سلام دوست من وقت بخیر

نکات خانه تکانی عید نوروز

نکات خانه تکانی عید نوروز

>

تمیز کردن خانه از جمله مواردی است که باید به آن برای حفظ و سالم نگه داشتن فضای منزل و همچنین سلامتی خودمان توجه کنیم؛ اما این مورد در پایان سال اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند. خانه‌ تکانی از مهم‌ترین رسوم ما ایرانیان است که در ماههای آخر سال به ویژه اسفند بازار آن در کنار سایر فعالیت‌ها مثل خرید لباس، برنامه‌ریزی برای سفر، تهیه آجیل و شیرینی و غیره حسابی داغ می‌شود. خانه‌تکانی شاید از نظر بعضی‌ها کار سخت و وقت‌گیری باشد، آن هم با درگیری‌های امروز؛ اما با رعایت چند نکته ساده میتوان تمیزکاری انجام داد تا در پایان حس خوبی داشته باشیم
 

تمیزکاری را در چند مرحله انجام دهیم


قبل از شروع خانه‌تکانی دسته بندی از انواع اشیا و مکان‌هایی که قرار است تا تمیز کنیم، انجام دهیم. با این کار هم ذهن خودمان نسبت به کاری که می‌خواهیم انجام دهیم مرتب است در نتیجه بهتر کار می‌کنیم و هم دچار دوباره کاری نمی‌شویم.
 

از انباری شروع کنیم


انباری از آن مکانهایی است که شاید سالی یک تا دوبار به آنجا برویم؛ اما در عوض محل نگهداری بسیاری از وسایلی است که به آنها نیاز داریم. بهتر است با نو شدن سال چیدمان وسایلی که در انباری هستند هم نو شوند، اینطوری هم یک سری وسایل اضافه که چندین وقت آنجا مانده بود، خارج میشود و هم دسترسی خود ما به چیزهایی که می‌خواهیم آسانتر خواهد شد.
 

از اتاق‌ها شروع کنیم


اتاق‌ها بیش از هر قسمت دیگری نیاز به خانه تکانی دارند و زمان بیشتری هم برای تمیز کردن نیاز دارند. می‌توانید از کمد لباس‌ها شروع کنید، آن دست از لباس‌هایی که یکسال و بیشتر استفاده نشده‌اند، جایشان روی دیوار مهربانی است. باقی وسایل را هم اولیت‌بندی کنید و با توجه به دسترسی کمد در آن قرار دهید؛ حتی میتوانید بخشی از لباسهایی که فصل آنها گذشته به انباری ببرید؛ فقط دقت کنید قبل از بردن، به خوبی آنها را کاور کرده باشید. برای خانه تکانی اتاق غیر از کد زیر تخت، کشوها و میز را هم به همان ترتیب کمد مرتب کنید، در ضمن فرش و پرده را هم فراموش نکنید.
 

به سراغ آشپزخانه بروید


آشپزخانه مهم‌ترین بخش هرخانه بوده که تمیز بودن آن هم خیلی مهم است. از ظرف‌های داخل کابینت شروع کنید؛ حتی آنهایی که مدت‌ها استفاده نشده‌اند، آنها را بشویید و داخل کابینت را مرتب کنید. جا ادویها را با یک دستمال آغشته به آب و سرکه تمیز کنید. برای گاز و هود از شوینده‌های مخصوص که حاوی پاک‌کننده چربی‌ها هستند استفاده کنید. از یخچال غافل نشوید، تمام طبقات آن‌را بیرون آورده و با آب و شوینده بشویید و مواد غذایی اضافه را دور ریخته و برای از بین بردن بوی بد یخچال هم یه تکه ذغال تمیز داخل یخچال بگذارید. در آخر هم سراغ کانتر و کف آشپزخانه بروید و با آب و پودر آنجا را تمیز کنید.
 

خانه تکانی هال نشیمن و پذیرایی


هال نشیمن و پذیرایی نیاز به زمان بیشتری برای تمیزکاری دارد. قبل از شلوغی آخر سال فرش‌ها باید به قالیشویی بروند، در این صورت هم بهتر شسته می‌شوند، هم ظرف مدت زمان کوتاهی به خانه برمی‌گردند. مورد بعدی پرده‌ها هستند. آن_ها را درماشین لباسشویی انداخته و بلافاصله بعد از شسته شدن آویزان کنید، اینگونه پرده چروک نمی‌شود. مبلها هم را هم با اسفنج و شامپو فرش تمیز کنید،البته یادتان باشد تا یک روز از مبل‌ها استفاده نکنید.
 

در انتها سرویس بهداشتی وحمام


شستن سرویس بهداشتی و حمام آسانترین مرحله خانه تکانی است، فقط حواستان باشد تمام نقاط آنها باید ضدعفونی و شسته شوند. از جرمگیر و پودر و مایع سفیدکننده حتما استفاده شود؛ اما قبل از آن حواستان باشد که درها و پنجره‌ها را باز بگذارید تا دچار مسمومیت ناشی از تنفس مواد شوینده نشوید.
 

آخرین مرحله خانه تکانی


جارو و تی کشیدن کف خانه و آشپزخانه و همچنین گردگیری و تمیز کردن چراغهای خانه از آن کارهایی است که روز آخر هم میتوان انجام داد به شرطی که بقیه کارها را تمام کرده باشید. اگر جایی رد چربی یا دوده بود با مقداری آب و سرکه و جوش شیرین قطعا تمیز خواهد شد، همچنین سرکه برای تمیزکردن اشک­های لوستر و براق کردن آنها خوب است.

اگر قرار باشد به خودتان از تمیزکاری لذت نبرید، خانه ‌تکانی سخت خواهد شد پس سعی کنید با زمان‌بندی مناسب برای شروع کارها هم فشار کار را کم کنید و هم به بهترین شکل محل زندگی خود را برای ورود به سال جدید آماده کرده باشید.


مطالب مرتبط:

برای تمیز کردن خانه به این وسایل نیاز دارید

 

پیام ها و نظرات