سلام دوست من وقت بخیر

چگونه بسته‌های دریافتی خرید اینترنتی را ضدعفونی کنیم؟

چگونه بسته‌های دریافتی خرید اینترنتی را ضدعفونی کنیم؟


بعد از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کسب‌وکارها در اوایل اسفند، خیلی از فعالیت‌ها و کارها تغییر کرد. اصلاً روش زندگی برخی هم دستخوش تغییراتی شد. یکی از این موارد، افزایش خرید اینترنتی بود. این افزایش تا حدی پیش رفت که بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین دچار مشکلاتی در حمل‌ونقل شدند. یکی از این مشکلات زیاد شدن زمان ارسال مرسوله بود. مرسوله‌هایی که گاهی تا دو هفته بعد از خرید ارسال می‌شد؛ اما این دغدغه خریداران نبود. سؤال آن‌ها این بود که آیا مرسوله قبل از ارسال ضدعفونی می‌شود یا خیر؟

در اوایل شروع کرونا، هر بار اطلاعات جدیدی از شناسایی این ویروس و چگونگی انتقال آن پخش می‌شد. تا الآن هم که بیش از 5 ماه از وجود این ویروس می‌گذرد، دانشمندان به اطلاعات جدیدتری از این ویروس دست پیدا می‌کنند؛ اما به هر حال این نگرانی از اول هم وجود داشت که آیا امکان انتقال ویروس از طریق بسته‌های اینترنتی وجود دارد یا خیر.

بسته‌های خریداری شده از اینترنتی به چند روش ارسال می‌شود: پیک خود سایت یا شرکت‌های پیکی طرف قرارداد، پست یا باربری. نکته اصلی اینکه تمامی بسته‌ها قبل از ارسال ضدعفونی می‌شوند. نه تنها بسته‌ها بلکه وسیله حمل‌ونقل با مواد ضدعفونی تمیز می‌شوند. این مسئله باعث شده تا کالا و مرسولات زمان بیشتری را در منطقه بمانند. از این رو یکی از دلایل افزایش زمان انتقال، این مورد است. در اوایل تأخیر باعث گله‌مندی مشتریان شده بود؛ اما بعد از اینکه سایت و اداره پست علت را توضیح دادند، این گله‌مندی جای خود را رضایت و تشکر داد.

در فروشگاه‌های اینترنتی، تمامی کالاها قبل از ارسال به صورت کامل ضدعفونی می‌شود. در اداره پست هم همین اتفاق می‌افتد، فقط با این تفاوت که مرسولات به ویژه آن‌هایی که از خارج وارد می‌شوند، به مدت 48 ساعت نگه داشته و بعد ارسال می‌شوند.

به گفته کارشناسان و همچنین اطلاعاتی که سازمان بهداشت جهانی منتشر کرده است، احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق بسته‌های پستی خیلی کم است. در واقع از آنجا که بسته‌ها در مبدأ کامل ضدعفونی شده و از طرفی در هنگام شرایط آب‌وهوایی متفاوتی وجود دارد، احتمال زنده ماندن این ویروس بسیار کم است؛ اما به هر حال بهتر است که حتماً بسته‌های تحویلی را قبل از باز کردن، ضدعفونی کنید. در راه انتقال شاید ویروسی وجود نداشته باشد؛ اما در اداره یا فردی که مرسوله را به دست شما می‌رسد، ممکن است که ناقل باشد. هرچند که باز سر این موضوع یعنی زنده ماندن ویروس روی سطوح اختلاف وجود دارد. برخی ادعا زنده ماندن ویروس روی سطوح تا چند ساعت و برخی دیگر چند روز را بیان می‌کنند.

در این مقاله قصد داریم تا به شما بگوییم که چگونه بسته‌های دریافتی را قبل از دریافت ضدعفونی کنیم.
 

نکات ضدعفونی کردن مرسوله پستی

 
 

بسته را به طور کامل ضدعفونی کنید


قبل از اینکه بسته باز کنید، آن را به طور کامل ضدعفونی کنید. فقط کافی است که یک بار روی سطح را با اسپری مخصوص تمیز کنید و سپس دستمال یک بار مصرف روی آن بکشید. البته برای بسته‌هایی است که دارای جعبه یا پلاستیک روی محصول هستند. بعد اینکه ممکن است که در داخل جعبه، چندین جعبه کوچک دیگر هم وجود داشته باشد. ضدعفونی کردن این جعبه‌ها الزامی نیست؛ اما کار از محکم کاری عیب نمی‌کند. آن‌ها را فقط با اسپری تمیز کنید.
 

بسته‌ها روی یک سطح پارچه‌ای قرار دهید


بهتر است که در ابتدا روی سطح زمین یا میز، پارچه‌ای قرار داده و بسته‌ها را روی آن باز کنید. سپس پارچه را بعد از استفاده بشویید. البته می‌توانید حتی از یک ورق روزنامه استفاده کنید. هر بسته‌ای که کاملاً ضدعفونی کردید، در یک گوشه و دور از بقیه قرار دهید. همچنین جعبه‌ها را در یک پلاستیک و بیرون از خانه قرار دهید.

دستکش استفاده کنید


البته فرقی ندارد که از دستکش استفاده کنید یا خیر. به هر حال بهتر است که حتماً دست خود را با آب و صابون تمیز کنید؛ اما حداقل استفاده از دستکش باعث می‌شود تا آلودگی کمتری وارد دست شما شود.

مراقب اسپری کردن باشید


قبل از اینکه اسپری کنید، اول نوع جنس جعبه را بررسی کنید. بعضی جعبه‌ها مخصوص خود کالا هستند و اسپری کردن آن‌ها باعث خیس و خراب شدن جعبه می‌شود. در این بین اگر هم جنس ضعیفی داشته باشد، آب به راحتی به داخل نفوذ پیدا کرد. در چنین مواقعی بهتر است که مایع ضدعفونی را روی دستمال اسپری کرده و بعد با دستمال نسبتاً تر شده به آرامی روی سطح بکشید.
 

جدی بگیرید اما خیلی وسواس نداشته باشید


برخی بعد از درآوردن محصولات از درون جعبه و کنار گذاشتن آن‌ها، دست خود را شسته و بعد باز دوباره آن‌ها را ضدعفونی می‌کنند. باید گفت که برای محصولاتی که از ابتدا درون جعبه بودند، انجام این کار ضرورتی ندارد؛ اما به هر حال کار از محکم کاری هم در این مورد عیبی ندارد. نکته مهم اینکه حتماً ضدعفونی کردن هر محصولی را یاد بگیرید. فقط مراقب باشید که وسواس بیش از حد باعث نشود تا شما از مواد عفونی زیاد استفاده کنید. برای اینکه از آن طرف به سلامتی خودتان آسیب خواهید زد.

مطالب مرتبط:

چگونه کودکان خود را در روزهای کرونایی سرگرم کنیم؟
چگونه از کرونا در محیط کار در امان بمانیم؟
کسب وکار خود را با این 6 کار در بحران زنده نگه دارید
چگونه کرونا بر کسب‌وکارهای آنلاین و آفلاین تأثیر گذاشته است؟
چگونه لپ تاپ خود را ضدعفونی کنیم؟

پیام ها و نظرات