سلام دوست من وقت بخیر

نکات خرید خمیر دندان

نکات خرید خمیر دندان

>

همانقدر که به مسواک اهمیت می‌دهید، باید به خمیر دندان خود هم توجه کنید. با اینکه خیلی از متخصصان بهداشتی و دندانپزشکان بیان می‌کنند که درست مسواک زدن بیشتر اهمیت دارد؛ اما از خود خمیردندان هم نباید غافل شد. مدل‌های امروزی دارای خواصی هستند که می‌توانند علاوه بر سرعت بخشیدن به تمیز کردن دندان‌ها، از آن‌ها تا چند ساعت در برابر مواد میکروبی محافظ کنند. حالا چالش اصلی اینجاست که بین این همه برندها و انواع مختلف خمیردندان، کدام یک را انتخاب کنید. اصلاً از کجا متوجه شوید که آیا برند و مدل انتخابی دارای استانداردهای پزشکی برای محافظت از دندان است یا خیر. این‌ها چالش‌ها و مواردی هستند که در ادامه این مقاله به آن‌ها پاسخ داده‌ایم.
 

نکات و موارد مهم در خرید خمیر دندان

 
 

بررسی سطح فلوراید


برای انتخاب خمیردندان برای کودکان زیر دو سال، حتماً مطمئن شوید که خمیر دندان فلوراید ندارد. آن‌ها هنوز عادت نکرده‌اند تا هر چیزی را قورت ندهند. بعد از سن 2 تا 6 سال، به دنبال مدلی باشید که فلوراید کمتری دارد. با اینکه فلوراید یک ماده بسیار مهم برای محافظت از دندان در برابر میکروب‌ها است و باعث تقویت و محکم سازی ساختار دندان‌ها می‌شود؛ اما مصرف و قورت دادن، نتیجه عکس روی سیستم سلامتی بدن خواهد گذاشت. افراد بزرگ‌تر می‌توانند خمیردندان داخل دهان خود را کنترل کنند؛ اما خردسالان هنوز باید از این نظر کنترل شوند. برای همین بهتر است که خمیردندانشان فلوراید نداشته باشد.

البته فلوراید زیادی هم خود به جای محافظت، آسیب‌رسان خواهد بود. خردسالان در حال رشد هستند و بیشتر غذاهای تقویتی هم می‌خورند، اصلاً نیازی به فلوراید برای محافظت از دندان‌های خود ندارند. در بزرگسالان به هرحال، ساختار دندان ضعیف شده و از این رو نیاز است تا با موادی مانند خمیردندان‌های فلورایدی، از ساختار دندان بیشتر محافظت کرد.
 

بررسی حساسیت دندان‌ها


اگر دندان‌هایتان حساس هستند، به هیچ وجه از خمیردندان‌های سفید کننده استفاده نکنید. در عوض به دنبال نمونه‌هایی باشید که دارای قابلیت ضدحساسیت هستند. به عبارتی مدلی را انتخاب کنید که دارای ترکیبات نیترات پتاسیم و کلرید استرانسیوم باشید. فقط 5 درصد از این ترکیبات باعث مسدود شدن مسیرهای عصبی می‌شود. مسدود شدن این مسیرهای عصبی تا در هنگام نوشیدن آب سرد یا گرم دردی در دندان احساس نشود.

اگر دندان‌هایتان حساس است، حتماً قبل از خرید با دندانپزشک خود مشورت کنید؛ اینکه چه برندی و چه مدلی را خریداری کنید. اینکه خمیردندان خاص‌تر یا خارجی باشد، به معنای خوب بودن آن نیست، بلکه شما باید نمونه‌ای را تهیه کنید که متناسب با جنس دندان‌هایتان باشد. از طرفی رعایت نکردن این مسئله حتی می‌تواند به لثه‌های شما هم آسیب برساند. دیگر اینکه در نهایت شما را از مسواک زدن منصرف خواهد کرد و باید هر هفته در دندانپزشکی برای ترمیم دندان‌های خود باشید. اگر دسترسی به پزشک ندارید، پزشکان داروخانه هم می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. اگر هم قصد خرید اینترنتی را هم دارید، حتماً مشخصات خمیردندان را با دقت مطالعه کنید.
 

سفید کردن دندان‌ها


اگر روزانه بعد از غذا مسواک بزنید، دندان‌هایتان همیشه سالم و سفید خواهند بود. البته جرم چیزی است که همیشه روی دندان‌ها می‌ماند. برای همین در کنار مسواک زدن لازم است که حتماً از نخ دندان و شوینده‌های دهانی استفاده کنید. به هر حال اگر باز روی این مسئله حساس هستید، می‌توانید از خمیردندان‌های سفید کننده استفاده کنید. این خمیردندان‌ها دارای پراکسید هیدروژن هستند. البته فقط دقت داشته باشید که نباید از این خمیردندان‌ها زیاد استفاده کنید. مدت استفاده از این نوع باید محدود بوده و بهتر است که بر اساس توصیه پزشک خود نمونه و برندی را انتخاب کنید.
 

قیمت خمیردندان


هیچگاه ارزان یا گران بودن خمیردندان نشاندهنده خوب یا بد بودن کیفیت آن نیست. بسیاری از برندهای امروز فقط پول نام برند خود را می‌گیرند. البته نمونه‌های خاص دارای موادی هستند که خاصیت تمیزکنندگی بیشتری دارند. قیمت این‌ها بالاتر است. همچنین اینکه برند خارجی هم باشد، باید برای خرید آن پول بیشتری پرداخت کرد؛ اما هیچگاه با این تصور که اگر خمیردندانی ارزان بود، کیفیتش نامناسب است، خرید خود را انجام ندهید.
 

بررسی مواد تشکیل دهنده


تا حدی در بالا برای شما دلیل بودن بعضی مواد تشکیل دهنده را نوشته‌ایم؛ اما حالا بهتر است که نگاه کمی جامع‌تر به این ساختار داشته باشیم. نیترات پتاسیم و کلرید استرانسیوم دو ماده‌ای هستند که برای محافظت از دندان‌های حساس استفاده می‌شوند. سدیم لورل سولفات برای از این بردن انواع پلاک و ذرات غذا استفاده می‌شود. البته آن‌هایی که دندان‌های حساس دارند، باید بیشتر مراقب باشند. استفاده بیش از حد از این ماده باعث تحریک و زخم لثه خواهد شد. آن‌هایی که دندان‌های حساس دارند، خمیردندان حاوی این ماده در ترکیبات را خریداری نکنند. فلوراید استنوس نوع دیگری فلوراید است که در بیشتر انواع خمیردندان‌ها وجود دارد. تریکوزان ماده دیگری است که کمی در مورد آن ابهاماتی وجود دارد؛ با اینکه برخی وجود این ماده را ضروری می‌دانند؛ اما عده‌ای معتقدند که تریکوزان می‌تواند مقاومت باکتری را به جای کاهش، افزایش دهد. زایلوتول هم که مفیدترین ماده برای جلوگیری از تجمع انواع پلاک است.
 

مشورت با پزشک


شاید هیچ کدام از نکات به اندازه با مشورت با پزشک اهمیت نداشته باشد. دندان پزشک دقیقاً دندان شما را بررسی می‌کند. بعد بر اساس جنس و ساختار دهانتان، مناسب‌ترین خمیردندان و مسواک را پیشنهاد می‌دهند. البته باز هم تأکید می‌کنیم که بیشتر از خود خمیردندان، چگونگی مسواک زدن اهمیت دارد. شما حتی اگر بهترین خمیردندان را داشته باشد؛ اما مسواک زدنتان اشتباه باشد، انگار هیچ چیزی استفاده نکرده‌اید.

ویژگی‌های دیگر

ویژگی‌های دیگر شبیه به المان‌های اضافه دستگاه‌ها هستند که تجربه کاربری را بهبود می‌بخشند. بعضی خمیردندان‌ها حالت خوشبوکنندگی دارند که بعد از استفاده از آن احساس بهتری در دهان خود خواهید داشت. بعضی دندان‌های دیگر که جدیداً وارد بازار شده، مانند خمیردندان زغالی، خاصیت تمیزکنندگی بهتری دارند. تعدادی وزنشان بیشتر است و به عبارتی برای خانواده هستند. تعدادی هم چند رنگ بوده و ممکن است که حالت ژله‌ای هم داشته باشند. این نوع خمیر دندان‌ها برای کودکان بسیار مفید است. بودن یا نبودن این ویژگی‌ها اهمیت زیادین دارد؛ بلکه بیشتر باید به مواد تشکیل دهنده توجه کنید. همچنین اینکه هیچگاه برندهای متفرقه را خریداری نکنید. هرچند ما برند متفرقه خمیردندان کم داریم.

مطالب مرتبط:

ویژگی‌های مسواک خوب برای خرید چیست؟
 

پیام ها و نظرات