سلام دوست من وقت بخیر

دوربین عکاسی حرفه‌ای یا DSLR را کامل بشناسید

دوربین عکاسی حرفه‌ای یا DSLR را کامل بشناسید

وقتی دوربین DSLR معرفی شد، عصر جدیدی از دوربین‌های دیجیتال به وجود آمد. نخستین دوربین عکاسی حرفه‌ای در سال 1999 به بازار عرضه شد و در مدت چند سال، با بهبود تکنولوژی و ساخت تکنیک‌ها و لنزهای پیشرفته، امروزه شاهد عرضه انواع مدل دوربین حرفه‌ای برای عکس‌برداری از موقعیت‌های مختلف هستیم.

در این مطلب قصد داریم تا به طور کامل در خصوص دوربین عکاسی حرفه‌ای بنویسیم. اینکه چیست، چه مزیت‌هایی دارد و در چه موقعیت‌هایی بیشتر از همه استفاده می‌شود. دوربین DSLR شاید در اوایل کاربرد خاصی داشتند؛ اما این روزها، مدل‌های خانگی برای عکس‌برداری حرفه‌ای هم عرضه شده است.
 

دوربین عکاسی DSLR چیست؟


دوربین DSLR که مخفف عبارت Digital Single Lens Reflex نوعی دوربین عکاسی است که با آن می‌توان عکس‌هایی بسیار باکیفیت در طیف وسیعی از کاربردهای آماتوری و حرفه‌ای ثبت کرد. کیفیت عکس این دوربین به صورتی است که انگار واقعیت در همان لحظه جلوی چشم‌ها قرار دارد. از این رو یکی از بهترین مکان‌های استفاده از دوربین DSLR، ثبت رویدادهای ورزشی است.

برای شناخت بهتر دوربین در ابتدا، بهتر است که مفهوم تک تک هر کلمه از اسم آن را بدانیم. Digital به معنای استفاده از حسگرهای ثابت و دیجیتالی در این دوربین است.Single-Lens در دوربین از لنزهای یکسان برای فریم بندی، فوکوس و گرفتن عکس به کار می‌رود. این حالت با ساختارهای دو لنز انعکاسی و فاصله سنجی تفاوت دارد. با این نوع ویوی دقیقی از لنز در حال عملیات عکس‌برداری مشاهده نخواهید کرد؛ در عوض نیاز است تا از دیگر روش‌ها برای گرفتن و تنظیم عکس استفاده کنید. البته این به معنای کیفیت پایین نیست. Reflex به سیستمی اشاره می‌کند که در آن آینه تقسیم شده یا نور ورودی را به سمت منظره یاب نوری هدایت می‌کند. از این رو می‌توانید منظره کامل دقیق و طبیعی را مشاهده کنید.

به طور خلاصه باید گفت که دوربین حرفه‌ای DSLR نوعی دوربینی است که به دلیل قابلیت‌ها و ویژگی‌های بالا می‌تواند برای فعالیت‌های فوق حرفه‌ای به منظور ثبت عکس استفاده شود.
 

دوربین DSLR چگونه کار می‌کند؟


سیستم اصلی دوربین DSLR از دو بخش یا عنصر اصلی تشکیل می‌شود: لنز و بدنه. این‌ها تا حدی می‌توانند عوض شوند و تغییر کنند. در حقیقت می‌توان برای یک دوربین حرفه‌ای از لنزهای متعددی استفاده کرد؛ همین کاری که عکاسان حرفه‌ای انجام می‌دهند. برای هر رویداد و موقعیتی، لنزهای متفاوتی دارند. درک مفهوم پایه دوربین DSLR به هیچ وجه سخت نیست و به صورت زیر است:

- در ابتدا نور از جلو به لنز برخورد می‌کند. سپس حرکت خود را از طریق لنزها ادامه می‌دهد که این حرکت، ساختار شکلی را ترتیب می‌دهد. ساختاری که آرزوی عکاس است. ساختاری که با حرکت از طریق لنزها به دوربین ختم می‌شود. سپس در ادامه حرکت، با آینه اصلی برخورد می‌کند. آینه بیشتر نور را به سمت بالا منعکس خواهد کرد. در آنجا یک پنتاپریسم یا خطای 5 ضلعی در چشم بیننده دیده می‌شود. ترکیب این عملیات باعث می‌شود تا همه چیز را به همان صورت و دقیق در لنز مشاهده کنید.

- در دوربین DSLR با فوکوس خودکار، بخش کوچکی از نور ورودی دقیقاً از آینه اصلی عبور می‌کند. سپس در آنجا به آینه دومی برخورد خواهد کرد. این کار، آن را به سمت حسگر با فوکوس خودکار هدایت خواهد کرد. در این حالت، هیچ کدام از حسگرها به حسگر عکسبرداری برخورد نمی‌کنند. این ویژگی DSLR است.

- وقتی برای عکس دکمه شاتر را فشار می‌دهید، آینه‌ها به سمت بالا می‌چرخند. این باعث می‌شود تا نور به حسگر برخورد کند. از آنجا که آینه اصلی هیچ چیز دیگری را منعکس نمی‌کند، خاموشی در منظره یاب ایجاد می‌شود. مکانیزم شاتر، درست روبروی حسگر، باز می‌شود. در این حالت تصویر در معرض دید قرار می‌گیرد و بعد بازدوباره سریع بسته خواهد شد که به این عمل سرعت شاتر می‌گویند. پس از اتمام عملیات، تمامی قطعات متحرک به حالت اولیه خود بازمی‌گردند.
 

چرا به دوربین DSLR نیاز داریم؟


در این بخش می‌خواهیم دلایل نیاز به دوربین DSLR و هم مزایای آن را برای شما بنویسیم. برای بسیاری هنوز هدف اصلی داشتن و خرید DSLR مشخص نیست. البته مسلماً چونکه تا به حال پیش نیامده از این نوع مدل استفاده کرد، برای همین همیشه این سؤال وجود دارد.

دوربین حرفه‌ای ساختار کاملاً آزمایش شده‌ای دارد. به عبارتی قبل از ورود مدل‌های جدید، آن را در موقعیت‌های مختلف چند بار مورد بررسی و تست قرار می‌دهند. بعد اینکه دوربین حرفه‌ای دید مستقیم و دقیقی را ارائه می‌دهد. همین مسئله باعث می‌شود تا صدای کمتری در هنگام عملیات داشته باشند. همچنین اینکه به دلیل داشتن اندازه بزرگ‌تر، دکمه‌های بزرگ‌تری هم دارند که این امکان کنترل را کاربر راحت‌تر کرده است. علاوه بر این، لنزهای دوربین DSLR کامل تعویض است. در حقیقت یک لنز پایه دارند و بعد می‌توان بر اساس نوع هدف عکسبرداری، لنز مخصوصی را روی آن سوار کرد. البته برای نوع کامپکت هم می‌شود؛ اما باید گفت که همه مدل‌های دوربین فشرده، چنین قابلیتی را ندارند. اگر به شما بگوییم که بیش از هزاران لنز برای دوربین DSLR وجود دارد، نباید تعجب کنید. البته هر کدام از لنزها کاربرد مخصوص به خود را دارند.

پس عکسبرداری باکیفیت و امکان نصب لنزهای متعدد برای ثبت تصاویر از موقعیت‌های مختلف از جمله مهم ترین دلایل خرید یک دوربین DSLR است.
 

مزیت‌های این دوربین را می‌توان به صورت زیر هم خلاصه کرد:


- بیشتر دوربین‌های دیجیتال دارای لنزهای ثابت هستند که فاصله کانونی مشخصی دارند. در حقیقت امکان کنترل دستی در آن‌ها وجود ندارد. DSLR با استفاده از لنزهای مختلف گزینه‌های بیشتری را از جمله عمق میدان قابل تنظیم، تنظیم سرعت شاتر یا زاویه‌های عریض می‌دهد. در یک جمله می‌توان گفت که لنزهای قابل تعویض، اولین مزیت دوربین عکاسی دی اس ال آر است.

- دوربین DSLR دارای ردیابی موضوعی پیشرفته‌ای هستند که به آن‌ها قابلیت فوکوس خودکار می‌گویند. فوکوس خودکاری برای عکسبرداری از رویدادهای ورزشی و هر رویداد دیگری با حرکت‌های سریع نیاز است. از این رو می‌توان گفت که این دوربین دارای قابلیت فوکوس خودکار سریع است.

- منظره یاب نوری به انرژی کمتری نسبت به دیگر دوربین‌ها نیاز دارد، از این رو انرژی کمتری از باتری مصرف می‌شود. برای همین می‌توان زمان بیشتری برای عکس گرفتن اختصاص داد و دیگر نگران اتمام باتری در وسط یک رویداد مهم نبود.

- دوربین DSLR امکان ثبت عکس در کارت حافظه را می‌دهد. دوربین‌های معمولی گذشته را به یاد دارید؟ دوربین‌هایی که از فیلم استفاده می‌کردند و هر حلقه 24 عکس ظرفیت داشت. دوربین‌های پیشرفته‌تر اولیه هم دارای ظرفیت داخلی محدودی بودند؛ اما در DSLR می‌توان از کارت حافظه با ظرفیت بسیار بالا استفاده کرد.

- از آنجا که نور به طور مستقیم به منظره یاب برخورد می‌کند، می‌توان صحنه دقیق را بدون تأخیر و همان لحظه ثبت کرد. این به معنای نیاز به زمان کمتر برای تمرکز و زمان بیشتر برای گرفتن عکس است. به عبارتی دیگر می‌توان گفت که بدون تأخیر بودن از جمله مهم ترین مزایای این نوع دوربین عکاسی حرفه‌ای است.

- با اینکه مگاپیکسل نقش بسیاری مهمی در وضوح بالای تصاویر دارد؛ اما حسگرهای بزرگ DSLR به افزایش کیفیت تصاویر کمک زیادی خواهد کرد. این سنسورهای بزرگ کمک می‌کند تا نور بیشتری جذب شود. برای همین در موقعیت‌های کم نور، استفاده از دوربین DSLR می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد.

- می‌توان از لوازم جانبی سفارشی شده برای دوربین DSLR استفاده کرد. در حقیقت دست عکاس برای انتخاب هر نوع ابزاری بسیار باز است؛ برخلاف بسیاری از دوربین‌ها که گاهی فقط برای یک موقعیت، یک ابزار دارند.
 

معایب دوربین DSLR چیست؟


به هر حال هر وسیله حرفه‌ای هم دارای معایبی است. اولین عیب می‌توان به حجیم بودن آن اشاره کرد. دستگاه فوکوس خودکار، استفاده از انواع لنز و منظره یاب برای خود فضای زیادی را اشغال خواهند کرد. دوم اینکه منظره یاب نوری مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. گزینه‌های نمایشگر آن بسیار محدود است. در حقیقت امکان قضاوت در خصوص درستی یا نادرست بودن عکس با یک نگاه در قاب کمی سخت است. سوم اینکه حسگر فوکس خودکار در صورت ناهماهنگ بودن سنسور و سنسور تصویر به طور دقیق کار نخواهد کرد. در آخر هم شاتر مکانیکی آن نشاندهنده حد استفاده خواهد بود که خود این می‌تواند باعث ایجاد محدودیت‌هایی شود.
 

انواع حسگر دوربین DSLR


دوربین DSLR دارای اندازه‌های مختلف سنسور است؛ اندازه‌هایی که به شما در ثبت تصاویر باکیفیت و عالی کمک زیادی خواهد کرد. دو سنسور اصلی فول فریم و APS-C هستند. نوع فول فریم با اندازه فیلم 35 میلی‌متری تطابق دارند؛ اما نوع APS-C کوچک‌تر بوده و از این رو فاصله کانونی کمتری ایجاد خواهد کرد. البته این میدان دید کوچک‌تر را می‌توان با اضافه کردن لنز افزایش داد.
 

دوربین DSLR در برابر دوربین بدون آینه


اگرچه اکنون تولیدکنندگان دوربین بدون آینه، این مدل را با لنزهای قابل تغییر عرضه می‌کنند؛ اما هنوز تفاوت‌هایی بین نوع DSLR و بدون آینه وجود دارد که شامل موارد زیر است:

- دوربین DSLR بزرگ‌تر و سنگین‌تر است و از این رو حمل دائمی آن‌ها می‌تواند کمی برای کاربران سخت باشد. با اینکه لوازم جانبی می‌تواند به شما در ثبت تصاویر باکیفیت کمک می‌کند؛ اما اگر بخواهید که همه آن‌ها را با هم حمل کنید، سنگینی آن شما را اذیت خواهد کرد. دوربین بدون آینه سبک‌تر و جمع وجورتر هستند و همراه داشتن آن‌ها در سفر برای کاربر مشکلی به وجود نخواهد آورد.

- از نظر میزان عمر باتری، دوربین DSLR خیلی بهتر از بدون آینه عمل می‌کند.

DSLR ها دارای منظره یاب نوری هستند. این ویژگی عکاس را قادر می‌سازد تا عکس را در حالت واقعی خود از طریق لنز مشاهده کند. البته اول از همه باید عکس گرفته شود و بعد درست بودن آن را بررسی کرد. در بدون آینه می‌توان از قبل تعدادی از تنظیمات را انجام داد.

- از نظر قیمت تقریباً مشابه به هم هستند؛ اما اگر بودجه‌تان مناسب است، بهتر است که خرید دوربین عکاسی حرفه‌ای را در اولویت قرار دهید.

- از نظر لوازم جانبی، دوربین DSLR غنی‌تر از بدون آینه است. همین مسئله یکی از دلایل افزایش عمر دوربین حرفه‌ای است.

- از نظر سرعت شاتر، دوربین بدون آینه خیلی قوی‌تر می‌تواند عمل کند.

- نبودن مکانیسم آینه در دوربین بدون آینه، باعث می‌شود تا لرزش دست تأثیر کمتری در کیفیت عکس گرفته شده داشته باشد.

نتیجه‌گیری

دوربین عکاسی حرفه‌ای DSLR فقط برای کاربری خاص نیست. شما حتی می‌توانید از آن به عنوان یک دستگاه خانگی هم استفاده کنید. بعد با توجه به موقعیت و نیازتان، لنزهایی را به آن اضافه کنید.


مطالب مرتبط:

انواع دوربین عکاسی را بشناسید
چگونه عکس‌های قدیمی خود را با موبایل و کیفیت بالا اسکن کنیم
دوربین کامپکت را برای چه کاربردهای تهیه کنیم؟
 

پیام ها و نظرات