سلام دوست من وقت بخیر

معرفی انواع پیچ گوشتی

معرفی انواع پیچ گوشتی

گاهی ما وسیله‌ای را در خانه داریم؛ اما نمی‌دانیم که همین وسیله ساده و کاربردی، چقدر می‌تواند نکات جالبی را در دل خودش داشته باشد. تا به حال به این فکر کرده بودید که پیچ گوشتی انواع مختلفی دارد؟ بله. شما دیده بودید؛ اما تقسیم‌بندی از نظر فرد معمولی، شامل سر بزرگ و کوچک است. در صورتی که اگر بخواهید خیلی حرفه‌ای به این مسئله نگاه کنید، باید گفت که اتفاقاً پیچ گوشتی دارای انواعی است که هر کدام به صورت تخصصی در یک موقعیتی به کار می‌روند. حالا در این مطلب می‌خواهیم شما را بیشتر با انواع پیچ گوشتی آشنا کنیم.
 

کاربرد پیچ گوشتی


پیچ گوشتی ضروری‌ترین ابزاری است که در هر خانه‌ای حداقل یکی از آن باید باشد. فرقی ندارد که موقعیت شغلی شما چیست یا برای چه مکانی نیاز دارید، در هر صورت بودن یک نمونه ساده برای باز و بسته کردن یک عدد پیچ ضروری است. پیچ گوشتی در باز و بسته کردن پیچ‌های تجهیزات الکترونیکی، موبایل، کامپیوتر، ابزارآلات مکانیکی و صنعتی، نجاری، فلزکاری و محیط‌های خانگی استفاده می‌شود. البته برای بعضی از موقعیت‌هایی که در بالا نوشتیم، نیاز به پیچ گوشتی خاصی است که انواع آن را در ادامه توضیح خواهیم داد.
 

انواع پیچ گوشتی

 
 

پیچ گوشتی فیلیپس


پیشرفت تکنولوژی که فقط محدود به دنیای لپ تاپ و تبلت نمی‌شود. پیچ گوشتی‌ها هم از همان ابتدای ورود تا الآن توانسته‌اند تغییرات و بهبودهایی داشته باشند. یکی از این موارد ورود نوع برقی آن است که امکان کار دقیق و محکم را می‌دهد. همچنین اینکه باعث صرفه‌جویی در زمان هم می‌شود. اولین پیچ گوشتی برقی توسط هنری فیلیپس معرفی شد. نوک این به صورت ضربدری است که به خوبی درون شیارهای پیچ جای می‌گیرد و با حرکت سریع که نیرویش را از دستگاه می‌گیرد، باعث بسته شدن محکم آن می‌شود.
 

پیچ گوشتی فیلیپس

 

پیچ گوشتی پوزیدریف


این مدل برخلاف مدل فیلیپس دارای دو علامت ضربدری است که با زاویه 45 درجه قرار دارند. این مدل بیشتر از همه در اروپا به دلیل کاربردهای خاص خود مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مهم‌ترین مزیت‌های پیچ گوشتی پوزیدریف مقاومت بالا در برابر لغزش و همیشه ثبات بیشتر است. از این مدل برای کارهایی با گشتاور و نیروی بالا به کار می‌رود.

 
پیچ گوشتی پوزیدریف
 

پیچ گوشتی مربعی یا رابرتسون


این نوع پیچ گوشتی نامش را از مخترع کانادایی خود، رابرتسون گرفته است. این مدل به دلیل شکل مربعی و حالت مخروطی و همچنین نبود زاویه در ساختار خود، مرکزسازی را در گرفتن پیج بهتر کرده است. شکل Slight Taper در جلوی ابزار باعث راحت‌تر شدن استفاده از پیچ گوشتی هم می‌شود. این مدل را برای اولین بار، شرکت فورد موتور برای کاربردهای صنعتی معرفی کرد. افزایش سرعت انجام کار و کاهش خسارت از مزیت‌های این نوع پیچ گوشتی است. از این رو یکی از قابل‌اعتمادترین‌ها است. البته این مدل بیشتر در کانادا و آمریکا استفاده می‌شود.

 
پیچ گوشتی مربعی
 

پیچ گوشتی تورکس


این پیچ گوشتی یکی از رایج‌ترین مدل‌هاست که بیشتر توسط تعمیرکاران خودرو استفاده می‌شود. همچنین این مدل دارای یک نوک ستاره‌ای با 6 لوب گرد است. همین شکل هندسی باعث شده تا یک نیروی شعاعی کم در پیچ گوشتی ایجاد شود که طول عمر دستگاه را افزایش می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های پیچ گوشتی تورکس، ایجاد گشتاور بالاست که باعث افزایش قدرت و لیز نخوردن آن می‌شود. این مدل دارای اندازه‌های مختلفی با ترتیب مشخص به صورت T8، T10، T15 و T20 است که با زیاد عدد، اندازه آن هم بیشتر می‌شود.


 
پیچ گوشتی تورکس
 

پیچ گوشتی Hex یا Hexagon


این مدل دارای 6 لوب است. به دلیل ساختار خاصی که دارد، بیشتر برای بستن مهره‌ها به جای پیچ‌ها استفاده می‌شود. کاربرد اصلی پیچ گوشتی Hex بیشتر در صنعت به ویژه صنعت خودروسازی برای محکم‌تر کردن مهره‌ها است.

 
پیچ گوشتی Hex

 

پیچ گوشتی سرصاف


یکی از پرکاربردترین و قدیمی‌ترین پیچ گوشتی‌ها است که در قرن 15 ام در اروپا اختراع شد. این مدل دارای یک نوک تخت است که برای محکم‌تر کردن پیچ‌های با یک شکاف استفاده می‌شود. در استفاده از این مدل باید دقت زیادی کرد؛ شل یا سفت به کار بردن آن، باعث ایجاد آسیب به پیچ می‌شود. دو نوع پیچ سرصاف وجود دارد: کیستون و کابینت. سری این نوع دارای اندازه‌های مختلف است که می‌تواند سفت کردن پیچ‌های خانگی تا کارگاهی و صنعتی هم استفاده شود.

 
پیچ گوشتی سرصاف

 

پیچ گوشتی عایق بندی شده


این نوع به دلیل عایق بندی شده به عنوان پیچ گوشتی ایمنی معروف است و برای موقعیت‌های خطرناک مانند کارهای برقی استفاده می‌شود. این عایق از مواد غیررسانا مانند لاستیک ساخته می‌شود. چنین پیچ گوشتی باید استاندارد VDE را داشته باشد؛ VDE موسسه‌ای است که ایمنی بودن ابزارآلات را تائید می‌کند.

 
پیچ گوشتی عایق بندی شده

 

پیچ گوشتی تورک


این را نباید با مدل Torx اشتباه بگیرید. یک پیچ گوشتی که شبیه به آچار تورک است. از این مدل برای اعمال یک نیرو و گشتاور معین استفاده می‌شود. در حقیقت زمانی که بخواهید نیروی مشخصی را روی پیچ برای بستن اعمال کنید، از این مدل استفاده می‌شود. تعیین میزان نیرو با استفاده از کلاچ مخصوصی که در آخر آن قرار دارد، تعیین می‌شود. نکته مهم اینکه به دلیل قابلیت تنظیم نیرو، ضریب ایمنی بالایی برای سفت کردن پیچ‌ها دارد.

 
پیچ گوشتی تورک
 

پیچ گوشتی سه بال


این مدل به دلیل ساختار و شکل خاص خود بیشتر برای دستگاه‌هایی از جمله گوشی، کنسول و دوربین‌ها استفاده می‌شود. در حقیقت در هر دستگاهی که پیچ کوچکی دارد، از پیچ گوشتی سه بال برای باز و بسته کردن پیچ‌ها استفاده می‌شود.

 
پیچ گوشتی سه سر
 

پیچ گوشتی برقی و ضربه‌ای


این مدل در حقیقت یک ابزار برقی جمع‌وجوری به حساب می‌آید که برای کارهای صنعتی مختلف از جمله محکم‌تر کردن پیچ‌های مبلمان و غیره استفاده می‌شود. همچنین به دلیل داشتن حالت ضربه‌ای، برای اتصال محکم و سفت یک قطعه به بخش سخت از جمله دیوار به کار می‌رود.
 

پیچ گوشتی بسیار ریز و دقیق


از این نوع پیچ گوشتی برای باز و بسته کردن پیچ‌های بسیار ریز در ساعت و موبایل استفاده می‌شود. در حقیقت باید گفت که کاربری بسیار خاصی دارند.
 

انواع دیگر پیچ گوشتی

 
 

پیچ گوشتی مثلثی


این نوع به دلیل کاربری بسیار خاصی که دارند، ممکن است خیلی کم مشاهده کرده باشید. در حقیقت باید گفت که کاربری بسیار خاصی دارد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های پیچ گوشتی مثلثی، افزایش ایمنی آن در استفاده است که خطا و آسیب ناشی از کار را به شدت کم می‌کند. پیچ گوشتی مثلثی بیشتر در صنعت‌هایی با وسایل ریز از جمله اسباب بازی به کار می‌رود.
 

پیچ گوشتی مغناطیسی


این نوع پیچ گوشتی‌ها دارای نوک مغناطیسی هستند که پیچ‌ها را به خود جذب می‌کنند. به احتمال زیاد این نوع پیچ گوشتی را دیده باشید. مغناطیسی بودن علاوه بر اینکه احتمال افتادن پیچ و گم شدن آن را کم می‌کند، باعث کنترل بهتر روی آن خواهد شد. این مدل در وسایل الکترونیکی و در پیچ‌های ریز و حساس بیشتر از همه کاربرد دارند.
 

پیچ گوشتی ضامن‌دار


این نوع دارای نوعی مکانیزم داخلی است که امکان اعمال نیرو را در یک جهت فراهم می‌کند؛ در حالی که امکان حرکت آزاد در جهت دیگر مهیا می‌کند.
 

اندازه پیچ گوشتی


اندازه پیچ گوشتی بر اساس میلی‌متر بیان می‌شود. سری بعضی پیچ گوشتی‌ها ثابت است؛ اما در بعضی مدل‌ها می‌توان سری را بر اساس نیاز عوض کرد. در تعویض سری امکان عوض کردن نوع مدل یا اندازه یک مدل وجود دارد. اصولاً برای اندازه‌ها با شماره 0 تا 4 بیان می‌شود که 0 کوچک‌ترین اندازه است. البته ممکن است که هر مدل شیوه اندازه‌گیری خودش را داشته باشد؛ اما باید گفت که عدد کمتر نشان‌دهنده کوچک‌تر بودن دستگاه است.
 

قطعات پیچ گوشتی


تمامی پیچ گوشتی‌ها به سه بخش تقسیم می‌شوند: دسته، شات یا ساق و سری. در بعضی مدل‌ها شات و سری با هم هستند و در بعضی مدل‌های حرفه‌ای و منعطف، امکان تعویض سری بدون درآوردن ساق وجود دارد. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید، تطابق قسمت‌های مختلف با هم است. هر سری با هر شات یا ساقه‌ای سازگار نیست و حتماً باید از مدل پیچ گوشتی مخصوص به خود استفاده کنید.

دسته

دسته بخشی است که در دست فرد قرار گیرد از جنس پلاستیک سخت مانند استات سلولز یا لاستیک قوی ساخته می‌شوند تا مانع از لیز خوردن آن در دست شود. همچنین اینکه بیشتر مدل‌ها دارای حالت آرگونومی هستند که باعث می‌شود تا در دست به خوبی جای بگیرد و کاربر احساس راحتی در استفاده از آن داشته باشد.

شافت یا ساق

این مدل از فولاد سخت ساده می‌شود تا در هنگام استفاده و به ویژه اعمال فشار دچار آسیب و شکستگی نشوند. ساق می‌تواند به صورت گرد یا چندضلعی باشد که حالت شکل آن، نوع سری مورد استفاده را تعیین می‌کند.

سری

این مدل می‌تواند با ساق یکپارچه یا قابل تعویض باشد. در حالت قابل تعویض می‌توان شکل‌های مختلف یا یک نوع شکل با اندازه متعدد استفاده شوند. نوع سری از موارد بالا خارج نیست. سری‌های پیچ گوشتی بیشتر از جنس تیتانیوم، فولاد ضدزنگ، فولاد کروم یا وانادیوم ساخته می‌شود.


مجموعه پیچ گوشتی


مجموعه پیچ گوشتی در حقیقت یک نوع کیف است که یک دسته با چندین سری یا ساق در شکل و اندازه‌های مختلف در آن قرار دارد. البته ممکن است که چندین دسته با سری‌های ثابت وجود داشته باشند. این مجموعه‌ها بیشتر برای افرادی مناسب است که مانند برقکارها بیشتر از همه به ابزارآلات مختلف نیاز دارند.

 
مجموعه پیچ گوشتی

 نتیجه‌گیری

پیچ گوشتی ابزار سخت و پیچیده‌ای نیست؛ اما انواع مختلفی دارد. اینکه کدام نوع را انتخاب کنید، به کاربری بستگی دارد.


مطالب مرتبط:

با انواع مختلف دریل آشنا شوید
با انواع چراغ قوه جالب در بازار آشنا شوید
با انواع کابل بیشتر آشنا شوید
 

پیام ها و نظرات