سلام دوست من وقت بخیر

چرا از لامپ LED برای چراغ مطالعه استفاده کنیم؟

چرا از لامپ LED برای چراغ مطالعه استفاده کنیم؟

>

وقتی چراغ مطالعه‌تان نور مناسبی داشته باشد، از خواندن کتاب لذت نمی‌برید؟ البته نور چراغ اتاق هم کفایت می‌کند؛ اما اول از همه اینکه همیشه امکان روشن کردن لامپ اتاق وجود ندارد. شاید لامپ سوخته است یا اگر در شب قصد مطالعه دارید، نور آن باعث اذیت دیگران شود. دوم اینکه آن نور برای روشن کردن فضا مناسب است؛ نه برای مطالعه.

چراغ‌های مطالعه دارای مزیت‌های زیادی هستند؛ اول از همه اینکه طراحی و ساختار آن‌ها برای چنین هدفی طراحی شده است. نور آن‌ها کاملاً قابل تنظیم است. چراغ‌های مطالعه را می‌توان در هر نقطه‌ای از فضا و کتاب قرار داد. در حقیقت نور را می توان به صورتی تنظیم کرد تا آن قسمت از کتاب را به طور کامل روشن کند. دوم اینکه تنظیم بودن نور و روشنایی دقیق قسمتی از آن می‌تواند باعث افزایش تمرکز فرد روی آن قسمت از صفحه خواهد شد.

دستیابی به همه این‌ها به بودن یک شرط بستگی دارد و آن استفاده از لامپ مناسب برای چراغ مطالعه است. لامپ‌های زیادی وجود دارد که می‌توان استفاده کرد؛ اما هر لامپی استاندارد نیست. بهترین نوعی که شما می‌توانید استفاده کنید، ال ای دی است؛ اما چرا؟
 

دلایل استفاده از لامپ ال ای دی در چراغ مطالعه


عمر طولانی

چراغ مطالعه وسیله‌ای است که اهل آن دوست دارند تا بتوانند مدت زمانی زیادی استفاده کنند. استفاده از لامپ‌های سنتی و رشته‌ای قدیمی علاوه بر اینکه انرژی بیشتری مصرف می‌کنند، عمر کمتری از LED دارند. یک لامپ ال ای دی می‌تواند بین 30 تا 50 هزار ساعت طول عمر داشته باشد؛ یعنی متوسط 50 برابر یک لامپ رشته‌ای قدیمی. همچنین نسبت به نوع هالوژنی و CFL معمولی به ترتیب 20 تا 25 برابر و 8 تا 10 برابر عمر بیشتری است. از طرفی به دلیل نداشتن هیچ‌گونه رشته‌ای در داخل خود، کارکرد منظم و بدون تغییری تا آخر طول عمر خود دارند.

مقرون به صرفه بودن و صرفه جویی در مصرف انرژی

لامپ‌های ال ای دی برای کاهش مصرف انرژی ساخته شده‌اند. همچنین اینکه به دلیل ساطع کردن اشعه‌های نور در یک جهت، کیفیت بهتری در روشنایی دارند. از طرفی پخش نور جهت‌دار باعث کاهش مصرف انرژی بیشتری خواهد شد. علاوه بر این برق کمتری مصرف می‌کنند که اگر همه این‌ها را با هم جمع کنید، در دراز مدت شاهد کاهش هزینه برق خود خواهید بود. با اینکه قیمت آن‌ها نسبت به لامپ رشته‌ای بیشتر است؛ اما باید گفت اگر در یکسال باید سه بار لامپ رشته‌ای را عوض کنید، شاید یک بار هم نیازی به عوض کردن لامپ ال ای دی نباشد.

تولید گرمای کمتر

تمامی لامپ‌ها گرمایی تولید می‌کنند؛ اما لامپ‌های ال ای دی نسبت به بقیه گرمای خیلی کمتری تولید می‌کنند. میزان گرما به حدی است که اگر ساعت‌ها هم زیر نور آن بنشینید، اذیت نخواهید شد؛ برعکس لامپ‌های رشته‌ای می‌تواند باعث ناراحتی چشم و سردرد شود. حالا از آنجا که چراغ مطالعه به فرد نزدیک است، گرمای تولید شده به هیچ وجه تأثیر منفی روی خواننده نخواهد گذاشت.

طراحی منحصر به فرد

لامپ‌های ال ای دی دارای طراحی منحصر به فرد هستند. برعکس لامپ‌های رشته‌ای که بیشتر به صورت حبابی شکل هستند، دست شما در انتخاب ظاهر لامپ چراغ مطالعه باز است. البته باید گفت که از نسبت به سرپیچ چراغ مطمئن شوید تا لامپ مناسب آن را تهیه کنید؛ اما بر هر سرپیچی شما می‌توانید از انواع متفاوتی استفاده کنید.

نور روشن تر

نور بیشتر لامپ‌های ال ای دی همرنگ با نور بیرون است. در حقیقت با روشن کردن آن، فرد احساس می‌کند که از نور طبیعی و فضای بیرون استفاده می‌کند. نور ساطع شده حالت زننده‌ای ندارد و همین مزیت باعث می‌شود تا فرد احساس خستگی کمتری در چشم‌های خود کند. از طرفی به دلیل جهت‌دار بودن، فضای میز را روشن تر می‌کند و سایه کمتری ایجاد خواهد کرد.

کم نور بودن

تعجب نکنید. منظور از کم نور بودن این است که همانند لامپ‌های رشته‌ای کل فضا را روشن نمی‌کنند که باعث اذیت شما در مطالعه و ناراحتی چشم شود. نور گسترده در درازمدت تأثیر منفی روی سلامتی چشم فرد می‌گذارد. در واقع باید گفت که نور آن‌ها کم نیست، بلکه قابلیت کنترل و تنظیم بیشتری دارد.

باید گفت که شما می‌توانید از لامپ‌های غیر از ال ای دی استفاده کنید؛ اما به دنبال لامپ استاندارند با روشنایی بهتر نیستید؟


مطالب مرتبط:

چرا لامپ کم مصرف استفاده کنیم
راهنمای خرید چراغ مطالعه

 

پیام ها و نظرات