سلام دوست من وقت بخیر

نکات مهم در خرید دستگاه آبسردکن

نکات مهم در خرید دستگاه آبسردکن

>

اگر می‌خواهید برای شرکت یا ساختمان خود، یک آبسردکن خریداری کنید؛ اما نمی‌دانید که چه مدل و چه ویژگی‌هایی داشته باشد، این مطلب در خرید به شما کمک خواهد کرد. شاید فکر کنید که آبسردکن نکاتی ندارد. همچنین به خود بگویید که یک دستگاه ساده است و دو شیر برای خروجی آب سرد و گرم دارد؛ اما وقتی بخواهید که یک نمونه را تهیه کنید، با مدل‌های بسیار متنوعی روبرو خواهید شد. در این حالت است که انتخاب برای شما بسیار سخت خواهد شد.
 

نکات خرید آبسردکن

 
 

انتخاب نوع آبسردکن


اولین موردی که باید به آن توجه کنید، انتخاب نوع آبسردکن است. آبسردکن ها به دو نوع برقی و غیربرقی تقسیم می‌شوند. البته استفاده از غیربرقی سخت است. در حقیقت باید همیشه درون آن را از آب و یخ پر کنید؛ اما در نوع برقی، دیگر با استفاده از موتور مخصوصی که دارد، آب همیشه خنک خواهد بود. به هر حال اگر شرایط تامین برق در محل خود را ندارید، باید به سراغ نوع ساده غیربرقی بروید.

مسئله دیگر در انتخاب نوع، شکل آن است. آبسردهای قدیمی شکل مستطیلی بزرگ داشتند که بدنه آن از استیل بود. نمونه‌های از آن هنوز در سطح شهر دیده می‌شود؛ اما امروز کمتر دیگر در ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. نمونه جدیدتر شکل‌های مختلفی دارند. حتی حالت شیر خروجی آب آن‌ها هم متفاوت است. انتخاب شکل بیشتر سلیقه‌ای است و هر کسی بر اساس بودجه، علاقه و موقعیت خود باید یک مورد را انتخاب کند.
 

ظرفیت آبسردکن


مورد بعدی ظرفیت آبسرد است. ظرفیت حجم ظرف آبسردکن به تعداد افراد و میزان استفاده بستگی دارد. گاهی شاید در شرکتی فقط 3 کارمند وجود داشته باشد؛ اما ارباب رجوع زیادی به آنجا مراجعه می‌کند. در چنین مواقعی مصرف آب دستگاه هم بیشتر خواهد بود. باید گفت که هرچه تعداد افراد یک مکان بیشتر باشند، نیاز به دستگاهی با ظرفیت بالاتری هم است.

البته باید گفت که بعضی آبسردکن­ها، ظرفی برای پر شدن آب ندارند. در حقیقت آن‌ها به لوله آب متصل هستند؛ مانند آبسردکن های فلزی بیرون شهر. این مدل برای مکان‌هایی که افراد بیشتری در آن مکان رفت‌وآمد می‌کنند، مناسب است. به این صورت دیگر نیازی نیست که همیشه نگران تمام شدن ظرف بود و به محض خالی شدن آن را پر کرد. البته اگر قصد استفاده از این مدل را دارید، باید بگوییم که باید فضا امکان اتصال به دستگاه به لوله را هم داشته باشد.
 

میزان مصرف انرژی


به هر حال بیشتر دستگاه‌های آبسردکن فعلی از برق استفاده می‌کنند؛ اما باید به دنبال نمونه‌ای باشید که مصرف برق کمتری دارد. به عبارتی دیگر، قابلیت بهبود مصرف انرژی را دارد. پس در قدم اول به دنبال دستگاه‌هایی باشید که دارای رده انرژی بهتری نسبت به بقیه هستند. توصیه می‌شود که از همان ابتدا، تمرکز خود را روی برندهای مطرح و دارای استاندارد بگذارید.

بیشتر دستگاه‌های امروزی حالت دوکاره دارند؛ یعنی دارای دو شیر یکی برای آب سرد و دیگری برای آب گرم هستند. آب گرم آن داغ است؛ اما مانند آبجوش کتری که روی اجاق داغ شده است، نخواهد بود. به هرحال، باید گفت که چنین دستگاه‌های انرژی بیشتری مصرف می‌کنند. حتماً قبل از خرید مشخصات مصرف انرژی این دو در دستگاه‌های مختلف را به دقت بررسی کنید. البته اگر برای شما شیر آب داغ خیلی مهم نیست، از همان نمونه تک شیر برای آبسرد استفاده کنید.
 

دارای قفل کودک


اگر در خانه یا شرکت شما، چند کودک هستند، اولویت خود را به دنبال دستگاهی بگذارید که قفل کودک دارد. قفل کودک یک وسیله بسیار ضروری است. اول از همه اینکه کودکان دوست دارند تا با این وسیله بازی کنند. بازی با این وسیله حداقل خطری که دارد، باعث می‌شود تا کف سالن از آب پر شود. بعد اینکه احتمال خراب شدن و شکستگی شیرهای آب وجود خواهد داشت. همچنین احتمال اینکه به خودشان هم آسیب برسانند، خیلی زیاد خواهد بود. بعضی دستگاه‌ها حالتی داشته که کودک کمی زور بزند، می‌تواند آن‌ها را بیندازد. پس علاوه بر قفل کودک، به او در خصوص چگونگی استفاده آموزش دهید و از خطرات احتمالی هم آگاه کنید.
 

استفاده و نگهداری آسان


استفاده بعضی از دستگاه‌های آبسردکن چنان سخت است تا حدی که طرف بیخیال نوشیدن یک لیوان آب خواهد شد. استفاده از آبسردکن باید خیلی ساده باشد. در حقیقت با یک دست و کمی فشار به دستگیره، لیوان را پر آب کرد. برای مکان‌های شلوغ که افراد وسایل مختلفی از جمله پرونده در دستشان است، راحت بودن استفاده مزیت خیلی مهمی به حساب می‌آید.

مورد بعدی تمیز کردن راحت آن است. برای آن‌هایی که مخزنشان باید به صورت دستی پر شود، این مخزن باید به راحتی درآمده و همچنین راحت‌تر هم سرجای خود قرار بگیرد. همچنین بدنه آن از جنسی باشد که به راحتی و با یک دستمال قابل تمیز کردن باشد. البته بد نیست که در اینجا بگوییم، استحکام بدنه را هم باید در نظر بگیرید. این استحکام باید به صورتی باشد که در صورت برخورد ضربه، دچار آسیبی از جمله شکستگی نشود.
 

بررسی نوع استفاده


بعضی از دستگاه‌های آبسردکن برای موقعیت‌های خاصی طراحی شده‌اند. حتماً باید به این مسئله قبل از خرید توجه ویژه‌ای بکنید. البته منظور ما صرفاً استفاده از یک نوع تکنولوژی دیگری نیست. بلکه بعضی از مدل‌ها دارای چندین خروجی متفاوت برای انواع نوشیدنی هستند. به احتمال زیاد، چنین نمونه‌هایی را در بیمارستان‌ها مشاهده کرده‌اید. به هرحال، قبل از اینکه مدلی را انتخاب کنید، ویژگی‌های آن را به دقت بررسی کنید.
 

کم صدا بودن


با اینکه بیشتر دستگاه‌های آبسردکن فعلی صدایی در تولید ندارند؛ اما بعضی از مدل‌ها در هنگام فعالیت خود، صدایی را تولید خواهند کرد. بیشتر از دستگاه‌هایی که به آن‌ها لوله آب وصل هستند، چنین صداهایی شنیده می‌شود. متأسفانه صدای تولیدی بعضی از این دستگاه بسیار زیاد است. هیچ کاری هم نمی‌توان کرد. اگر دستگاه را خاموش کنید، دیگر آبسردی وجود نخواهد داشت. پس بهتر است که از همان اول به دنبال نمونه‌ای باشید که صدای تولیدی آن در کمترین حالت خود باشد.
 

قیمت خرید


مسئله بودجه خیلی مهم است. نمی‌توان گفت که با یک بودجه کم می‌توان یک نمونه خوب خریداری کرد. دستگاه‌هایی با برند عالی، قیمت بیشتری هم دارند؛ اما می‌توان با بودجه متوسط، یک نمونه باکیفیت را هم خریداری کرد. به هر حال بر اساس میزان پول خود، بررسی کنید که دستگاهی در چه طیفی را می‌توانید خریداری کنید.
 

ابعاد دستگاه


قبل از هر چیزی مکان نصب دستگاه را در نظر بگیرید. این مسئله مهمی است. ابعاد بعضی دستگاه‌های آبسردکن چنان بزرگ است که اگر در مکان نامناسبی قرار داده شود، استفاده از آن را بسیار سخت خواهد کرد. همچنین ارتفاع را هم در نظر بگیرید. ارتفاع دستگیره‌های آب نباید خیلی پایین باشد که پر کردن لیوان آب را سخت کند. بهتر است که آبسردکن را دم در ورودی و خروجی قرار ندهید. در چنین مکانی هم استفاده سخت است و هم اینکه احتمال ضربه و آسیب دیدگی آن بیشتر خواهد بود.

نتیجه‌گیری

دستگاه آبسردکن یک وسیله بسیار کاربردی در شرکت‌ها و ادارات است؛ برای خرید این دستگاه باید نوع، ابعاد و چگونگی استفاده از آن را بر اساس شرایط در نظر بگیرید. از آنجا که این دستگاه، خیلی زیاد مورد استفاده قرار می گیرد، برای همین به دنبال نمونه‌ای باکیفیت بالا باشید.

مطالب مرتبط:

دلایلی که شما باید آبسرد کن در شرکت خود داشته باشید
چگونه آب را خودمان تصفیه کنیم؟
چند روش برای خنک کردن فوق العاده آب


 

پیام ها و نظرات