سلام دوست من وقت بخیر

کدام کسب‌وکارها بیشتر از بقیه به اسکنر نیاز دارند؟

کدام کسب‌وکارها بیشتر از بقیه به اسکنر نیاز دارند؟

>

آیا من باید برای کسب‌وکار خود دستگاه اسکنری خریداری کنم؟ این سؤالی است که اغلب خریداران در هنگام خرید اسکنر با آن از خود می­پرسند. دستگاه اسکنر یک وسیله بسیار خاص با کاربردی محدود است؛ در حقیقت مانند پرینتر نیست که بتوان گفت همه به آن نیاز دارند. بلکه فقط عده‌ای و با نیاز کاربری خاص باید این وسیله را خریداری کنند.

به هر حال در این بین کسب‌وکارهایی هستند که بیشتر از بقیه باید به داشتن اسکنر توجه داشته باشند. البته باز هم استثنایی وجود دارد؛ یعنی اینکه شاید فروشگاه یا شرکتی در آن حوزه کسب‌وکار اصلاً نیازی به خرید اسکنر نداشته باشند و بتواند با گوشی موبایل یا اپلیکیشنی، عملیات اسکن را انجام دهد.

اگر سؤال شما این است که آیا شرکت یا فروشگاه ما به اسکنر نیاز دارد یا خیر، حتماً ادامه این مقاله را مطالعه کنید.
 

کسب‌وکارها و خرید اسکنر

 
 

آژانس‌های تبلیغاتی


برای تهیه یک آگهی تبلیغاتی نیاز است که عکس‌هایی گرفته شوند. این عکس‌ها را می‌توان با دوربین‌های حرفه‌ای گرفت و بعد با استفاده از کابل یا حافظه فلش مموری به داخل کامپیوتر انتقال داد؛ اما بعضی از عکس‌ها دارای حالت فیزیکی هستند. بهترین راه اسکن کردن این عکس‌ها است. در اینجا یک اسکنر خوب حرف اول را می‌زند. اینکه بتواند عکس‌ها را با کیفیت بالا و بدون هیچ مشکلی اسکن کرده و بعد فایل آن را به داخل کامپیوتر انتقال دهد.

البته فقط عکس نیست؛ بسیاری از اسناد در آژانس‌های تبلیغاتی هم نیاز است که فایل کامپیوتری‌شان در دستگاه ذخیره شوند؛ به ویژه قراردادهایی که بین آژانس و مشتری امضا می‌شوند. در اینجا اسکنر نقش حیاتی و مهمی دارد. علاوه بر این، بعضی مشتریان می‌خواهند که عکس جوازشان در کنار متن تبلیغاتی قرار بگیرد. از آنجا که جواز یک سند فیزیکی است؛ در اینجا هم بهترین راه اسکن باکیفیت آن است.
 

مراکز آموزشی


شاید هیچ مرکز یا بهتر بگوییم که کسب‌وکاری بیشتر از مراکز آموزشی نیاز به اسکنر ندارد. از آنجا که در هنگام ثبت نام از افراد (دانشجو، دانش آموز، هنرجو) باید مدارک گرفته شوند و بعد از این مدارک بایگانی یا به خود آن‌ها پس داده شود، بهترین راه بایگانی، اسکن و ذخیره آن‌ها در سیستم کامپیوتری است. البته در حال حاضر، بیشتر موسسه‌ها و مراکز آموزشی دارای وبسایتی هستند که خود فرد می‌تواند مدارک مورد نیاز را اسکن کرده و در سایت بارگذاری کند؛ اما مسئله اینجاست که همه این امکان ندارند.

علاوه بر این همیشه مدارکی وجود دارند که در چنین مراکزی باید در سیستم کامپیوتری ثبت و ذخیره شوند. در اینجا اسکنر بهترین وسیله است. اسکنری که در چنین مراکزی استفاده می‌شود، باید امکانات حرفه‌ای و قدرت بالایی در کیفیت اسکن داشته باشد.
 

عکاسی‌ها


دیگر کسب‌وکاری که نیاز به اسکنر دارد، عکاسی هستند. البته در عکاسی‌ها و آتلیه‌ها، عکس‌های گرفته شده با استفاده از کارت حافظه یا کابل رابط به دستگاه منتقل می‌شود؛ اما خدمات جانبی وجود دارند که در آنجا از اسکنر استفاده می‌شود؛ بسیاری می‌خواهند عکس‌های قدیمی (فیزیکی) خود را در کامپیوتر هم با کیفیت بالا ذخیره کنند. در اینجا هیچ عکاسی با استفاده از دوربین، از آن عکس نمی‌گیرد. بلکه آن را با دستگاه خود اسکن کرده و بعد با تغییراتی در سیستم ذخیره می‌کند. همچنین اسکنرهای خاصی وجود دارند که می‌توانند عکس‌های داخل دستگاه را روی چوب یا قابی چاپ کنند.
 

مراکز خدمات فنی


مراکز خدمات فنی هم مانند مراکز آموزشی بیشتر از بقیه از اسکنر استفاده می‌کنند. البته خود این مراکز فنی به اسکنر برای کارهایشان نیاز ندارند؛ بلکه بیشتر برای انجام سفارش‌های مشتریانشان است. اسکن مدارک عادی یا ثبت نام جزو مهم‌ترین و بیشتری خدمات اسکنی هستند که در مراکز خدمات فنی و چاپی انجام می‌شود. البته اسکنری که در این نوع کسب‌وکار استفاده می‌شود، از نوع خاص بوده و باید کیفیت و قدرت بیشتری نسبت به بقیه باشد. برای آن‌هایی که خدمات کپی هم انجام می‌دهند، پیشنهاد می‌شود که از دستگاه چندکاره استفاده کنند؛ به هر حال می‌توانند سفارش اسکن هم بگیرند. البته نیاز است که حتماً یک کامپیوتر هم داشته باشند.
 

آژانس‌های مسافرتی


آژانس‌های مسافرتی که خدمات تور خارجی عرضه می‌کنند، نیاز است که مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و پاسپورت را اسکن و در سیستم ذخیره کنند. ارسال این مدارک به سفارت و مکان‌های دیگری برای گرفتن ویزا و دریافت بلیت ضروری است. اگر تا به حال گذرتان به یک آژانس مسافرتی با تور خارجی خورده باشد، حتماً یک عدد اسکنر ساده را مشاهده کرده‌اید.
 

سازمان‌های دولتی


سازمان دولتی را نمی‌توان یک کسب‌وکار گفت؛ اما از آنجا که اسناد زیادی در آنجا وجود دارد و همه این اسناد باید در دستگاه ذخیره شوند، داشتن یک اسکنر حداقل در بخش دبیرخانه ضروری است. البته نوع اسکنری که در سازمان‌های دولتی استفاده می‌شود، با نوع معمولی و بیرونی تفاوت دارد. اسکنرهای استفاده شده در چنین مراکزی قابلیت اسکن چندین صفحه را به صورت پشت سر هم دارند. البته این نوع را هم کسب‌وکارهایی با تعداد اسکن زیاد مانند دانشگاه‌ها، مدارس و حتی آژانس‌های مسافرتی هم استفاده کرد.
 

فروشگاه‌های بزرگ


حتماً این مسئله برای شما تعجب‌برانگیز خواهد بود؛ اینکه چه ارتباطی بین اسکنر و استفاده از آن در فروشگاه‌های بزرگ دارد. جدا از اینکه در بخش منابع انسانی نیاز است تا مدارک افراد در سیستم ذخیره شود، گاهی لازم است تا بعضی رسیدها، مدارک و غیره خود فروشگاه و همچنین مدارک بعضی مشتریان خاص هم اسکن شوند. البته بیشتر از اسکنر در بخش اداری فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای استفاده می‌شود.

چه گروه افراد دیگری نیاز به اسکنر دارند؟

نمی‌توان به قطعیت گفت که گروه خاصی نیاز به اسکنر دارند و گروهی دیگر نباید استفاده کنند. همه ما به هر حال حداقل برای یک بار هم شده که اسکن مدارک خود نیاز داشته‌ایم؛ اما اصلاً به صرفه نیست که برای یکبار استفاده، کسی اسکنر خریداری کنند. بر عکس، آن‌هایی که مدارک یا اسناد مهم و زیادی دارند که باید ذخیره شوند و همچنین اینکه آن‌هایی که مشتریان زیادی در این خصوص دارند، بهتر است که حتماً یک اسکنر برای خود خریداری کنند.

در آخر باید به این نکته مهم توجه ویژه داشته باشید: اسکنرها انواع مختلفی دارند؛ باید بر اساس نیاز و تعداد استفاده خود تصمیم بگیرید تا کدام مدل را خریداری کنید. برای مراکزی بیشتر از بقیه به اسکن مدارک نیاز دارند، خرید مدل­های با قدرت بالا پیشنهاد می­شود.

مطالب مرتبط:

اسکنر چیست؟ چرا باید اسکنر خریداری کنیم؟
چرا باید اسناد خود را اسکن کنید؟
6 مکانی که به اسکنر بارکدی نیاز دارند
نشانه‌های خرید اسکنر جدید چیست؟


 

پیام ها و نظرات