سلام دوست من وقت بخیر

نقش گل و گیاه در سلامتی انسان

نقش گل و گیاه در سلامتی انسان

>

 


انسان ها با تماشا کردن به گل‌ها حال بهتری دارند و با هر بار نگاه کردن به گل‌ها، اتصال عصبی مثبتی در مغز شان ایجاد می‌شود چنان که می بینیم وجود گل‌ها و گیاهان در محل کار یا زندگی، علاوه بر ایجاد حس نگرش مثبت به زندگی و ایجاد آرامش، احساس رضایت و شادی را در افراد ایجاد می‌کند. جالب است بدانید پزشکان معتقدند وجود گل و گیاه در منازل و در معرض دید، سلامت جسمی اعضای خانواده و همچنین صمیمیت در روابط خانوادگی را به دنبال دارد. روانشناسان نیز بعد از پژوهش‌های خود دریافته اند افرادی که در محیط پیرامون خود گل و گیاه نگهداری می‌کنند، 2 تا 4 برابر بیش تر از دیگران آرام، مهربان، شاد و سرزنده هستند و می توانند این حس خوشایند را به دیگر افراد منتقل کنند، ضمن اینکه تبادل گل و گیاه بین افراد سبب سهولت در برقراری ارتباط میان همسران، فرزندان و والدین می‌شود.
 
تاثیرات مثبت گل و گیاه بر جبنه های مختلف جسمی و روحی انسان ها چنان است که روانشناسان در مقاله های خود اشاره می کنند كه فرد با تماشا كردن به گل و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر زيباي آن مي تواند حالت روحي نامتعادل خود را تغيير داده و به حالت طبيعي بازگرداند؛ در واقع گل عاملي جهت تعديل رفتار در طول شبانه روز بوده و هر بار نگاه كردن به گل عاملي جهت ايجاد يك اتصال عصبي مثبت در مغز است. علاوه بر این، درباره رنگ گل ها و اهمیت آن ها اشاره می کنند گل های با رنگ صورتی، سفید و بنفش حس آرامش و گل های قرمز، زرد و نارنجی حس هیجان و سرزندگی را در افراد القاء می کنند.

با توجه به تاثیرات غیر قابل انکار بهره مندی از گل ها در زندگی بهتر است باهم با تاثیرات دیگر گل ها آشنا شویم:
 
- تقویت حافظه و افزایش تمرکز:  
بسیاری از افراد ممکن است بر اثر کهولت و یا سانحه، دچار افت در کارایی ذهن و تمرکز بشوند. پیشنهاد ما به این افراد این ست که به طور مستمر در محیط زندگی و کار خود از گل و گیاه طبیعی استفاده کنند. زیرا این موجودات لطیف علاوه بر زیباسازی محیط زندگی، با مصرف دی اکسید کربن باعث تصفیه هوا شده و تنفس این هوا که مملو از اکسیژن است خون رسانی به مغز و کارایی آن را دو چندان می‌کند.
 
- افزایش آرامش روح و جسم:  
استنشاق رایحه دل‌انگیز گل ها میزان استرس را کاهش داده و نشاط زیادی در روح و جسم ایجاد می‌کند. توصیه می‌کنیم به طور روزانه از گل های طبیعی به ویژه گل های عطری مانند رز و مریم در محل زندگی و کار خود استفاده کنید. حتی گفته می‌شود که بوییدن گیاه رزماری سردرد و استرس را فوراً از بین می‌برد.
 
- بهبود سریع بیماران:                                                             
مهمترین دلیلی که افراد برای عیادت بیماران از گل های طبیعی استفاده می‌کنند این ست که لطافت گل ها باعث افزایش سرعت بهبود بیماران می‌شود. این موضوع تا حدی اهمیت دارد که امروزه بسیاری از بیمارستانها مجهز به فضای سبزی هستند که بیماران بتوانند از دیدن مناظر آن و حتی قدم زدن در محیط لذت ببرند. توصیه می‌شود برای عیادت بیماران از دسته گلها و سبد گل های رنگارنگ حاوی گل  های قرمز و نارنجی و صورتی استفاده کنید زیرا سرشار از حس زندگی هستند.

پیام ها و نظرات