سلام دوست من وقت بخیر

نکات و راهنمای خرید ساعت دیواری

نکات و راهنمای خرید ساعت دیواری

>

شنیدن عنوان «راهنمای خرید» برای بعضی وسایل مانند ساعت دیواری تعجب‌برانگیز است؛ اما وقتی بفهمید که چه نکاتی را قبل از خرید نمی‌دانستید، بیشتر تعجب خواهید کرد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شگفتی شما را  ثانیه به ثانیه در خواندن متن بیشتر کنیم.
 

نکات خرید ساعت دیواری

 
 

چه اندازه‌ای داشته باشد؟


اندازه ساعت دیواری شما به چند عامل بستگی دارد؛ اینکه آیا قصد استفاده از آن به عنوان وسیله دکوری در کنار بقیه را دارید یا می‌خواهید روی یک دیوار تک خودنمایی کند. شاید هم هدفی دیگری در ذهنتان وجود دارد. در حالت کلی، بهترین اندازه برای خود ساعت دیواری بین 25 تا 100 سانتیمتر است. شما که نمی‌خواهید رکورد بزرگ‌ترین اندازه ساعت را بشکنید. به دنبال اندازه ای هستید که با دیگر المان‌های خانه از جمله دیوار همخوانی داشته و هم اینکه با توجه به متراژ فضا، عقربه‌های آن قابل خواندن باشد. در خصوص اندازه دو فرمول اصلی را باید در نظر گرفت؛ برای فضاهای کلاسیک و همراه با وسایل ظریف و زیبا، ساعت دیواری با اندازه 10 تا 45 سانتیمتر توصیه می‌شود. برای فضاهای با متراژ بالا تا یک متر هم می‌توان از ساعت دیواری استفاده کرد. البته در خصوص اندازه، یکی قطر ساعت و دیگری اندازه قاب را باید در نظر بگیرید. قاب ساعت نباید به صورتی باشد که خود اندازه را در بربگیرد.
 

چه استایلی داشته باشد؟


اولین چیزی که باعث سردرگمی شما در خرید ساعت دیواری می‌شود، انواع سبک و استایل های مختلف است. بخشی از انتخاب استایل سلیقه است؛ اما بیشترین وجهی که باید به آن دقت داشته باشید، تناسب داشتن با دیگر المان‌های خانه است. برای دکوراسیون‌های مدرن استفاده از ساعت دیواری با قاب فلزی توصیه می‌شود؛ اما برای فضاهای سنتی، استفاده از قاب چوبی بیشتر از همه پیشنهاد می‌شود. در حقیقت سعی کنید تا به دنبال قابی باشید که از نظر جنس با دیگر ساعت‌ها همخوانی داشته باشد.
 

چه جنسی انتخاب کنیم؟


منظور از جنس، منظور همان جنس قاب دور اصلی ساعت است که بیشتر در دو نوع چوبی و فلزی در بازار وجود دارد. ساعت با چوب باکیفیت از جنس چوب‌های کاج، اکالیپتوس و ماهون است. البته چنین ساعت‌هایی خیلی گران هستند. برای فضاهای سنتی و روستایی به دنبال ساعت‌هایی با دیواره چوبی باشید؛ اما برای فضاهای مدرن و سبک مینیمالیستی، قاب فلزی فضای بهتری به اتاق می‌دهد.
 

چه رنگی داشته باشد؟


اولین و مهم‌ترین قانون در انتخاب رنگ ساعت دیواری، تضاد آن با رنگ دیوار است تا بیشتر خود را نشان دهد. برای دیوارهایی با رنگ سفید، استفاده از ساعت‌هایی با قاب تیره و برای دیوارهای روشن، ساعت‌هایی با قاب تیره توصیه می‌شود. فقط اینکه در دیوارهای رنگی، رنگ قاب حتی نباید از خانواده رنگ دیوار باشد. البته نکته دیگر، از رنگ‌های کاملاً متضاد هم نباید استفاده کنید. در حقیقت باید با رنگ دیگر وسایل همخوانی داشته باشد.
 

چه نوعی باشد؟


نوع با استایل فرق دارد. در استایل منظور ما بیشتر ظاهر فیزیکی و جنس است؛ اما در نوع ساختاری هم کمی در نظر گرفته می‌شود. ساعت‌های مکانیکی که دقت کمتری دارند و به صورت دستی تقسیم می‌شوند. در حقیقت همان ساعت‌های عقربه‌ای هستند که در صورت تنظیم نادرست، ساعت را به صورت اشتباهی نمایش می‌دهند. ساعت‌های دیجیتالی دقت بیشتری و تنظیمات راحت‌تری دارند. در حقیقت درصد خطای آن‌ها به نسبت به عقربه‌ای خیلی کمتر است. این به مدل شما بستگی دارد. برای ساعت دیواری استفاده از همان حالت عقربه‌ای توصیه می‌شود. برای اینکه همخوانی بیشتری دارند؛ مگر اینکه فضای خانه‌تان لوکس و مدرن باشد.
 

به دنبال نصب برای چه مکانی هستید؟


بهترین مکان نصب ساعت اول از همه وسط دیوار و دوم اینکه در مکان قابل دید برای همه است. برای فضاهای اتاق پذیرایی است، بهتر است که به دنبال ساعت‌هایی با طرح کلاسیک باشید. برای دیگر اتاق‌ها به ویژه اتاق خواب، ساعت‌های فانتزی انتخاب مناسبی خواهند بود.


دیگر نکاتی که باید در خرید ساعت به آن دقت داشته باشید:

به دنبال وزن سنگین نباشید. برای ساعت‌های با وزن سنگین، حتما باید از قبل محکم‌کاری‌های مربوطه را انجام دهید.

هرچه ساختار به ویژه دکمه‌های تنظیم ساعت آن در دسترس تر باشد، استفاده‌تان هم راحت‌تر خواهد بود.

حتما در هنگام دقت کنید که عقربه‌های تنظیم هستند. بعضی ساعت‌های بی‌کیفیت فقط ظاهر دارند و سرعت حرکت‌ها کند یا خیلی تند است و بعد از نیم، ساعت را با اختلاف زیاد نشان خواهد داد.


مطالب مرتبط:

ساعت هوشمند چیست؟ از کاربرد تا مزیت آن را بدانید
چرا بهتر است که یک ساعت هوشمند داشته باشیم؟
با این مقاله هر صنایع دستی را خریداری نمی‌کنید
نکات مهم در خرید تابلو فرش
چرا از تابلوهای هنری در طراحی داخلی استفاده کنیم؟


 

پیام ها و نظرات