سلام دوست من وقت بخیر

وسایل دیجیتالی و الکترونیکی از چه موادی ساخته می‌شوند؟

وسایل دیجیتالی و الکترونیکی از چه موادی ساخته می‌شوند؟

>
سخت افزار

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در هنگام خرید وسایل دیجیتالی و الکترونیکی باید در نظر گرفته شوند، جنس ماده به کار رفته در ساخت آن است. اینکه چه جنسی داشته باشند؟ به عبارتی از چه موادی در ساخت آن‌ها به کار رفته است؟ تفاوت بین ماده پلاستیک و آلومینیوم در بدنه این وسایل مانند لپ‌تاپ چه تفاوتی با هم دارند؟ این‌ها سؤالاتی هستند که در ادامه این مقاله به آن پاسخ کامل داده‌ایم.
 

انواع جنس مواد در ساختار بدنه وسایل دیجیتالی و الکترونیکی


پلاستیک ABS

بدنه بسیاری از دستگاه‌ها از ماده اکریلونیتریل بوتادین استارین ساخته شده است که به آن پلاستیک ABS می‌گویند. این ماده باعث سبک‌تر شدن وسیله و کاهش قیمت ساخت آن می‌شود. چگالی 1.08 گرم در سانتی‌متر مکعب آن گویای وزن سبک آن خواهد بود. البته باید گفت که این ماده استحکام آلیاژهای فلزی را ندارد و همچنین رسانای خوبی هم برای هدایت گرما نیست.

آلومینیوم

در حال حاضر، در ساختار بدنه بیشتر گجت ها به ویژه در بخشی شاسی از آلومینیوم استفاده شده است. آلومینیوم در کنار مزایایی که دارد، با معایبی هم همراه است. با این حال، بیشتر برندها در ساختار بدنه دستگاه‌های از این جنس ماده استفاده می‌کنند. از مهم‌ترین مزایای آلومینیوم، دوام بالا و هدایت بهتر گرما است. آلومینیوم نسبت به بقیه موادی که در ساختار گجت ها استفاده می‌شود، مقاومت بهتری در برابر ضربات و اتفاقات دیگر وجود دارد. از طرفی به دلیل اینکه ماده رسانای عالی برای گرما است، به راحتی می‌تواند گرمای حاصل از کار را سریع‌تر و بهتر از دیگر مواد به بیرون انتقال دهد. البته این به شرطی است که در داخل وسیله از جمله لپ‌تاپ فن مناسب به کار گرفته شده باشد. در غیر این صورت، شاهد داغ شدن بیش از حد بدنه خواهیم بود. البته به هر حال نسبت به دیگر مواد زودتر سرد شده و از این کاربر در ادامه با مشکلات کمتری مواجه خواهد شد.

یکی از معایب جنس آلومینیوم در وزن آن است. به دلیل اینکه چگالی ماده آلومینیوم 2.7 گرم در سانتی‌متر مکعب است. این چگالی باعث شده تا وزن گجت های با ماده آلومینیومی از دیگر مواد سنگین‌تر باشد. شاید این مسئله برای گوشی‌ها یا هر ابزار دیگری خیلی مهم نباشد؛ اما برای لپ‌تاپ‌ها به ویژه مدل‌های 15 اینچ مشکلاتی در حمل ایجاد خواهد کرد.

فیبر کربن

فیبر کربن که آن را فیبر کربن هیبریدی هم می‌نامند، یک جنس انعطاف‌پذیر و سبک است که از رشته‌هایی با حالت ماتریس پلیمری که بیشتر رزین اپوکسی است، تشکیل می‌شود. این جنس ماده خیلی خاص است و در بعضی لپ‌تاپ سبک وزن و گران از جمله DELL XPS 13 و مدل تینک پد لنوو استفاده می‌شود. استفاده از این ماده باعث می‌شود تا علاوه بر کاهش وزن چشمگیر حتی نسبت به پلاستیک، گرما را به خوبی انتقال دهد. همچنین اینکه بافت نرمی هم دارد. اگر بخواهیم با جنس آلومینیوم مقایسه کنیم، باید گفت که از نظر استحکام، همانند آلومینیوم است؛ اما استفاده از آن، باعث سبک‌تر شدن وزن دستگاه می‌شود. بیشتر در لپ‌تاپ‌ها از این جنس به کار می‌رود.

منیزیوم

ماده منیزیوم ممکن است که کمی شما را متعجب کند. اینکه آیا در ساختار مواد دیجیتالی یا دسته گجت ها از منیزیوم استفاده می‌شود؟ بدنه بعضی لپ‌تاپ‌های رده پایین از جنس منیزیوم است. از نظر استقامت و رسانایی گرمایی، منیزیوم همانند آلومینیوم است؛ اما به دلیل اینکه باعث افزایش قیمت نهایی می‌شود، از این رو کمتر مورد استقبال قرار گرفته است. برای همین در بعضی مدل‌های رده پایین به کار رفته است تا بتوان مزیتی برای آن‌ها ایجاد کرد. البته عیب منیزیوم در قیمت آن نیست. خوردگی یکی دیگر از مشکلات منیزیوم است. این ماده به راحتی و در طول استفاده به راحتی خورده می‌شود و تولیدکنندگان باید از پوشش‌های گران قیمت برای حفاظت از آن استفاده کنند. این مسئله باعث افزایش قیمت خواهد شد.

آلومینیوم CNC

آلومینیوم CNC فقط در بعضی از ساختار لپ‌تاپ برندهایی خاص مانند اچ پی استفاده شده است. از آنجا که این ماده خیلی خاص است، از این رو نمی‌توان در هر گجتی این جنس را مشاهده کرد. از مهم‌ترین مزایای این جنس، انعطاف بیشتر در ساخت است. به عبارتی، دست تولیدکننده را برای داشتن قسمت‌های مهم مانند لولا با جنس مستحکم را می‌دهد.

آلومینیوم سری 6000

این نوع آلیاژی است که از منیزیوم و سیلیکون تشکیل شده است. با اینکه دوام مناسبی دارد؛ اما استقامت آن به سری 7000 نمی‌رسد. در مدل‌های آیفون سری جدید، از آلومینیوم 7000 استفاده شده است. به دلیل مقاومت بالا، گوشی‌های سری جدید آیفون نسبت به قبلی‌ها دارای استقامت بالایی هستند.
 

کدام جنس ماده را انتخاب کنیم؟


در انتخاب جنس ماده، خریدار خیلی حق انتخاب ندارد. بیشتر شرکت‌ها بر اساس کم شدن وزن و قیمت تمام شده، از جنس ماده خاصی می‌کنند. همه موارد بالا، دارای کیفیت مناسبی هستند. نمی‌توان گفت که جنس گجت خیلی اهمیت ندارد؛ اما اگر دیگر ویژگی‌ها برای شما مهم بود، خیلی به جنس دستگاه حساس نشوید. به هر حال اگر قصد جابه‌جایی زیاد دستگاه را دارید، بهتر است که آلومینیوم انتخاب اول شما نباشد.
 
 

پیام ها و نظرات