سلام دوست من وقت بخیر

راهنما و نکات خرید و انتخاب نردبان

راهنما و نکات خرید و انتخاب نردبان


اگر این مطلب را حدود 50 سال یا به عبارتی در دهه 30 مطرح می‌کردید، اگر به شما لقب دیوانه نمی‌دانند، به احتمال زیاد می‌خندیدند. نردبان‌های آن موقع فقط چوبی بود. دیگر نردبان چوبی و بلند نکته‌ای برای خرید داشت؛ اما هرچه گذشت و تکنولوژی پیشرفته‌تر شد، ساختار نردبان‌ها هم تغییرات زیادی پیدا کردند. این تغییر هم در ظاهرشان و هم در کاربردشان بود؛ از نمونه‌های ساده گرفته که به صورت پله‌ای و کوچک بوده و برای محیط‌های خانه استفاده می‌شوند تا نمونه‌های بسیار حرفه‌ای و پیشرفته که در مکان‌های خاصی مانند آتش نشانی یا ساختمان‌های بلند برای تمیز کردن شیشه استفاده می‌شوند.

وقتی در یک چیزی تنوع زیاد شود، انتخاب سخت می‌شود؛ به ویژه اینکه این تنوع در ساختار هم باشد. در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل در خصوص راهنما و نکات خرید نردبان بنویسیم. اینکه کدام مدل را و به چه دلیل تهیه کنیم.
 

نکات خرید نردبان

 
 

انواع نردبان


اولین چیزی که باید در نظر بگیرید، انواع نردبان است. مسئله‌ای که در همان اول کاربر را از تعداد زیاد متعجب خواهد کرد. اول از همه انواع این دستگاه را معرفی می‌کنیم، سپس نتیجه می‌گیریم که برای کاربری خاص، کدام مدل را خریداری کنیم.

در حالت کلی نردبان‌ها به سه گروه پله‌ای، کششی و قابل تنظیم تقسیم می‌شود. این دسته‌بندی جدا از نمونه‌های حرفه‌ای و اختصاصی در شرکت یا سازمان‌های خاص است.

نردبان پله‌ای

یکی از ساده‌ترین و پرکاربردترین نوع نردبان‌هاست. شکل این نوع به صورت A است و برای مکان‌هایی که دیوار یا مانعی برای تکیه گاه ندارند، این می‌تواند بهترین گزینه برای خرید باشد. از نردبان پله‌ای بیشتر در خانه‌ها یا فروشگاه‌ها استفاده می‌شود؛ برای مثال، نصب لوستر، پرده، تعمیر سقف یا هر جایی که از هیچ طرف دیوار و مانعی برای تکیه گاه وجود ندارد، از این نوع استفاده می‌شود. در این نوع ممکن است که در یک یا هر دو طرف، پله برای بالا رفتن وجود داشته باشد. همچنین اینکه دارای قفلی بوده که درجه A آن تا حد معینی باز نشود. کاربری آسان، پله‌های پهن و امنیت بالا از ویژگی‌ها و مزیت‌های این نوع نردبان هستند.

البته خود این نوع به چند دسته تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است:

نوع پله‌ای کوچک

این نمونه کوچک کاربری خیلی کمی دارند. بیشتر برای مواقعی استفاده می‌شود که شما قصد دسترسی به بالای کمدها یا تعویض لامپ لوستری را داشته باشید. همچنین در فروشگاه‌های کوچک مانند سوپرمارکتی برای دسترسی به کالاهای طبقات بالا استفاده می‌شود. این نوع دارای دو پله است. اگر به دنبال نمونه‌ای برای دسترسی به سقف هستید، خرید این مدل توصیه نمی‌شود. کوچک، سبک و قابل حمل بودن از ویژگی و مزیت‌های این مدل است.

 
نردبان پله ای کوچک

نوع Swingback و Platform

این نوع می‌توانند هم برای کاربری خانگی و هم صنعتی و فروشگاهی استفاده شوند. نوع Swingback کاربری خیلی راحت داشته و تا بالای آن پله قرار گرفته است. این نوع توسط کارگران یا دیگر واحدها برای نصب چیزی روی دیوار و در ارتفاع بالا زیاد دیده‌اید. همچنین قفل مستحکمی داشته و تا حد معینی باز می‌شود.


راهنمای خرید نردبان

نوع Platform هم شبیه به این بوده؛ اما با این تفاوت که در بالای فضایی برای قرار دادن وسیله در هنگام کار وجود دارد. این می‌تواند برای افراد با شغل برقکاری خیلی مناسب است. از آنجا که در هنگام کار نیاز به وسایل زیادی دارند، این محفظه مربع یا مستطیلی شکل می‌تواند شبیه به یک سینی برای قرار دادن آن‌ها باشد.
 
نردبان پلتفرمی

نردبان کششی

نردبان‌های پله با همه مزیت‌ها و کاربری راحتشان دارای یک عیبی هستند؛ اما نمی‌توانند به نقاط بالا به طور کامل دسترسی داشته باشند. فرض کنید که قصد دسترسی به نقطه‌ای با ارتفاع مانند رسیدن به طبقه دوم را داشته باشید، نردبان پله‌ای در این صورت جوابگو نیست. بهترین حالت، نوع کششی است که خود باز به چندین گروه تقسیم می‌شود.

نوع کششی

 نوع کششی یا Extention می‌توانند تا ارتفاع ده متر باز شود. این نوع مناسب افرادی است که قصد کار در ارتفاع و دسترسی به نقاط بسیار بالا یا خارج از دسترس عادی را دارند؛ برای مثال، اگر قصد نصب دوربین مداربسته در نقاط سقف و گوشه بالا را دارید، خرید این نوع می‌تواند بهترین گزینه باشد. ساختار کلی این نوع به این صورت که دو نردبان روی هم قرار می‌گیرد. یکی ثابت بوده و دیگر متحرک است. نوع متحرک بر اساس ارتفاع مورد نیاز قابل تنظیم است. فقط نکته اصلی اینکه در نوع کششی حتماً باید یک مانع مانند دیوار برای قرار دادن آن روی دیوار وجود داشته باشد. همچنین بهتر است که همیشه حدود یک متر بالاتر از نقطه مورد خود قرار دهید تا دسترسی شما را راحت‌تر کند.

 
نردبان کششی
 

نوع GRP

این نوع کاربری صنعتی دارد. جنس GRP از پلاستیک شفاف و مخصوصی بوده که در برابر حرارت مقاومت بسیار بالایی دارد. از این رو بیشتر در کارگاه‌هایی استفاده می‌شود که فعالیت ساخت در کنار موارد گرمازا استفاده می‌شود.

نوع تلسکوپی

جمع و جورترین نردبان ممکن است. از آنجا که ساختار آن شبیه به تلسکوپ در باز و بسته شدن، از این رو چنین نامی را برای آن انتخاب کرده اند. وقتی جمع شود، در کمترین حجم خود است و می‌توان آن را تا رسیدن به نقطه دلخواه در ارتفاع باز کرد. قابل حمل بودن و اشغال فضای بسیار کم از مهم‌ترین مزیت‌های نردبان تلسکوپی است. تا حدی که می‌تواند آن را در صندوق عقب یا باربند موتور وصل کرد.
 
نردبان تلسکوپی

نوع ترکیبی

اگر به دنبال نوعی هستید که ترکیبی باشد و بتوان در شرایط مختلفی از آن استفاده کرد، این مدل بهترین گزینه است. ساختار نوع ترکیبی به این صورت است که در نگاه اول شبیه به حالت پله‌ای و بدنه A است؛ اما از یک طرف قابل کششی و باز شدن تا نقطه دلخواه را دارد. خرید این مدل برای کدام مناطق مناسب است؟ اگر قصد تعمیر یا تغییراتی در سقف و در نقاط وسط را داشته باشید، این مدل بهترین گزینه است. از آنجا که نه دیوار برای تکیه وجود دارد، حالت A آن همانند تکیه گاه عمل خواهد کرد. از طرفی با توجه به ارتفاع زیاد سقف، با کشیدن آن تا بالا می‌توان به نقطه مورد نظر دسترسی پیدا کرد.
 
نردبان ترکیبی

نردبان زیرشیروانی

این نردبان‌ها مناسب خانه‌های ویلایی است که دارای شیروانی و زیر آن هستند. اگر شیروانی شما دارای پله یا مکان دسترسی نباشد، بهترین حالت استفاده از یک نردبان مخصوصی است که به در وصل شده و با باز شدن به صورت خودکار و با حالت تلسکوپی پایین بیاید.

 
نردبان زیرشیروانی
 

نردبان کتابخانه‌ای

نوع دیگر نردبان کتابخانه‌ای است که بیشتر در کتابفروشی ها یا کتابخانه‌هایی با ارتفاع قفسه‌های بالا استفاده می‌شود. این نوع ریلی بوده و می‌توان آن را با استفاده از کشیدن روی ریل به نقطه مورد نظر انتقال دارد. ارتفاع این نوع ثابت است و از کف تا سقف می‌رود.

 
نردبان کتابخانه ای

این‌ها بیشترین و پرکاربردترین انواعی هستند که این روزها بسیاری از آن‌ها در بازار پیدا می‌شوند.
 

ویژگی‌های در نظر گرفته شده در خرید نردبان


قبل از خرید، باید به چند سؤال زیر پاسخ دهید. با پاسخ به این سؤال‌ها و تحلیل آن‌هاست که می‌توانید بهترین نوع را انتخاب کنید.

1- قصد استفاده در چه مکانی را دارید؟

2- چه ارتفاعی باید داشته باشد؟

3- از چه موادی بهتر است که ساخته شود و چه استحکامی داشته باشد؟

4- تعداد استفاده چقدر است؟

5- چه مقدار فضا برای قرار دادن نیاز است؟

6- بودجه‌تان برای خرید چقدر است؟

اگر قصد استفاده در بخش پله‌ها یا سطح ناصاف را دارید، باید به دنبال نمونه‌ای باشید که قابلیت تنظیم در بخش ارتفاع را داشته باشد. نردبان‌هایی وجود دارد که از پایین هم قابل زیاد شدن هم هستند. این‌ها بیشتر برای پله‌ها مناسب است.

در حال حاضر برندهای زیادی وجود دارد. برندهایی که اختلاف بیشتر آن‌ها در کیفیت مواد به کار رفته در ساختشان است. در حالت کلی نردبان‌ها از آلومینیوم، فایبرگلاس و چوب ساخته می‌شود. اینکه کدام جنس بهتر است، نمی‌توان به صورت پاسخ داد. بلکه باید کیفیت آن را در نظر بگیرید. آلومینیوم داریم تا آلومینیوم. اگر به دنبال کیفیت نامناسب با قیمت ارزان باشید، باید گفت که احتمال شکستگی دستگاه و آسیب به فرد در ارتفاع زیاد است.

مورد بعدی ارتفاع آن است. توصیه می‌شود که نردبان همیشه چند متر (حداقل یک متر) از نقطه مورد بلندتر باشد. برای نردبان پله‌ای، اگر به دنبال دو پله‌ای هستید، چند پله‌ای بگیرید تا در دسترسی به نقاط بالاتر مشکلی نداشته باشید.

وزن نردبان خیلی مهم است. وزن سنگین باعث می‌شود تا انتقال آن برای خریدار سخت باشد. وزن سبک هم احتمال سقوط و جابه‌جایی در هنگام ایستادن آن وجود خواهد داشت. وزن نردبان نه باید خیلی سنگین باشد و نه خیلی سبک. فقط دنبال نردبان خیلی سبک نباشد. برای اینکه حتی وزن شما را هم تحمل نکرده و از این رو احتمال سقوطتان هم زیاد خواهد بود.
 

چند توصیه در هنگام خرید نردبان


پله‌های نردبان را بررسی کنید. پله‌ها نباید خیلی کج باشند. همچنین محکم به پایه وصل شود تا توان ایستادن کاربر را در دراز مدت داشته و آسیب نبیند. همچنین نباید لیز باشد. بهتر است که دارای بخش‌هایی مانند ترمز با حالت برآمدگی بوده تا مانع از لیز خوردن او شود.

قفل نردبان باید محکم باشد. هرچند وقت یک بار نردبان را از نظر استحکامی قفل بررسی کنید تا در هنگامی در ارتفاع زیادی قرار دهید، دچار شکستگی و مشکل نشوید.

نردبان‌ها دارای ظرفیت وزن قرار گرفته روی آن هستند. این ظرفیت استاندارد آن مدل بوده و توان بیشتر از آن را ندارد. قبل از خرید حتماً به این مسئله دقت داشته باشید که نردبانتان ظرفیتی کمتر از وزن شما را نداشته باشد.

اگر برای سطح ناصاف قصد استفاده دارید، حتماً به دنبال مدلی باشید که در پایین ستون آن‌ها دارای بخش‌های برآمدگی باقابلیت گیره و ترمز داشته باشد؛ به ویژه اینکه اگر سطح کمی شیب‌دار باشد.

بهتر است که همراه با نردبان خود تعدادی جک برای ثابت نگه داشتن آن روی دیوار خریداری کنید.

 

پیام ها و نظرات