سلام دوست من وقت بخیر

نکات خرید گل آپارتمانی که باید بدانید

نکات خرید گل آپارتمانی که باید بدانید

>

گل حتی ساده‌ترینش هم حال ما را خوب می‌کند. اصلاً بعضی وسایل هستند که انگار با خود انرژی می‌آورند و گل هم یکی از همین موارد است. با اینکه همیشه سعی می‌کنیم تا با استفاده از وسایل دکوری، تغییراتی در تزئین خانه یا اتاق و در نهایت روحیه خود بدهیم؛ اما انگار هیچکدام مانند گل نمی‌تواند در همان لحظه حال و هوای ما را عوض کند.

زندگی‌ها هم که آپارتمانی شده است و نمی‌توان به سراغ هر نوع گلدان و گلی رفت. پس باید نوع انتخابمان را عوض کنیم. مسئله اینجاست که نمی‌توان از هر گلی برای در آپارتمان استفاده کرد. باید به دنبال نمونه‌ای باشید که به خوبی با شرایط چنین فضایی خو بگیرد و رشد کند؛ اما چگونه؟ ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا نکات خرید گل آپارتمانی را برای شما بنویسیم.
 

نکات خرید گل آپارتمانی

 
 

نکات قبل خرید


اغلب گل‌های آپارتمانی همانطور که از نامش پیداست برای فضای خانه مناسب هستند؛ اما برای سازگاری و ماندگاری به شرایطی نیاز دارند که اگر فراهم نباشد، ممکن است دچار فرسودگی شود پس از قبل از خرید به موارد زیر توجه کنید.

نور: باید توجه کرد مکانی که قصد نگهداری گلدان در آن جا را دارید، چه مقدار نوردهی دارد؟ به صورت مستقیم می‌تابد یا غیرمستقیم؟ کم است یا زیاد؟ پس در قدم اول باید شرایط نور محیط را بررسی کنید. سپس با توجه به آن نوع گل را انتخاب کنید که خراب نشود. گلی که باکیفیت نور آن محیط سازگار باشد.

فضا: مساحت محیط هم مهم است؛ برای اینکه اگر کوچک باشد باید از گل و گلدان‌های کوچک استفاده کرد و اگر بزرگ باشد می‌توان گلدان بزرگ‌تری خرید و برای رشد طولانی مدت گل هم نگرانی نداشت. همچنین اندازه فضا تعیین می‌کند که شما به دنبال چه نوع گل‌هایی باشید. بعضی گل‌ها بعد از مدتی رشد سریعی دارند و از این رو باید فضای بزرگی به آن‌ها اختصاص داد. اگر چنین فضایی را ندارید، به دنبال نمونه‌های دیگر باشید.

مراقبت مداوم: مهم‌ترین مسئله این است که باید از گیاهان خود در فضای خانه مراقبت کنید که بیش‌ازحد خشک نشود و بیش‌ازحد نیز آبیاری نشود. همچنین کود دهی شود و در صورت لزوم خاک و یا گلدانش تعویض شود. اگر امکان رسیدگی مداوم ندارید، به دنبال نمونه‌هایی باشید که خیلی نیاز به رسیدگی مانند آبیاری ندارند.

فصل خرید: در هر زمانی می‌شود گل و گیاه را خرید؛ اما بهترین فصل خرید گل‌ها، بهار و پاییز است؛ برای اینکه گل‌ها در سرحال‌ترین و زیباترین و سالم‌ترین حالت خود هستند. در صورت خرید گل در فصل زمستان باید آن را در حین انتقال از محل خرید به داخل ساختمان از سرما مصون نگه داشت. البته در فصل تابستان نیز از تابش آفتاب سوزان به گیاه جلوگیری کرد.

اطلاعات کافی در مورد گیاه خریداری شده: هر گیاهی را که می‌خرید باید اطلاعاتی مانند میزان نور آبدهی تعویض خاک نوع گلدان و کوددهی و غیره را بپرسید. همچنین حتماً در اینترنت در خصوص آن اطلاعاتی بیشتری به دست بیاورید.

گیاه سالم: دقت کنید گیاهی که خریداری می‌کنید، سالم باشد. از همه جهات بررسی کنید که برگ‌های زرد و حالت پلاسیدگی نداشته باشد. همچنین دچار سوختگی و شکستگی هم نباشد. معمولاً گیاهانی سالم هستند که دارای برگ‌های سبز و کاملاً زنده باشند. به این صورت عمر بیشتری خواهند داشت.
 

گیاهان معروف آپارتمانی


پتوس: این گیاه حالت رونده دارد هم در آب و هم در خاک با برگ‌های قلبی شکل رشد می‌کند. این گیاه در بسیاری از شیشه‌ها و لامپ‌های تزئینی گذاشته می‌شود و برای زیبایی مکان‌های خاص بکار می‌رود. همچنین در نور کم نیز مقاوم است و با نور پشت پنجره نیز کنار می‌آید. برای آبیاری هم دو بار در یک هفته کافی است. در سه رنگ سبز، ابلق و رنگ مرمری زرد یافت می‌شود و از نظر قیمتی نیز در بین گل‌های آپارتمانی قیمت مناسبی دارد.

 

 
آگلونما: این گیاه به گیاه همیشه سبز در چین معروف است و طرفداران زیادی دارد. نیاز به آب کم یعنی هر هفته یکبار یا 10 روز یکبار یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های این مدل است. نور مستقیم برای او مضر است و هوای سرد را دوست ندارد؛ به عبارتی دیگر در محیط‌های کم نور سازگار است. همچنین می‌توانید برای افزایش رطوبت آن در فصل تابستان روی برگ‌هایش آب اسپری کنید. برگ‌های آن در دو مدل رنگ‌های سبز و زرد یعنی تیره و روشن می‌باشد و از در بین گیاهان آپارتمانی قیمت گران‌تری دارد. آگلونما را با کود مایع در طول فصل رشد تغذیه می‌کند.

 

 

کاکتوس: این گیاه نام آشنا و بسیار معروف طرفداران زیادی دارد و سازگارترین گیاه است. می‌توانید در محیط‌های باز و بسته بگذارید. در حالت کلی به آب کمی نیاز دارد؛ زیرا آب را در ریشه و برگ‌هایش ذخیره می‌کند و آب زیاد ریشه و تنه گیاه را از پایین خراب می‌کند و باعث پوسیدگی گیاه می‌شود. خاک آن باید با زهکشی بالا باشد؛ به طوریکه وقتی گلدان را آب دادید، از گلدان خارج شود. این گیاه تنوع زیاد و قیمت مناسب‌ترین گیاه است.

 سانسوریا: این گیاه با برگ‌های چرمی و سفت با مدل‌ها و نام مختلفی مانند لوله‌ای، کرواتی، شمشیری، پاکوتاه، لب طلا و مهتابی در بازار وجود دارد. از نظر گونه گیاهی زیرمجموعه ساکولنت‌ها هستند و از گیاهان مقاوم به شمار می‌آیند. در طول شب اکسیژن تولید می‌کند و باعث آرامش شما در خواب می‌شود. به آب دهی کمی نیاز دارد؛ 1 بار در هفته کافی است. همچنین با نور کم کنار می‌آید و خاک آن باید به صورت زهکشی بالا باشد. نکته آخر اینکه تکثیر آن‌ها توسط قلمه برگ، پاجوش و یا از طریق تقسیم بوته صورت می‌گیرد.

 


دیفن باخیا: برگ‌های این گیاه بزرگ و به رنگ سبز و زرد و با شرایط نگهداری آسان و بی‌دردسر است. این گیاه طرفداران خاص خودش را دارد و از گذشته در اکثر خانه‌ها دیده می‌شد. در هوای معتدل و دارای رطوبت زیاد رشد مناسبی دارد و نور غیرمستقیم برای این گیاه بسیار عالی است. برگ‌های این گیاه شکننده هستند و باید حین حمل‌ونقل بسیار احتیاط کرد. این گیاه سمی است و در خانه‌هایی که کودک و یا حیوانات خانگی وجود دارند باید مراقب بود که در صورت خورده شدن گیاه مشکل خاصی به وجود نیاید.

 

 

بنجامین: این گیاه مانند یک درخت کوچک است. اگر در نگهداری گل و گیاه تازه کار هستید، این گیاه را انتخاب نکنید. در صورت تکان دادن و تغیر جا برگ‌هایش ریزش دارد و تا به حالت عادی بازگردد، چند روزی زمان می‌برد. این گیاه به نور کافی، فضای روشن، رطوبت زیاد نیاز دارد. در زمان آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود. بنجامین آب ولرم را ترجیح می‌دهد. در تابستان دو بار در هفته و در زمستان ده روز یکبار گیاه خود را آبیاری کنید.

 


در این مقاله نکاتی در مورد خرید گیاهان آپارتمانی ارائه گردید و چند مدل از گل‌های معروف آپارتمانی میز معرفی شد. امیدواریم که با اطلاعات فوق از خرید یک گلدان برای منزلتان لذت ببرید و بهترین انتخاب را با شرایط ذکر شده داشته باشید.


مطالب مرتبط:
 
مزیت‌های خرید گل مصنوعی چیست؟
 
 

پیام ها و نظرات