سلام دوست من وقت بخیر

هر آنچه باید در خصوص تکنولوژی دو سیم کارت بدانید

هر آنچه باید در خصوص تکنولوژی دو سیم کارت بدانید

>

ارتباط تلفنی شما با دیگران از طریق سیم کارت است. شما وقتی قصد تماس و صحبت با شخصی از طریق تلفن را داشته باشید، باید شماره تلفن او را بدانید. البته سیم کارت‌های امروزی بسیار پیشرفته‌تر شده‌اند. امکان استفاده از اینترنت و کوچک‌تر شدن اندازه و تغییرات تکنولوژِی آن‌ها از تحولاتی که کاربری سیم کارت‌ها را بیشتر از گذشته کرده است.

در گذشته بیشتر گوشی‌ها از یک سیم کارت استفاده می‌کردند. در گوشی‌های امروزی به ویژه بعد از ورود موبایل‌های هوشمند، شاهد استفاده از دو سیم کارت هستیم. نمونه‌هایی که هم در فناوری و هم در اندازه تغییرات گسترده‌ای داشته‌اند. کمتر گوشی موبایلی می‌توان پیدا کرد که از یک سیم کارت استفاده کند. مگر اینکه نسخه قدیمی یا پایین رده مدلی و آن هم برای استفاده در موارد خاصی باشد.

در این مقاله قصد داریم تا در خصوص فناوری دو سیم کارت صحبت کنیم. البته این فناوری از نظر ماهیت با نوع تک برابر است؛ اما به هرحال تغییراتی به وجود آمده است که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. ابتدا موارد کلی مانند تعریف، تاریخچه، انواع و غیره را بین خواهیم کرد.

سیم کارت چیست؟سیم مخفف عبارت Subscriber Identity Module به معنای واحد شناسایی کاربر است. ما این را با نام سیم کارت می‌شناسیم که یک برد مداری کوچک است و هویت تأمین‌کننده خدمات و شماره موبایل افراد را در خود نگه می‌دارد. همچنین در این قطعه کوچک تمامی اطلاعات دارنده سیم قرار دارد.

کارایی سیم کارت‌ها نسبت به گذشته تغییرات گسترده‌ای داشته است. اوایل که حالا به این تعداد دستگاه تلفن وجود نداشت، برای خرید یک سیم کارت باید حداقل یک میلیون تومان پول پرداخت می‌کردید؛ اما حالا نوع اعتباری به وفور خرید وفروش می‌شوند.

برقراری تماس، استفاده از داده برای اتصال به اینترنت و ارسال پیام از قابلیت‌های سیم کارت‌های امروزی است. در گذشته همه از مودم‌های ADSL استفاده می‌کردند؛ اما امروزه خود سیم‌های همراه اول و ایرانسل برای خود به یک مودم همراه تبدیل شده‌اند. فقط کافی است که داده گوشی روشن شود.

دیگر تغییرات هم که به وجود آمده شامل دگرگونی کامل اندازه آن‌ها به حالت نانو است. گوشی‌های جدید اسلات های کوچک‌تری دارند که به شما اجازه قرار دادن نمونه‌های بزرگ قدیمی را نم دهند. از این رو برای قرار دادن باید آن‌ها را پانچ کنید تا به اندازه اسلات گوشی دربیایند.

سیم کارت یک قطعه کوچک برد مانند است که برای برقراری ارتباط استفاده می‌شود. این برقراری از طریق اطلاعاتی است که درون سیم ذخیره می‌شود.

تاریخچه سیم کارتسیم کارت را یک کارت هوشمند می‌نامند که روی چیپ های IC سیلیکونی کار می کند. ایده ترکیب چیپ آی سی سیلیکون روی کارت‌های پلاستیکی به دهه سال 1960 برمی‌گردد. البته این کارت‌های هوشمند درزمینهٔ ساخت حافظه‌های فلش و EEPROM هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیم کارت‌ها در ابتدا توسط انستیتوی استانداردهای ارتباطی اروپا با شماره TS 11.11 مشخصی می‌شدند. این شماره رفتار و ماهیت فیزیکی و منطقی آن‌ها را شرح می‌داد. با توسعه UMTS، مشخصات تا حدی به 3GPP انتقال پیدا کرد. 3GPP در حال حاضر مسئولیت توسعه کاربردها سیم‌ها، یوسیم‌ها و ETSI را برای توسعه بیشتر کارت‌های UICC را بر عهده دارد.

نخستین مورد در سال 1991 توسط مخترع کارت‌های هوشمند ساخته شد. در گام نخست، 300 سیم کارت به اپراتور شبکه بی‌سیم فنلاند فروخته شد؛ اما امروزه‌ قابل استفاده در همه جا هستند. 7 میلیارد ابزار در شبکه سلولی با استفاده از همین قطعه کوچک با هم در ارتباط هستند. بر اساس اعلام انجمن سازندگان کارت بین‌المللی در 2016 تعداد 5.4 میلیارد سیم کارت ساخته شد. این تعداد توانست درآمد بیش از 6.5 میلیارد دلار را به دست بیاورد.

با افزایش شبکه IoT و فناوری 5G، پیش‌بینی می‌شود که رشد بازار آن‌ها به بیش از 20 میلیارد دستگاه ارتباطی تا سال 2020 برسد. معرفی سیم کارت‌های جایگزین شده (ESim) و سیم از راه دور (RSP)، احتمال توقف اکوسیستم سیم‌های سنتی با ورود نمونه‌های دیجیتال وجود خواهد داشت.

انواع سیم کارت‌هاهمه چیز تغییر کرده است؛ حتی اندازه سیم کارت‌ها. نمونه‌هایی که در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفتند، امروزه باید تغییر کنند. حتی اگر شما هم نخواهید، گوشی‌تان چنین اجازه‌ای نمی‌دهد. اسلات سیم موبایل‌های جدید به سمت نانویی رفته است.
 

در حال حاضر سه نوع اندازه برای قطعات وجود دارد. این سه اندازه شامل:


استاندارد

اولین و بزرگ‌ترین بودند. اندازه آن‌ها برابر با 15×25 میلی‌متر است. این نوع در گوشی‌های موبایل قدیمی مانند سامسونگ گلکسی S II یا گوشی‌های بسیار ابتدایی مانند نوکیا 105 استفاده می‌شد.

میکرو

میکروها از سال 2010 به بعد معرفی شد. در گوشی‌های با این سال ساخت به بعد باید از سیم‌های میکرو استفاده می‌شد. تفاوت آن‌ها در اندازه است. شما وقتی سیم‌کارتی را خریداری می‌کنید، پلاستیک اولیه دور آن همانند حالت استاندارند است؛ اما دیگر لازم نیست تا برای خوانده شدن چیپ، تمامی کارت را وارد کنید. در حالت میکرو، اندازه تعریف شده روی کارت پلاستیکی وجود دارد که با دستگاه مخصوص آن را برش می‌دهید. اندازه‌این نوع برابر با 12×15 میلی‌متر است.

نانو

نانوها جدیدترین نوع هستند که اندازه‌ای برابر با 8.8×12.3 میلی‌متر دارند. در حقیقت باید گفت که شما فقط یک چیپ را می‌بینید. این نوع سیم‌ها در گوشی‌های اسمارت فون جدید مانند S9 به کار گرفته می‌شود.

البته سیم‌کارتی که شما در همان لحظه خریداری می‌کنید، چند تکه است. حالت استاندارد اولین اندازه‌ای است که تحویل شما داده می‌شود. سپس بر اساس نیازتان می‌توانید آن‌ها را تکه کنید.

چگونه اندازه سیم کارت مناسب را برای گوشی خود متوجه شویم؟بهترین حالت مطالعه دفترچه راهنمای خود گوشی است. وقتی که موبایلی را خریداری می‌کنید، در دستورالعمل آن نوع سیم کارت مورد استفاده نوشته شده است. اگر هم به چنین چیزی دسترسی نداشتید، فقط کافی است که ازطریق اینترنت نام مدل گوشی خود را جست‌وجو کنید.

فهمیدن اینکه کدام نوع را هم دارید، خیلی ساده است. چیپ سیم‌های استاندارند و میکرو تقریباً اندازه است. از طرفی دور چیپ ها پلاستیک وجود دارد. اگر پلاستیک دور کمتر باشد، میکرو است. برای سیم نانو، چیب کمی کوچک‌تر بوده و هیچ پلاستیکی دور آن وجود ندارد.

مکان سیم کارت‌هامکان سیم کارت‌ها هم دستخوش تحولاتی شده است. گوشی‌های جدید باتری غیرقابل تعویض دارند. شما دیگر نمی‌توانید پشت قابل گوشی را باز کنید. در گوشی‌های قدیمی سیم کارت‌ها پشت باتری بود. وقتی شما باتری را برمی‌داشتید، جای اسلات سیم مشخص بود. در بعضی گوشی‌ها، اسلات ها کنار باتری است. به این صورت دیگر نیازی به برداشتن باتری نبود. در مدل‌های جدیدتر که بیشتر پرچم‌داران را شامل می‌شود، اسلات سیم در کنار گوشی است. برای بیرون آوردن جای اسلات باید از یک ابزار مخصوص تیز استفاده کرد. هرچه اندازه سیم‌ها به سمت نانو می‌رود، اندازه اسلات ها هم کوچک‌تر می‌شود.

با جای میکرو اس دی اشتباه نگیریدمیکرو اس دی یک دستگاه حافظه کوچک است که اطلاعات را در خود ذخیره می کند. میکرو اس دی با سیم کارت نه در شکل و نه در هیچ چیزی از جمله اسلات شباهت ندارند. روی اسلات میکرو اس دی به صورت بزرگ عبارت Micro SD نوشته شده است. البته در بعضی از گوشی‌ها به ویژه برندهای هوآوی، مکان سیم و میکرو اس دی یکسان است؛ اما هرکدام کارکرد مخصوص به خود را دارند.

در صورتی که در اندازه سیم کارت اشتباه کردید، اگر اندازه بزرگ‌تر از اسلات بود، می‌توانید آن را کوچک‌تر کنید؛ در غیر این صورت بهتر است که از دفاتر پیشخوان یک نمونه جدیدتر بگیرید.

در گوشی‌های سامسونگ گلکسی سری S، A و نوت باید از سیم کارت نانو استفاده کرد. هرچه سری قدیمی‌تر می‌شود، نوع سیم کارت به سمت میکرو می‌رود. البته بعضی از آن‌ها هم نوع نانو را ساپورت می‌کنند.

انواع نسل اینترنت سیم کارت‌هادیگر آن زمان گذشت که از تلفن‌ها فقط برای برقراری ارتباط یا ارسال پیامک استفاده می‌شد. گوشی‌ها و سیم کارت‌ها به راحتی قابل دسترس بوده و تکنولوژی آن‌ها پیشرفت زیادی کرده است. استفاده از داده برای متصل شدن به اینترنت مهم‌ترین پیشرفت فناوری در این قطعات کوچک است.

برای فناوری سیم کارت‌ها نسل‌های مختلفی تعریف شده است که با G (Generation) نشان می‌دهند. هرچه نسل بالاتر شود، کیفیت انتقال داده در آن بهتر و بیشتر خواهد بود.

نسل‌های فعلی سیم کارت‌ها شامل:

 
2G

قدیمی‌ترین نسل که فقط برای ارتباط تلفنی و پیامک قابل استفاده بود. نسلی مربوط به دهه 90 که عمر درازی در سیم کارت‌ها داشت. استاندارد این نسل با نام GSM شناخته می‌شد؛ همان‌که روی گوشی‌های موبایل قابل مشاهده بود. همچنین سرعت انتقال داده 14.4 کیلوبایت بر ثانیه داشت. مسلماً این سرعت جوابگوی نیاز افزایش کاربران در موبایل نبود.

3G

نسل 3G نسبت به قبل سرعت بالاتری داشت. انتقال فایل های چندرسانه‌ای از جمله صدا و پیام به راحتی در این نوع نسل انجام می‌شد. در واقع شروع کننده انتقال اطلاعات دیجیتال بود. سرعت اینترنت این نسل برابر با 144 کیلوبایت بر ثانیه بوده که در بعضی مواقع می‌تواند تا سرعت 400 کیلوبایت بر ثانیه را تأمین کند. حداکثر سرعتی که برای این نسل در ایران در نظر گرفته شد، 0.5 مگابیت پیکسل بر ثانیه است.

4G

نسل 4G در پاسخ به کاهش توانایی نسل سوم در عرضه اینترنت باکیفیت به وجود آمد. با توجه به افزایش حجم گوشی‌ها و در نتیجه اینترنت، دیگر نسل سوم قادر به انتقال داده با سرعت بالا نبود. این مسئله روی کیفیت انواع داده به ویژه صدا و تصویر تأثیر منفی گذاشت. از این رو اینترنت نسل 4 یا 4G معرفی شد. این نسل باعث افزایش سرعت حجم انتقال داده و کاهش تأخیر می‌شود. همچنین این نسل قابلیت خود ترمیمی هم دارد. در صورتی که مشکلی در یکی از دکل‌ها به وجود بیاید، به صورت خودکار به سراغ دکل بعدی خواهد رفت.

5G

اینترنت اشیا تغییرات گسترده‌ای را در اتصال دستگاه‌ها به اینترنت به وجود خواهد رفت. از طرفی هرچه به سمت آینده پیش می‌رویم، نیاز به اینترنت برای انتقال داده با سرعت بیشتر احساس می‌شود. نسل 5 برای پاسخ به همین موارد و همچنین برآورده کردن نیازهای مرتبط با تغییرات به وجود آمد.

آشنایی با یوسیم و ایسیمدر حوزه سیم کارت احتمالاً نام یوسیم و ایسیم را شنیده باشید. هر دو نام تکنولوژی جدیدی را همراه با خود به یدک می‌کشند. ما در اینجا فقط به تعریف مختصری از این دو تکنولوژی اکتفا می‌کنیم.
 

تعریف یوسیم


یوسیم بعد از ورود نسل 4 اینترنت مطرح شد. با رونمایی از این نسل، مشترکین اپراتورها با سیم‌های یوسیم (LTE) می‌توانند از این نوع نسل استفاده کنند. این نوع سیم کارت‌ها سرعت بسیار بیشتر از 3G داشته و باکیفیت بالاتری داده‌ها را انتقال می‌دهند.
 

تعریف ایسیم


ایسیم به معنای سیم کارت جایگزین شده است. سیم‌کارتی که در دل خود دستگاه قراردارد. گجت های پوشیدنی نمونه بارز استفاده از این نوع سیم‌ها هستند. ایسیم‌ها مشابه با یک چیپ ان اف سی درون برد تعبیه می‌شوند و کار انتقال اطلاعات را انجام می‌دهند. نکته مهم اینکه ایسیم قابلیت تبادل با داده‌ها هر نسل داده را دارند.

دو سیم کارت‌هااین روزها بیشتر گوشی‌های موبایل که مردم از آن استفاده می‌کنند، دارای دو سیم کارت است. هرکسی بنا بر شرایط خود در هرکدام از اسلات ها یک سیم کارت از اپراتورهای همراه قرار می‌دهد. مسئله اینجا است که بیشتر کاربران از تلفن‌هایی با دو سیم استفاده می‌کنند؛ اما کمتر کسی از چگونگی کارکرد، انواع، مزایا و معایب آن اطلاعات دارد.

دو سیم کارت بودن به چه معنا است؟قبل از اینکه بخواهیم در خصوص انواع دو سیم کارت و تکنولوژی آن‌ها صحبت کنیم، ابتدا بهتر است که ماهیت آن را بشناسیم. اینکه وقتی صحبت از گوشی‌های دو سیم کارت می‌شود، منظورمان به چه معنا است.

دو سیم کارت یا Dual SIM قابلیتی است که به شما امکان کنترل و مدیریت استفاده از دو سیم کارت مجزا را می‌دهد. در هرکدام از اسلات ها می‌توان یک سیم از هر اپراتور قرار داد. این ویژگی برای آن‌هایی که دو شماره موبایل دارند، گزینه بسیار عالی خواهد بود؛ یک شماره خصوصی و یک شماره برای محل کار. البته برخی هم از یک سیم کارت برای ارتباط تلفنی و ارسال پیامک و از دیگری برای اینترنت استفاده می‌کنند؛ در واقع تماسی ندارند. این روزها استفاده از Dual SIM ها رو به افزایش است.

این تکنولوژی برای چه افرادی مناسب است؟نمی‌توان کسی را از داشتن گوشی با دو سیم کارت منع کرد. یک قابلیتی است که هرکسی بنا بر سلیقه و نیاز خودش می‌تواند آن را استفاده کند. البته باید گفت که این روزها بیشتر گوشی‌های موبایل Dual SIM هستند؛ اما الزامی بر استفاده از هر دو اسلات نیست.

دوآل سیم برای گروهی از افراد زیر گزینه بسیار عالی و کاربردی به حساب می‌آید:
 • افرادی که دو شماره موبایل دارند؛
 • افرادی که یک شماره کار یا یک شماره خصوصی برای خانواده و دوستان را دارند؛
 • افرادی که ارتباط کاری یا دوستانه با خارج از کشور دارند؛
 • افرادی که دو کسب‌وکار مختلف دارند.

انواع Dual SIMتقسیم‌بندی دو سیم کارت‌ها بر اساس اندازه و نسل همانند موارد بالا هستند. در واقع منظور از دو سیم‌ها یعنی اینکه شما می‌توانید در گوشی دو سیم استفاده کنید. در ماهیت که تغییر به وجود نمی‌آید؛ اما تکنولوژی چنین گوشی‌هایی کمی با گوشی‌های تک سیم کارت متفاوت است.

DSDA که مخفف عبارت Dual SIM Dual Standby است؛ یعنی اینکه دو سیم کارت در داخل یک گوشی نمی‌توانند به طور همزمان در تولید ترافیک داده استفاده شوند. با این تکنولوژی وقتی سیم اول شما زنگ می‌خورد، سیم دوم به حالت استندبای رفته و امکان استفاده وجود ندارد. همچنین می‌توان فقط از یک سیم برای اتصال به اینترنت استفاده کرد. البته در خصوص استفاده از اینترنت، قابلیتی به نام Hot Swap وجود دارد. با این قابلیت شما می‌توانید تعریف کنید که کدام سیم به اینترنت متصل شود. اگر چنین چیزی در گوشی شما وجود نداشت، اصولاً باید سیم مورد نظر خود را در اسلات یک قرار دهید.

DFSA که مخفف عبارت Dual SIM Full Active است. این مورد نسبت به قبلی در استفاده کامل‌تر است؛ اما انرژی بیشتری در تکنولوژی مصرف می کند. گوشی‌هایی با تکنولوژی DFSA قابلیت دریافت تماس در زمان یکسان را دارند؛ برای مثال، شما هنگامی که در حال مکالمه با سیم کارت یک خود هستید، اگر سیم دو شما تماس گرفته شود، به راحتی می‌توانید تماس خود را کنترل کنید، بدون اینکه مجبور به قطع سیم 1 شوید. البته این قابلیت در گوشی‌های بسیار جدید مانند سامسونگ گلکسی نوت 9 وجود دارد.

چگونه کار می کند؟این مدل گوشی براساس نوع تکنولوژی موجود کار می کند. سیستم‌عامل گوشی‌های با دو سیم کارت به کاربران امکان انتخاب سیم برای تماس یا ارسال پیامک را می‌دهد. در گوشی‌های دو سیم‌کارتی امکان انتخاب وجود دارد: با کدام سیم تماس بگیرید، کدام برای اینترنت استفاده شود، شماره‌ها در کدام سیم ذخیره شود، کدام برای ارسال پیامک باشد و غیره. فقط اینکه در چنین گوشی‌هایی امکان پاسخ به طور همزمان به هر دو خط وجود ندارد.

در خصوص کارایی در واقع دستگاه‌های Dual SIM قابلیت انتقال و انتخاب سیم را از طریق سیستم‌عامل دارند. سیم‌ها هم بیشتر به اندازه نانو هستند. فقط این تفاوت وجود دارد که شما می‌توانید برای انجام هر قابلیت خود نوع سیم خود را انتخاب کنید.

مزایا و معایب دو سیم کارت‌هااستفاده از گوشی‌های دو سیم کارت می‌تواند هم مزایا داشته باشد و هم معایب. مزایای آن شامل:
 • به راحتی می‌توانید از دو شماره موبایل در یک گوشی استفاده کنید. دیگر لازم نیست تا برای هر خط خود یک گوشی مجزا خریداری کنید.
 • محدودیتی در استفاده از شبکه نخواهید داشت. بیشتر مردم از دو سیم کارت با اپراتورهای مختلف استفاده می‌کنند. به این صورت اگر در نقطه‌ای اپراتور اول آنتن دهی خوب نداشت، به راحتی از دومی استفاده می‌کنند.
 • برای کار و خانواده خود می‌توانید شماره مجزا تعریف کنید. برای اینکه کسی دیگر شب‌ها برای کار به شما پیام ندهد، می‌توانید شماره کاری خود را غیرفعال کنید.
 • شماره‌ها را در هر دو سیم کارت ذخیره کنید. اگر به هر دلیلی یکی از سیم‌ها سوخت، دیگر نگران از دست دادن شماره‌ها نخواهید بود.
 • تماسی را از دست نخواهید داد. اگر کسی با شما در خط یک تماس گرفت و در حال مکالمه با سیم دو بودید، چیزی را از دست نخواهید داد.
 • خرید یک گوشی باقابلیت دو سیم خیلی ارزان‌تر از دو گوشی برای هر سیم است. همچنین قابلیت‌های بیشتری هم خواهید داشت.
 • با هر سیم کارت می‌توانید شماره مجزا ذخیره کنید. به این صورت حافظه ذخیره کردن شماره‌ها برای شما بیشتر خواهد بود.
 • از دو اپراتور مختلف می‌توانید شماره داشته باشید.
 • می‌توانید در سفرهای خارجی خود، در اسلاید دیگری از سیم بین‌المللی استفاده کنید. به این صورت اختلالی در سیم یک شما به وجود نخواهد آمد.

اما معایب دو سیم کارت‌ها شامل:
 • بر اساس ماهیت تکنولوژی گوشی، شما می تونید فقط از یک سیم برای ارتباط استفاده کنید.
 • دو سیم کارت‌ها مصرف باتری گوشی را افزایش می‌دهد.
 • امواج الکترومغناطیسی ساطع شده ضرر بیشتری نسبت به تک سیم دارد.
 • تعداد تماس‌ها و پیام‌ها بیشتر خواهد شد.
 • احتمال گرفتن تماس اشتباه وجود دارد؛ برای مثال، احتمال اینکه با سیم دو خود که برای خانواده است، با مشتری تماس بگیرید، زیاد خواهد بود.
 • یک سیم کارت فقط به نسل بالا دسترسی دارد. در واقع تقسیم‌بندی اینترنت به صورت 4G+2G خواهد بود. حتی اگر هر دو سیم شما به نسل چهار مجهز باشند، با قرار دادن آن در اسلات دوم، امکان برقراری اینترنت نخواهد داشت. (البته برای اینکه بتوانید در اسلات یک هم استفاده کنید، بهتر است که سیم خود را به نسخه جدید تغییر دهید.)
 
 

چه محدودیت‌هایی وجود دارد؟


محدودیت گوشی‌های دو سیم کارت در برقراری تماس و پاسخ و همچنین استفاده از اینترنت است. خود سیم کارت‌ها محدودیتی ندارند، در حقیقت این مدل گوشی است که باعث محدودیت می‌شود.

منابع:

home.bt
home.bt
digitalcitizen
cnet
androidpit
thestar

پیام ها و نظرات