سلام دوست من وقت بخیر

ویژگی های که سری یک مسواک خوب باید داشته باشد؟

ویژگی های که سری یک مسواک خوب باید داشته باشد؟

همانطور که میدانید دندان ها یکی از مهم ترین اعضای بدن هستند ونقش مهمی را در سلامتی ایفا میکنند .باتوجه به عادات غذایی که در چند دهه اخیر در زندگی مان شکل گرفته و خوردن انواع نوشیدنی های و مواد خوراکی قندی و انرژی زا باعث شده تا سلامتی دندان ها به خطر بیفتد، پس باید بیشتر به مراقبت آن بپردازیم. بهترین راه مسواک زدن است تا از پوسیدگی و خراب شدن آن جلوگیری کنیم.

روش اصولی مسواک زدن این است که روزی سه بار و هر مرتبه حدودا 3الی 5 دقیقه طول بکشد آن هم به دلیل که مواد داخل خمیر دندان روی دندان ها اثر کند و آلودگی ها را از بین ببرد.لازم به توضیح است، مسواک زدن بیشتر از 3 بار در روز هم ضرر دارد و باعث از بین رفتن مینای دندان می شود. باید اضافه کنیم، درکنار مسواک زدن از دهانشویه و نخ دندان استفاده کرد و توصیه می شود زبان هم نیز شست­وشو شود. با توجه به اینکه مسواک زدن بیشترین نقش را در سلامتی دهان و دندان دارد و حدودا هر 3 ماه یکبار باید تعویض شود، پس باید در انتخاب مسواک خود بیشتر دقت کنیم و انتخاب درست تری در زمان خرید داشته باشیم تا بعدا دچار مشکل نشویم و لثه ها و دندان هایمان آسیب نبیند. پس باید یک مسواک مناسب برای خودمان تهیه کنیم و در خرید آن دقت بیشتری به خرج بدهیم؛ برای اینکه به صورت مستقیم با دندان و لثه ها ارتباط دارد.

الیاف سری یک مسواک خوب چگونه است؟


به صورت کلی مسواک ها بر اساس الیاف و دندانه هایشان به 3 گروه سخت و نرم و متوسط تقسیم می شوند. سری مسواک الیاف متوسط دارای دندانه های متوسط وبهترین گزینه برای انتخاب است. برای اینکه به دندان ها و لثه ها آسیبی نمی رساند و فضای بین دندانی را کاملا تمیز میکند؛ اما نوع سخت آن به دلیل دندانه های کوتاه و ضخیم خود ممکن است باعث خون ریزی و ایجاد زخم و بریدگی لثه شود و به فضای بین دندانی آسیب برساند. به دلیل همین ضخامت، ممکن است تا به راحتی مسواک های دیگر در دهان حرکت نکند و نچرخد که خود باعث تمیز نشدن کاملا دندان و دهان می شود. مسواک های نرم دارای الیاف ودندانه های نازک و بلند و ظریف است و تمام دهان را به خوبی تمیز میکند؛ اما مقاومت کمتری به نسبت بقیه دارد و ممکن است زودتر خراب شود و کیفیت خود را از دست بدهد.در حالت کلی باید اشاره کرد هرچه الیاف یک مسواک بیشتر باشد، شست و شوی بهتری دارد.

اندازه ی یک مسواک مناسب باید چگونه باشد؟

یک مسواک باید متناسب سایز دهان شما باشد؛ نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک. در حقیقت باید به صورتی باشد تا با آن احساس راحتی بکنید و بتوانید به آسانی در دهان حرکت بدهید. معمولا اندازه مسواک برا ی بزرگسالان باید بین ۲.۲ – ۲.۸ × ۱۰ -۱۳سانتی متر باشد. در مورد سایز سری، باید گفت که دندان های عقبی را برای شست­وشو کاملا پوشش بدهد.دسته  آن هم باید از جنسی باشد که لیز نخورد، پرز نداشته باشد ، دارای برجستگی زیادی و نازک نباشد. درحالت کلی از گرفتن آن دردست و مسواک زدن با آن خسته نشوید و بتوان به راحتی آن را حرکت داد.

برای کودکان نیز مسواک  با اندازه ی ۲ × ۱ سانتی متری  با سری و برس نرم مناسب است که دندان ها را به راحتی شستشو بدهد و و لثه را زخم نکند. نکته  قابل توجه این است که امروزه در بازار برای کودکان مسواک های رنگی و شکل دار با شخصیت های کارتونی زیادی وجود دارد که توصیه میشود از این مدل های خریداری کنید زیرا کودکان را ترغیب به مسواک زدن میکند.
 

قیمت مسواک ها چگونه است؟


مسلما هر چه مسواک طراحی اش ساده تر و دور از حالت استاندارد خود باشد، ارزان تراست. هرچه امکانات بهتر و بیشتری مانند دندانه های لثه شور، زبان شور،طراحی دسته ی متناسب و با رشته های بیشتر و نرم در قسمت سری داشته باشد قیمت بیشتری هم دارد. البته امروزه انواع مسواک با تنوع در رنگ ، مدل و قیمت های مختلف برای عرضه در بازار وجو دارد که خرید را برای شما آسان می کند و می توانید باتوجه به نیاز ،علاقه و بودجه یتان آن را خرید کنید. در حالت کلی با توجه به مدت تعویض مسواک و مدل مورد پسندتان باید مدلی را خرید که هم بتوان نیاز شما را برطرف کند و هم از نظر قیمتی مشکلی نداشته باشید.
 

مسواک برقی یا دستی؟


مسواک برقی توسط یک تایمر به حرکت در می آید و شروع به چرخش در دهان میکند. این نوع به نسبت مسواک دستی شستشوی بهتری ارائه میدهد و باعث کاهش التهابات لثه و پلاک دندان و ترغیب بیشتر جهت مسواک زدن میشود. البته به این معنا نیست که مسواک دستی آسیب رسان است . برای کسانی که مشکل گرفتگی عضلات و یا درد های مفصلی دارند گزینه ی مناسبی است؛ اما ممکن است استفاده ی آن در بلند مدت باعث فراموشی اصول صحیح مسواک زدن شود. لازم به ذکر است مسواک برقی هزینه ی بالاتری به نسبت بقیه دارد و در زمان تعویض باید سری جدید براش خریداری شود. حرکت در مسواک دستی راحت تر است و قابلیت انعطاف بیشتری دارد و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است.

جند نکته مفید درباره ی مسواک

- مسواک باید در هوای خشک باشد؛ به دلیل اینکه رطوبت باعث افزایش میکروب و باکتری و قارچ می شود.

- توصیه میشود مسواک را پس از استفاده به خوبی بشورید و از درپوش آن  پس از خشک شدن حتما استفاده کنید.

- مسواک خود را حداقل هر سه ماه یکبار عوض کنید.

- درصورتی که از بوی بد دهان خود رنج میبرد میتوان از مسواک های زبان شور نیز استفاده کرد .

همانطور که مسواک ها از نظرسایز متفاوت هستند از نظر نوع نیز تفاوت هایی دارند به طور مثال مسواک کسانی که دندان های خود را ارتودنسی کرده اند متفاوت با افراد عادی است .
 

پیام ها و نظرات