ اما چه مزیتی به همراه دارد؟

باز بودن انتخاب شما در نسخه ویندوز

هر نوع ویندوزی که بخواهید، به راحتی می توانید انتخاب و نصب کنید. در ویندوزهای اورجینال، قطعات سخت افزاری اصولا بر اساس آن قرار داده شده اند؛ اما در مدل های بدون سیستم عامل، چنین چیزی وجود ندارد. دست شما برای نصب بازتر است. بعد از طرفی وقتی نسخه اورجینال روی آن نصب باشد، کمتر به این فکر می کنید که آن را تغییر دهید. پس اگر برایتان نسخه سیستم عامل خیلی اهمیت ندارد، یکی بدون ویندوز خریداری کنید.

داشتن قیمت پایین تر

لپ تاپ های با ویندوز اورجینال حداقل حدود 200 هزار تومان نسبت به بدون ویندوز گران تر هستند. به هرحال از همان اول نسخه اصلی روی آن ها نصب شده و همه چیز قبل از کارتن بندی کاملا بررسی می شود؛ اما اگر خیلی اورجینال نبودن برای شما اهمیتی ندارد، بهتر است که از همان اول به سراغ بدون سیستم عامل بروید. به این صورت قیمت کمتری پرداخت خواهید کرد.

مواجه نشدن با برنامه های مزاحم

در بعضی از نسخه های اصلی سیستم عامل، برنامه هایی نصب هستند. برنامه هایی که امکان یا بهتر بگوییم که اجازه پاک کردن آن ها از طرف کاربر وجود ندارد. گاهی وجود این برنامه ها می تواند اختلالاتی در اجرای برنامه های نصب شده شما به وجود بیاورد و چاره ای ندارید که به دنبال یک برنامه دیگر یا حتی معرفی شده از سمت خود سیستم عامل باشید. در ویندوزهایی که خودتان نصب می کنید، امکان کنترل نصبی این برنامه ها وجود دارد. البته اگر غیراورجینال نصب کنید که دیگر به هیچ مشکلی برنخواهید خورد. فقط باید گفت که در نسخه های غیراورجینال قادر به نصب بعضی برنامه های اصلی نخواهید بود.
 

با این حال باید دقت که در نصب ویندوز باید چند نکته را در نظر گرفت:


- سعی کنید که نسخه اورجینال البته با کنترل بهتری از خودتان نصب کنید. اگر غیراورجینال نصب کردید، باید عواقب آن را هم بپذیرید. البته برای آن هایی که قصد خارج رفتن یا برنامه های اصلی را دارند.

- قبل از نصب ویندوزهای جدید، مطمئن شوید که سخت افزار لپ تاپ شما قابلیت نصب نسخه جدید را دارد. برای بعضی ویندوزهای جدید باید رم و پردازنده مشخصات بالاتری از حد معمول داشته باشند.

- در اینجا ما سعی کرده ایم تا تفاوت لپ تاپ بدون سیستم عامل و دارای سیستم عامل را بنویسیم. البته این تفاوت را بیشتر با مزایا نوشتیم. اینکه کدام را خریداری کنید، به هدف شما بستگی دارد.
 

پیام ها و نظرات