سلام دوست من وقت بخیر

تفاوت بین پرینتر تک کاره و چندکاره؟ کدام یک را بخریم؟

تفاوت بین پرینتر تک کاره و چندکاره؟ کدام یک را بخریم؟


شاید که برای شما اهمیتی نداشته باشد که پرینتر تک کاره خریداری کنید یا چندکاره. منظور ما این است که شما از قبل هدف استفاده و نیازتان را مشخص کرده‌اید و می‌دانید که کدام نوع را خریداری کنید؛ اما گاهی انتخاب بین این دو برای خریداران سخت می‌شود. کدام دسته خریداران؟ افرادی که در طول روز باید در کنار چاپ، فکسی را هم به دوستان یا همکاران خود ارسال کنند، شرکت‌ها یا فروشگاه‌هایی که برای ارسال فهرست قیمت یا اسناد کالا، از فکس استفاده می‌کنند، مکان‌هایی که ارباب رجوع زیادی داشته و نیاز است که گاهی از مدارک کپی بگیرند. در چنین مکان‌هایی در بیشتر وقت بین خرید چندین دستگاه مختلف از جمله فکس و کپی با خرید یک پرینتر چندکاره بحث وجود دارد. برخی معتقد به خرید یک پرینتر تک کاره با بقیه دستگاه‌ها به صورت جداگانه بوده و برخی هم تأکید به خرید نوع چندکاره دارند. حالا این سؤال برای برخی هم وجود دارد که برای مکان خود چندکاره بخریم خوب است یا تک کاره؟

برای جواب به سؤال عنوان این مقاله باید نیازتان را بررسی کنید. تا وقتی که نیازتان را دقیق بررسی نکرده باشید و دو نوع کارکرد را به طور کامل نشناسید، نمی‌توانید انتخاب دقیقی داشته باشید. در ادامه قصد داریم تا کارکردهای این دو و تفاوتشان را برای بنویسیم. این دیگر خود شما هستید که بر اساس شرایط و نیازتان تصمیم به خرید یکی خواهید گرفت.


پرینتر تک کاره یا چندکاره؟


مسلماً مهم‌ترین مسئله شناخت پرینتر چندکاره و تعیین اینکه آیا واقعاً به خرید آن نیاز است یا خیر؟ در خصوص تک کاره که همه چیز کاملاً مشخص است؛ اما در ابتدا در خصوص تک کاره توضیح می‌دهیم و سپس به بررسی آن خواهیم پرداخت.
 

پرینتر تک کاره


همه شما با این نوع دستگاه کاملاً آشنا هستید. تنها قابلیت این دستگاه فقط چاپ اسناد به صورت سیاه و سفید و رنگی است. برای آن‌هایی که فقط نیاز به چاپ کاغذ دارند، مسلماً این نوع توصیه می‌شود. تقریباً می‌توان گفت که حداقل در هر خانه، شرکت و اداره‌ای یک نوع تک کاره با برندها و ویژگی‌های مختلف وجود دارد. مزیت پرینتر تک کاره کیفیت بالای چاپ آن، تعمیر راحت و ارزان‌تر، کاربری آسان‌تر، طول عمر بالا، سرعت چاپ بالا، چاپ با حجم زیاد و هزینه کم برای چاپ هر برگ است. همچنین فضای کمتری را هم اشغال می‌کند. اگر در طول سال، نیازی زیادی به فکس، اسکن و کپی ندارید، داشتن تک کاره بیشتر از همه توصیه می‌شود.
 

پرینتر چندکاره


در خصوص این مدل بحث زیاد است. در حقیقت باید چندین ویژگی را بدانید و در نظر بگیرید. در محیط‌های اداری، شرکتی و فروشگاهی که در روز باید عملیات دیگری غیر از چاپ مانند ارسال فکس انجام شود؛ مسلماً خرید هر دستگاه با کارکرد خاص علاوه بر اینکه هزینه‌بر خواهد بود، نیاز به فضای بسیار زیادی برای قرار دادن خواهد داشت. از طرفی سیم هرکدام باید از مسیری به دستگاه کامپیوتر یا برق وصل شود که خود این از دو جهت مشکل‌ساز است: دستگاه یا پریز برق نمی‌تواند چندین کابل را در خود جای دهد، از این رو باید از یک چندراهی استفاده کرد. دوم اینکه استفاده از این چندراهی و چندین سیم باعث ایجاد جلوه بدی از سیم‌های روی هم و تودرتو خواهد شد. در اینجاست که اول از همه پرینتر چندکاره خود را نشان می‌دهد. نوعی که حداقل هیچ کدام از این مشکلات را ندارد.

چندکاره فقط به معنای دستگاهی با چهار قابلیت نیست. بعضی دستگاه‌ها فقط دو یا سه حالت را دارند که فقط چاپ بین همه آن‌ها مشترک است. از این رو در هنگام خرید، چندین مدل مختلف را خواهید دید که هرکدام دارای قابلیت‌های منحصر به فردی هستند. پس در قدم اول باید تصمیم بگیرید که کدام نوع را خریداری کنید. اینکه کدام نوع باشد، یعنی اینکه کدام کار برای شما اهمیت دارد. اگر در طول روز کپی زیاد دارید، پس باید به دنبال نمونه‌ای باشید که قابلیت کپی هم داشته باشد. اگر اسکن یا ارسال فکس دارید، باید دستگاهی خریداری کنید که این دو قابلیت را هم داشته باشد.

مانند تک کاره‌ها، نوع چندکاره از نظر چاپی به دو نوع سیاه و سفید و رنگی تقسیم می‌شود. این دو نوع دیگر نیازی به توضیح ندارد. هرکدام که نیاز شما بود، می‌توانید خریداری کنید. البته که باید گفت نوع رنگی آن به ویژه اگر چهارکاره هم باشد، قیمت بسیار بالا و کاربری بسیار خاصی هم دارد. نوع رنگی چندکاره بیشتر در دفترهای فنی و خدمات چاپ استفاده می‌شود. برای کاربری عادی، نوع سیاه و سفید توصیه می‌شود.

 

 

نکات لازم در هنگام خرید پرینتر چندکاره


نیاز خود را مشخص کنید

مسلماً باید زمانی به سمت خرید پرینتر چندکاره بروید که نیازتان باشد. این نیاز را چه کسی تعیین می‌کند؟ خودتان تعیین کننده هستید. اینکه قرار است در طول روز یا سال چه تعداد فعالیت‌های پرینتی مانند ارسال فکس داشته باشید. مسلماً اگر ارسال فکس زیادی داشته باشید یا زیاد مدارکی را باید کپی کنید، پس بهتر است که به جای خرید چند دستگاه با کاربری‌های یکسان، یک چندکاره تهیه کنید.

باید هزینه بیشتری پرداخت کنید

مسلماً باید برای خرید پرینتر چندکاره حتی در ساده‌ترین حالت خود هزینه بیشتری نسبت به نوع تک کاره پرداخت کنید؛ اما باید گفت که این هزینه نسبت به خرید چندین مدل با کاربری تک خیلی ارزان‌تر تمام خواهد شد.

کاربری آسانی داشته باشد

بعضی دستگاه‌های چندکاره خیلی خاص هستند. این بیشتر در نوع چندکاره رنگی دیده می‌شود. همچنین بعضی دیگر نصب سختی دارند. بیشتر افرادی که به دنبال خرید پرینتر چندکاره هستند، استفاده آسان برای آن‌ها خیلی اهمیت دارد. اینکه به راحتی و بدون هیچ مشکلی بتوانند دستورات لازم را انجام دهند. دنبال نمونه خیلی خاص نباشید، در این صورت علاوه بر پرداخت هزینه بیشتر، باید دفترچه راهنما را به طور کامل مطالعه کنید که این کاملاً وقت‌گیر و حتی در استفاده هم گیج‌کننده خواهد بود.

چندکاره باشد؟

در بالا به این مسئله پاسخ داده‌ایم؛ اما از آنجا که مهم است، سعی کرده‌ایم تا باز به طور جداگانه روی آن تأکید کنیم. پرینتر شما باید چندکاره باشد؟ جواب به این سؤال، بر اساس همان چیزی که در بالا هم نوشتیم، به نیاز شما وابسته است. اگر واقعاً به چهار عملیات نیاز دارید، چهارکاره خریداری کنید.

امکانات فنی و ظاهری دستگاه را در نظر بگیرید

امکانات و ویژگی ظاهری دستگاه را در نظر بگیرید. شاید ممکن است که شما در ارسال فکس به قابلیتی از جمله زوم روی نقطه‌ای و ارسال باکیفیت‌تر نیاز داشته باشد. پس باید دستگاه انتخابی شما چنین ویژگی را داشته باشد. غیر از داشتن ویژگی‌های فنی، نیاز است که ظاهر آن هم مطابق با نیاز شما باشد. اینکه اول از همه، تمامی امکانات در مکان‌های درست و مناسبی قرار گرفته باشند. دوم اینکه جای دست داشته باشد تا بتوان به راحتی آن منتقل کرد. همچنین وزن خیلی سنگینی نداشته باشد. به هرحال پرینتر چندکاره نسبت به نوع تک کاره وزن بیشتری دارند؛ اما نباید خیلی سنگین وزن بوده تا جابه‌جایی آن را برای کاربر سخت کنند.
 

مزیت‌های پرینتر چندکاره


1- با اینکه در نگاه اول شاید هزینه زیادی پرداخت کنید؛ اما زیاد بودن آن نسبت به پرینتر تک کاره بوده که مسئله کاملاً طبیعی است. در حالت کلی، خرید یک چندکاره نسبت به خرید هرکدام به صورت تک خیلی به صرفه تر است.

2- داشتن یک پرینتر چندکاره نسبت به خرید تک تک فضای کمتری را اشغال می‌کند. همچنین سیم‌های آن جمع و جورتر بوده و ظاهر غیرزیبایی هم ایجاد نخواهد کرد.

3- تعمیر آن نسبت به چند دستگاه تک بسیار ارزان‌تر تمام شده و همچنین قطعات آن به راحتی پیدا و قابل جایگزینی است.

4- مسلماً داشتن یک دستگاه چندکاره نسبت به چندین نوع مختلف برق کمتری مصرف کرده و از این رو از تمامی لحاظ و قیمتی می‌توان گفت که کاملاً به صرفه است.

5- سرعت بعضی قسمت‌های آن نسبت به پرینتر تک کاره و دیگر نمونه‌ها به ویژه در بخش کپی خیلی بیشتر است.

6- بعضی قابلیت‌های حرفه‌ای در نمونه چهارکاره وجود دارد که باعث افزایش و بهینه کردن تجربه کاربری می‌شود.
 

حالا کدام نوع خریداری کنیم؟


در جواب باید گفت که اگر فقط هدف شما چاپ اسناد مختلف است، پرینتر تک کاره را خریداری کنید؛ اما اگر فعالیت‌های دیگری مانند ارسال فکس، کپی و اسکن دارید، خرید چندکاره توصیه می‌شود. مسلماً برای مکان اداری و شرکتی پرینتر چندکاره توصیه می‌شود.
 

مطالب مرتبط:

آشنایی با انواع کارتریج پرینتر
چه نکاتی را باید در خرید پرینتر رعایت کنیم؟

پیام ها و نظرات