سلام دوست من وقت بخیر

نکات مهم هنگام خرید اجاق گاز

نکات مهم هنگام خرید اجاق گاز

>

بدون شک داشتن اطلاعات کافي پيش از خريد هر وسيله در انتخاب کمک کننده خواهد بود. از آنجايي که اجاق ها قيمت نسبتا بالايي دارند در خرید آن ها باید به تعدادی نکات بسیار دقت کرد.
 
تعداد و اندازه سر شعله ها:
گازها در هر نوعی که باشند، بين يک تا شش شعله دارند. هرچه تعداد شعله هاي آن ها بيشتر باشد، از نظر اندازه بزرگ تر بوده و فضاي بيشتري را در آشپزخانه شما اشغال مي کنند. سر شعله هاي آن ها نيز معمولاٌ در سه سايز بزرگ، متوسط و کوچک وجود دارد که متناسب با اندازه ظروف آشپزي و حجم غذا، مي توان به دلخواه از هر کدام استفاده کرد. کيفيت و مواد بکار رفته در سر شعله ها بسيار اهميت دارد زيرا تمام متعلقات حساس اجاق، در زير همين قسمت استفاده مي شوند.

صفحات روي سرشعله ها:
اين صفحات که غالباً از جنس چدن هستند، باعث پخش يکسان و يکنواخت حرارت مي شوند. برخي صفحات هم از جنس مفتول بسيار محکم هستند که قابليت تحمل فشار و دماي بالا را دارند.

فندک:
در بسياري از گازها يک فندک کلي براي تمام شعله ها و فر بکار رفته است. در بعضي گازهاي جديدتر نيز براي هر شعله، فندک جداگانه اي در کنار آن قرار داده شده است. اين ويژگي براي مواقعي که از يک شعله کمتر استفاده مي کنيد مفيد است زيرا سيستم جرقه آن، کمتر مستهلک مي شود.

ترموکوپل:

يکي از مهمترين قسمت هايي است که براي بالا رفتن ايمني اجاق، در نظر گرفته شده است ترموپوبل است که سبب مي شود در صورتي که گاز به دليل وزش باد، سر رفتن مواد غذايي و … خاموش شود، جريان گاز نيز قطع شده و در فضا منتشر نشود. کيفيت ترموکوپل و ميزان حساسيت آن از موارد بسيار مهم در انتخاب گاز است.

قفل کودک:
در خانه هايي که کودک دارند، اين ويژگي بسيار پر رنگ و ضروري محسوب می شود. با فعال کردن قفل کودک مي توان اطمينان خاطر داشت بچه ها نمي توانند گاز را روشن ، خاموش و يا دستکاري کنند.

تايمر:
برخي اجاق ها و فرها از اين قابليت برخوردارند. اين کليد ها معمولا بر روي صفحه کليد گاز قرار گرفته و مي توان با چرخاندن آن و قرار دادن بر روي يک زمان مشخص، تعيين نمود که سر ساعت معيني زنگ بزند.
با استفاده از اين قابليت ديگر نگراني درباره سوختن يا ته گرفتن غذاها يا خوراکي هاي داخل فر، وجود ندارد. در برخي گازها بعضي شعله ها هم تايمر داشته و فقط با تنظيم آن روشن مي شوند. پس از اينکه تايمر به پايان زمان خود رسيد، شعله گاز هم خاموش مي شود که اين ويژگي علاوه بر راحتي در پخت و پز ، کاهش هزينه هاي مصرف انرژي را هم به دنبال دارد.

نمايشگر ديجيتالي:
اين ويژگي در اجاق هاي مدرن تعبيه شده که در واقع مکمل تايمر مي باشد. بطور کلي وظيفه اين نمايشگر، نشان دادن ساعت يا زمان باقي مانده پخت غذا مي باشد.

موتور جوجه گردان:
اين موتور داخل محفظه فر اجاق ها تعبيه شده و مي توان با استفاده از آن حتي مرغ کامل را هم به راحتي طبخ و بريان کرد.

محفظه گرمخانه:
وجود چنين محفظه اي در اجاق ها يک ويژگي خوب به حساب مي آيد . در اين محفظه مي توان غذاهاي پخته شده را تا زمان سرو شدن گرم نگه داشت.

گريل:
اجاق هايي که مجهز به گريل هستند مي توانند بوسيله اين قابليت غذاها را گريل و برشته نمايند.

سيستم خود تميزکننده حرارتي:
اين سيستم با بالا بردن زياد دماي داخلي فر، چربي ها و آلودگي ها را به لايه نازکي از خاکستر تبديل مي کند که سپس پاک کردن آن ها با يک دستمال مرطوب بسيار آسان مي شود. امروزه اين سيستم ها با عناوين مختلفي مانند خود تميز کن پيروليتيک يا کاتاليزوري در بازار وجود دارند که اساس کار همه آن ها همان از بين بردن رسوبات مواد غذايي با استفاده از حرارت بسيار بالا است.
در سيستم هاي خود تميزکن کاتاليزوري، رشته هاي کاتاليزوري آلودگي ها و چربي ها را به خود جذب مي کنند. سپس اين آلودگي ها با حرارت بسيار بالاي ايجاد شده، از اين رشته ها جدا مي شود و شما قادر خواهيد بود تا آنها را بطور کامل از اجاق خود جدا نمائيد.

پايه هاي قابل تنظيم:
پايه هاي بعضي از اجاق ها از لحاظ ارتفاع قابل تنظيم بوده که مي توان متناسب با شيب آشپزخانه و قدخودمان آن ها را تغيير دهيم.

سبدهاي قابل جابجايي:
اين ويژگي براي خانه هايي که متراژ کمتري دارند بسيار مناسب است. در داخل فر بعضي از گازها قسمتي وجود دارد که براي استفاده بهينه از فضا مي توان ظروف ادويه، روغن ها و … را داخل آن ها قرار داده و نگهداري کرد تا در مواقعي که براي طبخ غذا به آنها نياز داريم، مورد استفاده قرار دهيم.

پیام ها و نظرات