سلام دوست من وقت بخیر

چه روزها و ساعت‌هایی کاربران خرید خود را آنلاین انجام می‌دهند؟

چه روزها و ساعت‌هایی کاربران خرید خود را آنلاین انجام می‌دهند؟

>

اخیراً گزارشی از Ecommerce States منتشر شده است که ترافیک و الگوهای خرید را نشان می‌دهد. اینکه مردم بیشتر در چه ساعتی از شبانه روز خریدهای آنلاین خود را انجام می‌دهند؟ همچنین اینکه تغییرات این روند در دو سال گذشته یعنی از سال 2019 به بعد چگونه بوده است؟ این آمار با اینکه جهانی است؛ اما اختلاف کمی با کشورهای دیگر دارد. به هر حال سبک خرید آنلاین در حالت کلی بین کاربران یکسان است. به هرحال، اگر فروشگاه اینترنتی دارید و از همه مهم‌تر قصد دارید تا در آینده‌ای نزدیک شروع به فعالیت بین‌المللی کنید، دانستن این اطلاعات بسیار مفید خواهد بود.

بر اساس آمار منتشر شده در گزارش، در سال 2019، بیشترین خرید در روزهای دوشنبه و پنج‌شنبه و اوج زمانی بین 8 تا 9 شب بود. در سال 2020، کرونا همه چیز را تغییر داد. بیشتر خریدها به سمت آنلاین رفت و شاهد تغییرات زیادی در رفتارهای کاربران بودیم. در سال 2020، بیشترین فروش مخصوص به روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه با پیک زمانی بین 10 تا 11 صبح و 8 تا 9 شب بود.

حالا نگاهی به مقایسه بین این دو سال بیندازید. البته می‌گوییم که اگر کرونا اتفاق نمی‌افتد. شاید همان 2019 را شاهد بودیم؛ اما با کرونا همه چیز به یکباره تغییر کرد.
 

زمان پیک خرید آنلاین


در سال 2020 شاهد اضافه شدن یک پیک خرید دیگر در بین ساعت 10 تا 11 صبح بوده‌ایم. به هر حال کرونا باعث شد تا بسیاری از افراد و کارمندان به صورت دورکاری در خانه خود فعالیت کنند. از طرفی ترس از کرونا هم آن‌ها را بیشتر خانه‌نشین کرد. برای همین جای تعجب ندارد که خریدها بیشتر اینترنتی انجام شود. همچنین بر اساس تحقیقات Deloitte، احتمال افزایش 26% دورکاری از خانه وجود دارد و همچنین اینکه میزان آن بعد از کرونا هم افزایش پیدا کند، زیاد خواهد بود.

البته باید گفت که خرید اینترنتی از 8 صبح شروع می‌شود و تا آخر شب و حتی نصفه شب هم ادامه دارد؛ اما اوج زمان خرید بین این دو ساعت است. هرچند در ساعت بین 10 تا 11 شب، شاهد انفجار در خرید اینترنتی هستیم.
 

بهترین روزهای خرید آنلاین


در سال 2020، روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه بیشترین زمان فروش را به خود اختصاص داده بودند؛ این در حالی است که شنبه‌ها بدترین روز فروش بود. البته شاید در کشور ما به دلیل اینکه شنبه‌ها اول هفته است، این آمار کمی متفاوت باشد. به هر حال در روزهای آخر هفته (جمعه ما و دوشنبه آن‌ها) نباید توقع فروش بالایی داشت. با اینکه در سال 2019 دوشنبه‌ها هم جزو روزهای پرفروش بود؛ اما در واقعیت، پنج‌شنبه در هر دو سال توانسته بود تا نرخ فروش بالایی را به دست بیاورد. آخر هفته بودن و داشتن زمان کافی برای گشتن در اینترنت و پیدا کردن کالا خود می‌تواند بهترین روز باشد. البته در ایران می‌توان یک روز آن را عقب انداخت. برای اینکه پنجشنبه‌ها بیشتر فروشگاه‌های اینترنتی تا ظهر فعال نیستند و هر خریدی کاربر انجام دهد، روز شنبه برای ارسال با او هماهنگ می‌شود.

همچنین اینکه اواخر هر ماه در هر دو سال، تقریباً جزو روزهای پرفروش بوده است. روزهای 19 و 20 ام هر ماه هم جزو روزهای با فروش معمولی و آرامی بودند. این مسئله در ایران وجود دارند. از آنجا که بیشتر شرکت‌ها و ادارات دولتی، آخر هر ماه حقوق کارمندان خود را می‌دهند، از این رو در آن زمان شاهد افزایش خریدهای اینترنتی هستیم. البته این زمان می‌تواند تا دهم ماه بعد هم پیش برود. شرکت‌های خصوصی تا دهم هر ماه حقوق کارمندان خود را می‌دهند.
 

شلوغ‌ترین ماه کسب‌وکارهای خرده‌فروش آنلاین


در هر دو سال میلادی و شمسی (در این تحقیق فقط ماه میلادی مورد بررسی قرار گرفته است و ما برای مقایسه بهتر، ماه شمسی را هم برای شما نوشته‌ایم. داده‌های این ماه بر اساس میزان فروش شرکت و بررسی تیم محتوا کالاورد بوده است.)، در دو ماه آخر سال شاهد افزایش نرخ فروش بالا در خرید اینترنتی بوده‌ایم. در سال میلادی، این دو ماه نوامبر و دسامبر (حدود آبان و آذر) و همچنین در سال شمسی بهمن و اسفند، بیشتر نرخ فروش آنلاین را شاهد بوده‌ایم. مهم‌ترین دلیل این مسئله، تخفیف‌های سال نو است. همچنین در ماه‌هایی که مناسبت‌های مختلف زیادی وجود دارد، به دلیل تخفیف‌های گسترده، شاهد افزایش فروش بوده‌ایم. حالا این ماه می‌تواند برای هر کسب‌وکاری متفاوت باشد. در کشور ما، مناسب‌های ولادت و روزهای خاص، تعداد و درصد این تخفیف‌ها بیشتر است.
 

چگونه از این آمار استفاده کنید؟


شاید به خود بگویید که این آمار ممکن است که برای همه کسب‌وکارها مناسب نباشد. تا حدی این حرف قبول است؛ اما وقتی شما بخواهید برنامه‌ریزی برای کار خود انجام دهید، پس بهتر است از آمارهای جهانی استفاده کنید و بعد بر اساس بازخوردهای به دست آمده بهترین زمان و روز را برای فعالیت به دست بیاورید. برای استفاده درست از این آمار بهتر است که چند نکته زیر را در نظر بگیرید:

داده‌ها نشان می‌دهد که بیشتر خریدهای اینترنتی برخلاف تصور در بعدازظهر یا حتی شب‌ها انجام می‌شود. به هر حال مشغله کاری باعث می‌شود کاربران کمتر بتوانند در طول روز خریدها و فعالیت‌های دیگر خود را به صورت اینترنتی انجام دهند.

هر فروشگاهی باید برای بهبود کیفیت خدمات خود در روز و ساعت اوج ترافیک خود برنامه‌ریزی کند. یک اشتباه یا کوتاهی به راحتی می‌تواند تمامی زحمات بر باد دهد. قبل از اقدام به فروش و شروع کار، حتماً برای چنین مواقع برنامه‌ریزی و استراتژی مناسبی باید تدوین شود.

برای کسب‌وکارهای غیره خرده‌فروشی، ممکن است که روزها و ساعت‌ها پرفروش تغییر کند. این آمارها بیشتر برای کسب‌وکارهای خرده است.
مدیران مارکتینگ کسب‌وکارهای خرده باید برنامه تبلیغاتی مناسبی برای این مواقع داشته باشند. البته بهتر است که تبلیغات خود را از قبل از ساعت و روزهای پیک شروع کنند.

آمار امسال ممکن است که با آمار سال دیگر متفاوت باشد. پس اگر قصد برنامه‌ریزی دارید، حتماً این نکته را در نظر بگیرید. به هر حال در این چند سال گذشته شاهد تغییرات پیش بینی نشده زیادی بودیم که خارج از تصور همه ما بود. مهم‌ترین درسی که این دوران به ما داد، داشتن برنامه و استراتژی برای ادامه کار بود.
 
 
 

پیام ها و نظرات