سلام دوست من وقت بخیر

نکات مهم انتخاب گلدان و کاشت گل در آن

نکات مهم انتخاب گلدان و کاشت گل در آن

>

یک گلدان از هر نوع و یک گل هم جلوی شماست و می‌خواهید گل را درون خاک گلدان بکارید. با اصول اولیه باغبانی و چگونگی کاشت هم آشنا هستید. وسایل ضروری را هم دارید. به نظر همه چیز مهیا است؛ اما یک لحظه صبر کنید. در هر کاری نکات و اصولی وجود دارند. آیا این نکات مربوط به کاشت گل در گلدان و انتخاب گلدان مناسب را می‌دانید؟ در ادامه این مطلب به این سؤال پاسخ داده‌ایم.
 

نکات مربوط به انتخاب گلدان و کاشت گل در آن

 
 

گلدان‌های بزرگ را انتخاب کنید


در خصوص اندازه گلدان باید گفت که هرچه بزرگ‌تر باشد، کاشت و نگهداری گل در آن هم راحت­تر است. ظروف بزرگ خاک بیشتری را در خود نگه می‌دارند و هرچه خاک هم بیشتر باشد، رطوبت بهتر و مدت زمان بیشتری در خاک می‌ماند. باید گفت که زمان خشک شدن خاک در گلدان‌های کوچک خیلی سریع است. برای همین گاهی شما باید در روز دو بار به گل درون گلدان کوچک آب بدهید. از طرفی ممکن است در رشد ریشه‌های آن هم محدودیت وجود خواهد داشت. پس سعی کنید که اول از همه به دنبال گلدان‌های بزرگ بروید. اگر استفاده برایتان مقدور نیست، تناسب بین گل و گلدان را رعایت کنید.
 

زهکشی را فراموش نکنید


حتماً در هنگام خرید حواستان به این باشد که انتهای گلدان، سوراخی برای زهکشی داشته باشد. بودن این سوراخ باعث می‌شود تا آب اضافی از گلدان خارج شده و مشکلات ناشی از آن مانند پژمردگی گل به دلیل آب بیش از حد دیگر وجود نداشته باشد. البته این سوراخ اندازه استانداری دارد. برای گلدان‌های کوچک و متوسط اندازه قطر این سوراخ حدود 1 سانتیمتر و برای نمونه بزرگ‌تر حدود 2 سانتیمتر باید باشد.

به یک نکته مهم در همینجا دقت داشته باشید. روی سوراخ را کامل نپوشانید. هدف از این سوراخ خارج شدن آب اضافی است؛ حالا اگر آن را کامل بپوشانید، دیگر آبی خارج نمی‌شود.
 

گلدان‌ها را فقط با خاک پر کنید


برخی فکر می‌کنند که اندازه گلدان برای آن گل خیلی زیاد است، برای همین کف را با ظرفی دیگری پر می‌کنند تا خاک کمتری استفاده شود. برخی هم وسایل تزئینی دیگری همراه با گل خود درون خاک قرار می‌گیرند که تأثیر منفی روی رشد ریشه خواهد گذاشت. باید گفت که به غیر خاک اصلی و خود گل هیچ چیزی دیگری نباید درون گلدان باشد. فضای درون گلدان کاملاً به خود گل اختصاص دارد، پس اجازه ندهید که وسیله‌ای دیگر آن را اشغال کند. شما باید میزان و کیفیت رشد ریشه را هم در نظر بگیرید.
 

خاک درست را انتخاب کنید


از هر خاکی نباید برای رشد و کاشت گیاه استفاده کنید. باید به دنبال خاک مناسب باشید. یکی از مهم‌ترین دلایلی که گیاه درون گلدان خشک می‌شود، خاک آن است. شاید آن خاک خوب باشد؛ اما مناسب رشد آن گیاه نیست. پس حتماً قبل از خرید خاک در خصوص نوع آن و تناسبش با گیاه مورد نظر تحقیق کنید تا بعداً به مشکلی در رشد برنخورید.
 

قبل از خرید فهرستی تهیه کنید


قبل از اینکه برای خرید به گل فروشی بروید، فهرستی از وسایل مورد نظر را آماده کنید. در این فهرست اول از همه به سبک و جنس گلدان هم دقت داشته باشید. اینکه در چه محیطی و با چه شرایطی قرار است تا گلدان در آنجا قرار دهید. همچنین اینکه اگر به دنبال تزئینات خود گلدان هم هستید، خرید وسایلی تزئینی کوچک مانند سنگ‌های رنگی و غیره هم می‌تواند گزینه خوبی برای خرید باشند. اگر هم وسایل باغبانی ندارید، می‌توانید وسایل باغبانی از جمله بیلچه تهیه کنید. در حقیقت قبل از خارج شدن از خانه برای گل و گلدان، بدانید که به دنبال چه چیزی هستید.
 

یک گروه با نیاز مشخص ایجاد کنید


گل تک به مراتب می‌تواند فضای زیباتری را ایجاد کند؛ اما گاهی ترکیب دو نوع گل خیلی زیباتر خواهد شد؛ فقط به شرط اینکه هر دو از یک خانواده و با حداکثر نیازهای مشترک باشند. کاشت دو گونه مختلف گیاه در یک گلدان و در کنار هم همانند این است که شما بخواهید دو فرد با سلیقه کاملاً متفاوت در یک خانه با هم زندگی می‌کنند. آخرش چه می‌شود؟ یکی جا خواهد زد. اگر می‌خواهید که یک گیاه با گیاه دیگری بکارید که فضای قشنگ‌تری ایجاد کند، حتماً این مسئله را در نظر بگیرید. شاید یک گیاه نیاز به آبیاری بیشتری نسبت به دیگری داشته باشد. همین مسئله باعث پژمردگی سریع آن گیاه خواهد شد.
 

اطلاعات خود را از آن گیاه افزایش دهید


 قبل از اینکه بخواهید گیاه خاصی را خریداری کنید، اطلاعات خود را در خصوص آن افزایش دهید. از چگونگی کاشت تا شرایط نگهداری که باید کاملاً به آن آگاه باشید. همچنین نوع گلدان و فضای مورد نیاز برای رشد گیاه را هم در نظر بگیرید. تا می‌توانید باید اطلاعات خود را در خصوص آن گیاه افزایش دهید. همچنین اینکه بعضی گیاهان برای رشد به گلدان‌های خاصی نیاز دارند، برای همین این مسئله را در هنگام خرید در نظر بگیرید تا بعداً به مشکلی برنخورید.
 

به ریشه گیاه توجه کنید


در خصوص ریشه گیاه چقدر اطلاعات دارید؟ فقط شکل آن را می‌دانید؟ اگر می‌خواهید خودتان وارد حوزه کاشت و نگهداری گیاه در گلدان شوید، توجه به ریشه بیشتر از همه زمان‌ها باید باشد. ریشه‌ها علاوه بر اینکه فضای کافی برای رشد داشته باشند، بتوانند به خوبی تنفس هم کنند. پس قبل از کاشت یا خرید گیاه خاص و همچنین گلدان این مسئله را در نظر بگیرید.
 

خاک را سفت نکنید


خاک اطراف گیاه فقط باید به اندازه‌ای سفت شود که گیاه را قائم نگه دارد. برخی عادت دارند تا با اعمال فشار زیاد بتوانند گیاه را نگه دارند؛ در صورتی که نمی‌دانند که این فشار باعث می‌شود تا فضای کافی برای عبور آب و هوا بسته شود. اجازه دهید تا خود خاک کم کم خودش را بگیرد تا اینکه شما بخواهید تا در همان اول این کار را با زور انجام دهید.
 

بلافاصله بعد از کاشت آب دهید


به محض اینکه گل را گلدان کاشتید و کار تمام شد، حتماً آن را آب دهید. البته سرعت آبیاری باید خیلی کم باشد. به هر حال همه چیز در تازه‌ترین حالت خود است و احتمال آسیب در سرعت زیاد وجود خواهد داشت. همچنین اینکه شاید مجبور باشید در روزهای اول (حتی همان ساعت اول) اینقدر به گیاه آب دهید که از کف گلدان آب به بیرون بریزد. این‌ها برای بار اول است. اینکه گیاه شما چقدر به آبیاری نیاز دارد، مهم نیست. سعی کنید بعد از انتقال این کار را انجام دهید تا آب گلدان روی زمین یا فرش نریزد.
 

گلدان‌ها را روی زمین نگذارید


گلدان همیشه باید از کف فاصله کمی هم شده داشته باشد. خارج شدن راحت آب از داخل و همچنین ایجاد جریان هوا در پایین دو دلیل اصلی این کار هستند. استفاده از استندهای گلدانی گزینه خیلی خوبی برای انتخاب خواهند بود. اگر بتوانید از سقف هم آویزان کنید، خیلی خوب خواهد بود. فقط مراقب باشید که در هنگام آبیاری، آب و خاک روی زمین نریزید. برای همین استفاده از گلدان‌های سقفی بیشتر در محیط‌های باز توصیه می‌شود.
 

نوع گلدان را درست انتخاب کنید


گلدان در انواع مختلفی وجود دارند. این انواع هم از نظر شکل و هم از نظر جنس است. هر کدام از آن‌ها هم برای کاشت گیاهان خاصی توصیه می‌شود. پس قبل از خرید، شرایط و نوع گل را در نظر بگیرید. ممکن است که شما علاقه خاصی به گلدان سفالی داشته باشید؛ اما امکان استفاده از آن برای شما در آن شرایط مهیا نباشد. پس بهتر است که به دنبال نوع پلاستیکی بروید. همچنین در انتخاب اندازه گلدان هم دقت کنید. اندازه گلدان باید با اندازه خود گل و میزان رشد آن هم تناسب داشته باشد تا بعداً به مشکلی برنخورید.

چند نکته مهم دیگر

در خصوص گیاه قبل از خرید مطالعه کنید. اینکه آیا شما شرایط نگهداری آن را دارید یا خیر. همچنین با چگونگی نگهداری آن به طور کامل آشنا شوید. باید گفت که بسیاری از دلایل خشک شدن گیاهان، در همین ندانستن‌های چگونگی نگهداری گیاه است. حتماً در این مورد دقت کنید.

سبک یا سنگین بودن گلدان را در نظر بگیرید. اگر قرار است گلدان را همیشه جابه‌جا کنید، مانند گلدان‌هایی که روی میزکاری قرار می‌دهید، پس باید به دنبال نمونه سبک باشید. همچنین جنس آن هم باید مقاومت بیشتری نسبت به بقیه داشته باشد.

آب وهوای محیط را در نظر بگیرید. هر گلی را نمی‌توان در هر فضایی کاشت. بهتر است که شرایط محیطی را بررسی کنید که آیا امکان کاشت گیاه خاص برای شما در آن فضا وجود دارد یا خیر. تناسب نداشتن شرایط آب وهوایی با رشد گیاه می‌تواند به راحتی باعث خشک شدن گل شود. همچنین اینکه اختلاف دما و غیره می‌تواند به خود گلدان آسیب برساند؛ حداقل ترک خوردگی که روی آن ایجاد می‌شود.

اگر خیلی به اصول کاشت گل در گلدان آشنایی ندارید، حتماً از یک گل فروش در این زمینه کمک بگیرید. در این شرایط توصیه می‌شود که عملیات کاشت را به گل فروش بدهید. حداقل اینکه خیالتان از بابت اصولی بودن مراحل راحت خواهد بود. فقط باید به دنبال فضای مناسب برای نگهداری گلدان باشید.

فضای خانه و بیرون را در نظر بگیرید. اینکه از چه گلدان‌ها و با چه شکل‌هایی استفاده کنید. ظاهر گلدان در زیباسازی فضا خیلی مؤثر است. پس قبل از انتخاب گلدان حتماً این مسئله را در نظر بگیرید.

مطالب مرتبط:

مزیت‌های خرید گل مصنوعی چیست؟
نکات خرید گل آپارتمانی که باید بدانید
معرفی انواع جنس گلدان

 

پیام ها و نظرات