سلام دوست من وقت بخیر

شعله گاز استاندارد چه رنگی دارد؟

شعله گاز استاندارد چه رنگی دارد؟

>

رنگ شعله همیشه یک دغدغه اصلی بین خانواده‌ها بوده است. حالا شاید در خود اجاق گاز خیلی به این مسئله توجه نشود؛  اما در بخاری‌ها بارها تأکید شده است که به رنگ شعله باید دقت زیادی شود. رنگ استاندارد شعله آبی است. برخلاف تصور خیلی از افراد که فکر می‌کنند رنگ شعله باید زرد رنگ باشد،  آبی بود نشان دهنده سوختن کامل است.  حالا فرقی ندارد که بخواهید برای گاز باشد یا بخاری که برای گرم استفاده می‌کنید. در حقیقت باید گفت که رنگ شعله  استاندارد گاز پروپان و همچنین گاز طبیعی آبی است.  دیگر رنگ‌های مشاهده شده مانند زرد و قرمز نشان از احتراق ناقص و هدر رفتن گاز است و بروز خطر جدیدی را هشدار می‌دهد. علاوه بر این  شعله آبی علاوه بر سوختن کامل،  صرفه‌جویی گاز را هم نشان می‌دهد.  در صورتی که گل‌های زرد و قرمز نشان دهنده هدر رفت گاز و نشر آن در محیط هستند.  در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل در خصوص رنگ شعله گاز برای شما بنویسیم.
 

معنای رنگ شعله


رنگ شعله می‌تواند نشان دهنده دما و نوع سوختن آن باشد. رنگ آبی بیشترین دما را داشته و بعد از آن شعله زرد و سپس نارنجی و قرمز قرار می‌گیرد.  در حقیقت باید گفت رنگ شعله  استاندارد گاز، آبی رنگ است. در صورتی که رنگ شعله‌های مربوط به سوختن چوب، زغال سنگ و شمع رنگ‌های زرد،  نارنجی و قرمز هستند.  برای همین است که در هنگام سوختن جنگل همیشه توصیه می‌شود که از آن محیط دور باشید یا از ماسک‌های مخصوص استفاده کنید. همچنین اجازه ندهید دود سوختن زغال سنگ به صورت مستقیم به صورت شما پخش شود.
 

رنگ  شعله آبی به چه معناست؟


همان طور که در ابتدای مقاله هم نوشتیم شعله آبی به معنای احتراق کامل گاز است. احتراق کامل پروپان با رنگ آبی کامل می‌سوزد.  در حقیقت باید گفت هیدروکربن‌ها مانند متان یا همان گاز طبیعی تصفیه شده و گازهای دیگری مانند پروپان، بوتان و اتان با شعله آبی می‌سوزند.  این گازها همگی آلکن هستند برای همین است که در هنگام سوختن رنگ آبی دارند. همچنین اینکه این گازها از فرآوری گاز طبیعی خام و پالایش نفت به دست می‌آیند. به هر حال نوع گاز و چگونگی به دست آوردن آن هم در رنگ سوختنشان تأثیر زیادی دارد.

از نظر دما باید گفت که رنگ شعله آبی پروپان دارای دمای حدود ۱۹۸۰ سانتیگراد است. این دما برای گاز طبیعی یعنی متان حدود ۱۹۶۰ سانتی گراد است. علاوه بر این افزایش جریان هوا باعث احتراق کامل و زیادتر شدن دما خواهد شد. پس وقتی شعله گاز شما آبی رنگ است، خیالتان از بابت سوختن  کامل و نداشتن نشت راحت خواهد بود.
 

رنگ شعله زرد و قرمز به چه معناست؟


همانطور که در بالا و ابتدای مقاله نوشتیم، رنگ شعله زرد و قرمز به معنای احتراق ناقص است.  موادی که در فرایند سوختن رنگ آبی تولید می‌کند،  در صورتی که در معرض هوا قرار بگیرند احتراقشان ناقص خواهد بود.  به عبارت دیگر مجاورت هوا یکی از دلایل کاهش دما و ایجاد رنگ زرد و قرمز در سوختن چنین موادی است. البته باید گفت با توجه به  اینکه باید گازهای باید ایمنی کامل داشته باشند،  از اینرو ساختار آن به صورتی است که  رنگ شعله آبی تولید کنند. رنگ شعله‌های زرد و قرمز ناشی از شعله شدن ذرات دوده بسیار ریز است و دمای بسیار کمتری نسبت به رنگ آبی دارند. رنگ قرمز دمای 1000 درجه دارد.  مسئله دیگر اینکه احتراق ناقص می‌تواند مونوکسید کربن خطرناک و بیشتری تولید و وارد هوا کند. پس در مورد گاز و بخاری خود دقت داشته باشید که رنگ شعله آن حتماً آبی رنگ باشد. البته ممکن است گاهی در چند لحظه تغییر رنگ‌هایی را به زرد و قرمز مشاهده کنید که این خیلی خطرناک نیست و کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد؛ اما اگر این  اتفاق دائمی بود،  حتماً با شرکت سرویس‌کار خود تماس بگیرید.
 

گاز طبیعی چه رنگی دارد؟


گاز طبیعی رنگ ندارد. در حالت طبیعی رنگ آن شفاف و بدون بو است. در حقیقت‌ بویی که بیشتر مردم در هنگام نشت استشمام می‌کند،  به دلیل دستکاری های است که انجام شده تا ایمنی را افزایش دهد. به عبارتی این بو اضافه شده تا ما را از نشت غیرطبیعی باخبر کند و مانع از بروز اتفاقات ناگوار شود.
 

در هنگام سوختن چه رنگی است؟


گاز با احتراق کامل و با دمای تقریباً ۱۹۶۰ درجه و با رنگ شعله آبی می‌سوزد.  احتراق ناقص با رنگ زرد، نارنجی یا قرمز می‌سوزد که دمای حدود ۱۰۰۰ درجه دارد. باید گفت گاز متان اصلی‌ترین ترکیب گاز طبیعی و برای همین است که شعله‌های آن به رنگ آبی خواهد بود.  در صورتی که رنگ غیره اصلی مشاهده کردید،  بدانید که احتراق ناقص است و از جایی نشتی وجود دارد. همچنین که احتمال سوختن دیگر مواد همراه با متن آن هم خواهد بود.
 

گاز طبیعی با رنگ آبی چه دمایی دارد؟


البته به این سؤال در بالا پاسخ داده‌ایم؛ اما حالا می‌خواهیم بیشتر به جزئیات آن بپردازیم. همانطور که بارها در این مقاله نوشته شده،  رنگ مناسب شعله وسایل گازسوز طبیعی به رنگ آبی پررنگ در کناره‌ها و آبی روشن‌تر در وسط است. همچنین ممکن است یک نقطه کوچک زرد رنگ هم مشاهده شود که این مسئله کاملاً طبیعی بوده و نیاز نیست نگران باشید.  اگر کلاً رنگ شعله آبی نبود،  حتماً سریع را خاموش کرده و به دنبال عیب و برطرف کردن آن باشید. به عبارتی باید گفت رنگ آبی نشان می‌دهد که هوا و سوخت اکسیژن به طور مناسب ترکیب می‌شود. از نظر دمایی همانطور که در بالا هم گفته دمای شعله گاز طبیعی حدود ۱۹۶۰ درجه و برای گاز پروپان که با شعله‌ها می‌سوزد،  دمای مناسب ۱۹۸۰ است.
 

گازهای با شعله آبی می‌سوزند؟


سوختن طبیعی با رنگ اصلی شامل هیدروکربن‌های خالص مانند متان، پروپان، بوتان و اتان هستند. این گاز فرآوری گاز طبیعی خام و پالایش نفت به دست می‌آید  و همچنین به دلیل آلکن بودن،  شعله آبی رنگ دارد. ترکیبات مس هم با شعله آبی می‌سوزند از جمله کلرید مس، کربنات مس، آرسنیت مس و سولفات مس است.  هر نوع تغییر رنگ از آبی به زرد و قرمز در سوختن نشان دهنده احتراق ناقص و هدررفت گاز است.
 

شعله شومینه گازی چه رنگی دارد؟


رنگ شعله شومینه گازی زرد یا قرمز است. البته باید گفت که این یک استثنا به حساب می‌آید. در حقیقت طراحی و ساخت شومینه گازی به صورتی است که برای داشتن نمای طبیعی‌تر با شعله‌های قرمز یا زرد بسوزد. پس باید گفت در این مورد خطری شما را تهدید نمی‌کند. از آنجا که  برای سوختن شومینه از چوب استفاده می‌شود،  وجود رنگ ‌شعله زرد و قرمز طبیعی است؛  اما ساختار شومینه‌ها به صورتی که هیچگونه گازی را به محیط داخل نشت نداده و از طریق دودکش به فضای بیرون منتقل می‌کند. پس باید حواستان خیلی به باز بودن دریچه دودکش و مسدود نشدن آن باشد.
 

چرا رنگ شعله آبی ایمن‌تر است؟


اولین و مهم‌ترین دلیل این است که آبی نشان دهنده احتراق کامل است و حداقل خیالتان از این بابت راحت است که دستگاه هیچ مشکلی در نشت گاز خطرناک ندارد. وقتی رنگ شعله آبی نباشد، یعنی این که در فضای اطراف اجاق گاز،  نشتی به وجود آمده و با  شعله‌ور شدن یک کبریت می‌تواند باعث انفجار خانه شود. در صورتی که در اطراف دستگاه خود تجمع دیده‌های زرد و قهوه‌ای را مشاهده یا بوی تند استشمام کردید و  همچنین چشمانتان سوخت، در اولین فرصت فلکه گاز را بسته و اجازه دهید با ایجاد جریان هوا گاز به محیط بیرون برود.

نتیجه‌گیری

شما می‌دانید که رنگ شعله استاندارد گاز باید آبی باشد و هرگونه رنگ جز این نشان دهنده احتراق ناقص و نشت گاز است.  قبل از اینکه اجاق گاز را روشن کنید،  موارد ایمنی  نوشته شده در بالا را  رعایت کنید.  البته گازهای استاندارد دارای ساختارهای مناسب بوده و در صورتی که مشکلی به نخورند، نیازی به تعمیر نخواهند داشت. البته به هر حال لازم است که هرچند سال یکبار گازها توسط یک سرویس‌کار با تجربه مورد بررسی فنی قرار بگیرند.


مطالب مرتبط:

معرفی انواع برند اجاق گاز
اجاق گاز صفحه ای یا مبله؛ کدام یک را بخریم؟
راهنمای خرید اجاق گاز خانگی
اجاق گازی یا برقی؛ کدام یک را خریداری کنیم؟
ویژگی‌هایی که باید در خرید گاز در نظر بگیرید


 

پیام ها و نظرات