سلام دوست من وقت بخیر

نکات و راهنمای خرید ویدئو پروژکتور

نکات و راهنمای خرید ویدئو پروژکتور


خرید بعضی وسایل در نگاه اول و از دور شاید ساده به نظر برسد؛ اما وقتی وارد آن می‌شوید، آنگاه با مواردی روبرو شده که باید در هنگام خرید در نظر بگیرید. ویدئو پروژکتور هم از همین وسایل است. با اینکه یک دستگاه خاص و با کاربری محدود است؛ اما اتفاقاً هرچه یک دستگاه الکترونیکی خاص‌تر باشد، تکنیک‌های زیادی در خرید دارد. مسئله‌ای که ما قصد داریم تا در این مقاله مورد بررسی قرار دهیم، نکات و راهنمای خرید ویدئو پروژکتور است. حالا وقتی موارد و نکات خرید را بررسی کرده و توضیح دهیم، متوجه خواهید شد که چرا اینقدر خرید ویدئو پروژکتور می‌تواند کمی چالشی باشد.
 

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور


همیشه قبل از اینکه به سراغ خرید وسیله‌ای بروید، بهتر است که اول از همه با آن دستگاه آشنا شوید. اینکه اصلاً چیست و چه مزیت‌هایی را می‌تواند برای شما داشته باشد.
 

ویدئو پروژکتور چیست؟


ویدئو پروژکتور که به اختصار پروژکتور هم می‌گویند، وسیله‌ای است که تصویری را به صورت وارونه و با حالت بزرگ از طریق لنز درون آن روی صفحه‌ای نشان می‌دهد. البته وارونه بودن عملی است که درون خود دستگاه اتفاق می‌افتد؛ وگرنه شما همان تصویر اصلی را روی صفحه مشاهده خواهید کرد. ویدئو پروژکتور را می‌تواند دستگاهی شبیه به صفحه نمایش تلویزیون یا کامپیوتر در نظر گرفت؛ اما با این تفاوت که تصویر نمایش داده شده بزرگتر است و اینکه دستگاه قابلیت حمل و امکان اتصال به انواع دستگاه‌ها را دارد.

پروژکتورها دارای انواع مختلفی هستند و هرکدام ویژگی‌های خاصی دارند. البته باید گفت که همپوشانی بین این دستگاه‌ها وجود دارد؛ یعنی نوع خانگی با چندرسانه‌ای در بیشتر موارد مشابه هم بوده و تفاوت فقط در بعضی جزئیات است.
 

انواع ویدئو پروژکتور


گام بعدی در خرید شناخت انواع ویدئو پروژکتور است. این انواع بر اساس تکنولوژی و کارایی به چند گروه تقسیم می‌شوند. اولین تقسیم بندی که مورد بحث قرار می‌گیرد، DLP و LCD است. در واقع این نوعی است که هر کسی در هنگام با آن مواجه می شود. حالا سؤال؟ کدام نوع را خریداری کنیم؟ ما در ادامه نوع تکنولوژی را معرفی کرده و سپس این خود شما هستید که باید تصمیم گرفته تا کدام مورد را خریداری کنید.

در حال حاضر سه سیستم تصویربرداری در ویدئو پروژکتورها مورد استفاده قرار می‌گیرد: LCD، DLP و نوع دیگری که کمتر شنیده باشید، 3LCD است. بین آن‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد. در LCD هیچ اثری رنگین کمانی وجود ندارد؛ اما در DLP کمی اثر «صفحه-در» وجود داشته و کنتراست بهتری دارد. جدا از این، LCD به دلیل نداشتن بخش متحرک در تصویربرداری قابلیت اطمینان بیشتری دارند؛ در حالی که چیپ های تک DLP از چرخش رنگی و آینه‌های میکرو استفاده می‌کند. نکته بعدی اینکه پنل های LCD گاهی خراب می‌شوند؛ اما این خرابی بیشتر مربوط به پیکسل‌های مرده روی صفحه است. تفاوت آن با نوع DLP در این است که خرابی این نوع سخت‌تر از LCD بوده و از این رو برای همین است که در بعضی موارد استفاده کمتری دارد.

حالا اگر بخواهیم که هر دو را به طور خلاصه معرفی کنیم، می‌توان گفت که پروژکتورهای DLP از یک منبع نوری در ترکیب با چرخ رنگی و چیپ شامل آینه‌های کج میکروسکوپی استفاده می‌کنند. نور از چرخ رنگ عبور کرده و از آینه‌ها بازتاب و سپس روی صفحه نمایش داده می شود. در نوع LCD از منبع نوری استفاده می‌کنند که نور از طریق سه تراشه ال سی دی به رنگ‌های قرمز، سبز و آبی برای نمایش تصویر استفاده می‌کنند.

اما دیگر انواع ویدئو پروژکتور در تقسیم بندی به صورت زیر است:

ویدئو پروژکتور جیبی

اولین مشخصه این نوع پروژکتور قابل حمل بودنشان است. نکته جالب‌تر اینکه اندازه بعضی از آن‌ها هم حتی به یک گوشی موبایل هوشمند نمی‌رسد. تکنولوژی تعدادی از آن‌ها هم به حدی پیشرفته است که چندرسانه‌ای نامیده می‌شوند. دستگاه‌هایی که امروزه جایگزین مانیتورهای کامپیوتر و حتی تلویزیون‌های کوچک هم شده‌اند. البته باید گفت که با توجه به استفاده از لامپ‌های LED برای جلوگیری از مصرف انرژی، برای همین شاید اندازه نشان داده در صفحه خیلی مطابق با اندازه اصلی نباشد. از نظر روشنایی، اندازه نور آن‌ها بین 25 تا 1500 لومن است و خیلی نمی‌توان روی بزرگنمایی نوری آن‌ها حساب باز کرد. اگر به دنبال دستگاهی کوچک و قابل حمل هستید و همچنین مکان ارائه بزرگ نبوده و در حقیقت در اندازه یک اتاق است، خرید این نوع پروژکتور توصیه می شود.

 

 

ویدئو پروژکتور چندرسانه‌ای

این نوع ویدئو پروژکتور جزو بزرگ‌ترین دسته گروهی هستند. در واقع این نوع دستگاه هدف کارکردی عمومی دارند و می‌توانند برای نمایش هر نوع فایل از پاورپوینت یا ویدئوهای مختلف استفاده شوند. وزن سبک، میزان روشنایی بالا بین 2500 تا 4500 لومن و لنزهای زوم از جمله ویژگی‌های فنی این مدل بوده که می‌توان مزیت برای این دستگاه به حساب آورد. البته باید گفت که دامنه بزرگنمایی این مدل از سینمای خانگی کمی کوچک‌تر است و از این رو باید اندازه صفحه برای نمایش تصویر را در نظر بگیرید تا مشکلی در ادامه به وجود نیاید. نکته بعدی پوشش طیف‌های ورودی مختلف است که VGA اصلی بوده اما می‌تواند ورودی‌های DVI، HDMI، Display Port و حتی SDI را هم پشتیبانی کند. مزیت این دستگاه نمایش تصاویر بدون حضور کامپیوتر است.

 

 

ویدئو پروژکتور پوشش کوتاه

یکی از زیرگروه‌های ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‌ای، نوع پوشش (پرتاب) کوتاه بوده که نرخ کمتری از مقدار 1:1 دارند. در حقیقت رایج‌ترین نسبت‌های موجود شامل 0.5:1 و 0.3:1 است. این نوع دستگاه‌ها لنزهای زوم را ندارند؛ از این رو آن‌ها باید روی دیوار و نزدیک به صفحه نصب شوند. در حقیقت حداقل و حداکثر فاصله بهتر است که 45 و 60 سانتیمتر باشد. با توجه به ویژگی‌هایی دارند، این مدل قابل استفاده در کلاس‌های درس یا کلاً فضاهای بسیار کوچک استفاده می شود. به عبارتی در مکان‌هایی که نیاز به فاصله بسیار زیاد بین دستگاه و صفحه نمایش نباشد. باید گفت که این یک مدل اقتصادی و برای صفحات کوچک طراحی و ساخته شده است.

 

 

ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی

این نوع دستگاه‌ها بیشتر از هر چیزی روی کیفیت تأکید دارند. میزان روشنایی آن‌ها کمتر از 1800 لمون بوده و همچنین از نظر بزرگنمایی بیشترین مقدار را بین بقیه دارند. این نوع دستگاه از مدل‌های کم ولتاژ به حساب می‌آید و از این رو روشن و خاموش کردن دستگاه باعث بالا و پایین شدن صفحه خواهد شد. وزن و حجیم بودن این مدل به دلیل داشتن سیستم خنک کننده بوده که کارایی آن را افزایش می‌دهد. تکنولوژی صفحه نمایش که در این نوع ویدئو پروژکتورها پشتیبانی می شود، شامل فول اچ دی و 4k است. در حقیقت باید گفت که این مدل‌ها بیشترین کاربرد را دارند.

 


 

تکنولوژی 4K در پروژکتور


استفاده از تکنولوژی 4K در ویدئو پروژکتورها هنوز همانند تلویزیون و کامپیوترها حرفه‌ای نیست. در حقیقت هنوز الزامی برای استفاده از چنین مواردی در ساخت این نوع دستگاه وجود ندارد. البته باید گفت که در نمونه‌های جدید شاهد ویژگی تغییر پیکسل هستیم. این تغییر پیکسل به دستگاه کمک می‌کند تا تصویرهایی با کیفیت بسیار بالایی را روی پرده نمایش نشان دهد. تغییری که تصاویر با کیفیت نزدیک 4K نمایش خواهد داد.
 

تکنولوژی 3D در ویدئو پروژکتور


استفاده از تکنولوژی سه بعدی در ویدئو پروژکتورها خیلی مرسوم نیست؛ اما اگر به دنبال چنین امکانی هستید، خرید پروژکتور سینمای خانگی توصیه می شود. البته باید گفت که پشتیبانی از این فناوری نیاز به قرار دادن کارت‌های گرافیک خاصی در دستگاه کامپیوتر هم دارد. به هر حال بهتر است که قبل از خرید حتماً این مسئله را در نظر بگیرید.
 

نکات دیگر در خرید ویدئو پروژکتور


حالا در ادامه قصد داریم تا نکات دیگری را در خرید ویدئو پروژکتور معرفی کنیم. نکاتی که بهتر است تا آن‌ها را در نظر بگیرید.

اندازه صفحه و فاصله صفحه با ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتورها دارای یک ویژگی خیلی مهمی به نام «نسبت پرتاب» هستند. نسبت پرتاب خصوصیتی است که با استفاده از دو قطعه اول اطلاعات در معادله تعیین می شود:

1- فاصله ویدئو پروژکتور از صفحه
2- میزان گستردگی و اندازه صفحه

برای مثال، اگر عرض صفحه برابر با 304 سانتیمتر و فاصله پروژکتور تا صفحه 457 سانتیمتر باشد، آنگاه نسبت پرتاب مورد نیاز باید 1.5:1 باشد.

 

 

بنابراین اولین قدم در انتخاب ویدئو پروژکتور این است که صفحه پرده را پایین کشیده تا متوجه شوید که چقدر فضا برای نمایش دارید. در حقیقت باید در ابتدا بیشترین اندازه صفحه را پیدا کنید. سپس فاصله‌ای که می‌توانید پروژکتور را قرار دهید (کمترین یا بیشترین)، تخمین بزنید. بعد باز تقسیم بندی می‌توانید متوجه شوید که نسبتی را باید در دستگاه خود در نظر بگیرید. البته این روزها در دفترچه راهنما محصولات نسبت‌ها براساس فاصله و اندازه صفحه وجود دارد. اگر هم نبود، در اینترنت می‌توان پیدا کرد.

حالا سؤال اصلی این است که چگونه این اندازه را تعیین کنیم. نسبت‌ها کمی برای کاربران ممکن است که پیچیده باشد، پس باید یک معیار ابتدایی در نظر گرفت و سپس بقیه اندازه‌ها را براساس آن تعیین کرد. یک معیار اندازه پایه که می‌توانید در نظر بگیرید، این است که برای فاصله متوسط کاربران با صفحه با مقدار 15 متر، نیاز به صفحه‌ای با ارتفاع 300 سانتیمتر دارید. البته این فاصله پروژکتور با صفحه هم مرتبط است. به هر حال در تمامی ویدئو پروژکتورها قابلیت تغییر اندازه لنز وجود دارد؛ اما بهتر است که اندازه صفحه و همچنین فاصله نشستن متوسط فرد وسط تا صفحه را در نظر گرفته تا بتوانید بهترین مدل را خریداری کنید.
 

 

میزان روشنایی ویدئو پروژکتور


روشنایی دیگر عامل مهمی در خرید ویدئو پروژکتور است. البته میزان روشنایی به غیر از خود دستگاه به نور محیط هم بستگی دارد؛ اما باید به دنبال پروژکتوری باشید که نه نور آن خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد. نور زیاد در ترکیب با نور محیط می‌تواند مانع از دیدن شود. همچنین نور دستگاه هم اگر کم باشد، باعث می شود تا اطلاعات روی پرده قابلیت مشاهده نباشد.

برای استفاده بهینه از ویدئو پروژکتور باید در نظر بگیرید که محیط داخلی همیشه تاریک باشد. روشنایی نور محیط با کنتراست بالا شده و از این تصویر شفافی نخواهید داشت. حتی خرید نوع با نور بالا هم نمی‌تواند مشکل را تا حد قابل توجهی حل کند. هرچند تا حدی مشکل دید را برای استفاده در فضای باز راحت‌تر خواهد کرد.

 

میزان روشنایی یک دستگاه پروژکتور بر اساس لومن مطرح می شود. برای اینکه بدانید تا چه میزان روشنایی باید دستگاه شما داشته باشد، اندازه نسبت پرتاب، عرض صفحه و میزان نور محیط را بدانید. البته تعیین دقیق این اندازه‌ها سخت است؛ اما می‌توان با داشتن اطلاعات نوشته شده در دفترچه راهنما و استفاده از ماشین حساب تخصصی در خود سایت، به بعضی از این اطلاعات دست پیدا کرد. هرچند داشتن یک مقدار معیار ثابت به شما برای انتخاب میزان روشنایی کمک زیادی خواهد کرد:

1- برای یک اتاق نشیمن با امکان خاموش کردن چراغ‌ها به طور کامل عددی بین 1500 تا 2000 لومن
2- کلاس درس با خاموش کردن بیشتر چراغ‌ها حداقل 3000 لومن
3- یک سالن با میزان نور بالا حداقل 4500 لومن
4- سالن سینما یا ورزشگاه حداقل 20 هزار لومن
 

چه روزولوشنی در خرید ویدئو پروژکتور مورد نیاز است؟


بیشتر ویدئو پروژکتورهای امروزی دارای رزولوشن 768×1024 پیکسل یا XGA و نسبت ابعادی 3:4 بوده که مناسب استفاده برای نمایش فایل‌های پاورپوینتی است. البته رزولوشن‌های پایین‌تر هم وجود دارد که برابر با 600×800 بوده؛ اما باید گفت که این اندازه بیشتر در نمونه‌های جیبی به کار می‌رود. برای مدل‌هایی با فرمت بالاتر استفاده از نمونه‌هایی با رزولوشن 800×1280 پیکسل یا WXGA توصیه می شود. در حالت کلی توصیه می شود که پروژکتورهایی با اندازه کمتر از XGA خریداری نکنید.

 

 

چه نوع پورت و بخش‌های ارتباطی ویدئو پروژکتور باید داشته باشد؟


اتصال HDMI، استاندارد این روزهای ارتباطی در دستگاه‌های ویدئو پروژکتور است. نمونه‌های قدیمی دارای اتصالات آنالوگی هستند و هرچه تکنولوژی پیشرفته‌تر شده است، نوع پورت ارتباطی هم از حالت آنالوگ به نوع پیشرفته و دیجیتالی امروزی تغییر پیدا کرده است. در حقیقت هم سیستم کابل‌کشی و هم سیستم داخلی تغییر کرده و ساده‌تر شده است.

یکی از تکنولوژی پیشرفته، MHL است. این فناوری است که برای اتصال هوشمندانه انواع دستگاه‌های موبایل برای نمایش استفاده می شود. این طریق اتصال میکرو یو اس بی و USB انجام می شود. دستگاه‌های که از MHL پشتیبانی می‌کنند، دارای قابلیت نمایش فیلم 4K، سرعت فریم 120 فریم در ثانیه و صدا چندکاناله است. پروژکتورهای جدید دارای امکان اتصال از طریق وای فای بوده که دیگر نیازی به کابل‌کشی ندارند.

ویدئو پروژکتورها نکات بسیار زیادی در خرید دارند؛ اما این‌ها مواردی هستند که حداقل هر کسی باید در خرید در نظر بگیرد.

مطالب مرتبط:
 

پیام ها و نظرات