سلام دوست من وقت بخیر

هر چیزی که باید در خصوص خرید ظروف پذیرایی بدانید

هر چیزی که باید در خصوص خرید ظروف پذیرایی بدانید

>


حساسیت عجیب و زیادی روی ظروف پذیرایی وجود دارد. البته باید گفت که خانم‌ها بیشتر از هر چیزی روی طرح و بعد جنس آن خیلی دقیق هستند. در واقع آن‌ها به دنبال این هستند که طرح گل روی ظروفشان با طرح فلان قالی یا دیگر المان‌های خانه همخوانی داشته باشد. به هر حال طرح و گل چاپ شده اولین معیار انتخاب افراد در خرید است؛ اما کمتر کسی به جنس و دیگر معیارها توجه می‌کند. معیارهایی که متأسفانه نادیده گرفته می‌شوند. وقتی از آن‌ها در خصوص ظروف پذیرایی پرسیده می‌شود، آن‌ها فقط آرکوپال، ایرانی و چینی و غیره را می‌توانند نام ببرند. از دید بیشتر مردم اگر جنس ظروف آلمانی یا چکی باشد، کیفیت خوبی دارد و اگر ایرانی باشد، کیفیت ضعیف‌تری دارد و این را معیار خرید خود قرار می‌دهند. در صورتی که همیشه این مسئله صادق نیست. عوامل زیادی وجود دارد که باید در خرید ظروف پذیرایی در نظر گرفت.

در ادامه قصد داریم تا در خصوص ظروف پذیرایی، انواع جنس و نکات خرید صحبت کنیم.
 

انواع ظروف پذیرایی


ظروف پذیرایی موارد زیادی را شامل می‌شود. بشقاب، کاسه، سوپ خوری، پیشدستی از جمله ظروفی هستند که برای پذیرایی از مهمان استفاده می‌شوند. این‌ها بر اساس نوع کلی و سپس جنس به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. البته باید گفت که بیشترین درصد ظروف پذیرایی را ظروف مورد استفاده در غذاخوری تشکیل می‌دهند؛ همان بشقاب، کاسه‌های سوپ خوری و کاسه‌های کوچک ماست‌خوری و غیره.
 
ظروف سرویس‌دهی

این ظروف برای سرویس به مهمانان مورد استفاده قرار می‌گیرند که شامل کاسه‌های سالاد، قابلمه سوپ خوری، کاسه‌های دسر و هر چیزی دیگری که غذا در سر سفره در آن‌ها ریخته می‌شود. حتی سرویس‌های قاشق و انبرک‌ها و سرویس‌های نوشیدنی مانند پارچ هم در این گروه قرار می‌گیرند.

ظروف شام

اسم شام دارند؛ اما بیشتر شامل ظروفی هستند که برای استفاده فردی کاربرد دارند. این ظروف شام شامل ظروف چینی بوده و شامل مجموعه از کاسه‌ها و بشقاب‌ها با شکل‌های مختلف برای اهداف خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ظروف نقره

این ظروف بیشتر شامل قاشق، چنگال و کارد و در نهایت کاسه‌ای با جنس نقره هستند که استفاده خیلی محدود و خاصی دارند. البته باید گفت که استفاده از این نوع بیشتر در گذشته بوده تا زمان حال و هم اکنون نمونه‌های خیلی شیک و گران قیمت آن هم در مهمانی‌های بسیار رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ظروف نوشیدنی

ظروفی بیشتر از جنس شیشه که برای نوشیدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. از کوچک تا بزرگ را هم شامل می‌شوند. انواع لیوان، فنجان و پارچ جزو ظروف نوشیدنی بوده که برای پذیرایی در مهمانی‌ها استفاده می‌شوند.
 

انواع جنس ظروف پذیرایی


باید گفت که تمامی ظروف پذیرایی در 4 دسته بالا تقسیم می‌شوند. حالا ممکن است که دسته‌های دیگری هم شما در بعضی فروشگاه‌ها یا بعضی سایت‌ها مشاهده کنید؛ اما خیلی تفاوتی با موارد بالا ندارند. در ادامه تقسیم‌بندی جنس‌های ظروف پذیرایی را می‌نویسیم.

سرامیک

ظروف ساخته شده از سرامیک دارای کیفیت متفاوتی هستند. هم سرامیک با جنس نامرغوب داریم و هم سرامیک با جنس مناسب. اصولاً خرید ظروف با جنس سرامیک توصیه نمی‌شود، مگر برای موارد محدود. مسئله اصلی اینکه این نوع جنس بیشتر از بقیه در معرض آسیب قرار دارند.

سفالی- سرامیکی

این ظروف دوام بالایی نداشته و مانند سرامیک خیلی سریع به اصطلاح لب پر شده و آسیب می بینند. چنین ظروفی را می‌توان با طرح و رنگ‌های مختلفی مشاهده کرد. البته باید گفت که جنس سفالی-سرامیکی متخلخل است؛ یعنی اینکه مایع را جذب یا لکه‌ای روی خود ایجاد کند. از این رو باید مانع از ماندن مایع در ظرف شوید.

سفالینه لعاب‌دار

سفالینه لعاب‌دار جنس دیگری هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع به دلیل گرمای بیشتری که تحمل می‌کند، مقاومت بیشتری دارد. در ترکیب آن‌ها از ماده زجاجیه یا شیشه‌ای به کار رفته که استحکام آن‌ها را بیشتر کرده است. نکته بعدی اینکه ظروف با این جنس ضخیم‌تر بوده و حالت مات‌تری دارند. این نوع ظروف برای استفاده معمولی کاربرد دارند و قابل استفاده در مایکرویو هم هستند. فقط نکته مهم اینکه نباید در شرایط ناگهانی تغییر دما قرار بگیرند.


چینی

ظروف چینی پرطرفدارترین جنس بین زنان خانه‌دار است. به دلیل مواد به کار رفته در ساخت آن‌ها، کیفیت بالایی دارند. آن‌ها را می‌تواند در مایکروویو قرار دارد یا حتی در ماشین ظرفشویی هم شست؛ بدون اینکه آسیبی ببینند. ظروف چینی نسبت به بقیه نازک تر بوده و از طرفی طرح‌های زیباتری دور خود دارند. چینی ایرانی هم داریم که از نظر کیفیت با چینی اصلی اختلاف زیادی دارند. البته نمی‌گوییم که کیفیت آن‌ها نامناسب است؛ برای چینی‌های ایرانی زیادی وجود دارد که همتراز با چینی‌های اصلی در حال رقابت هستند. به هر حال این به خود شما بستگی دارد که کدام مورد را خریداری کنید.


استخوان چینی

خاکستر استخوان حیوانات با خاک رس چینی ترکیب شده و در دمای کمتر از چینی اصلی قرار می‌گیرند. از نظر وزن این جنس سبک‌تر بوده و لطافت بیشتری دارد؛ اما باید گفت که مقاوم‌ترین و بادوام‌ترین ظرف سرامیکی است. این نوع ظروف می‌توانند در ماشین ظرفشویی شسته شوند و اگر اتصالات فلزی در آن‌ها به کار گرفته نشده باشد، می‌توان در مایکروویو هم قرار داد.


پورسلین

نوعی چینی بوده و رایج‌ترین جنس ظرف‌های خوراک خوری است. پورسلین ترکیبی از خاک رس، فلدسپار و کوارتز است و در درجه حرارت بسیار بالایی در کوره قرار می‌گیرد. یکی از مزیت‌های ظروف پورسلین چینی، تفاوت آن‌ها در وزن و رنگشان است.


ملامین

اگر به دنبال ظرف‌های نشکن هستید، ملامین توصیه می‌شود. هرچند هیچگاه کسی از ملامین دیگر این روزها برای پذیرایی استفاده نمی‌کند. ملامین ها دارای صفحات براق بوده و سبک وزن هستند و به دلیل جنس خاصشان نمی‌توان آن را در مایکروویو قرارداد. اصولاً از ملامین در مراسم‌های مذهبی یا مهمانی‌هایی با تعداد افراد زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.


جنس‌های ظروف پذیرایی در حالت کلی در هفت دسته بالا قرار می‌گیرند.

 

 

طرح‌های موجود روی ظروفاحتمالا با طرح‌های زیادی در هنگام خرید روی ظروف برخورد داشته‌اید. طرح‌هایی که در نگاه اول توجه شما را به خود جلب کرده است و این سؤال در ذهنتان به وجود آمده است که به چه معنا هستند. باید گفت که هر طرحی بنا بر سلیقه طراح معنای متفاوتی و نمی‌توان معنای تک تک آن‌ها را در این مقاله گفت؛ اما می‌توان آن‌ها را در سه گروه تقسیم‌بندی کرد:
 1. طرح‌های رمانتیک که یادآور موجودات زنده مانند پرندگان، پوسته‌ها، گل‌ها و میوه‌ها هستند. در این طرح همچنین از تزئینات خمیده و نقش‌های گرد مانند استفاده می‌شود.
 2. طرح‌های کلاسیک که از دوره‌های تاریخی اقتباس شده است.
 3. طرح‌های مدرن که مفهوم انتزاعی دارند و در آن‌ها می‌توان اغلب نقش‌های هندسی را مشاهده کرد.
 


انتخاب ظرف مناسب


حالا مهم‌ترین چالش انتخاب و خرید ظرف پذیرایی مناسب است. اینکه در واقع یک ظرف باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد و از همه مهم‌تر اینکه چه معیارهایی را باید در خرید آن در نظر بگیریم.

 

اندازه ظروف متناسب با اندازه کابینت خانه شما باشد.

اولین چیزی که شما باید در نظر بگیرید، اندازه ظروف است. ظروف پذیرایی در اندازه‌های متفاوتی در بازار موجود هستند؛ اما این دلیل نمی‌شود که شما هرکدام را که پسند کردید، خریداری کنید. بلکه باید اول از همه به بررسی اندازه کابینت و قفسه‌ها و همچنین متراژ خانه خود بپردازید. در واقع باید ببینید که آیا جایی برای قرار دادن آن ظروف در خانه خود دارید یا خیر؟
 1. اگر شما با محدودیت فضا مواجه هستید، بهتر است که از بشقاب‌هایی با لبه‌های حاشیه‌های کمتر استفاده کنید.
 2. کاسه‌های سوپ خوری نیاز به فضای بیشتری برای قرار دادن دارند. این کاسه‌ها می‌تواند باعث مشکلاتی در جایگیری آن‌ها در قفسه شوند. نمی‌توان گفت که کاسه سوپ خوری خریداری کنید؛ اما می‌توان از نمونه‌های کوچک‌تر آن‌ها استفاده کرد.
 3. برای خرید لیوان‌ها، اگر با محدودیت فضا روبرو هستید، بهتر است که از نمونه‌های با کمرهای باریک‌تر استفاده کنید. لیوان‌های مانند ماگ ها که حجیم‌تر بوده فضای بیشتری را اشغال کرده و شما را به دردسر می‌اندازد.


بررسی کیفیت

مورد بعدی، بررسی کیفیت است. مسلماً شمای خریدار نمی‌توانید در مغازه به بررسی مواد سازنده جنس بپردازید. مگر اینکه از فروشنده اطمینان داشته باشید که او جنس‌های باکیفیتی می‌آورد؛ اما می‌توان چند تکنیک زیر را در بررسی کیفیت خرید ظروف پذیرایی در نظر گرفت:
 1. دور بشقاب‌ها و حتی دیگر ظروف را دست بکشید. نباید هیچ‌گونه ناصافی حس کنید.
 2. لعاب زیاد نداشته باشد. این مسئله با قرار دادن زیر نور آفتاب مشخص می‌شود.
 3. هیچ‌گونه علامت یا مارکی روی ظرف‌ها نباشد. تنها علامت باید مارک تجاری خود سازنده باشد.
 4. هیچ‌گونه لب پر یا ترکی در ظروف مشخص نباشد.

دیگر نکاتی که باید در هنگام خرید ظروف پذیرایی در نظر بگیرید:
 1. به اندازه نیازتان خریداری کنید. لازم نیست که حتماً از یک پکیج کامل، همه را خریداری کنید. البته به شرط اینکه بسته‌بندی آن کامل نباشد. به هر حال سعی کنید که به اندازه نیازتان خریداری کنید.
 2. نوع طرحی را انتخاب کنید که با دیگر المان‌ها و ظرف‌های خانه شما مطابقت داشته باشد.
 3. لازم نیست که دو طرح متفاوت بگیرید. یک طرح خریداری کنید؛ اما کامل باشد.
 4. بر اساس بودجه خودتان خریداری کنید. حتماً نباید برند باشد. ظروف پذیرایی غیر برند هم وجود دارد که کیفیت بسیار بالایی دارند.

نتیجه‌گیری

در خرید ظروف پذیرایی باید حساس بود. حساس روی جنس، طرح و نکات خرید. البته باید گفت که تا 50 درصد آن بیشتر سلیقه طرح است، بعد موارد و نکات مربوط به آنکه سعی شد تا در این مقاله به طور کامل در این مقاله به آن پاسخ داده شود.

منابع:

thekitchn
thewirecutter
etiquettescholar
thespruceeats
kopintableware

پیام ها و نظرات