سلام دوست من وقت بخیر

رم یا سی پی یو؛ کدام یک مهم تر است؟

رم یا سی پی یو؛ کدام یک مهم تر است؟

>

این سوال می تواند هر خواننده ای را متعجب کند. اما باید گفت نباید متعجب شوند. حتی شما هم نباید تعجب کنید. برای اینکه وقتی قصد خرید لپ تاپ یا سیستم کامپیوتری را دارید،  خیلی مهم است که به کدام یک بیشتر از همه توجه کنید.  برای بعضی کاربردها بالا بودن سطح اهمیت دارد و برای بعضی از کاربردهای دیگر،  ظرفیت رم، بیشتر از همه باید مورد توجه قرار بگیرد. در این مقاله ما قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که کدام یک در هنگام خرید اهمیت بیشتری دارد؟ این که اصلا آیا اهمیت رم بیشتر است یا برعکس. 
 

رم چیست؟


اگر بخواهیم که به صورت تخصصی پاسخ دهیم، باید گفت که بهتر است اول از  همه، رم و سی پی یو را بشناسیم. رم یا حافظه دسترسی تصادفی در حقیقت همان فضایی است که رایانه ها برای دسترسی سریع به داده ها، از آن استفاده می کنند. در حقیقت اطلاعات اصلی و مورد نیاز پردازنده که برای اجرای برنامه در حال اجرا به آنها نیاز دارد،  در رم قرار میگیرند. در هر نسخه سیستم عامل ویندوز، همیشه اطلاعات اصلی و مهم در رم کامپیوتر بارگذاری می شود. در واقع این کار باید انجام شود؛ برای اینکه سیستم عامل کامپیوتر مهم‌ترین بخش برای کارکرد رایانه است. همچنین موارد دیگری مانند مرورگر اینترنت، سندها،  تصاویر و بازی ها در هنگام شروع به کار از هارد به رم بارگذاری می شوند. البته انتقال و بارگذاری از طریق پردازنده است.

 دقت داشته باشید که حافظه رم با حافظه اصلی متفاوت است.  حافظه رم فرار بوده و با خاموش یا  ریست شدن دستگاه،  تمامی اطلاعات آن پاک میشود. در حقیقت یک حافظه دم دستی برای دسترسی سریع به اطلاعات اصلی و مورد نیاز است که باید مورد پردازش قرار بگیرند. نکته دیگر اینکه کامپیوتر در  استفاده از رم نیازی نیست که در همان ابتدا تمامی داده های قبلی حافظ را مرور کند.  هر بایت حافظه در هر زمان قابل دسترسی است. 
 

انواع رم


رم ها را می توان از چند جانبه تقسیم بندی کرد.  اما مهم ترین دسته بندی به دو صورت است: حافظه دسترسی تصادفی پویا یا DRAM  و حافظه دسترسی تصادفی استاتیک یا. SDRAM . تفاوت بین این دو در چگونگی رفرش یا سرعت آن ها است.  البته حافظه دسترسی تصادفی استاتیک نسبت به پویا سریعتر است، برای اینکه حافظه پویا باید بارها یعنی هزاران بار در ثانیه رفرش شود؛ در حالی که در نوع استاتیک چنین اتفاقی نمی‌افتد.
از نظر زمانی حافظه پویا امکان دسترسی در حدود ۶۰ ثانیه را به پردازنده می دهد؛ این زمان برای استاتیک ده نانو ثانیه است.  با این که با توجه به سرعت بالای حافظه پویا پیش بینی می شود که رایج ترین نوع راه باشد؛  اما به دلیل قیمت بالایی که دارد،  امکان استفاده از آن در همه جا نیست.

اهمیت رم

رم اساساً هسته اصلی هر رایانه و تلفن هوشمند به حساب می آید.  شاید فکر کنید که پردازنده هسته اصلی است؛  اما اهمیت رم در تعیین سرعت اجرا اگر بیشتر از پردازنده نباشد، کمتر هم نیست. ظرفیت مناسب رم در حقیقت تضمین می کند که فعالیت ها و برنامه های دستگاه با سرعت بالایی  اجرا شوند. اگر دقت کرده باشید ، در بعضی  بازی های کامپیوتری بیشتر از همه به ظرفیت رم تاکید شده است.  همچنین که بیشتر شرکت های سازنده مادربرد،  یک اسلات اضافه رم قرار دادند تا کاربران در صورت نیاز بتوانند مقدار ظرفیت حافظه تصادفی را افزایش دهند.
 

سی پی یو چیست؟


Cpu یا پردازنده یا واحد پردازش مرکزی مهمترین و جدایی ناپذیر ترین قطعه هر دستگاهی است.  بدون سی پی یو به هیچ وجه کامپیوتر کارایی نخواهد داشت. بیشتر سی پی یو های موجود در بازار از برندهای Intel یا AMD هستند که هر کدام مزایا و ویژگی مخصوص به خود را دارند. حالا اینکه کدام  برند تهیه شود،  به هدف استفاده شما و در دسترس بودن آن بستگی دارد.

یک سی پی یو دستورالعمل را از حافظه برداشته و بعد آن را پردازش کرده و سپس نتیجه را در حافظه اجرا می کند. هر پردازنده ای بتواند این عملیات را با سرعت بیشتری انجام دهد، سرعت دستگاه شما را نیز بیشتر خواهد کرد.

اهمیت پردازنده

با اینکه پردازنده مغز اصلی کامپیوتر نامیده می شود؛ اما فقط یک بازو  برای اجرای برنامه ها به حساب می آید. دیگر بازوی مهم رم است. حتی اگر شما بهترین و جدیدترین پردازنده را در دستگاه خود استفاده کنید،  در صورتی که ظرفیت رم و سطح دیگر قطعات پایین باشد،  نمی توانید آن سرعت و کیفیت مورد نیاز خود را از پردازنده مشاهده کنید.

کدام یک مهمتر است؟

به این سوال نمی توان به صورت دقیق پاسخ داد. اهمیت رم یا پردازنده به نوع هدف استفاده شما از دستگاه بستگی دارد. برای مثال، رم ۲ گیگابایت به معنای پایین بودن رم نیست  یا اینکه اگر دستگاه تان ۱۶ گیگابایت دارد، به معنای این نیست که شما آخرین مدل را تهیه کرده اید.  کاربرد و هدف استفاده شما است که میزان رم را مشخص میکند. برای آنهایی که به دنبال اینترنت گردی و دیدن فیلم با دستگاه خود هستند، رم 2 گیگابایت مناسب است؛ اما اگر کاربری بخواهد از دستگاه برای فعالیت گرافیکی خود استفاده کند؛ مسلما باید به‌دنبال حداقل رم ۸ گیگابایت باشد.

در مورد پردازنده هم می‌توان  همین را بیان کرد. برای مثال  پردازنده core i3  به معنای بد بودن یا پایین بودن قدرت آن نیست یا اینکه اگر سی پی یو Core i7  در دستگاه خود قرار دادید،  به این معنا نیست که دیگر می توان هر برنامه ای را به راحتی و با سرعت اجرا کنید. برای اینکه تمامی قطعات کامپیوتر باید با هم تناسب داشته باشند.  یعنی اگر پردازنده ظرفیت بالایی داشته باشد  اما ظرفیت رم پایین باشد،  در عمل نباید انتظار کارایی بالا از دستگاه خود داشته باشید.

این مسئله را می توان برای گوشی های هوشمند هم مطرح کرد.  البته در گوشی های هوشمند اول از همه باید به ظرفیت رم توجه کرد. برای اینکه سی پی یو های گوشی ها کاملا با ساختار سی پی یو کامپیوتر متفاوت است.

حالا  به سوال اصلی پاسخ می دهیم.  حافظه رم مهم تر است یا پردازنده؟

همانطور که در این مقاله توضیح داده شد،  مهم بودن اهمیت رم یا پردازنده را هدف استفاده شما تعیین می کند.  اگر برای شما رم مهم است،  می توانید خیلی توجه به پردازنده نکنید؛  اما اگر برای اجرای پردازنده بالا نیاز داریم،  یک رم با ظرفیت معمولی را خریداری کنید.  حالا اگر هر دو مانند فعالیت های گرافیکی برای شما اهمیت دارد، در این صورت باید به رم و سی پی یو به یک اندازه اهمیت بدهید.  فقط مهمترین نکته ای که باید در نظر بگیرید، این است که باید بین ظرفیت رم و پردازنده تناسب وجود داشته باشد؛  یعنی رم خیلی پایین نباشد  و ظرفیت سی پی یو بالا باشد.

مطالب مرتبط:

چه نکاتی را باید در ارتقا رم در نظر بگیریم؟
دستگاه ما چه مقدار ظرفیت رم نیاز دارد؟
CPU چیست و چه اجزایی دارد؟

 

پیام ها و نظرات