سلام دوست من وقت بخیر

چگونه از وجود پورت USB 3.0 در لپ تاپ مطمئن شویم؟

چگونه از وجود پورت USB 3.0 در لپ تاپ مطمئن شویم؟

>

تا به حال شده که بخواهید از وجود پورت USB 3.0 در لپ تاپ خود مطمئن شوید؟ اینکه اصلاً بدانید آیا واقعاً مشخصاتی که برای این دستگاه نوشته شده، درست است یا خیر. به هر حال بررسی مشخصات هر لپ تاپی حق هر خریدار و استفاده کننده‌ای است؛ اما حالا برای بررسی این پورت، چه کار باید کرد؟
 

پورت USB 3.0 چیست؟


قبل از اینکه بخواهیم به بررسی بودن یا نبودن پورت USB 3.0 در دستگاه بپردازیم، در ابتدا بهتر است که کمی نسبت به آن شناخت پیدا کنیم. پورت USB 3.0 نسل خاصی از انواع درگاه‌ها به حساب می‌آید. تفاوت بین درگاه­ها هم فقط در مقدار سرعت انتقال داده و تعداد پین‌های ارتباطی است. پورت USB 3.0 دارای 9 پین و سرعت انتقال 5 گیگابیت در ثانیه است که البته برای نسخه 3.1، سرعت انتقال به 10 گیگابیت در ثانیه می‌رسد. پس اگر بخواهیم این پورت را تعریف کنیم، در حقیقت با همان سرعت دیتا ترنسفر و تعداد پین می‌توان بیان کرد.

یک نکته مهم در خصوص پشتیبانی معکوس است. البته پشتیبانی معکوس فقط به این معناست که می‌توان برای مثال آداپتور USB 3.0 را پورت USB 2.0 وصل کرد؛ اما سرعت انتقال بر پایه درگاه خواهد بود. در این مثال، سرعت انتقال بر اساس پورت USB 2.0 است. نوع درگاه برای تعیین سرعت انتقال دیده می‌شود.
 

چگونگی مطمئن شدن از پورت USB 3.0


حالا به سراغ بررسی پورت‌ها می‌رویم. دو حالت بررسی وجود دارد: فیزیکی و نرم افزاری. در خصوص فیزیکی نمی‌توان به صورت دقیق راه حلی بیان کرد. لپ تاپ های نسبتاً قدیمی دارای پورت USB 3.0 به رنگی آبی بودند؛ اما در مدل‌های جدیدی که عرضه می‌شوند، از نظر رنگ تفاوتی دیده نمی‌شود. برای همین دیگر نمی‌توان از رنگ برای تشخیص درگاه USB 3.0 استفاده کرد. پس اگر لپ تاپ شما جدید است، بهتر است که به سراغ تشخیص نرم افزاری برویم.

اگر سیستم عامل شما ویندوز است، بهتر است که مراحل زیر را دنبال کنید:

1- در ابتدا رنگ پورت را بررسی کنید. هنوز بعضی برندها از رنگ آبی برای مشخص کردن درگاه USB 3.0 استفاده می‌کنند. همچنین روی بدنه دستگاه، لیبلی با عبارت SS یا 3.0 چسبیده شده است.

2- اگر هیچ کدام نبود، ابتدا از طریق منوی استارت وارد کنترل پنل شوید. بعد از بخش System and Management، گزینه Device Manager را انتخاب کنید. البته برای رسیدن به Device Manager روش‌های زیادی وجود دارد. به هر حال این راه برای آن‌هایی که خیلی آشنایی با کامپیوتر ندارند، توصیه می‌شود.

3- در بخش باز شده، ماوس را به سمت پایین صفحه اسکرول کنید تا به Universal Serial Bus Controllers برسید.

4- در اینجا فهرست USB دستگاه‌ها نمایش داده می‌شود. اگر عبارت USB 3.0 را مشاهده کردید، پس حتماً دستگاه شما از این درگاه پشتیبانی می‌کند.

اگر سیستم عامل دستگاه شما مک است، باید روش زیر را دنبال کنید:

1- روی گزینه Apple icon در گوشه بالای سمت چپ صفحه کلیک کنید.

2- سپس گزینه About This Mac کلیک کنید.

3- پنجره‌ای در اینجا برای شما باز می‌شود که باید روی گزینه More Info کلیک کنید.

4- پنجره‌ای (صفحه‌ای) به نام System Profiler برای شما باز می‌شود. گزینه USB پایین Hardware در ستون محتوای سمت چپ پنجره انتخاب کنید. اگر دستگاه شما درگاه USB 3.0 داشته باشد، در اینجا برای شما نمایش داده می‌شود.

در صورتی که لپ تاپ نو خریداری کرده باشید و در مشخصات آن دارا بودن درگاه USB 3.0 نوشته شده باشد، نیازی به بررسی کردن آن نخواهد بود؛ اما در زمانی که لپ تاپ دست دوم خریداری می‌کنید، به هر حال باید این مسئله را بررسی کنید.
 
 مطالب مرتبط:

اقداماتی که در هنگام قطع شدن صدای لپ تاپ باید انجام دهید
نکات راهنمای خرید لپ تاپ که باید بدانید

 

پیام ها و نظرات