سلام دوست من وقت بخیر

چه کالاهایی را بهتر است تا آنلاین خرید کنیم؟

چه کالاهایی را بهتر است تا آنلاین خرید کنیم؟

>
تجارت الکترونیک

اینکه دیگر روش خرید مردم کم‌کم در حال تغییر است، چیز جدیدی نیست. کاملاً می‌توان این مسئله را حس کرد. همین الآن خودتان آخرین باری که کالایی را خریداری کرده‌اید، چه زمانی بوده است؟ مطمئناً مربوط به سال گذشته نیست. البته اگر دقیق‌تر بخواهیم بپرسیم، آخرین باری که شما اقدام برای محصول فیزیکی یا غیرفیزیکی کرده بودید، کی بود؟ خرید شارژ گوشی و اینترنت هم به نوعی یک کالای مجازی به حساب می‌آید. پس اگر بخواهیم ریز شویم، می‌بینید که همه ما به نوعی دیگر روش خریدمان فرق کرده است.

بعضی کالاها (البته منظور ما اینجا دیگر کالاهای فیزیکی است) را بهتر است که اینترنتی خریداری کنیم. البته شاید برخی نسبت به این مسئله گارد شدیدی داشته باشند. ما هم نگفتیم که 100% باید از فروشگاه‌های اینترنتی آن‌ها را تهیه کنید، بلکه بهتر است. حالا چرایش بماند در ادامه که برای شما نوشته‌ایم. از شما خواننده عزیز، دعوت می‌کنیم که تا در ادامه مطلب همراه ما باشید تا بدانید که چه محصولاتی را اینترنتی و چرا اینترنتی خریداری کنید.

محصولاتی برای خرید اینترنتی

 
 

وسایل دیجیتالی


دقیقاً این وسایل دیجیتالی شامل چه چیزهایی می‌شوند؟ هر چیز دیجیتالی. جواب از این واضح‌تر نمی‌توانستیم برای شما بنویسیم. لپ‌تاپ، تلویزیون، گوشی موبایل، هدفون، هدست و هزاران وسیله دیگر که اصلاً نیازی به معرفی ندارند؛ اما چرا باید آن‌ها را به صورت اینترنتی خریداری کرد؟ مگر خرید فیزیکی آن‌ها چه مشکلاتی دارد؟

اول از همه اینکه فروشگاه‌های فیزیکی محدودیت کالا هستند. یک فروشگاه نمی‌تواند یا بهتر بگوییم که در توانش نیست تا هر مدلی را تهیه کند و به فروش برساند. شاید به خود بگویید که به بازار آن وسیله می‌رویم؛ اما آیا اصلاً در شهر محل سکونت شما بازاری اختصاصی برای وسایل الکترونیک وجود دارد؟ حالا فرض کنیم که چنین بازاری در شهرتان یا حتی شهر نزدیک‌تر وجود داشته باشد. رفتن و آمدن و بررسی و انتخاب و در نهایت خرید یک کالای فیزیکی، وقتگیر نیست؟ در خوشبینانه ترین حالت، دو ساعت باید زمان اختصاص دهید. بله شما در یک ساعت خرید می‌کنید؛ اما زمان رفت‌وبرگشت را هم حساب کنید. این علاوه بر هزینه‌ای است که باید بپردازید. پس محدودیت کالا، افزایش هزینه رفت‌وآمد و اتلاف وقت تا اینجا سه مشکل خرید فیزیکی هستند که البته برای همه محصولات یکسان است.

اما اصل قضیه، دلیل دوم آن است. همه فروشنده‌ها اطلاعات کاملی در خصوص محصول ندارند. آن‌ها فقط به دنبال این هستند که آن را کالا را به فروش برسانند. اگر هم اطلاعاتی داشته باشند، فقط محدود به محصولاتشان در فروشگاه است. برای همین است که همیشه سعی می‌کنند تا آن مدل‌ها را بفروشند. از آنجا هم که هیچ فروشنده‌ای نمی‌گوید که ماست من ترش است، مسلماً تا زمان خرید و کشیدن کارت، از آن کالای دیجیتال فقط تعریف خواهید شنید.

مورد سوم، نگاه فروشنده به شما برای خرید و نداشتن زمان برای بررسی دقیق کالا است. شما چقدر می‌توانید در یک فروشگاه بمانید تا کالایی را انتخاب و بعد خریداری کنید؟ اصلاً چند سؤال می‌توانید بپرسید. اگر تعداد سؤالاتتان چهار بار بیشتر شود، آخر سر فروشنده در فروشگاه باز گذاشته و به نوعی شما را هدایت به بیرون می‌کند. اصلاً این را هم نگوید؛ آن نگاه خیره به شما چنان استرسی را وارد می‌کند که چاره‌ای جز انتخاب یکی یا بیرون آمدن با حالت خجالت را نداشته باشید.

حالا در خرید اینترنتی، اول از همه اینکه دست شما برای بررسی صدها محصول با مدل‌ها و کاربردهای مختلف باز است. حتی اگر یک سایت هم نداشته باشید، آن یکی سایت، کالای بهتری را خواهد داشت. دوم اینکه نیازی نیست تا وقتی را صرف پیدا کردن کالای مورد نظر خود کنید. خیلی راحت و در مدت فقط چند دقیقه یا اصلاً همان یکساعت می‌توانید مدل دلخواه خود را انتخاب و در نهایت خریداری کنید. سوم اینکه تمامی اطلاعات مورد نیاز در خصوص کالاها وجود دارد. اگر اطلاعات یکی ناقص باشد، حداقل در سایت دیگری پیدا خواهید کرد. چهارم اینکه از نگاه فروشنده به شما خبری نیست. با خیال راحت می‌توانید انواع مدل‌ها را با هم مقایسه کنید و حتی اگر هم نخواستید، بدون اینکه نیاز به عذرخواهی باشد، روی دکمه ضربدر کلیک کنید. پنجم و در آخر اینکه، مدیریت زمان دست خودتان است.
 

اسباب و لوازم منزل


اسباب و لوازم منزل دسته‌های زیادی را شامل می‌شود و اگر هم بخواهیم نام ببریم، بدون اغراق بیش از صد دسته خواهد شد؛ اما مهم‌ترین آن‌ها شامل لوازم برقی، ظروف آشپزخانه، صوتی و تصویری، اجاق گاز، هود، میز و مبلمان، ساعت، ظروف پذیرایی و سینک است. البته این‌ها مهم‌ترینشان هستند و موارد زیاد دیگری هم شامل می‌شود.

بسیاری از خانم‌ها نسبت به خرید اینترنتی چنین کالاهایی گارد عجیبی دارند. اینکه خودشان باید از نزدیک ببینند و کامل همه جوانب آن را بررسی کنند. نمی‌توانیم به این مسئله خرده بگیریم. برای بعضی وسایل مانند مبل و صندلی نیاز است که چنین وسایلی از نزدیک بررسی شوند. راحتی‌شان، اندازه و جنسشان باید دقیق دیده شوند؛ اما خرید فیزیکی یک مشکل اضافه‌تر دیگری هم دارد.

اول از همه تمامی مسائلی که در مورد قبلی نوشتیم، در خرید این موارد هم وجود دارند. پس خود این مورد به چند عامل دیگر هم تقسیم می‌شوند. مورد دوم حمل آن‌ها است. شما وقتی خودتان به صورت حضوری به فروشگاهی بروید، باید برای ارسال آن هم اقدام کنید. البته بیشتر فروشگاه‌ها افرادی را سراغ دارند که کالا را برایتان بفرستند؛ اما به هر حال هماهنگی و صحبت با راننده و چک و چونه زدن آن با خودتان است. در صورتی که در خرید اینترنتی، تمامی این موارد از قبل انجام می‌شود و شما دیگر لازم نیست که در این خصوص کاری را انجام دهید. پس خبری از این مسئله اعصاب به هم ریز و وقتگیر دیگر نخواهد بود.
 

وسایل فرهنگی


وسایل فرهنگی می‌توان از کتاب و لوازم التحریر گرفته تا اسباب مذهبی را شامل شود. به نظر می‌آید که خرید این وسایل خیلی به صرفه نباشد. اصلاً آیا ارزش دارد که ما برای خرید یک خودکار 2000 هزارتومانی، 8000 تومان پول پیک بدهیم؟ مسلماً خیر. در اینجا بهتر همان خرید فیزیکی است. حالا اگر وقتی مبلغ خریدتان بالا باشد، برای مثال 500 هزار تومان، آنگاه ارزش آن را ندارد؟ خرید فیزیکی باعث اتلاف وقت نمی‌شود؟ اصلاً آیا فروشگاه فرهنگی نزدیک خانه شما وجود دارد؟ یکی از این وسایل کتاب‌ها هستند. رفتن به کتاب‌فروشی و گشتن بین کلی کتاب می‌تواند روحیه هر فردی را شاد کند؛ اما نه وقتی که شما بیشتر ساعت‌های روز را سرکار هستید و کمتر وقت دارید تا به یک کتاب‌فروشی بروید. به هر حال بیشترین وسیله از گروه فرهنگی که می‌توانید آنلاین خریداری کنید، کتاب است.
 

لوازم اداری


الآن به نظر شما برای خرید یک اسکنر واقعاً لازم است تا به یک فروشگاه فیزیکی در سطح شهر مراجعه کرد؟ مسلماً خیر. همه موارد نوشته شده را برای این مورد می‌توان بیان کرد؛ اما یک مورد دیگر هم می‌توان اضافه کرد. تنوع مدل در لوازم اداری مانند دیگر وسایل گروه‌های مختلف نیست. لپ‌تاپ شما ممکن است که امروز تاپ بازار باشد؛ اما ماه دیگر به عنوان یک محصول از رده خارج به حساب بیاید؛ اما الآن بیشتر پرینترهایی که ده سال پیش استفاده می‌شدند؛ هنوز هم خریدوفروش می‌شوند. پس چه لزومی دارد که برای این کالا اینقدر وقت بگذارید و به بازار بروید؟

شما همه محصولات را می‌توانید به صورت اینترنتی خریداری کنید. هیچ محدودیتی وجود ندارد؛ اما این چهار دسته که برای شما نوشتیم، جزو پرفروش‌ترین محصولات در فروشگاه‌های اینترنتی هستند.
 
 
 

پیام ها و نظرات