سلام دوست من وقت بخیر

چرا لامپ کم مصرف استفاده کنیم؟

چرا لامپ کم مصرف استفاده کنیم؟

لامپ‌های کم مصرف کم کم در حال جایگزین شدن به جای لامپ‌های معمولی با مصرف زیاد هستند. کاهش مصرف، درخشش و نور بیشتر، ماندگاری بالا و در نتیجه کاهش مبلغ هزینه برق از مهم‌ترین مزیت‌هایی که این نوع لامپ برای شما به ارمغان آورده است. در ادامه این مقاله قصد داریم تا به بررسی مزایا و همچنین آشنایی با این نوع لامپ بپردازیم. اینکه چرا خرید لامپ کم مصرف توصیه می‌شود.
 

لامپ کم مصرف چیست؟


اول از همه باید به این سؤال پاسخ دهیم که لامپ کم مصرف چیست. همه ما یک تعریف اولیه‌ای را می‌دانیم؛ اما این تعریف بیشتر بر اساس مزیت آن یعنی کاهش مصرف انرژی آن است. هرچند که تعریف علمی و ساده آن خیلی خارج از این مسئله نیست؛ فقط قصد داریم تا کمی کامل تر بنویسیم.

لامپ‌های کم مصرف از نظر طول عمر 12 برابر لامپ‌های عادی هستند. بعضی از آن‌ها تا حدی عمر می‌کنند که شما به خود می‌گویید چه زمانی می‌سوزد. از طرفی این لامپ‌ها آلودگی کمتری به محیط وارد می‌کنند؛ به عبارت دیگر کربن کمتری تولید خواهند. این نوع خود به سه نوع دیگر از جمله LED، فلوئورسنت فشرده و هالوژن تقسیم می‌شود. البته باید گفت که تکنولوژی لامپ‌های کم مصرف خیلی بهتر از قبل شده است. نمونه‌های اولیه نور خیلی کمتری تولید می‌کردند؛ اما امروزه این مدل‌ها در رنگ‌های مختلف و با نور زیاد هستند که یکی از آن‌ها برای روشن کردن اتاقی با فضای بزرگ کافی است. همچنین اینکه مدل‌های قدیمی مدت زمانی را نیاز داشتند تا داغ شده و روشن شوند؛ اما حالا در همان لحظه با چراغ عادی روشن می‌شوند.
 

چگونه یک مناسب‌ترین لامپ کم مصرف را انتخاب کنیم؟


فقط دانستن مزایا که مهم نیست، بلکه باید بدانیم تا در هنگام خرید چه مواردی را هم در نظر بگیریم.

نوع: نوع لامپ کم مصرف شما تا حد بسیار زیادی به مکان و چگونگی استفاده شما بستگی دارد. برای روشنایی فضای عمومی یا محیط‌های باز، استفاده از لامپ‌های LED یا CFL توصیه می‌شود. در مشخصات هر نوع لامپ، مکان‌های مناسب برای استفاده نوشته شده است.

مقدار لومن: به طور سنتی همیشه از واحد وات برای بیان توان لامپ عادی استفاده می‌شود؛ اما لامپ‌های کم مصرف با واحد لومن بیان می‌شوند. لومن واحد دقیق‌تری برای میزان و قدرت روشنایی لامپ‌ها است. در جدول زیر، تناسب واحد لومن با وات نشان داده شده است.

رنگ: رنگ بیشتر سلیقه‌ای است؛ اما برای داشتن نور طبیعی بهتر است که از لامپ‌های کم مصرف با نور سفید گرم و برای گاراژها و مکان‌های بزرگ از رنگ خنک استفاده کنید.
 

لامپ کم مصرف چقدر می‌تواند در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند؟


برای یک خانه با اندازه متوسط، لامپ‌های کم مصرف می‌توانند در یک سال حدود 120 کیلوگرم باعث صرفه‌جویی در آزاد دی اکسید کربن شوند. اگر واقعاً به دنبال تأثیر استفاده از لامپ‌های کم مصرف در هزینه برق و کاهش انرژی هستید، باید اجازه بدهید تا حداقل یک سال بگذرد. یک بار استفاده کردن شاید نتواند خیلی خود را نشان دهد. به هر حال قیمت این نوع نسبت به عادی کمی بیشتر است. نکته جالب اینکه بعضی لامپ‌های کم مصرف در صورت روشن بودن مداوم تا 12 ساعت می‌توانند تا 11 سال بدون تعویض کار کنند. این کاملاً در برابر لامپ‌های عادی است که کمتر از یک سال عمر دارند.
 

آیا لامپ‌های کم مصرف ارزش تعویض را دارند؟


با اینکه هزینه خرید لامپ کم مصرف نسبت به عادی بالا است؛ اما باید گفت که با توجه به طول عمر بالا و تولید کمتر دی اکسید کربن در طولانی مدت هزینه انرژی را کاهش می‌دهد. در حقیقت شما سالی یک بار هزینه و از این لامپ‌ها برای خانه خود خریداری می‌کنید؛ اما باید گفت که همین لامپ‌ها می‌توانند تا چند سال کار کنند و هزینه مصرف را به شدت کاهش دهند.
در بالا به مزایای خرید لامپ کم مصرف اشاره کرده‌ایم؛ اما حالا قصد داریم تا به صورت جمع بندی هم که شده، مزایای این نوع را بنویسیم.
 

مزایای استفاده از لامپ کم مصرف


- همانطور که در بالا نوشتیم، این لامپ‌ها نسبت به نوع عادی انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کنند. نکته جالب اینکه به همان کاهش مصرف انرژی، نور بیشتری هم تولید خواهند کرد.

- لامپ‌های کم صرف طول عمر بیشتری دارند. یک لامپ معمولی حداکثر 2000 ساعت قبل از سوختن دوام بیاورد؛ اما یک لامپ کم مصرف می‌تواند تا 10000 ساعت و نوع LED تا 50 هزار ساعت دوام خواهد داشت.

- در ساختار لامپ‌های کم مصرف دیگر خبری از تولید گازهای سمی به ویژه بعد از پایان طول عمر نیست. برای همین است که این نوع را سازگار با محیط زیست می‌نامند.

- لامپ کم مصرف را از هر جهت نگاه کنید، برای شما مزیت است. لامپی که قدرتش را در دراز مدت اثبات کرده است. برای شماهایی که باید فضای خانه یا شرکت خود را همیشه پرنور نگه دارید، خرید این نوع لامپ توصیه می‌شود.
 

مطالب مرتبط:

نکات خانه تکانی عید نوروز
 

پیام ها و نظرات