سلام دوست من وقت بخیر

مودم چیست؟

مودم چیست؟

مودم‌ها امروزه وسیله‌ای شناخته شده هستند. ساده‌ترین تعریف آن می‌شود همان وسیله‌ای که شما برای اتصال به اینترنت از آن استفاده می‌کنید؛ اما دنیای مودم خیلی گسترده‌تر از این حرف‌هاست. شما به جز تعریف، چه نوع شناخت دیگری از این دستگاه دارید؟ در ادامه این مطلب قصد داریم تا شما را بیشتر با مودم، کاربرد، انواع و دیگر ویژگی‌های آن آشنا کنیم.

تعریف مودم


مودم دستگاهی است که داده‌ها را به سیگنال تبدیل می‌کند تا از طریق خط تلفن، کابل یا دستگاه‌های ماهواره‌ای به راحتی ارسال یا دریافت شوند. در نوع آنالوگ که با استفاده از خط تلفن بود (نمونه‌های قدیمی‌تر با صدای دلخراش زیبایشان)، داده‌ها بین فرمت آنالوگ و دیجیتال تبدیل می‌شدند. مودم‌های امروزی به صورت دیجیتالی هستند و دیگر نیازی به تبدیل فرمت ندارند. در حقیقت کارکرد ساده‌تری دارند. اگر بخواهیم خیلی ساده‌تر بیان کنیم، مودم دستگاهی است که سیگنال‌های دریافت اطلاعاتی را برای کامپیوتر قابل فهم تر می‌کند و باعث ارتباط دستگاه شما به اینترنت می‌شود.
 

تاریخچه مودم


اولین مودم، معروف به Dataphone، در سال 1960 توسط AT&T عرضه شد. اولین مودم تجاری دارای سرعت 110 بیت بر ثانیه بود که وزارت دفاع ایالت متحده آمریکا از آن استفاده می‌کرد. از سال 1970 تا 1980، استفاده از اینترنت برای عموم بر سر زبان‌ها افتاد. در سال 1977 و بعد از اینکه دنیس هایس و دیل هیترینگتون مودم 80-103A را عرضه کردند، استفاده از این دستگاه برای کاربران خانگی رایج شد. اواسط سال 2000 مودم‌های دایل آپ برای اتصال به اینترنت معرفی شدند. در حقیقت بعد از ورود مودم Dial-up، انفجار شبکه جهانی وب روی دارد. تا اینکه کم کم پهنای باند گسترش پیدا کرد و این نوع مودم‌ها از رده خارج شدند. امروزه دیگر مودم‌های ADSL به دلیل قابلیت استفاده از پهنای باند بیشتر و سرعت بالاتر، بیشتر از همه مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 

صدای مودم چگونه بود؟


برای نسل قدیم که با مودم‌های Dial-up کار می‌کردند، صدای آن بیشتر از همه آشناست. صدایی شبیه به کشیده شدن ناخن روی سطح فلزی که البته تا آن حد خیلی دلخراش نبوده است؛ اما به هر حال خیلی‌ها با این صدا برای وصل شدن به اینترنت خاطره دارند.
 

انواع مودم


مودم‌ها را می‌توان از چند ویژگی تقسیم کرد. البته تفاوت دسته‌بندی مودم‌ها بیشتر به این صورت است که بعضی دسته‌ها دیگر منسوخ شده است و کاربردی ندارند. دسته‌بندی اول به صورت زیر است:
 

مودم دایل آپ


این نوع مودم بیشتر در شبکه شماره‌گیری استفاده می‌شود و برای همین است که در هنگام استفاده، خط تلفن غیرقابل استفاده می‌بود. از این رو اگر کسی با شما تماس می‌گرفت، با بوق اشغال مواجه می‌شد. این مودم داده‌ها را بین حالت آنالوگ در خطوط تلفنی و حالت دیجیتال استفاده شده در کامپیوترها تبدیل می‌کرد. مودم دایل آپ از یک طرف به خط تلفن و از طرف دیگر به کامپیوتر وصل می‌شد. در گذشته بیشتر چنین مودم‌هایی حالت داخلی هستند؛ یعنی روی برد مادربرد قرار می‌گرفتند و فقط یک سوکت برای اتصال به تلفن داشتند.

مودم‌های Dial up دارای سرعت انتقال 56000 بیت بر ثانیه بودند؛ اما به دلیل مشکلاتی که در خطوط تلفن وجود داشت، سرعت آن ها به 33600 بیت بر ثانیه کاهش پیدا می‌کرد. یکی از ویژگی‌های این نوع مودم، تولید صدای منحصر به فرد بود که این صدا کارکرد دستگاه را تائید می‌کرد.
 

مودم با باند پهن


چنین مودمی امروزه بیشتر از همه استفاده می‌شوند. همان مودم‌هایی هستند که شما با استفاده از وای فای یا کابل می‌توانید دستگاه خود را به آن‌ها وصل کنید. سرعت اتصال و کارکرد این نوع خیلی بیشتر از نوع دایل آپ است. در اوایل عرضه، به آن‌ها مودم پرسرعت می‌گفتند. این نوع مودم از طریق وای فای یا کابل به دستگاه وصل می‌شوند و سمت دیگر آن به خط تلفن متصل خواهد شد. در حقیقت یک ارتباط سخت افزاری یک طرفه، در نوع استفاده از WiFi، در آن وجود دارد. برخلاف نوع دایل آپ که دارای قابلیت مدت زمانی بودند و هزینه آن روی خط تلفن پرداخت می‌شد، با پرداخت ماهیانه می‌توان از خدمات اینترنت استفاده کرد.

مودم‌ها را می‌توان به صورت زیر هم دسته‌بندی کرد. البته همان موارد بالا هستند؛ اما کمی زاویه دید را عوض کرده‌ایم.

- مودم آنبورد که شبیه به پردازنده روی مادربرد قرار دارد و نمی‌توان آن را جدا کرد؛ اما می‌توان با استفاده از بایوس، غیرفعال کنید.

- مودم داخلی که شبیه به کارت است و درون اسلات مخصوص به خود قرار می‌گیرد. این مودم قابل جدا شدن است.

- مودم خارجی که همان ADSL است. این مودم این روزها بیشتر از همه در خانه‌ها و شرکت‌ها استفاده می‌شود و قابلیت اتصال به دستگاه از طریق WiFi یا کابل را دارند.

- مودم‌های قابل حمل که یک نوع مودم کوچک هستند و با استفاده از سیم کارت در داخل آن کار می‌کنند. اندازه این نوع مودم شبیه به فلش است و کیفیت آن بر اساس آنتن دهی متفاوت خواهد بود.

سرعت مودم


سرعت مودم بر اساس bps یا Kbps اندازه‌گیری می‌شوند. در حقیقت سرعت مودم نشاندهنده سرعتی است که می‌تواند داده‌ها را ارسال یا دریافت کند. همانطور که در بالا هم نوشتیم، سرعت مودم‌های Dial-up حداکثر 56 هزار بیت بر ثانیه بود. مسئله اینجا بود که کیفیت خط تلفن در حد بهینه خود نبود و همین مسئله باعث کاهش سرعت این نوع به 36 بیت بر ثانیه می‌شد. سرعت مودم‌های اولیه که بعد از دایل آپ عرضه شدند، از 110 باود شروع می‌شد. امروزه مودم‌ها قابلیت پشتیبانی از سرعت‌های به مراتب خیلی بیشتر و حتی گیگابیت دارند. به عبارتی باید گفت که آن محدودیت سرعت گذشته وجود ندارد.
 

ویژگی و استاندارد مودم


یک مودم در حالت کلی دارای سه ویژگی و استاندارد زیر است:

- توانایی پاسخ به تلفن در هنگام زنگ خوردن

- انواعی با قابلیت صدا برای انتقال و ارتباط بین صدا و داده

- با قابلیت ارسال و دریافت فکس

- استاندارد V90 برای برقراری ارتباط با سرعت بهینه
 

ویژگی‌های مورد نظر در خرید مودم


- آیا مودم با دستگاه شما تطابق دارد؟ آیا می‌توان این مودم را در هر جایی استفاده کرد؟ آیا قابلیت‌های آن پاسخگوی نیاز شما است؟

- سرعت بارگذاری و دانلود آن چقدر است؟ با اینکه زیاد بودن سرعت اینترنت دریافتی مهم است؛ اما باید قابلیت مودم را هم در این زمینه در نظر بگیرید.

- امنیت مودم چقدر است؟ مودم‌های متفرقه دارای ساختار بسیار ضعیفی از نظر امنیتی هستند. در حقیقت باید بررسی کنید که آیا مودم از پروتکل‌های امنیتی پشتیبانی می‌کند یا خیر.

- اندازه مودم چقدر است؟ البته بیشتر مودم دارای اندازه یکسان و مشابهی هستند؛ اما به هر حال شما باید ظرفیت خود را هم در نظر بگیرید.

- قیمت مودم چقدر است؟ بعضی مودم‌ها قیمت بالایی دارند. این زیاد بودن قیمت می‌تواند به دلیل قابلیت‌های آن یا نام برندش باشد.

نتیجه‌گیری

مودم دستگاهی است که باعث می‌شود تا شما به دنیای اینترنت وارد شوید. بدون مودم در حقیقت نمی‌توانید این ارتباط را شکل دهید. در حقیقت باید گفت که تمامی دستگاه‌هایی که به اینترنت وصل می‌شوند، در خود یک نوع مودم دارند.

مطالب مرتبط:

تفاوت بین مودم و روتر و اکسس پوینت چیست؟
با انواع مختلف کابل شبکه آشنا شوید
چگونه کابل اترنت بسازیم؟
با انواع کابل بیشتر آشنا شوید

پیام ها و نظرات