سلام دوست من وقت بخیر

نکات مهم در خرید زیورآلات و بدلیجات برای کودکان

نکات مهم در خرید زیورآلات و بدلیجات برای کودکان

>

زیورآلات برای کودکان بخریم یا نخریم؟ این سؤالی است که جواب آن همیشه با چالشی همراه بوده است. عده‌ای معتقد به خرید زیورآلات و جواهرات سبک برای کودکان دارند و از نظر آن‌ها مشکلی وجود ندارد؛ اما عده‌ای هم به هیچ وجه زیر بار خرید نمی‌روند. بقیه هم در این بین، این سو و آن سو کشیده می‌شوند. به هر حال هرچه باشد، شما بدلیجاتی برای کودکان خود خواهید خرید. مسئله خرید کردن یا نکردن نیست؛ اما نکاتی است که باید در هنگام انتخاب دقت کرد. نکاتی که متأسفانه برخی نادیده می‌گیرند.

در این مقاله ما قصد داریم تا چند توصیه به شما در خرید انواع زیورآلات بنویسیم. این نکات را می‌توان برای بدلیجات و طلای اصل به کار برد.
 

نکات خرید زیورآلات برای کودکان

 
 

به دنبال نمونه بی‌کیفیت و ارزان نباشید


همین الآن در بازار و گوشه و کنار شهر می‌توانید در مغازه‌های مختلف انواع بدلیجات با قیمت بسیار پایین پیدا کنید. بدلیجاتی که ظاهر خیلی شیک و تمیزی دارند. به خودتان هم می گویید که حتماً بچه است و چند روز دیگر آن را دور می‌اندازد؛ اما باید گفت که شما به صورت کاملاً مستقیم و غیرعمدی کودکان خود را مواد خطرناک و سرطان‌زا قرار می‌دهید. ارزانی مدل نشان‌دهنده بی‌کیفیتی آن است. در ساختار این بدلیجات از مواد مانند نیکل، سرب، قلع و غیره استفاده می‌شود که هم آلرژی‌زا و هم سرطان‌زا هستند. شما که نمی‌خواهید تا کودکان در معرض مستقیم این مواد قرار بگیرند؟ به ویژه اینکه گاهی آن را هم با دهانشان گاز هم می‌گیرند.
 

سن و شخصیت کودک خود را در نظر بگیرید


در حالت کلی، خرید بدلیجات برای کودکان زیر 5 سال توصیه نمی‌شود. برای اینکه آن‌ها هنوز در رویای کودکی خود به سر می‌برند و احتمال خوردن بدلیجات یا جواهرات و خدای نکرده خفگی وجود دارد. جواهرات و بدلیجات وسایل خیلی کوچکی هستند. بچه‌های خیلی کوچک به ویژه یک ساله‌ها علاقه دارند تا آن‌ها را به دهان خود بگیرند و حتی فکر می‌کنند که خوراکی است. از طرفی اگر هم خیلی پرجنب‌وجوش است، حتی احتمال گم شدن آن هم وجود خواهد داشت. برای بچه‌ها زیر 6 سال بهتر است که گوشواره بگیرید که احتمال خطر و گم شدن خیلی کمتری دارد.
 

زیورآلات قابل تنظیم بگیرید


منظور از زیورآلات قابل تنظیم این است که چیزی مانند گردنبند یا دستبند بگیرید که کامل روی گردن یا مچ کودک شما چفت نشود و نتواند آن را در بیاورد. البته اگر دستبند خریداری می‌کنید، حتماً به دنبال نمونه باکیفیت باشید تا به مشکل اول برنخورید. داشتن قفل باعث می‌شود تا اول از همه بتوانید آن را روی نقطه‌ای خاص و بر اساس اندازه گردن و مچ تنظیم کنید و همچنین دیگر کودک شما نمی‌تواند آن را دربیاورد.

یک نکته خیلی مهم که ممکن است تا شما را کمی سردرگم کند، انتخاب بین دستبند عادی یا حالت کشی است. بچه‌ها بیشتر از همه حالت کشی را می‌پسندند؛ به ویژه اینکه اگر از آن‌ها چیزی هم آویزان باشد و صدایی هم در هنگام راه رفتن بدهد. به عبارتی دیگر شکل آن فانتزی باشد. اگر حالت کشی می‌خرید، حتماً به دنبال جنسی باشید که استحکام کافی داشته باشد. برای اینکه کودکان عادت دارند تا این کش را در هنگام بازی یا راه رفتن بکشند یا به دوستان خود نمایش دهند. همچنین اجزای آن راحت در دست نیاید تا خطر گم شدن و غیره برای آن وجود نداشته باشد.
 

به دنبال رنگ روشن باشید


رنگ‌های تیره برای کودکان به هیچ وجه مناسب نیست. اول از همه اینکه رنگ تیره انرژی خودش را به مرور زمان به بچه‌ها تلقین می‌کند. دوم اینکه رنگ‌های روشن و با شکل و شمایل فانتزی به راحتی قابلیت ست شدن با دیگر لباس‌های کودکان است و زیبایی ظاهری آن‌ها را دوچندان خواهد کرد. اینکه حالا به دنبال ساده باشید یا ترکیبی از چند رنگ، این دیگر به سلیقه و موقعیت ظاهری بستگی دارد.
 

طلای گران نخرید


متأسفانه شاهد بی‌احتیاطی از بعضی والدین بودیم که برای کودکان خود زنجیر طلا می‌خریدند. خرید زنجیر طلا بد نیست؛ اما فرستادن آن‌ها به تنهایی در خیابان یا مکان‌های خلوت خطرناک است. توصیه می‌شود که کودک زنجیر طلا را در مهمانی و همراه با خود شما داشته باشد. در غیر این صورت برای ایمنی هم که شده، اجازه استفاده را به او ندهید.
 

مراقب شکل آن باشید


حواستان به حالت شکل زیورآلات باشد. اول از همه نصب و جداسازی آن نباید سخت باشد. دوم اینکه زائده‌ای نباید از آن بیرون بزند. حالا این زائده می‌تواند نقطه تیزشکل یا برآمدگی‌های خطی روی سطح باشد. این زائده‌ها می‌تواند علاوه بر ایجاد زخم روی پوست باعث اتفاقات ناگوار دیگری هم بشود.
 

از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید


کیفیت زیورآلات خیلی مهم است؛ به ویژه اینکه اگر قصد خرید بدلیجات را هم برای آن‌ها داشته باشید. بهترین حالت این است که از یک فروشگاه معتبر خریداری کنید؛ حالا این فروشگاه می‌تواند فیزیکی یا اینترنتی باشد. حداقل مزیت این است که شما می‌دانید جنس باکیفیت به دستتان خواهد رسید. همچنین اینکه می‌توانید از خدمات مشاوره فروش آنجا هم استفاده کنید. چه چیزی بهتر از این؟

این‌ها مهم‌ترین نکاتی هستند که باید در هنگام خرید زیورآلات و بدلیجات برای کودکان خود در نظر بگیرید. حالا چند نکته دیگری هم هستند که در نظر گرفتن آن‌ها خالی از لطف نیست.

- به کودکان خود قبل از خرید، نکات استفاده و نگهداری ایمن را آموزش دهید.

- به دنبال خرید هر مدلی نباشید. این مدل باید اول از همه متناسب با ظاهر، سن و شرایط کودک شما باشد و دوم اینکه حتماً نکات ایمنی در ساخت آن هم رعایت شده باشد.

- هرچند وقت یک بار، آن‌ها را تمیز کنید. به هر حال کودک شما چه در کوچه یا مدرسه این زیورآلات و بدلیجات بیشتر از همه کثیف می‌شوند. برای همین بهتر است تا به دنبال نمونه‌ای باشید که قابلیت تمیز کردن با آب یا هر ماده مخصوص دیگری را هم داشته باشد.

خرید بدلیجات و زیورآلات برای کودکان تا قبل از سن 5 سالگی توصیه نمی‌شود. اگر هم قصد خرید داشتید، بهتر است تا به دنبال گوشواره برای آن‌ها باشید.

مطالب مرتبط:

نکات مهمی که باید در هنگام خرید جواهرات توجه کنید
با انواع جنس بدلیجات آشنا شوید

 

پیام ها و نظرات