سلام دوست من وقت بخیر

دستگاه پوز چیست؟ چه مزیت‌هایی دارد؟

دستگاه پوز چیست؟ چه مزیت‌هایی دارد؟

>


دستگاه پوز را دیگر همه ما می‌شناسیم. اصلاً اگر فروشگاهی این روزها چنین دستگاهی نداشته باشد، نمی‌توان از آن خرید کرد. در تصور اولیه، پوز همان دستگاهی است که شما با استفاده از کارت بانکی و کشیدن آن در شیار مخصوص، مبلغ خرید خود را پرداخت می‌کنید. این ساده‌ترین نوع بود که در ابتدا بیشتر در فروشگاه‌های بزرگ استفاده می‌شد؛ اما نمونه‌های حرفه‌ای‌تر و سیار آن بیشتر استفاده می‌شود. تا حدی که بعضی دست‌فروش‌ها هم دارای یکی از همین دستگاه پوز سیار هستند. البته ساختار و انواع پوز خیلی پیچیده‌تر از این حرفاست. این فقط نمونه ساده‌ای است که ما می‌بینیم.

سیستم پوز با اینکه در اوایل حضور خود با گارد عجیب فروشنده‌ها همراه بودند؛ اما سرعت نفوذ و رشد بسیار سریعی داشت. سیستمی که توانست بسیاری از مشکلات خرید سنتی و نبود پول خرد کافی و غیره را از بین ببرد. از طرفی سرعت دریافت و پرداخت پول را هم بیشتر کرد.
 

اجزای دستگاه پوز


در بالا دیگر دستگاه پوز را برای شما تعریف کردیم. در حقیقت دیگر تعریفی بیشتر از این ندارد. نرم افزار یکی از اجزای اصلی و مهم دستگاه پوز است. نرم افزار دارای قسمت پشتی و جلویی است. قسمت جلویی همان چیزی است که شما روی صفحه مشاهده می‌کنید و عملیات پردازش را با آن انجام می‌دهید. به قسمت پشتی نه فروشنده و نه خریدار دسترسی دارد. در این بخش فعالیت‌های مربوط به تجزیه و تحلیل مربوط به داده و اطلاعات فروش انجام می‌شود.

بخش دیگر سخت افزار است. دستگاه‌های پوز فقط همان نمونه کوچک نیستند. بعضی از آن‌ها دارای صفحه مانیتور بزرگ و لمسی هستند. کابل‌ها برای اتصال بخش‌های مختلف و همچنین کلی دستگاه به برق، کشو پول نقد، دستگاه بارکدخوان و غیره هستند. این که چه ابزار سخت افزاری داشته باشد، به مدل دستگاه پوز بستگی دارد. همچنین اینکه گاهی شما نیاز به یک دستگاه مودم یا روتر نیاز دارید. البته در خود دستگاه‌های پوز چنین دستگاهی وجود دارد.
 

مزایای دستگاه پوز


قبل از اینکه بخواهیم به صورت تخصصی وارد بحث مزایای دستگاه پوز شویم، اول از همه بهتر است که دو تفاوت کارت خوان و پوز را بگوییم. البته هر دو از دید مشتری یکسان است؛ اما دستگاه کارت خوان قابلیت خیلی ساده‌ای دارد. در حقیقت فقط می‌توان با آن کارت کشید؛ اما دستگاه پوز دارای یک کامپیوتر همراه با صفحه مانیتور بزرگ لمسی است که در فروشگاه‌های بزرگ یا زنجیره‌ای دیده می‌شود. خروجی این دستگاه برای مشتری فاکتور خرید است که به صورت فیش چاپ می‌شود؛ اما برای فروشنده یک بانک کامل از اطلاعات خرید هر مشتری و موجودی خود است که به سیستم حسابداری هم متصل است.

مزایای یک دستگاه پوز فقط افزایش سرعت پرداخت نیست. این یکی از قابلیت‌های سیستم پوز است که در مدل‌های ساده بیشتر احساس می‌شود. نمونه‌های پیشرفته آن دارای قابلیت و مزیت‌های زیادی هستند. دیگر نیازی به برچسب قیمت نیست. خیلی راحت با استفاده از دستگاه بارکدخوان، صندوق‌دار می‌تواند فهرست خرید را ثبت کند و قیمت آن‌ها را در سیستم محاسبه کند. به این صورت مدیریت کالا و از همه مهم‌تر موجودی آن‌ها بهتر و سریع‌تر خواهد بود. پرداخت سریع، مدیریت حسابداری راحت، صرفه‌جویی در زمان خرید مشتری و افزایش رضایت مشتریان از دیگر مزیت‌های دستگاه پوز است. علاوه بر این، دستگاه‌های پوز پیشرفته امکان گزارش‌گیری راحت‌تر و بهتری می‌دهند و حتی می‌توان آن را به سیستم حسابداری وصل کرد. به این صورت دیگر راحت همیشه به صورت برخط محاسبه خواهد شد.

در این پاراگراف به صورت کلی مزایای دستگاه پوز را بیان کردیم؛ اما حالا قصد داریم تا بعضی از آن‌ها را به صورت تخصصی بیشتر بررسی کنیم.
 

گزارش فروش


دستگاه پوز قابلیت ذخیره تمامی اطلاعات فروش را در طول روز دارند. میزان خرید هر کالا، قیمت هر کالا، زمان خرید و غیره که همه این‌ها برای یک مدیر فروشگاه بسیار حیاتی است. از این رو می‌توان در آخر هرروز و هر ماه گزارشی کامل از میزان فروش را به دست آورد و بهترین منبع برای تدوین برنامه‌ریزی و استفاده از روش‌هایی برای افزایش فروش خواهد بود.
 

گزارش موجودی


در فروشگاه‌های بزرگ اگر حواستان به موجودی قفسه‌ها نباشد، به مشکلات زیادی بر خواهید کرد. اینکه حالا کسی بدون اینکه متوجه آن شوید، بردارد، خود یک مسئله است؛ اما مهم‌ترین مسئله این است که موجودی یکی از محصولات پرفروشتان تمام شود و متوجه آن نشوید. با استفاده از دستگاه پوز می‌توانید موجودی هر کالا را در آخر روز بررسی کرده تا آن‌هایی که در مرحله تمام شدن هستند، سریع قفسه‌شان را پر کنید. همچنین می‌توانید متوجه شوید که کدام کالاها زودتر از بقیه به فروش می‌روند.
 

مدیریت زمان


مدیریت زمان فقط برای مشتری مهم نیست؛ اتفاقاً برای صاحب و کارکنان فروشگاه بیشتر از همه باید اهمیت داشته باشد. با استفاده از دستگاه پوز و بارکدخوان، سرعت مرحله ثبت کالا و دریافت و پرداخت بیشتر خواهد شد. این مسئله نه تنها می‌تواند باعث کاهش طول صف و رضایت مشتریان شود، بلکه می‌توان از زمان اتلاف شده به دلیل پرداخت سنتی را در بخش‌های دیگری برای مدیریت بهتر و متمرکز استفاده کرد.
 

کاهش اشتباهات


در روش پرداخت سنتی، امکان اشتباه خیلی زیاد است. کالاهایی دو بار محاسبه می‌شود، کالاهایی اصلاً محاسبه می‌شود، قیمت کالا به اشتباه در فاکتور ثبت می‌شود، مبلغ به اشتباه در دستگاه کارت خوان درج می‌شود و چندین مورد دیگر. در دستگاه پوز همه چیز به صورت الکترونیکی ثبت شده و حتی نیازی به وارد کردن مبلغ نیست. فقط نیاز است که مشتری کارت را کشیده و رمز خود را وارد نماید. در حقیقت دستگاه پوز میزان اشتباه را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد.
 

گزارش‌گیری کارمندان


به غیر از گزارش‌گیری در موجودی و فروش، می‌توان عملکرد صندوق‌دار را آن مورد بررسی قرار داد. اینکه آیا همه موارد را به درستی وارد می‌کند؟ میزان اشتباه خود در ثبت اطلاعات چقدر است؟ آیا میزان ورودی با مبلغ دریافت شده متناسب است؟
 

افزایش رضایت کارمندان


وقتی کارمندی به ویژه صندوق‌دار کارش راحت‌تر و با سرعت بیشتری انجام شود، میزان رضایتش بیشتر خواهد شد. افزایش این میزان رضایت باعث خواهد شد. از این رو کیفیت کارشان هم بیشتر شده و حتی خطایشان هم کمتر خواهد شد؛ به ویژه برای وقتی که فروشگاه خیلی شلوغ باشد و باید تمامی کارها خیلی سریع انجام شود.

مزیت‌های دستگاه پوز بیشتر از اینکه به نفع مشتری باشد، به سود فروشگاه خواهد بود. بعضی دستگاه‌ها مانند پوز مزایای غیرمستقیمی دارند؛ اما نسبت به یک حالت مستقیم، مزیت بیشتری دارند.
 

پیام ها و نظرات