سلام دوست من وقت بخیر

تفاوت بین لپ تاپ و نوت بوک و اولترابوک چیست؟

تفاوت بین لپ تاپ و نوت بوک و اولترابوک چیست؟

>


همه آن‌ها لپ تاپ هستند، دیگر چه فرقی بین آن‌ها وجود دارد؟ اما باید گفت که در اصل بین لپ تاپ و نوت بوک و اولترابوک تفاوت‌هایی وجود دارد. اختلاف‌هایی که در ظاهر شاید زیاد نباشند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی تفاوت بین سه مدل دستگاه یعنی لپ تاپ، نوت بوک و اولترابوک بپردازیم.
 

تفاوت لپ تاپ، نوت بوک و اولترابوک


در ابتدا باید هرکدام را تعریف کنیم. سپس تفاوت و شباهت‌های هرکدام را خواهیم نوشت.

تعریف لپ تاپ

لپ تاپ را همه شما می‌شناسید. دستگاه‌های قابل حمل که به صورت یک کتابچه بوده و یک سمت آن صفحه کلید و سمت دیگر صفحه نمایش قرار دارد. در اصل باید گفت که لپ تاپ به جای کامپیوترهای PC یا همان خانگی به وجود آمد؛ با این تفاوت که بتوان آن‌ها را روی پا قرار دارد. روی پا قرار دادن لپ تاپ از همان کلمه «Lap» نشأت می‌گیرد.

لپ‌تاپ‌ها اندازه و ویژگی‌های متفاوتی دارند. از 11 اینچ شروع شده تا به 20 اینچ می‌روند. وزن آن‌ها هم متفاوت است؛ چیزی حدود بین 1.5 تا 3 کیلوگرم وزن دارند. در حقیقت اصلاً لپ تاپ نیازی به تعریف ندارد؛ فقط باید به این نکته توجه کنید که این دستگاه بیشتر برای کاربری خانگی یا شرکت و برای استفاده و قرار دادن روی پا به وجود آمده است. در هدف اصلی و اولیه آن قابل حمل بودن تعریف شده نیست.

نوت بوک چیست؟

این روزها دیگر بین نوت بوک و لپ تاپ تفاوت زیادی وجود ندارد. نوت بوک ها از نظر سخت افزاری نسبت به لپ تاپ ضعیف‌تر هستند. البته ضعیف‌تر یعنی اینکه نمی‌توان توقع فعالیت‌های حرفه‌ای را داشت؛ اما به راحتی می‌توان کارهای معمولی را با آن‌ها انجام داد. اندازه صفحه نوت بوک بین 9 تا 11 اینچ است و وزن سبک‌تری دارند. نوت بوک ها قبل از ورود iPad بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفتند. تفاوت آیپد و نوت بوک را می‌توان در این دانست که نوت بوک با خود یک صفحه کلید متصل داشت؛ اما آیپد از این ویژگی بی‌بهره بود. نوت بوک را هم نباید با تبلت اشتباه بگیرید. باید گفت که نوت بوک ها از تبلت ها بسیار قوی‌تر و کاربردی‌تر بوده و همچنین اینکه سیستم‌عامل آن‌ها ویندوز است.

البته باید گفت که لپ‌تاپ‌ها درصدد تغییر ظاهر و کوچک‌تر کردن خود هستند. به طوری که بعضی لپ‌تاپ‌های امروزی با تعریف اولیه فاصله زیادی گرفته‌اند و نه تنها کوچک‌تر شده، بلکه وزن سبک‌تری هم پیدا کرده‌اند. برای همین گاهی لپ تاپ و نوت بوک با هم فرض می‌شوند. شاید تنها تفاوت را بتوان فقط در اندازه دانست؛ اما از نظر تکنولوژی دیگر خیلی نزدیک به هم هستند.

اولترابوک چیست؟

اولترابوک ها خیلی شبیه به نوت بوک ها هستند؛ با این تفاوت که وزن بسیار سبک‌تر و ضخامت باریک‌تری دارند. بیشترین وزنی که برای اولترابوک ها ثبت شده است، 1.5 کیلوگرم است. البته با اینکه ضخامت بسیار باریکی دارند، چیزی کمتر از 2 سانتی‌متر؛ اما از نظر اندازه صفحه نمایش تا اندازه نوت بوک ها یعنی تا 15 اینچ هم خواهند رفت.

بیشتر اولترابوک ها به حافظه درایو اس اس دی مجهز می‌شوند؛ از این رو در کنار وزن سبک، سرعت پردازش بسیار بالاتری هم دارند. فقط نکته مهم اینکه اولترابوک ها اصلاً دی وی دی ندارند. برای همین ضخامتشان نازک و وزن شان بسیار سبک است. مسئله دیگر اینکه از نظر سخت افزاری با اینکه در چند سال گذشته پیشرفت زیادی داشته است؛ اما نمی‌تواند تصویرهای سه بعدی را نشان دهد. در حقیقت چیزی شبیه به تبلت بوده؛ فقط با این تفاوت که صفحه کلید به آن متصل است. همچنین بیشتر دستگاه‌های اتصالی را هم ندارد.

اولترابوک را نباید با لپ تاپ هم اشتباه گرفت. اولترابوک شاید ظاهر واقعاً یکسانی داشته باشند؛ اما نسبت به لپ تاپ بسیار نازک هستند. همچنین صفحه کلیدهایشان خیلی پیشرفته نبوده و مانند لپ تاپ بسیاری از امکانات را ندارند. در حقیقت از اولترابوک زمانی استفاده می‌شود که شما قصد فقط بررسی اینترنت و کارهای بسیار ساده‌تری را داشته باشید.
 
مطالب مرتبط:

اندروید 11 چه ویژگی‌هایی دارد؟
USB چگونه کار می‌کند؟
6 مورد ساده و اولیه در هنگام خرید کامپیوتر PC
راهنمای خرید تبلت
چرا لپ‌تاپ‌هایی با حافظه SSD را خریداری کنیم؟
با لپ تاپ ایسوس و سری های پرطرفدار آن بیشتر آشنا شوید
چگونه لپ تاپ خود را ضدعفونی کنیم؟

پیام ها و نظرات