سلام دوست من وقت بخیر

یک صندلی کامپیوتر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

یک صندلی کامپیوتر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در زمان مطالعه و درس خواندن یا کار با لپ تاپ روی زمین دراز بکشیم یا ساعت‌ها روی صندلی و پشت میز نشسته‌ایم و متوجه گذر زمان نیستیم. برای همین به دلیل دراز کشیدن، فشار بر گردن، نامناسب بودن صندلی و نحوه نشستن ممکن است کمی بعد از گردن درد و یا کمر درد اذیت شویم. البته همیشه برای دردها ما تقصیر کار نیستیم. گاهی ما همه چیز را رعایت می‌کنیم؛ اما صندلی مشکلاتی ساختاری دارد. به عبارتی دیگر استاندارد ساخته نشده است؛ برای همین بعد از مدتی باعث ناراحتی‌هایی در ما می‌شود. پس باید نیمه دیگر لیوان را هم ببینیم.

 در این مقاله قصد داریم از ویژگی‌های مناسب یک صندلی برای کار کردن و نشستن صحبت کنیم تا با اطلاعات به دست آمده انتخاب مناسبی برای خرید صندلی داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.
 

یک صندلی کامپیوتر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 
 

طراحی مناسب


 یک صندلی مناسب باید دارای طراحی ارگونومیک باشد و سلامتی شما را تضمین کند؛ به طوری که در زمان نشستن‌های طولانی مدت احساس درد، خستگی و گرفتگی عضلات نکنید. نکته قابل توجه این است گاهی افراد بدون در نظر گرفتن اندازه قد خود، صندلی را انتخاب می‌کند که مناسبشان نیست و در صورت بروز مشکل ایراد را از صندلی می‌دانند. دوم اینکه صندلی باید جای نشیمن راحت و به اصطلاح گودی داشته باشد. این گودی هم باید در کمری آن هم باشد. این تورفتگی باعث می‌شود تا به خوبی بدن کاربر درون فضا قرار گرفته و از این رو فشار را بسیار کم خواهد کرد.
 

سایز مناسب


صندلی‌ها دارای سایزبندی مختلف هستند. اولین نکته اینکه با توجه به جثه و وزن خود آن را بخرید؛ برای مثل اگر وزن بالایی دارید، باید نوعی را انتخاب کنید که تحمل وزنتان را داشته باشد و از نظرعرض پشتی صندلی و قسمت نشیمن‌گاه بزرگ‌تر باشد. اگر وزن سبکی دارید و لاغر اندام هستید صندلی با سایز کوچک و متوسط را انتخاب کنید که هم به راحتی حرکت می‌کند و هم جاگیر نیست. البته فضا هم باید در نظر بگیرید. اگر فضای شما کوچک است، خرید اندازه بزرگ بیشتر فضا را اشغال خواهد کرد.
 

نشیمنگاه مناسب


در این قسمت باید مواد و فوم‌هایی به کار رود که باکیفیت باشند و پس از مدتی حالت خود را از دست ندهند. همچنین نه خیلی سفت و نه خیلی نرم باشد که هرکدام از آن مشکلات خاص خود را دارد. عرض استاندارد این قسمت بین 40 تا 60 سانتی‌متر است. اگر اطرافش آن برجسته و قسمت مرکزی گودتر باشد باعث فشار بر روی ران‌ها و قسمت تحتانی می‌شود و اگر همین حالت را نیز برعکس کنیم و برجستگی بر مرکز و اطراف صاف‌تر باشد جهت کنترل نشستن نیز و حرکت نکردن به زانوها فشار وارد می‌شود. البته حالت گودی مناسب‌تر است؛ اما باید حواستان باشد که خیلی هم تورفتگی در وسط نباشد.
 

قابلیت تنظیم ارتفاع


یکی از مهم‌ترین مسائل در خرید صندلی قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی است. ارتفاع صندلی را با توجه به قد خود باید به گونه‌ای تنظیم کنید که تسلط کامل روی میز و لپ تاپ یا کامپیوتر خود داشته باشید و پاهایتان به راحتی و صاف روی زمین قرار بگیرد.
 

تنظیم پشتی و تکیه‌گاه مناسب


در این قسمت باید یک برجستگی مناسبی جهت گودی کمر طراحی شود؛ به اصطلاح حالت S داشته باشد تا در زمان نشستن اذیت نشوید. در مدل‌های استاندارد ارتفاع پشتی صندلی باید تا شانه‌ها و زاویه نشستنتان حالت 90 درجه باشد. این عامل باعث می‌شود تا هم به ستون فقراتتان آسیبی وارد نشود و هم تسلط بهتری روی میز داشته باشید.
 

جنس روکش صندلی


باید مقاوم باشد و به راحتی پاره نشود و همچنین باعث تعریق نیز نشود. مدل‌های که باعث تعریق می‌شوند، ممکن است در زمان نشستن احساس چسبندگی به صندلی پیدا کنید. پس بهترین نوع پارچه از جنسی باشد که توانایی گردش هوا و جذب رطوبت و تعریق داشته باشد.
 

دسته‌های صندلی


توصیه می‌شود دسته‌ها پهن باشند تا به راحتی دستان شما روی آن قرار گیرد و همچنین قابلیت تنظیم ارتفاع داشته باشد. به طوری که دستانتان نه از میز بالاتر رفته و نه پایین‌تر از سطح میز شود. در نهایت جوری تنظیم شود که وقتی موس در دستانتان هست یا چیزی می‌نویسید مچ شما احساس ناراحتی و درد نکند.
 

چند نکته مهم در رابطه با صندلی کامپیوتر


- در بعضی از مدل‌ها در قسمت پشتی و تکیه‌گاه برجستگی برای استراحت گردن وجود دارد. در صورت تمایل می‌توانید از آن مدل خرید کرده و استراحت بیشتری کنید.

- بهتر است مدلی را انتخاب کنید که دارای چرخ باشد تا به راحتی حرکت کند و جابه‌جا شود. در حالت استاندارد صندلی باید دارای 5 پایه و چرخ باشد. لازم به توضیح است بعضی از مدل‌ها چرخ‌هایی دارند که روی فرش نیز به راحتی حرکت می‌کند. بعضی از مدل‌ها مخصوص پارکت و سرامیک است، پس با توجه به سطح مورد نظر صندلی خود را انتخاب کنید.

- بعضی از صندلی‌ها برجستگی برای قسمت گودی کمر ندارند و ممکن است شما را اذیت کند. بهترین راه حل تا قبل از خرید صندلی مناسب خرید یک پشت کمری است که روی قسمت تکیه‌گاه صندلی قرار می‌گیرد و از بروز مشکلات جدی کمر جلوگیری می‌کند.

- قبل از خرید صندلی مورد نظرتان حتماً روی آن نشسته و با تنظیم ارتفاع و حالت‌های مختلفش امتحانش کنید تا از خرید خود مطمئن باشید.

- با توجه به مکان مورد استفاده و دیزاین اتاقتان سعی کنید تا مدلی را انتخاب کنید که به میز کار شما بخورد و در عین کارایی زیبایی خاصی به محیط پیرامون ببخشد.
 
- در صورت خرید صندلی با پارچه رنگ روشن باید وقت بیشتری را صرف تمیز کردن آن بکنید؛ برای اینکه به دلیل استفاده مکرر زودتر نیز کثیف می‌شود.
 
با توجه به توضیحات نوشته شده امیدواریم در خرید یک صندلی بهترین انتخاب را داشته باشید؛ اما این نکته را هرگز فراموش نکنید که امروزه شاید بیشترین زمان ما به نشستن و مشغول کار بودن و یا درس خواندن سپری می‌شود، پس صندلی ما نقش مهمی در سلامتی پا، کمر، گردن و دست‌ها دارد و با انتخاب نامناسب ممکن است با بیماری‌هایی همچون سیاتیک، گرفتگی عضلات و انواع آرتروز مواجه شوید.
 

پیام ها و نظرات