سلام دوست من وقت بخیر

قدم به قدم مراحل لازم برای تمیز کردن حمام خانه

قدم به قدم مراحل لازم برای تمیز کردن حمام خانه

>

چطور امکان دارد مکانی که  در آن خودمان را تمیز می‌کنیم تمام آلودگی و کثیفی‌های بدن را از بین می‌بریم،  خود یکی از کثیف‌ترین مکان‌ها باشد؟  متأسفانه باید گفت در بسیاری از حمام‌های عمومی و بعضی خانه‌ها،  اصول بهداشتی در تمیز کردن  حمام رعایت نمی‌شود. چنین افرادی که به تمیزی حمام خود اهمیت قائل نمی‌شوند،  در واقع برای آن‌ها بهداشت هیچ معنایی ندارد. واقعاً تمیز نگه داشتن حمام خیلی ساده است. فقط کافی است چند مرحله و نکات مختلف را که در ادامه مقاله برای شما نوشته‌ایم،  دنبال کنید.

 به هیچ وجه نسبت به تمیزی حمام خانه خود کوتاهی نکنید.  رطوبت موجود در حمام  یکی از مهم‌ترین عوامل رشد قارچ و میکروب است.  اگر نسبت به از بین بردن کثیفی و آلودگی موجود کاری نکنیم، عواقب جبران‌ناپذیری روی سلامتی بدن خواهد گذاشت.

در ابتدا ده راه تمیز کردن حمام را برای شما نوشته‌ایم.  سپس به سراغ چند نکته مهم و چگونگی تمیز کردن بخش‌های مختلف خواهیم رفت.

مراحل تمیز کردن حمام

 
 

حمام را خلوت کنید


قبل از شروع،  حمام را از هر وسیله اضافه‌ای خلوت کنید. چگونه می‌خواهید حمام خود را تمیز کنید وقتی که در آن پر از خرت‌وپرت و وسایل دیگر وجود دارد. بودن این وسایل  بیشتر دست‌وپا گیر هستند و مانع از تمیزکاری تمامی قسمت‌ها خواهد شد.  سبد رخت چرک،  وسایل استحمام مانند شامپو صابون،  وسایل تمیز کردن کف مانند برس،  پرده حمام،  پادری داخلی و سطل زباله از جمله وسایلی هستند که باید قبل از شروع به بیرون انتقال داده شوند.  به عبارتی وقتی می‌خواهید حمام را تمیز کنید، هیچ چیزی جز دوش، سینک  نباید داخل باشد. 
 

جارو کنید


حتماً تعجب کرده‌اید که حمام را باید قبل از شروع جارو کرد. در مکانی که همش رطوبت وجود دارد  ب و ب به نقاط مختلف می‌رود،  چگونه امکان دارد که گردوخاک در آنجا وجود داشته باشد؟  اتفاقاً باید گفت که احتمال گردوخاک در حمام اگر از دیگر قسمت‌های خانه بیشتر نباشد، کمتر هم نیست.  در بعضی حمام‌ها که پنجره رو به فضای بیرون مانند کوچه دارد،  بیشتر از بقیه مستعد ورود گردوخاک به داخل خود هستند.  قسمت‌های مانند لبه پنجره، پشت سرویس فرهنگی،  زیر کابینت سینک و هر جایی که دسترسی سخت و آب کمتر با آن تماس دارد،  بیشتر از  نقاط دیگر گردوخاک به خود می‌گیرند.

البته فقط گردوخاک نیست؛ کثیفی‌های دیگری مانند پرز حوله‌ها، صابون‌های خرد شده و برچسب کنده شده از محصولات شوینده می‌توانند بهترین قسمت‌ها برای نفوذ باشند.  باید گفت قبل از شروع کار با یک جارو خاک‌انداز هر نوع آشغال جامد را از کف حمام خود تمیز کنید.
 

اول دوش و لوله‌ها را تمیز کنید


قبل از اینکه به سراغ تمیز کردن دیواره و کف حمام بروید،  در ابتدا بهتر است لوله و دوش را از هرگونه چک و رسوب تمیز کنید.  تمیز کردن سطح خارجی لوله‌ها خیلی آسان است. فقط کافی است تا با یک دستمال خیس گردوخاک یا هر نوع لکه را از روی لبه‌ها برطرف کرده و بعد سعی کنید قسمت‌هایی که  دارای رسوب است،  با یک کاردک  آن‌ها را برطرف کنید. البته رسوب‌زدایی و تمیز کردن تخصصی دوش کار حساس است که در ادامه مقاله چند نکته مهم را در این خصوص بر شما نوشته‌ایم.


ابتدا با دستمال تمیز کنید


بعد از تمیز کردن لوله به سراغ دیگر بخش‌ها مانند دیواره، در و کابینت بروید. در ابتدا یک دستمال خیس همراه با یک تمیز کننده سطوح برداشته و سطوح را تمیز کنید. فقط مراقب باشید که اگر جنس آن‌ها به مواد شیمیایی شوینده حساس است،  از ماده مخصوص استفاده کنید؛  برای مثال ممکن است که استفاده از تمیز کننده سطوح به در چوبی آسیب برساند. در این موقع بهترین راه استفاده از یک پارچه نرم خیس است.
 

محلول را آماده کنید


حالا کم‌کم به   کار اصلی تمیزکاری نزدیک می‌شویم. در این مرحله نیاز است که مقداری آب ولرم  را درون یک ظرف ریخته و بعد مایع تمیز کننده مخصوص را به مقدار لازم با آب حل کنید.  سپس یک دستمال نرم برداشته و کامل آن را درون سطل خیس کنید و بعد آن را روی سطوح برای تمیز کردن بکشید.
 

به جزئیات دقت کنید


تا الآن شما فقط گردوخاک و کثیفی اولیه را از روی سطوح پاک کرده‌اید.  حالا باید به سراغ جزئیات بروید. پشت لوله،  کناره‌های شیر حمام،  پشت سرویس بهداشتی،  لبه‌های آینه حمام،  دستگیره‌ها و غیره دارای قسمت‌های غیرقابل دید هستند؛ اما در دسترس بوده و برای همین بهتر است که با یک پارچه خیس کوچک کثیفی‌های این بخش را هم از بین ببرید.
 

وسایل اضافه را سر جای خود بگذارید


بعد از این که تمیز کردن دیوار، دوش و لوله‌ها تمام شد،  حالا می‌توانید وسایل اضافه را که بیرون قرار داده بودید،  سر جای خود بگذارید.  همچنین اگر در هنگام تمیزکاری  مجبور به باز کردن شیر یا دوش شده‌اید،  آن‌ها را باز دوباره همانند روز اول محکم ببندید.
 

توالت را تمیز کنید


یکی از مهم‌ترین بخش‌ها سرویس فرنگی در حمام است. حتماً قسمت عقب بعد بخش بیرونی را با مواد شوینده تمیز کنید. همچنین می‌توانید مقداری محلول تمیز کننده داخل ه مخزن آب آن ریخته تا با کشیدن سیفون کامل بخش‌های زیر توالت که از آنجا آب بیرون می‌آید،  ضدعفونی کنید.
 

کف را تمیز کنیم


مرحله آخر کف حمام است. در ابتدا کف را با آب کاملاً شسته و بعد روی آن را طی بکشید.  دقت داشته باشید که هیچ‌گونه محلول یا شوینده و همچنین آبی روی کف‌پوش‌ها نباید بماند.

ما را در ادامه مطلب می‌خواهیم به بررسی چند سؤال و نکته در خصوص حمام و چگونگی تمیز کردن آن‌ها بپردازیم.
 

چقدر هم ناخالصی وجود دارد؟


بر اساس گفته‌های چارلز گربا، استاد میکروب‌شناسی دانشگاه آریزونا که مطالعات زیادی در خصوص باکتری‌های خانگی انجام داده است، حمام یکی از مستعدترین نقاط  برای رشد میکروب به حساب می‌آید. در حقیقت باید گفت قانونی  وجود دارد که بیان می‌کند همیشه این فضا را باید خشک نگه دارید؛ به عبارت دیگر هر بار بعد از تمیز کردن باید مطمئن شوید که آن قسمت دیگر خیس نیست و اگر نمناکی حس کردید،  سریع آن را با دستمال تمیز کنید. به طور خلاصه اجازه ندهید رطوبتی در حمام شما بماند.

چگونه سر دوش را تمیز کنید


سر دوش حمام یکی از نقاطی است که انواع باکتری‌های خطرناک به راحتی می‌تواند در آنجا رشد کنند. بر اساس گفته گربا،  توجه نکردن به تمیزکاری سر دوش باعث می‌شود تا در هر بار حمام میلیون‌ها میکروب وارد ریه فرد شوند. برای تمیز کردن سر دوش آن را جدا کرده و همراه با مقدار زیادی سرکه سفید درون یک سطح در بسته  به مدت یک شبانه روز قرار دهید. سپس آن را  بیرون آورده  و بعد با آب  کاملاً آن را بشویید.
 

چگونگی تمیز کردن پرده حمام


پرده داخل آن نیاز به تمیزکاری زیادی ندارند.  می‌توانید آن را در هر ماه جدا کرده و در ماشین لباس شویی یا ظرف با محلول شوینده تمیز کنید.  مواد تمیز کننده زیادی وجود دارد که برخی استفاده از آن را توصیه کرده‌اند؛  اما اینکه آیا واقعاً مناسب است یا خیر،  ما چیزی در این خصوص نمی‌توانیم بگوییم. نکته مهم این است که مانند بقیه قسمت‌ها نباید اجازه دهید که  پرده بعد از استحمام خیس بماند. پنجره را باز کرد تا با جریان داشتن هوا، سریع خشک شود.
 

دوغاب کف حمام را فراموش نکنند


دوغاب فقط برای محکم کاری کاشی‌ها به کار نمی‌رود.  بلکه با پر کردن فضاهای خالی،  مانع از رشد میکروب و باکتری در این قسمت‌ها خواهد شد. هر نقطه‌ای که خالی و دور از دسترس است و احتمال بودن رطوبت در آنجا بیشتر از بقیه نقاط باشد،  بهترین مکان برای رشد و زندگی باکتری‌های حمام خواهد بود.
 

چگونگی تمیز کردن دیوارها


در ابتدا کافی است محلول پاک کننده سطوح را  با دستمال کامل روی دیوارها بکشید.  سپس آبگرم را باز کنید. آب باید داغ باشد.  بعد آن را روی دیوارها بگیرید. سپس پس از حمام بیرون آمده و اجازه دهید که بخار حمام کمی در داخل بماند. حدود ۱۰ الی ۲۰ دقیقه بعد وارد شوید و سپس کامل دیواره‌ها را بشویید.
 

چگونگی تمیز کردن توالت فرنگی


برای تمیز کردن توالت فرنگی از چندین محلول می‌توان استفاده کرد.  اول از همه اینکه مواد شوینده مخصوص از بین بردن آلودگی سرویس فرهنگی در بازار وجود دارد؛  اما اگر به آن دسترسی نداشتید می‌توانید از جوش شیرین و برس استفاده کند. در هنگام استفاده  صورت خود را با ماسک بپوشانید.
 

چگونگی تمیز کردن سینک


در بعضی از حمام‌ها،  روشویی وجود دارد. برای تمیز کردن روشویی می‌توانید مقداری سرکه یا آب جوش را با آب داغ کمی ترکیب کرده و آن را با دستمال روی سطوح بکشید.  باید در نظر داشته باشید،  دستمال را بعد از هر بار استفاده تمیز کنید. این دستمال‌ها بعد از هر با کشیده شدن روی  سطوح خود به یک معدن باکتری تبدیل می‌شود. در صورتی که دستمال را تمیز نکنید و در جای دیگر استفاده کنید،  در واقع شما باکتری‌ها را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل کرده‌اید.
 

تمیز کردن حوله‌ها را جدی بگیرید


حوله‌ها نباید در داخل حمام بمانند. علاوه بر این که خودشان پرز دارند و به راحتی پرز آن‌ها می‌تواند باعث کثیفی آن شود،  می‌تواند انواع باکتری و میکروب‌های را به خود بگیرند. بهتر است که حوله‌های حمام، چه دستی و چه تن‌پوش، هرچند وقت یک بار در ماشین لباسشویی شسته شود. همچنین که فقط در صورت لزوم حوله را در حمام قرار دهید.
 

مواد شوینده مناسب خریداری کنید


همین الآن شما در بازار می‌توانید انواع مواد شوینده را پیدا کنید؛  اما باید گفت که بسیاری از این مواد نه تنها هیچ خاصیتی ندارند بلکه استفاده طولانی مدت از آن هم به سطوح  آسیب می‌رساند.  قبل از خرید دقت کنید که آیا ماده شوینده قابل استفاده برای رسوب‌زدایی و جرم‌گیری مسائل حمام است یا خیر.

حمام یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خانه است که در صورت توجه نکردن به آن به دلیل رطوبت بالای می‌تواند به یک مکان عالی برای رشد میکروب پخش می‌شود. حداقل کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که بعد از هر بار استحمام پنجره را باز گذاشته تا سطوح خشک شوند.  همچنین که هر ماه حداقل سطوح را با مواد شوینده ضدعفونی کنید.


مطالب مرتبط:

مهم‌ترین وسایلی که باید در حمام خانه خود داشته باشید؟

 
 

پیام ها و نظرات