سلام دوست من وقت بخیر

نکات سفر در پاییز

نکات سفر در پاییز

>

پاییز فصلی است که هم سفر در آن می‌تواند لذت بخش باشد و هم اینکه تمام روز را تلخ کند؛ میزان لذت از سفر بر اساس نقطه انتخابی شما متفاوت خواهد بود. البته روحیه شما هم تأثیرگذار است. اگر گرمایی هستید و به نقاط سردسیر شهر مانند اردبیل یا تبریز مسافرت کنید یا اگر سرمایی هستید و به نقاط گرم شهر بروید، مسلماً اذیت خواهید شد. اگر هم اهل سفر در شرایط آب وهوایی مناسب هستید، رفتن به نقاط شمالی یا شرجی که در پاییز اوج بارانشان است، باز هم اذیت می‌شوید. پس باید چه کار کرد؟ در پاییز سفر نکرد؟ اتفاقاً در بعضی مکان‌ها و نقاط، باید در پاییز سفر کرد.
نکاتی هستند که شما باید به این نقاط برای سفر در پاییز آن‌ها را در نظر بگیرید. نکاتی که بیشتر آن‌ها را می‌دانید؛ اما رعایت نمی‌کنید. این یک واقعیت است که باید قبول کنید. شما می‌دانید که در فصل پاییز، درجه هوا ثبات ندارد. ممکن است که الآن بارانی باشد و یک ساعت دیگر، هوا آفتابی شود. برای ساعت بارانی که هوا کمی سرد هم می‌شود، نباید فکری کرد؟

نکات مهم در سفر در پاییز

 

درجه هوا را بررسی کنید


اولین قدم این است که قبل از شروع سفر، درجه هوا را بررسی کنید. الآن خیلی راحت می‌توانید از طریق وب‌سایت هواشناسی، پیش‌بینی درجه هوا تا حداقل ده روز بعد را در همان صفحه اول مشاهده کنید. اگر سردی یا گرمی هوای مقصد برای شما خیلی مهم است، بهتر است که قبل از شروع و حتی بستن ساک و رزرو بلیت و هتل، هوا را بررسی کنید.

ژاکت خود را آماده کنید


هوای روزهای پاییز خنک‌تر و شب‌هایش سردتر است. البته از اواسط پاییز دیگر هوای روز هم سردتر می‌شود؛ اما اگر می‌خواهید که خیلی اذیت نشوید، می‌توانید از ژاکت‌های پاییزی استفاده کنید. به دنبال ژاکتی باشید که اول از همه سبک بوده و جنس پلاستیکی نداشته باشد. به هر حال در طول روز به ویژه اوایل پاییز که هوا گرم است، استفاده از ژاکت پلاستیکی شما را بیشتر اذیت خواهد کرد و باعث می‌شود تا تعریق بدنتان زیاد شود. در این حالت، اولین کار درآوردن ژاکت است. از آنجایی که هم عرق کرده‌اید و هوا هم تا حدودی سرد است، احتمال سرماخوردگی‌تان زیاد خواهد شد. تازه حالا بخت با شما یار نباشد و سیستم بدنی ضعیفی هم داشته باشید، احتمال گرفتن مریضی‌های دیگر هم بیشتر خواهد بود. البته فقط به ژاکت فکر نکنید. جوراب هم پا کنید. جوراب‌های نسبتاً کلفت که پای شما را تا حدی گرم نگه دارد. همچنین اینکه در پاییز به فکر پوشیدن صندل هم نباشید.
 

چتر کوچک همراه خود ببرید


هیچ چیزی بدتر از این نیست که در سفر به دلیل بارندگی، تمامی لباس‌هایتان خیس شود. از آنجا هم که در سفر هستید و امکانات و تعداد لباس کمتری همراه خود دارید، اتفاق افتادن این مسئله می‌تواند کل سفر خود را خراب کند. حداقل اینکه آن روز را تا شب دیگر نمی‌توانید کاری کنید. یکی از بهترین راه‌های جلوگیری، همراه داشتن چتر است. البته چتری که کیفیت خوبی هم از نظر جنس و هم از نظر باز و بسته شدن داشته باشد. همچنین اندازه نسبتاً بزرگی داشته تا بتواند تمامی سر و بیشتر فضای بالای سر شما را بپوشاند. از طرفی بهتر است که کمی لبه داشته باشد. قطره‌های باران بیشتر به صورت مورب به سمت زمین پرتاب شوند؛ پس خیلی مهم است که چترتان دارای لبه بوده تا جلوی پرتاب قطرات به صورت یا پشت شما را بگیرد. چترهای پلاستیکی البته با کیفیت بالا بهترین انتخاب هستند، برای اینکه هم مانع از نفوذ آب شده و هم اینکه خیلی سریع خشک می‌شوند.
 

کلاه و دستکش داشته باشید


هیچ وقت انتظار هوای ثابت از دل پاییز را نداشته باشید. هر لحظه باید منتظر این باشید که دمای هوا تغییر کند. این تغییرات برای آن‌هایی که سیستم ایمنی مناسبی ندارند، جالب نخواهد بود. بهترین راه این است که مجهز به سفر بروید؛ کلاه و دستکش همراه خود داشته باشید. البته اینکه چه کلاه و چه دستکشی داشته باشید، به هوای مقصد بستگی دارد. اگر هوا خیلی سرد باشد، بهتر است که از کلاه کاموایی و دستکش با لایه های داخلی ضخیم استفاده کنید؛ اما اگر هوا نسبتاً مناسب است، حداقل یک کلاه کپ که دارای گوشگیر باشد، توصیه می‌شود.
 

دوربین عکاسی خود را همیشه آماده نگاه دارید


پاییز فقط فصل عاشقی نیست؛ بلکه بهترین فصل برای گرفتن انواع عکس است. برای آن‌هایی که در طول سفر به طبیعت می‌روند، داشتن دوربین عکاسی حرفه‌ای یا حداقل یک گوشی موبایل با دوربینی با کیفیت بالا گزینه خیلی خوبی برای همراهی در سفر خواهد بود. فقط باید مراقب باشید. در زمانی که بارندگی است، نفوذ قطره‌های باران می‌تواند به راحتی به ساختار فنی گوشی آسیب برساند. شما برای سفر می‌روید. پس دوربینی هم همراهتان است، خیلی حرفه‌ای و ضد آب نخواهد بود. ما فرض را بر این را می‌گذاریم که شما فعالیت عکاسی ساده دارید. وگرنه برای آن‌هایی که حرفه‌ای سفر می‌کنند، دیگر گفتن این توصیه‌ها همانند ارزش زیره به کرمان بردن است.
 

باتری و شارژر همراه خود داشته باشید


هوای مرطوب و شرجی روی عمر باتری تأثیر می‌گذارد. اگر باتری دستگاهتان شارژی است، بهتر است که اول از همه یک پاوربانک همیشه همراه خود داشته باشید. همچنین اینکه به دنبال باتری‌های باکیفیت و مقاوم در برابر انواع شرایط آب وهوایی باشید. اگر باتری‌تان معمولی است، بهتر است که چند عدد یدکی هم همراه خود ببرید. نکته مهم دیگر اینکه حتماً باتری‌ها را در یک محفظه قرار دهید تا رطوبت هوا باعث خرابی‌شان نشود.
 

مقصد را عاقلانه انتخاب کنید


در پاییز نمی‌توان به همه‌جا سفر کرد. بعضی از شهرها در پاییز، زمستانی می‌شوند. برای مثال، در استان‌های شمال غرب و غربی کشور مانند اردبیل شاهد بارش برف هستیم. گاهی شدت برف به حدی است که جاده‌ها بسته می‌شوند. انتخاب چنین شهرهایی به عنوان مقصد سفر واقعاً عاقلانه نیست. در پاییز میزان سفر به شهرهای جنوبی بیشتر خواهد شد؛ هم اینکه هوا مناسب است و هم اینکه مشکلی از بابت بسته شدن جاده یا به عقب افتادن زمان پروازها وجود ندارد. البته اگر سفرتان کاری است، باید شرایط دیگر هم را در نظر بگیرید. اگر با خودرو سفر می‌روید، حتماً از نظر مکانیکی خودرو را بررسی کنید و هم اینکه وسایل ایمنی از جمله زنجیر چرخ همراه خود داشته باشید.
 

بلیت هواپیما را یک طرفه رزرو کنید


در پاییز به دلیل اینکه هوا قابل پیش‌بینی نیست و احتمال لغو پروازها وجود دارد، بهتر است که به جای خرید بلیت دو طرفه، فقط بلیت یک طرفه خریداری کنید. به این صورت دیگر نگران لغو پرواز برگشت در ساعت خاصی نیست. پرواز در هر ساعتی انجام شود، می‌توانید بلیت خود را خریداری کنید. در خصوص سوار با اتوبوس باید به همین مسئله توجه کنید. اگر هوا یا جاده بد باشد، به هیچ وجه امکان سفر با اتوبوس نیست. در خصوص قطار این نگرانی وجود ندارد؛ به هر حال در هر شرایط آب و هوایی قطار می‌تواند به حرکت خود ادامه دهد. مگر اینکه سیستم برق قطار بر اثر سرما از کار بیفتد. البته احتمال این مسئله خیلی کم است.
 

از قبل همه چیز را برنامه‌ریزی کنید


برنامه‌ریزی کردن فقط بررسی شرایط آب و هوایی و رزرو هتل و وسیله نقلیه نیست. بلکه به بررسی موارد دیگر هم بپردازید؛ آیا اصلاً در آن فصل پاییز، سفر کردن به آن نقطه مناسب است یا خیر؟ برای مثال، اگر می‌خواهید با خودرو به اردبیل بروید، جاده‌ها در آن فصل زیبایی نداشتند و شما بیشتر با یک فضای دشت ساده روبرو خواهید شد. همچنین برای سفر به شمال کشور، به دلیل بارندگی زیاد، اصلاً نمی‌توانید بیرون رفته و حتی در دریا شنا کنید. در حالت کلی، مواردی را که باعث می‌شود تا برنامه‌ریزی شما به هم بریزد، کاملاً بررسی کنید.
 

انعطاف داشته باشید


پاییز است. پاییز باید منتظر هر نوع شرایط آب وهوایی مختلف باشید. از طرفی هم به سفر می‌روید. قرار نیست که همه چیز مطابق میل شما باشد. کمی انعطاف داشته باشید. سخت‌گیری نکنید. هر چیزی سختگیری داشته باشید، سفرتان سخت‌تر خواهد شد.
 

مراقب هزینه‌هایتان باشید


 در پاییز ممکن است که مشکلات ناخواسته‌ای برای شما پیش بیاید؛ از جمله سرما خوردن به دلیل نداشتن لباس گرم مناسب یا خراب شدن ماشین به دلیل سرمازدگی و غیره، مجبور به پرداخت هزینه بیشتر شوید. اگر برای هزینه‌های غیرپیش‌بینی شده، بودجه‌ای از قبل اختصاص داده باشید، به مشکلی برنخواهید خورد؛ اما اگر کاری نکرده باشید، مشکلاتی برایتان به وجود خواهد آمد. بهتر است که اول از همه مراقب هزینه‌هایتان باشید. دوم اینکه کمی از پول سفر را در گوشه‌ای به عنوان هزینه ضروری ذخیره کنید تا اگر برایتان مشکلی پیش آمد، دیگر استرسی نداشته باشید.
 

با هر کسی سفر نروید


با افراد خیلی گرمایی و خیلی سرمایی سفر نروید؛ مگر اینکه طبع شما هم همانند آن‌ها باشد. سفر با افراد گرمایی به نقاط سردسیر، باعث تلخ‌تر شدن سفرتان می‌شود. هرجایی نمی‌آیند و می‌خواهند که در اتاق بمانند تا سرما نخورند. سفر با افراد سرمایی هم شما را به دردسر می‌اندازد، برای اینکه آن‌ها می‌خواهند در هر لحظه به همه‌جا بروند. تعدادی هم اصلاً مد پاییز را برای سفر دوست ندارد. کسی را برای مسافرت خود انتخاب کنید که اول از همه سختگیر نبوده و دوم اینکه از نظر طبعی با شما هم یکسان باشد.
 

لباس گرم همراه ببرید


اگر در ابتدای پاییز سفر می‌کنید، داشتن یک ژاکت و کمی لباس پاییزه مناسب است؛ اما اگر در اواخر مهر تا آخر آذر سفر می‌روید، حتماً لباس گرم با خود ببرید. حالا اینکه چه لباس گرمی داشته باشید، به مقصد سوار و شرایط آب و هوایی آنجا بستگی دارد. اگر به مناطق جنوبی می‌روید، اصلاً نیازی به لباس‌های خیلی گرم و کاپشن نیست؛ اما برای سفر به مناطق سردسیر، بدون کاپشن و کاموا نمی‌توان به آن نقاط رفت.
 

تغییرات ساعت را در نظر بگیرید


در پاییز هوا زود تاریک می‌شود. در همه‌جا تقریباً این مسئله یکسان است. از حدود ساعت 5 به بعد شاهد تاریک‌تر شدن هوا خواهیم بود. خیلی مهم است که این مسئله را در نظر بگیرید. در نقاطی هم که تقریباً هوا سردتر است، از 5 به بعد دیگر نمی‌توان با یک پیراهن یا تی‌شرت معمولی در شهر تردد کرد. اگر با خودرو سفر می‌کنید یا به بیرون از شهر می‌روید، بهترین است که قبل از غروب خود را به هتل یا خانه خود برسانید. سعی کنید در جاده نمانید. از آنجایی هم که آشنایی زیادی با مسیر ندارید، در صورت بروز اتفاق بیشتر اذیت خواهید شد.

نتیجه‌گیری

فصل پاییز می‌تواند بهترین زمان برای سفر باشد؛ اگر شما اصول و نکات نوشته شده در این مقاله را با دقت رعایت کنید. البته موارد زیادی وجود دارند؛ اما در نظر گرفتن یا نگرفتن آن‌ها به مقصدتان بستگی دارد.


مطالب مرتبط

تجهیزات زمستانی سفر که باید در خودروی خود داشته باشید
نکات سفر در کرونا
چک لیست‌های مهم سفر در کرونا
9 نکته ایمنی در سفر که باید رعایت کنید
نکات سفر در روزهای گرم

پیام ها و نظرات