سلام دوست من وقت بخیر

چگونه بازدهی کار در خانه را افزایش دهیم

چگونه بازدهی کار در خانه را افزایش دهیم


کار کردن از خانه یا به اصطلاح همان فریلنسری بودن، چیز جدیدی نیست. خیلی از افراد هستند که اصلاً تا به حال در شرکتی فعال نبوده و از همان ابتدای شروع فعالیت خود به صورت فریلنسری کار می‌کردند. این افراد با تمامی چالش‌های فریلنسری و کار از خانه به خوبی آشنا هستند و می‌دانند تا چگونه به مقابله با آن‌ها بپردازند؛ اما برای آن‌هایی که همیشه سر ساعتی سرکار حاضر می‌شدند، می‌تواند سخت باشد. این نگرانی در زمان‌هایی بیشتر می‌شود که کارمند نمی‌داند تا کی باید چنین وضعی را تحمل کند؛ برای مثال، در روزهای کرونایی که بیشتر کارمندان مجبور به کار از خانه شدند، خیلی از آن‌ها با چالش‌ها و چگونگی مدیریت زمان خود آشنا نبودند و همین مسئله باعث کاهش بازده کاریشان شده بود.

اصولاً بعد از هر بحرانی مانند کرونا که باعث خانه نشینی و دورکاری افراد می‌شود، هرکسی سعی می‌کند تا با مقاله‌ای، تجربیات کاری خود را بنویسد. البته باید گفت که بیشتر تجربیات بر اساس شرایط زندگی هر فردی نوشته شده و نمی‌توان به همه تعمیم داد؛ اما به هر حال راهکارهای کلی وجود دارد که به هر فردی برای افزایش بازدهی کار در خانه کمک زیادی می‌کند.

این مسئله‌ای است که ما در این مقاله قصد داریم تا برای شما بررسی کنیم. اینکه چگونه کیفیت کاریمان را در هنگام کار از خانه افزایش دهیم و حداقل اینکه ثابت نگه داریم.
 

کار از خانه چه مزیت‌هایی دارد؟


اول از همه باید گفت که کار در خانه چه مزیت‌هایی می‌تواند داشته باشد. فریلنسری و کار کردن از خانه برخلاف نظریه‌هایی منفی که در خصوص آن وجود دارد، اینقدرها هم بد نیست. در حقیقت اگر به دنبال شرایط زیر هستید، به نظر ما کار در خانه بیشتر به شما توصیه می‌شود.
 

هیچ رفت‌وآمدی بین محل کار و خانه وجود نخواهد داشت


بسیاری از وقت کارمندان در هنگام رفت‌وآمد هدر می‌رود. حالا فاصله بین منزل و محل کار هم زیاد باشد، بعد از مدتی این رفت‌وآمد خسته‌کننده خواهد شد. به ویژه اینکه اگر شرایط آب و هوایی بد شود و کارمند باید در هر شرایطی این راه را تحمل کند؛ اما وقتی در خانه کار کنید، هیچ‌گونه رفت‌وآمدی وجود نخواهد داشت و شما می‌توانید زمان آن را به کار خود اختصاص دهید.
 

انعطاف‌پذیری بیشتری در کار کردن در خانه خواهید داشت


ساعت کاری دست خودتان است. هر ساعت و زمانی که مدنظرتان است، می‌توانید برای کار کردن انتخاب کنید. اگر صبح راحت هستید، صبح را برای کار کردن انتخاب می‌کنید. هیچ محدودیتی وجود ندارد. حتی می‌توانید ساعت و روزی را هم کار نکنید. در حقیقت انعطاف‌پذیری زمانی زیادی خواهید داشت. همه چیز دست خودتان است.
 

حواس‌پرتی‌های شرکت را ندارید


در شرکت‌ها همیشه اتفاقاتی می‌افتد که حواس شما را پرت خواهد کرد. زنگ‌های مداوم تلفن، صحبت‌های دو تا از همکاران، قطعی برق یا هزار نوع اتفاقات ریزودرشت دیگر که همه آن‌ها روی حواس و تمرکز شما تأثیر دارد. از طرفی نگرانی‌های تعدیل، نبودن بیمه و غیره هم وجود ندارد. همچنین جلسات مداوم هم نیست که شما مجبور به شرکت در آن‌ها باشید. همه این عوامل در کنار هم باعث می‌شود تا محیط شرکت بتواند عاملی برای حواس‌پرتی شما شود؛ به ویژه اینکه اگر کار شما هم نیاز به تمرکز بالایی داشته باشد.
 

استرس در محیط خانه نخواهید داشت

 

دیگر استرس دیر رسیدن، واریز نکردن حقوق، سرکوفت مدیر یا نگاه چپ کارمند، دعوا با مدیر و ده‌ها استرس دیگر در محیط کار را نخواهید داشت. خودتان برای خودتان هستید. همین استرس بدون هیچ دلیلی می‌تواند روی راندمان کاری شما در محیط کار تأثیر منفی بگذارد. چیزی که دیگر در خانه وجود نخواهد داشت.
 

دستتان برای انجام هر فعالیتی در خانه باز است


در شرکت محدودیت‌های فعالیتی و پوششی وجود دارد. البته نمی‌توان گفت که این‌ها محدودیت هستند. به هر حال قوانینی وجود دارند که کارمندان هر شرکتی در هر جای دنیا باید آن‌ها را رعایت کنند. به هرحال این از دید برخی محدودیت است. وقتی در خانه کار می‌کنید، دیگر این محدودیت‌ها وجود ندارد. دستتان برای هر کاری باز است. اگر خسته شدید، می‌توانید فیلم ببینید یا آهنگ گوش کنید، بدون اینکه برای کسی مزاحمتی ایجاد شود.

 
کار در خانه

کار کردن در خانه معایبی دارد


اما وقتی قرار است که چند مورد مزیت کار در خانه را بنویسیم، باید معایب آن را هم در نظر بگیریم.

1- کار در خانه باعث افزایش هزینه‌های جانبی منزلتان می‌شود. در شرکت شما قرار نیست که هزینه برق، آب، چای و خیلی موارد دیگر را بپردازید؛ اما در خانه همه این‌ها بر عهده شما است. البته باید گفت که هزینه برق و تلفن بیشتر می‌شود. پس خیلی نباید نسبت به کاهش هزینه‌های جانبی مانند رفت‌وآمد خوشحال بود.

2- با اینکه دیگر خبری از حواس‌پرتی‌های شرکتی نیست؛ اما خیلی از اتفاقات در خانه هم هستند که شاید حتی بدتر حواس شما را پرت کنند. زنگ خوردن تلفن و بلند صحبت کردن یکی از اعضای خانه، کمک کردن به اعضای خانه برای انجام کاری، مهمان آمدن و صدای بلندگوی وانتی از دیگر عواملی هستند که به راحتی می‌توانند تمرکز شما را در خانه به هم بزنند.

3- نمی‌توان مرزی کامل بین محیط کاری و خانه در نظر گرفت. وقتی در خانه هستید، همه فکر می‌کنند که وقت شما آزاد است. هر مشکلی یا کاری پیش بیاید، سریعاً شما را هم صدا می‌کنند. حتی اگر باز هم بدانند که سرکار هستید، کارهایی پیش می‌آید که صدایتان می‌زنند. از طرفی خودتان هم وقتی در خانه هستید، احساس محیط کار به شما دست نمی‌دهد و این باعث می‌شود تا حس کاری 100 درصدی نداشته باشید.

4- در خانه بودن یعنی تنها ماندن. وقتی یک هفته در خانه بمانید و کار کنید، به تنهایی در خانه ماندن عادت خواهید کرد. این می‌تواند هم مزایا و هم معایب زیادی داشته باشد. یکی از عیب‌های این کار دور شدن شما از اجتماع افراد مرتبط با کسب‌وکارتان است. وقتی با افراد مرتبط با کسب‌وکارتان در ارتباط باشید، هم امکان پیشرفت بهتری خواهید داشت و هم اینکه می‌توانید با همکاران زیادی در حوزه کاری خود در ارتباط باشید.
 

قبل از شروع به کار در خانه چه کار کنید


باید گفت که هر کسی تکنیک‌های مخصوص به خود را برای افزایش بهره‌وری برای کار در خانه دارد. نمی‌توان نسخه واحدی برای همه نوشت. به هر حال شرایط هر کسی متفاوت است. اولین کاری که باید قبل از شروع فعالیت در خانه انجام دهید، نوشتن شرایط کاری و شرایط منزل خودتان است. اینکه آیا می‌توانید در شرایط خانه خود و با توجه محدودیت‌هایی که وجود دارد (بسته به منزل شما) کار کنید یا خیر. به هر حال محدودیت‌ها و مزیت‌هایی وجود دارد. باید مدیریت داشته باشید؛ اما بهتر است که چند نکته زیر را هم در نظر بگیرید.
 

مکان کاری خود را تعیین کنید


در ابتدا محیط کاری خود را مشخص کنید. اینکه قرار است در کجای منزل خود کار کنید؛ اتاق خودتان یا بخشی از هال یا انباری؟ نکته اول اینکه باید محیط کارتان حداقل مستقل باشد. نمی‌توانید در محیطی کار کنید که رفت‌وآمد در آنجا زیاد باشد؛ برای اینکه تمرکز نخواهید داشت. اگر اتاق کاری دارید که هیچ؛ در غیر اینصورت بهتر است که به دنبال نقطه‌ای باشید که نسبت به بقیه جاها خلوت‌تر باشد.
 

سرعت کاری خود را افزایش دهید


عواملی که باعث کاهش سرعت کاریتان می‌شود را کنار بگذارید. حالا این عوامل می‌تواند موبایل، کتاب، اسباب بازی و غیره باشد.
 

محیط کاری خود را تمیز کنید


هیچگاه فکر نکنید که چون در خانه هستید، نیازی به تمیز کردن نیست. اتفاقاً باید گفت که باید بیشتر به تمیزی محیط کار خانگی خود توجه داشته باشید. البته فقط تمیزی نیست. بهتر است که کمی فضای خانه یا اتاق خود را از حالت خانه بودن خارج کرده و به شرکت تبدیل کنید.
 

برای خود ساعت کاری تعیین کنید


کار در خانه به معنای 24 ساعته بودن نیست. متأسفانه یکی از دلایل اصلی که افراد بعد از یک هفته کار در خانه جا می‌زنند، همین نداشتن ساعت کاری است. برای خود ساعت‌های مشخصی را برای کار کردن تعیین کنید. حتی خود را متعهد کنید که در روزهای خاص مانند جمعه‌ها کار نخواهید کرد. به این صورت هم حس و حال کار کردن را خواهید داشت و هم اینکه خسته نخواهید شد.
 

به دنبال راه‌های ارتباطی باشید


برای اینکه از اجتماع و به ویژه افراد مرتبط کاری خود دور نمانید، باید در ارتباط با دیگران باشید. حالا این ارتباط می‌تواند از شرکت در همایش‌ها و جلسات باشد یا از طریق شبکه‌های اجتماعی مختلف شکل بگیرد. همانطور که شما به دنبال افراد دیگر برای ارتباط هستید، افراد دیگری هم به دنبال شما هستند. پس راه ارتباطی آسانی برای خود در نظر بگیرید. راهی که به آن سریعاً پاسخ دهید.
 

چه فعالیت‌هایی برای افزایش بازده کاری در خانه انجام دهید

 

صبح خود را به این صورت آغاز کنید


1- برنامه زمانی برای از خواب بیدار شدن داشته باشید. اوایل شاید سخت باشد؛ اما مطمئن باشید بعد از چند روز بیدار شدن، سیستم بدنی شما با آن هماهنگ خواهد شد. البته به غیر از تنظیم ساعت بلند شدن، ساعت خاصی هم برای شروع کار خود در نظر بگیرید.

2- صبح خود را بلافاصله با کار آغاز نکنید. ورزش بکنید یا دوش بگیرید. همچنین کمی قبل از شروع مطالعه داشته باشید. حالا این مطالعه می‌تواند مربوط به خواندن کتاب یا آخرین مطالب روز باشد. این مطالعه یا کارهای قبل از شروع باعث می‌شود تا ذهنتان آماده و منسجم تر شود. شما باید روزتان را بدون هیچ تشویشی آغاز کنید. البته این چند مورد مثال بود. هر کسی بر اساس سلیقه خودش می‌تواند کار خاصی را انجام دهد.

3- تمامی چیزهایی که باعث حواس‌پرتی‌تان را از همان اول صبح کنار بگذارید؛ یعنی جایی که اصلاً به آن دسترسی نداشته باشید. می‌توانید در اتاق دیگر قرار دهید. اینکه چه وسایلی باعث حواس‌پرتی می‌شود، برای هر کسی متفاوت است. خودتان باید مشخص کنید؛ اما بهتر است که حداقل گوشی خود را کنار گذاشته و از آن برای بررسی شبکه‌های اجتماعی استفاده نکنید.
 

یک برنامه زمانی و فعالیتی برای خود داشته باشید


1- یکی از چالش‌های افراد چگونگی شروع روز کاریشان است. اینکه اولین کارشان چه چیزی باشد. برای همین توصیه می‌شود که ابتدا کارهایتان را بر اساس اولویت انجام دهی مرتب کنید. بعد هر کدام که از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و همچنین انرژی زیادتری نیاز دارد، در اول صبح و زمانی که انرژی بیشتری دارید، انجام دهید.

3- زمانی که بیشترین انرژی را دارید، برای خودتان تعیین کنید. این بسته به هر کسی متفاوت است؛ برای مثال، یکی در صبح بهتر می‌تواند کار کند و دیگری تمرکز بهتری در شب دارد. این زمان را در همان اول برای خود مشخص کنید و سپس بیشتری حجم کاری را در آن زمان قرار دهید.

3- یک جدول تهیه کنید و همه کارهای خود را در آن بنویسید. هر کدام را که نتوانستید انجام دهید، یک تیک قرمز بزنید. شاید در اوایل تعداد تیک‌های قرمز زیاد باشد؛ اما باید سعی کنید که این تعداد را کم کنید. بعد فقط به این تیک‌ها اکتفا نکنید. هر کاری که انجام می‌دهید با نتیجه کاری خود را بنویسید. این به شما کمک می‌کند تا بهتر بدانید در طول روز چقدر توانایی برای انجام کار دارید.
 

از ابزارهای برنامه‌ریزی استفاده کنید


برنامه‌ها و اپلیکیشن های زیادی وجود دارند که به شما در تعیین همان جدول زمانی کمک زیادی خواهند کرد. البته برخی عادت دارند که از دفتر یا سررسید استفاده کنید. به هر حال این سلیقه شما است؛ اما هرچه با کامپیوتر کار کنید، بهتر است. برنامه‌های مانند ToDoist و Evernote دو برنامه مشهوری هستند که به راحتی و رایگان می‌توانید از آن برای زمان‌بندی کارهای خود استفاده کنید.

 
کار در خانه
 

از اپلیکیشن ها برای ارتباط با دوستان و همکاران خود استفاده کنید


در بالا دو بار نوشتیم و تأکید کردیم که نباید ارتباطتان را با دیگر همکاران و دوستان خودتان قطع شود. از اپلیکیشن های رایج مانند تلگرام یا واتس آپ برای ارتباط با دوستان و همکاران خود استفاده کنید. فقط باید مراقب باشید که استفاده از این برنامه‌ها باعث حواس‌پرتی شما نشود. برای خودتان زمان استفاده تعیین کنید و در صورتی که میزان استفاده از یک ساعت مشخص تجاوز کرد، گوشی یا دستگاه به صورت خودکار زنگ هشدار بزند یا خاموش شود.

البته کارهای دیگری هم هست که به شما در افزایش بازدهی کاری کمک زیادی خواهد کرد. این کارها شامل:

زمان استراحت داشته باشید. حتی اگر شما کارمند یک شرکت هم باشید، در طول روز مجاز به استراحت در ساعت‌های خاصی هستید. بی‌وقفه کار کردن فقط باعث خستگی و کاهش بازدهی زیاد شما خواهد شد. این استراحت می‌تواند هر چیزی باشد؛ اما سعی کنید که بعد از انجام هر پروژه‌ای حدود 15 دقیقه توقف بدون فکر کردن در خصوص آن کار داشته باشید. از محیط کاری خود بیرون بیایید.

ورزش کردن در طول روز را فراموش نکنید. ساکن ماندن در یک نقطه در دراز مدت می‌تواند روی فیزیک بدنی و حالت روحی بدنتان تأثیر منفی بگذارد. در زمان استراحت کمی حرکات کششی انجام دهید تا هم خون بهتر در بدنتان جریان پیدا کند و هم اینکه احساس بهتری برای ادامه داشته باشید.
 
 

پیام ها و نظرات